Monday, February 10, 2014

Sali Shehu: Ja çfarë u diskutua në darkën Rama-Topi, FRD do të zëvendësojë PD në opozitë

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, njëkohësisht një prej drejtuesve të FRD, Sali Shehu, në një intervistë për gazetën “Sot”, ka komentuar situatën aktuale politike, ku është ndalur kryesisht te darka Rama-Topi, marrëveshja mes PS dhe FRD, reforma territoriale, mbarëvajtja e procesit të votimit në 23 Qershor dhe vjedhja e votës, ngritja
e Byrosë Kombëtare të Hetimit, si dhe te çështja më e nxehtë e javëve të fundit, shpërthimet me tritol. I pranishëm në darkën e zhvilluar dy javë më parë mes Ramës dhe Topit, ish-deputeti demokrat ka deklaruar se gjatë darkës nuk ka pasur marrëveshje bashkëpunimi mes PS dhe FRD. Sipas tij, Shqipërisë i nevojiten më shumë darka të tilla. Sakaq, ndërsa është ndalur te roli i FRD, Shehu pohoi se prioriteti i kësaj force politike, mbetet reforma në drejtësi, duke nënvizuar se prokuroria dhe gjykatat, komandohen nga individë të korruptuar. Më tej, Shehu ka komentuar dhe zgjedhjet e 23 Qershorit, duke deklaruar se FRD-së i vodhën votat, pasi rezultati duhet të ishte dyfishi i votave të marra. Shehu theksoi se terreni dhe koha janë në favor të FRD, pasi sipas tij, PD nuk di të bëjë opozitë.

-Z. Shehu, ju ishit protagonist i darkës Rama-Topi. Për kureshtje të lexuesve, a mund të na thoni se çfarë u diskutua në atë darkë?

Besoj se pjesë të rëndësishme të kësaj darke janë bërë publike tashmë, qoftë prej intervistës së parë të kryetarit të FRD, Bamir Topi, menjëherë pas mbarimit të kësaj darke, qoftë nga intervistat e drejtuesve të tjerë të FRD, qoftë edhe nga kureshtja e tepruar e medias e cila asnjëherë nuk mungon. Darka është bërë publike. Detajet e saj kanë dalë në shesh. Z. Topi e përshkroi në mënyrë krejtësisht korrekte se çfarë u diskutua në atë darkë. E rëndësishme ishte që ne u ulëm në darkë me kryeministrin. Në këtë aspekt, unë mendoj se Shqipëria ka nevojë për shumë darka të kësaj natyre. Gjithashtu, mendoj se Kuvendi ditën e djeshme, u përfshi nga një debat gjatë gjithë ditës. Të gjithë ministrat dhe zyrtarë u ngujuan aty për të bërë një komision që mund ta kishin bërë gjatë një kafeje, me një bisedë shumë të qetë. 

-Flitet se ju jeni piketuar për t’u emëruar në krye të ILDKP. A do ta pranonit një propozim të tillë? 

Çështja është se duhet ta marrim në një këndvështrim krejtësisht tjetër. ILDKP është një institucion kushtetues, në të cilin ka një drejtues, dhe unë personalisht e njoh zonjën në fjalë dhe kam konsideratat e mia për të. Kuvendi ka një proces në dijeninë time, proces kontrolli ndaj ILDKP, por  se si kanë shkuar procedurat nuk jam në dijeni. Kjo është një hamendje e pabazë, sepse për sa kohë një institucion ka drejtuesin e vet, nuk ka nevojë për ta futur në një diskutim të panevojshëm që je apo jo ti, një kandidaturë. Unë nuk besoj që ia vlen ta diskutoj më gjatë, sepse i përkas atij grupi politikanësh që asnjëherë nuk e heq respektin për institucionet kushtetuese, për drejtuesit e saj apo për strukturat që janë.

-A ka një marrëveshje mes PS dhe FRD për përfaqësimin e FRD në administratë?

Marrëveshjet klasike apo politike midis PS dhe FRD, për të punësuar militantët e saj në fushatë nuk ka, ndryshe do të ishte bërë publike. Ne e kemi shprehur publikisht, i qëndrojmë dhe do të vazhdojmë t’i qëndrojmë idesë se, një pjesë e mirë e programit tonë ka të bëjë me forcimin e shtetit ligjor, për të cilën sot Shqipëria ka nevojë më shumë se kurrë. Dhe për një arsye tjetër se, nënvizimi më i madh i fjalës së ndërkombëtarëve që e ndjekin Shqipërinë, theksohet për vendosjen e shtetit ligjor. Për ta vënë shtetin në shinat që duhet. 

-Në çfarë kuptimi? 

Ne kemi në program, ndryshimin e Kushtetutës, për të cilën është shprehur kryetari i Kuvendit, kryeministri. Vetëm opozita nuk është shprehur për këtë gjë. Ne i qëndrojmë dhe ofrojmë ekspertët dhe variantet tona, se si mund të jetë Kushtetuta më funksionale, në funksion të reformës dhe zhvillimit të vendit. E dyta, ne kemi si prioritet në programin tonë, reformën në drejtësi. Reformë e cila është më e nevojshme se kurrë. Reforma është ligj, nuk është emërim sepse ka një keqkuptim në ambientin politik dhe publik shqiptar. Në sistemin e drejtësisë ka dhe do të ketë gjithmonë njerëz që janë me profil të lartë profesional dhe qytetar, të cilët sot punojnë në sistemin e drejtësisë. Natyrisht që ka dhe të tjerë që janë të korruptuar. Reforma duhet të jetë një tërësi ligjesh që të kufizojë në maksimum çdo tendencë korruptive brenda këtij sistemi, për t’i ofruar qytetarëve drejtësinë e munguar dhe të kërkuar në këto 20 vite. Reforma në drejtësi është reforma territoriale.

-Duke qëndruar këtu, cili është komenti juaj për reformën territoriale?

Shqipëria është një vend i copëzuar në grimca-grimca të vogla komunare, në të cilat ka njerëz që kanë nga 20 vite që zgjidhen me 200 vota në fshatra dhe i kanë ata si monopol të vetin. Doemos, për t’i dhënë rrugë zhvillimit të vendit dhe kryesisht zhvillimit të bujqësisë, duhet një konfigurim i ri territorial i Shqipërisë. Duhet të konceptohet me njësi të tjera territoriale, me njësi të cilat duhet të kenë autonominë e tyre në bazë të kartës së autonomisë lokale të Këshillit të Evropës. Të kenë mundësi financiare për ta disponuar zonën dhe të kenë mundësi për projekte dhe për të përthithur investime nga strukturat evropiane, pasi Shqipëria i ka të gjitha shanset që në qershor të marrë ftesën për vendin kandidat.

-FRD mori vetëm 30 mijë vota në zgjedhjet e 23 Qershorit. Kush mendoni se ua vodhi votat, PD, PS apo LSI?

Fillimisht gjej rastin që përmes jush të falënderoj të gjithë votuesit tanë. Unë i falënderoj të gjithë ata që janë votues dhe dashamirës të FRD. Të jeni të sigurt se nuk janë 30 mijë votues. Përmes një terrori të paparë arritën të na çojnë në letrat e KQZ vetëm 30 mijë vota. Realisht, ne në analizën tonë dhe me vëzhguesit që kemi pasur, i kemi të gjitha të dhënat që FRD ka pasur dy herë më shumë vota se 30 mijë. Sigurisht, nuk kemi vënë gisht përsa kohë nuk kemi pasur njerëz legalë në komisionet vendore dhe zonale. Koha do të na japë të drejtë në zgjedhjet që vijnë. Të jeni të sigurt. Ne jemi me një strukturim të ri të FRD, strukturim i cili do të bëjë të mundur praninë tonë në çdo qelizë ku votohet. Terreni dhe koha tani punon për ne, sepse për fatin e keq të shqiptarëve PD nuk po di të bëjë opozitë.

-Sipas mendimit tuaj, zbulimi i bandës së tritolit ishte meritë e Policisë së Shtetit apo rastësi?

Komentet mediatike dhe publike, të çojnë të mendosh se ishte një zbulim për shkak të një denoncimi nga një anëtar i kësaj bande. Por, unë si profesionist i fushës, mendoj se ky është një lajm shumë i mirë për shqiptarët dhe njerëzit, biznesin dhe çdo qytetar shqiptar. Rëndësi ka që, hetimi i kësaj çështje, investigimi i saj, të bëhet deri në qelizën më të fundit, për të bërë të mundur që çdo njeri i implikuar në këtë bandë të rrezikshme të shkojë përpara drejtësisë. Në këtë linjë, unë ju ftoj dhe besoj se duhet të rreshtohen të gjithë zërat politikë në Shqipëri, për t’i dhënë shtetit dhe Policisë së Shtetit që kanë një detyrë të vështirë, detyrë të koklavitur për shkak të situatës pas zgjedhore, situatës ekonomike, të gjitha gjërave që na rrethojnë, duhet që çdo zë që ndikon te opinioni publik të jetë në krah të Policisë së Shtetit në këtë aksion shumë të rëndësishëm. E zbuloi policia apo u vetëdenoncua banda, unë besoj që shkon diskutimi si në kohën e shokut Enver Hoxha, kur thoshte që çdo grup të rrezikshëm të partisë nuk e zbuloi sigurimi, por e zbuloi vetë partia. Unë besoj se ky është një lajm shumë i mirë, dhe kësaj duhet t’i mëshojmë. Të mbështesim Policinë e Shtetit, të hetohet çdo qelizë e kësaj bande dhe inkurajojmë policinë, si parti dhe personalisht, që të ngrejë sa më parë dhe të konsolidojë strukturat informative në çdo qytet, çdo komunë të zhvilluar, në çdo qelizë të vendit, për të pasur një kontroll të rrjetit dhe krimit. Me qëllim që, çdo kriminel që operon sot i lirë, të dijë se ditët i ka të numëruara për të shkuar përpara drejtësisë. Vetëm kështu, Shqipëria do të jetë pjesë e Evropës nga pikëpamja e sigurisë. Vetëm kështu, çdo qytetar: pensionist, grua, vajzë, nxënës, student, zyrtar i shtetit, biznesmen, etj, do të jetë i sigurt në vendin ku operon. Përmes jush, falënderoj grupin që merret me hetimin e kësaj çështje, e inkurajoj atë dhe çdo punonjës të policisë që me punën e vështirë që kanë, fisnike, në mbrojtje të qytetarëve, të operojnë me guxim dhe trimëri.

-Deri ku shtrihen fijet e shpërthimeve me tritol, duke pasur parasysh se pjesa dërrmuese e tyre bëhen me porosi?

Çështja e krimit në Shqipëri është një çështje e koklavitur. Shqipëria është një vend i vogël, por me lidhje shumë të mëdha. Izolimi, hapja e vendit, situata ekonomike, mënyra e operimit të administratës, mënyra e ndërtimit të jetës në Shqipëri, ka bërë të mundur që rrjetet kriminale të kenë lidhje në gjithë rrjetet kriminale të rajonit. Në këtë kuadër, përshëndes letrën e Ministrit të Brendshëm drejtuar homologëve të tij në vendet e rajonit, Itali dhe Greqi, për të bërë të mundur ndërtimin e një strukture për luftën kundër krimit në aspekt rajonal. Për shkak se, lidhja dhe ndërvartësia e grupeve kriminale nga një shtet te tjetri është e padiskutueshme. E vetmja mënyrë për t’i prerë këto fije është bashkëpunimi rajonal dhe fuqizimi i strukturave që merren me ndjekjen dhe hetimin e këtyre grupeve kriminale. Kemi ndjekur ngjarjet e rënda, qofshin në aspektin personal për njerëzit që e kanë vuajtur, qoftë për aspektin publik. Dëshiroj që këto ngjarje të mos ndodhin më, dhe për këtë duhet një punë sistematike të strukturave që merren me luftën kundër krimit. Nuk është vetëm detyrë funksionale e Policisë së Shtetit lufta kundër krimit, në mënyrë të veçantë krimit të organizuar, i cili kombinohet me elementë të terrorizmit. Mendoj se një strukturë e rëndësishme shtetërore, që duhet të fokusohet në zbulimin dhe goditjen e kësaj linje kriminale është Shërbimi Informativ Shtetëror. SHISH nuk duhet të izolohet vetëm brenda mureve të godinës së tij, por duhet që agjentët dhe çdo njeri që është në funksion të shërbimit të tij, në zbatim të detyrimeve kushtetuese dhe ligjore, duhet që të intensifikojë bashkëpunimin me Policinë e Shtetit, hetimin me Prokurorinë e Përgjithshme, për të bërë të mundur që informacionet të shkojnë në një drejtim.

-Çfarë mund të na thoni për përplasjen mes PS dhe SHISH?

Nuk është përplasje që ka prapavijë politike. Është një dëshmi e qartë e mungesës së një bashkëpunimi që duhet të jetë evident. Siç e thashë më përpara, SHISH ka detyrim kushtetues dhe ligjor që të jetë i pranishëm në ato ambiente ku ndërtohen dhe luhen rrjete kriminale, të cilat objekt të punës së tyre kanë terrorizmin, korrupsionin, krimin e organizuar dhe çdo vepër penale që shkon në dëm të qytetarëve shqiptarë. 

-Cili është mendimi juaj për ngritjen e Byrosë Kombëtare të Hetimit?

Si ide është interesante, por duhet të kemi parasysh se Shqipëria ka një sistem ligjor, procedural, kushtetues, në të cilin do të duhet shumë ndërhyrje për të nxjerrë një organ shumë të veçuar për t’i vënë emrin, Byroja Kombëtare e Hetimit. Si strukturë pjesëmarrëse, që mund t’i bashkëngjitet Prokurorisë së Përgjithshme, Policisë së Shtetit, është çështje tjetër. Për ta ngritur si strukturë të pavarur kushtetuese duhet të ndërhyhet në sistemin kushtetues dhe procedural shqiptar. Unë personalisht, gjykoj se duhet një strukturë më potente për të goditur krimin në Shqipëri. Kjo, do të jetë produkt i një diskutimi të gjatë midis profesionistësh, për të sjellë përpara politikanëve në momentin e vendimmarrjes, një draft i cili të jetë në harmoni të plotë me sistemin kushtetues, procedural dhe ligjor. Pastaj duhet të kemi parasysh diçka: Krimi nuk goditet me letra, goditet me njerëz të zotë. Duhet që struktura të ngrihet me njerëz profesionist, të zotë, të guximshëm, të paguar mirë dhe të mbështetur politikisht. 

-Janë dërguar në Prokurori një sërë dosjesh të zyrtarëve të lartë, të akuzuar për shpërdorim detyre dhe korrupsion. Asnjë prej këtyre dosjeve nuk ka përfunduar në gjykatë. Cili është komenti juaj?

Dosjet që kanë shkuar në Prokurori, besoj duhet të jenë në fazat procedurale të hetimit. Besoj se është herët për t’i kërkuar llogari Prokurorisë, se përse nuk i ka çuar dosjet në gjykatë. Unë inkurajoj Prokurorinë, që këtyre dosjeve t’iu shkojë deri në fund, ashtu siç inkurajoi çdo strukturë qeveritare, që për gjithçka evidenton se ka shkuar në disfavor të interesave të qytetarëve. Ndaj çdo zyrtari, qoftë ai më i madhi: presidenti, kryeministri, ministrat, nëse kanë shkelur ligjin duhet të shkojnë përpara drejtësisë. Jo politikisht, por penalisht dhe profesionalisht. Intervistoi: Joana Tafa
Ish-deputeti i Partisë Demokratike, njëkohësisht një prej drejtuesve të FRD, Sali Shehu, në një intervistë për gazetën “Sot”, ka komentuar situatën aktuale politike, ku është ndalur kryesisht te darka Rama-Topi, marrëveshja mes PS dhe FRD, reforma territoriale, mbarëvajtja e procesit të votimit në 23 Qershor dhe vjedhja e votës, ngritja e Byrosë Kombëtare të Hetimit, si dhe te çështja më e nxehtë e javëve të fundit, shpërthimet me tritol. I pranishëm në darkën e zhvilluar dy javë më parë mes Ramës dhe Topit, ish-deputeti demokrat ka deklaruar se gjatë darkës nuk ka pasur marrëveshje bashkëpunimi mes PS dhe FRD. Sipas tij, Shqipërisë i nevojiten më shumë darka të tilla. Sakaq, ndërsa është ndalur te roli i FRD, Shehu pohoi se prioriteti i kësaj force politike, mbetet reforma në drejtësi, duke nënvizuar se prokuroria dhe gjykatat, komandohen nga individë të korruptuar. Më tej, Shehu ka komentuar dhe zgjedhjet e 23 Qershorit, duke deklaruar se FRD-së i vodhën votat, pasi rezultati duhet të ishte dyfishi i votave të marra. Shehu theksoi se terreni dhe koha janë në favor të FRD, pasi sipas tij, PD nuk di të bëjë opozitë. 
 
-Z. Shehu, ju ishit protagonist i darkës Rama-Topi. Për kureshtje të lexuesve, a mund të na thoni se çfarë u diskutua në atë darkë?
 
Besoj se pjesë të rëndësishme të kësaj darke janë bërë publike tashmë, qoftë prej intervistës së parë të kryetarit të FRD, Bamir Topi, menjëherë pas mbarimit të kësaj darke, qoftë nga intervistat e drejtuesve të tjerë të FRD, qoftë edhe nga kureshtja e tepruar e medias e cila asnjëherë nuk mungon. Darka është bërë publike. Detajet e saj kanë dalë në shesh. Z. Topi e përshkroi në mënyrë krejtësisht korrekte se çfarë u diskutua në atë darkë. E rëndësishme ishte që ne u ulëm në darkë me kryeministrin. Në këtë aspekt, unë mendoj se Shqipëria ka nevojë për shumë darka të kësaj natyre. Gjithashtu, mendoj se Kuvendi ditën e djeshme, u përfshi nga një debat gjatë gjithë ditës. Të gjithë ministrat dhe zyrtarë u ngujuan aty për të bërë një komision që mund ta kishin bërë gjatë një kafeje, me një bisedë shumë të qetë. 
 
-Flitet se ju jeni piketuar për t’u emëruar në krye të ILDKP. A do ta pranonit një propozim të tillë? 
 
Çështja është se duhet ta marrim në një këndvështrim krejtësisht tjetër. ILDKP është një institucion kushtetues, në të cilin ka një drejtues, dhe unë personalisht e njoh zonjën në fjalë dhe kam konsideratat e mia për të. Kuvendi ka një proces në dijeninë time, proces kontrolli ndaj ILDKP, por  se si kanë shkuar procedurat nuk jam në dijeni. Kjo është një hamendje e pabazë, sepse për sa kohë një institucion ka drejtuesin e vet, nuk ka nevojë për ta futur në një diskutim të panevojshëm që je apo jo ti, një kandidaturë. Unë nuk besoj që ia vlen ta diskutoj më gjatë, sepse i përkas atij grupi politikanësh që asnjëherë nuk e heq respektin për institucionet kushtetuese, për drejtuesit e saj apo për strukturat që janë.
 
-A ka një marrëveshje mes PS dhe FRD për përfaqësimin e FRD në administratë?
 
Marrëveshjet klasike apo politike midis PS dhe FRD, për të punësuar militantët e saj në fushatë nuk ka, ndryshe do të ishte bërë publike. Ne e kemi shprehur publikisht, i qëndrojmë dhe do të vazhdojmë t’i qëndrojmë idesë se, një pjesë e mirë e programit tonë ka të bëjë me forcimin e shtetit ligjor, për të cilën sot Shqipëria ka nevojë më shumë se kurrë. Dhe për një arsye tjetër se, nënvizimi më i madh i fjalës së ndërkombëtarëve që e ndjekin Shqipërinë, theksohet për vendosjen e shtetit ligjor. Për ta vënë shtetin në shinat që duhet. 
 
-Në çfarë kuptimi? 
 
Ne kemi në program, ndryshimin e Kushtetutës, për të cilën është shprehur kryetari i Kuvendit, kryeministri. Vetëm opozita nuk është shprehur për këtë gjë. Ne i qëndrojmë dhe ofrojmë ekspertët dhe variantet tona, se si mund të jetë Kushtetuta më funksionale, në funksion të reformës dhe zhvillimit të vendit. E dyta, ne kemi si prioritet në programin tonë, reformën në drejtësi. Reformë e cila është më e nevojshme se kurrë. Reforma është ligj, nuk është emërim sepse ka një keqkuptim në ambientin politik dhe publik shqiptar. Në sistemin e drejtësisë ka dhe do të ketë gjithmonë njerëz që janë me profil të lartë profesional dhe qytetar, të cilët sot punojnë në sistemin e drejtësisë. Natyrisht që ka dhe të tjerë që janë të korruptuar. Reforma duhet të jetë një tërësi ligjesh që të kufizojë në maksimum çdo tendencë korruptive brenda këtij sistemi, për t’i ofruar qytetarëve drejtësinë e munguar dhe të kërkuar në këto 20 vite. Reforma në drejtësi është reforma territoriale.
 
-Duke qëndruar këtu, cili është komenti juaj për reformën territoriale?
 
Shqipëria është një vend i copëzuar në grimca-grimca të vogla komunare, në të cilat ka njerëz që kanë nga 20 vite që zgjidhen me 200 vota në fshatra dhe i kanë ata si monopol të vetin. Doemos, për t’i dhënë rrugë zhvillimit të vendit dhe kryesisht zhvillimit të bujqësisë, duhet një konfigurim i ri territorial i Shqipërisë. Duhet të konceptohet me njësi të tjera territoriale, me njësi të cilat duhet të kenë autonominë e tyre në bazë të kartës së autonomisë lokale të Këshillit të Evropës. Të kenë mundësi financiare për ta disponuar zonën dhe të kenë mundësi për projekte dhe për të përthithur investime nga strukturat evropiane, pasi Shqipëria i ka të gjitha shanset që në qershor të marrë ftesën për vendin kandidat.
 
-FRD mori vetëm 30 mijë vota në zgjedhjet e 23 Qershorit. Kush mendoni se ua vodhi votat, PD, PS apo LSI?
 
Fillimisht gjej rastin që përmes jush të falënderoj të gjithë votuesit tanë. Unë i falënderoj të gjithë ata që janë votues dhe dashamirës të FRD. Të jeni të sigurt se nuk janë 30 mijë votues. Përmes një terrori të paparë arritën të na çojnë në letrat e KQZ vetëm 30 mijë vota. Realisht, ne në analizën tonë dhe me vëzhguesit që kemi pasur, i kemi të gjitha të dhënat që FRD ka pasur dy herë më shumë vota se 30 mijë. Sigurisht, nuk kemi vënë gisht përsa kohë nuk kemi pasur njerëz legalë në komisionet vendore dhe zonale. Koha do të na japë të drejtë në zgjedhjet që vijnë. Të jeni të sigurt. Ne jemi me një strukturim të ri të FRD, strukturim i cili do të bëjë të mundur praninë tonë në çdo qelizë ku votohet. Terreni dhe koha tani punon për ne, sepse për fatin e keq të shqiptarëve PD nuk po di të bëjë opozitë.
 
-Sipas mendimit tuaj, zbulimi i bandës së tritolit ishte meritë e Policisë së Shtetit apo rastësi?
 
Komentet mediatike dhe publike, të çojnë të mendosh se ishte një zbulim për shkak të një denoncimi nga një anëtar i kësaj bande. Por, unë si profesionist i fushës, mendoj se ky është një lajm shumë i mirë për shqiptarët dhe njerëzit, biznesin dhe çdo qytetar shqiptar. Rëndësi ka që, hetimi i kësaj çështje, investigimi i saj, të bëhet deri në qelizën më të fundit, për të bërë të mundur që çdo njeri i implikuar në këtë bandë të rrezikshme të shkojë përpara drejtësisë. Në këtë linjë, unë ju ftoj dhe besoj se duhet të rreshtohen të gjithë zërat politikë në Shqipëri, për t’i dhënë shtetit dhe Policisë së Shtetit që kanë një detyrë të vështirë, detyrë të koklavitur për shkak të situatës pas zgjedhore, situatës ekonomike, të gjitha gjërave që na rrethojnë, duhet që çdo zë që ndikon te opinioni publik të jetë në krah të Policisë së Shtetit në këtë aksion shumë të rëndësishëm. E zbuloi policia apo u vetëdenoncua banda, unë besoj që shkon diskutimi si në kohën e shokut Enver Hoxha, kur thoshte që çdo grup të rrezikshëm të partisë nuk e zbuloi sigurimi, por e zbuloi vetë partia. Unë besoj se ky është një lajm shumë i mirë, dhe kësaj duhet t’i mëshojmë. Të mbështesim Policinë e Shtetit, të hetohet çdo qelizë e kësaj bande dhe inkurajojmë policinë, si parti dhe personalisht, që të ngrejë sa më parë dhe të konsolidojë strukturat informative në çdo qytet, çdo komunë të zhvilluar, në çdo qelizë të vendit, për të pasur një kontroll të rrjetit dhe krimit. Me qëllim që, çdo kriminel që operon sot i lirë, të dijë se ditët i ka të numëruara për të shkuar përpara drejtësisë. Vetëm kështu, Shqipëria do të jetë pjesë e Evropës nga pikëpamja e sigurisë. Vetëm kështu, çdo qytetar: pensionist, grua, vajzë, nxënës, student, zyrtar i shtetit, biznesmen, etj, do të jetë i sigurt në vendin ku operon. Përmes jush, falënderoj grupin që merret me hetimin e kësaj çështje, e inkurajoj atë dhe çdo punonjës të policisë që me punën e vështirë që kanë, fisnike, në mbrojtje të qytetarëve, të operojnë me guxim dhe trimëri.
 
-Deri ku shtrihen fijet e shpërthimeve me tritol, duke pasur parasysh se pjesa dërrmuese e tyre bëhen me porosi?
 
Çështja e krimit në Shqipëri është një çështje e koklavitur. Shqipëria është një vend i vogël, por me lidhje shumë të mëdha. Izolimi, hapja e vendit, situata ekonomike, mënyra e operimit të administratës, mënyra e ndërtimit të jetës në Shqipëri, ka bërë të mundur që rrjetet kriminale të kenë lidhje në gjithë rrjetet kriminale të rajonit. Në këtë kuadër, përshëndes letrën e Ministrit të Brendshëm drejtuar homologëve të tij në vendet e rajonit, Itali dhe Greqi, për të bërë të mundur ndërtimin e një strukture për luftën kundër krimit në aspekt rajonal. Për shkak se, lidhja dhe ndërvartësia e grupeve kriminale nga një shtet te tjetri është e padiskutueshme. E vetmja mënyrë për t’i prerë këto fije është bashkëpunimi rajonal dhe fuqizimi i strukturave që merren me ndjekjen dhe hetimin e këtyre grupeve kriminale. Kemi ndjekur ngjarjet e rënda, qofshin në aspektin personal për njerëzit që e kanë vuajtur, qoftë për aspektin publik. Dëshiroj që këto ngjarje të mos ndodhin më, dhe për këtë duhet një punë sistematike të strukturave që merren me luftën kundër krimit. Nuk është vetëm detyrë funksionale e Policisë së Shtetit lufta kundër krimit, në mënyrë të veçantë krimit të organizuar, i cili kombinohet me elementë të terrorizmit. Mendoj se një strukturë e rëndësishme shtetërore, që duhet të fokusohet në zbulimin dhe goditjen e kësaj linje kriminale është Shërbimi Informativ Shtetëror. SHISH nuk duhet të izolohet vetëm brenda mureve të godinës së tij, por duhet që agjentët dhe çdo njeri që është në funksion të shërbimit të tij, në zbatim të detyrimeve kushtetuese dhe ligjore, duhet që të intensifikojë bashkëpunimin me Policinë e Shtetit, hetimin me Prokurorinë e Përgjithshme, për të bërë të mundur që informacionet të shkojnë në një drejtim.
 
-Çfarë mund të na thoni për përplasjen mes PS dhe SHISH?
 
Nuk është përplasje që ka prapavijë politike. Është një dëshmi e qartë e mungesës së një bashkëpunimi që duhet të jetë evident. Siç e thashë më përpara, SHISH ka detyrim kushtetues dhe ligjor që të jetë i pranishëm në ato ambiente ku ndërtohen dhe luhen rrjete kriminale, të cilat objekt të punës së tyre kanë terrorizmin, korrupsionin, krimin e organizuar dhe çdo vepër penale që shkon në dëm të qytetarëve shqiptarë. 
 
-Cili është mendimi juaj për ngritjen e Byrosë Kombëtare të Hetimit?
 
Si ide është interesante, por duhet të kemi parasysh se Shqipëria ka një sistem ligjor, procedural, kushtetues, në të cilin do të duhet shumë ndërhyrje për të nxjerrë një organ shumë të veçuar për t’i vënë emrin, Byroja Kombëtare e Hetimit. Si strukturë pjesëmarrëse, që mund t’i bashkëngjitet Prokurorisë së Përgjithshme, Policisë së Shtetit, është çështje tjetër. Për ta ngritur si strukturë të pavarur kushtetuese duhet të ndërhyhet në sistemin kushtetues dhe procedural shqiptar. Unë personalisht, gjykoj se duhet një strukturë më potente për të goditur krimin në Shqipëri. Kjo, do të jetë produkt i një diskutimi të gjatë midis profesionistësh, për të sjellë përpara politikanëve në momentin e vendimmarrjes, një draft i cili të jetë në harmoni të plotë me sistemin kushtetues, procedural dhe ligjor. Pastaj duhet të kemi parasysh diçka: Krimi nuk goditet me letra, goditet me njerëz të zotë. Duhet që struktura të ngrihet me njerëz profesionist, të zotë, të guximshëm, të paguar mirë dhe të mbështetur politikisht. 
 
-Janë dërguar në Prokurori një sërë dosjesh të zyrtarëve të lartë, të akuzuar për shpërdorim detyre dhe korrupsion. Asnjë prej këtyre dosjeve nuk ka përfunduar në gjykatë. Cili është komenti juaj?
 
Dosjet që kanë shkuar në Prokurori, besoj duhet të jenë në fazat procedurale të hetimit. Besoj se është herët për t’i kërkuar llogari Prokurorisë, se përse nuk i ka çuar dosjet në gjykatë. Unë inkurajoj Prokurorinë, që këtyre dosjeve t’iu shkojë deri në fund, ashtu siç inkurajoi çdo strukturë qeveritare, që për gjithçka evidenton se ka shkuar në disfavor të interesave të qytetarëve. Ndaj çdo zyrtari, qoftë ai më i madhi: presidenti, kryeministri, ministrat, nëse kanë shkelur ligjin duhet të shkojnë përpara drejtësisë. Jo politikisht, por penalisht dhe profesionalisht. Intervistoi: Joana Tafa
- See more at: http://www.sot.com.al/politike-intervista/sali-shehu-ja-%C3%A7far%C3%AB-u-diskutua-n%C3%AB-dark%C3%ABn-rama-topi-frd-do-t%C3%AB-z%C3%ABvend%C3%ABsoj%C3%AB-pd-n%C3%AB#sthash.XEtYpW4r.dpuf
Ish-deputeti i Partisë Demokratike, njëkohësisht një prej drejtuesve të FRD, Sali Shehu, në një intervistë për gazetën “Sot”, ka komentuar situatën aktuale politike, ku është ndalur kryesisht te darka Rama-Topi, marrëveshja mes PS dhe FRD, reforma territoriale, mbarëvajtja e procesit të votimit në 23 Qershor dhe vjedhja e votës, ngritja e Byrosë Kombëtare të Hetimit, si dhe te çështja më e nxehtë e javëve të fundit, shpërthimet me tritol. I pranishëm në darkën e zhvilluar dy javë më parë mes Ramës dhe Topit, ish-deputeti demokrat ka deklaruar se gjatë darkës nuk ka pasur marrëveshje bashkëpunimi mes PS dhe FRD. Sipas tij, Shqipërisë i nevojiten më shumë darka të tilla. Sakaq, ndërsa është ndalur te roli i FRD, Shehu pohoi se prioriteti i kësaj force politike, mbetet reforma në drejtësi, duke nënvizuar se prokuroria dhe gjykatat, komandohen nga individë të korruptuar. Më tej, Shehu ka komentuar dhe zgjedhjet e 23 Qershorit, duke deklaruar se FRD-së i vodhën votat, pasi rezultati duhet të ishte dyfishi i votave të marra. Shehu theksoi se terreni dhe koha janë në favor të FRD, pasi sipas tij, PD nuk di të bëjë opozitë. 
 
-Z. Shehu, ju ishit protagonist i darkës Rama-Topi. Për kureshtje të lexuesve, a mund të na thoni se çfarë u diskutua në atë darkë?
 
Besoj se pjesë të rëndësishme të kësaj darke janë bërë publike tashmë, qoftë prej intervistës së parë të kryetarit të FRD, Bamir Topi, menjëherë pas mbarimit të kësaj darke, qoftë nga intervistat e drejtuesve të tjerë të FRD, qoftë edhe nga kureshtja e tepruar e medias e cila asnjëherë nuk mungon. Darka është bërë publike. Detajet e saj kanë dalë në shesh. Z. Topi e përshkroi në mënyrë krejtësisht korrekte se çfarë u diskutua në atë darkë. E rëndësishme ishte që ne u ulëm në darkë me kryeministrin. Në këtë aspekt, unë mendoj se Shqipëria ka nevojë për shumë darka të kësaj natyre. Gjithashtu, mendoj se Kuvendi ditën e djeshme, u përfshi nga një debat gjatë gjithë ditës. Të gjithë ministrat dhe zyrtarë u ngujuan aty për të bërë një komision që mund ta kishin bërë gjatë një kafeje, me një bisedë shumë të qetë. 
 
-Flitet se ju jeni piketuar për t’u emëruar në krye të ILDKP. A do ta pranonit një propozim të tillë? 
 
Çështja është se duhet ta marrim në një këndvështrim krejtësisht tjetër. ILDKP është një institucion kushtetues, në të cilin ka një drejtues, dhe unë personalisht e njoh zonjën në fjalë dhe kam konsideratat e mia për të. Kuvendi ka një proces në dijeninë time, proces kontrolli ndaj ILDKP, por  se si kanë shkuar procedurat nuk jam në dijeni. Kjo është një hamendje e pabazë, sepse për sa kohë një institucion ka drejtuesin e vet, nuk ka nevojë për ta futur në një diskutim të panevojshëm që je apo jo ti, një kandidaturë. Unë nuk besoj që ia vlen ta diskutoj më gjatë, sepse i përkas atij grupi politikanësh që asnjëherë nuk e heq respektin për institucionet kushtetuese, për drejtuesit e saj apo për strukturat që janë.
 
-A ka një marrëveshje mes PS dhe FRD për përfaqësimin e FRD në administratë?
 
Marrëveshjet klasike apo politike midis PS dhe FRD, për të punësuar militantët e saj në fushatë nuk ka, ndryshe do të ishte bërë publike. Ne e kemi shprehur publikisht, i qëndrojmë dhe do të vazhdojmë t’i qëndrojmë idesë se, një pjesë e mirë e programit tonë ka të bëjë me forcimin e shtetit ligjor, për të cilën sot Shqipëria ka nevojë më shumë se kurrë. Dhe për një arsye tjetër se, nënvizimi më i madh i fjalës së ndërkombëtarëve që e ndjekin Shqipërinë, theksohet për vendosjen e shtetit ligjor. Për ta vënë shtetin në shinat që duhet. 
 
-Në çfarë kuptimi? 
 
Ne kemi në program, ndryshimin e Kushtetutës, për të cilën është shprehur kryetari i Kuvendit, kryeministri. Vetëm opozita nuk është shprehur për këtë gjë. Ne i qëndrojmë dhe ofrojmë ekspertët dhe variantet tona, se si mund të jetë Kushtetuta më funksionale, në funksion të reformës dhe zhvillimit të vendit. E dyta, ne kemi si prioritet në programin tonë, reformën në drejtësi. Reformë e cila është më e nevojshme se kurrë. Reforma është ligj, nuk është emërim sepse ka një keqkuptim në ambientin politik dhe publik shqiptar. Në sistemin e drejtësisë ka dhe do të ketë gjithmonë njerëz që janë me profil të lartë profesional dhe qytetar, të cilët sot punojnë në sistemin e drejtësisë. Natyrisht që ka dhe të tjerë që janë të korruptuar. Reforma duhet të jetë një tërësi ligjesh që të kufizojë në maksimum çdo tendencë korruptive brenda këtij sistemi, për t’i ofruar qytetarëve drejtësinë e munguar dhe të kërkuar në këto 20 vite. Reforma në drejtësi është reforma territoriale.
 
-Duke qëndruar këtu, cili është komenti juaj për reformën territoriale?
 
Shqipëria është një vend i copëzuar në grimca-grimca të vogla komunare, në të cilat ka njerëz që kanë nga 20 vite që zgjidhen me 200 vota në fshatra dhe i kanë ata si monopol të vetin. Doemos, për t’i dhënë rrugë zhvillimit të vendit dhe kryesisht zhvillimit të bujqësisë, duhet një konfigurim i ri territorial i Shqipërisë. Duhet të konceptohet me njësi të tjera territoriale, me njësi të cilat duhet të kenë autonominë e tyre në bazë të kartës së autonomisë lokale të Këshillit të Evropës. Të kenë mundësi financiare për ta disponuar zonën dhe të kenë mundësi për projekte dhe për të përthithur investime nga strukturat evropiane, pasi Shqipëria i ka të gjitha shanset që në qershor të marrë ftesën për vendin kandidat.
 
-FRD mori vetëm 30 mijë vota në zgjedhjet e 23 Qershorit. Kush mendoni se ua vodhi votat, PD, PS apo LSI?
 
Fillimisht gjej rastin që përmes jush të falënderoj të gjithë votuesit tanë. Unë i falënderoj të gjithë ata që janë votues dhe dashamirës të FRD. Të jeni të sigurt se nuk janë 30 mijë votues. Përmes një terrori të paparë arritën të na çojnë në letrat e KQZ vetëm 30 mijë vota. Realisht, ne në analizën tonë dhe me vëzhguesit që kemi pasur, i kemi të gjitha të dhënat që FRD ka pasur dy herë më shumë vota se 30 mijë. Sigurisht, nuk kemi vënë gisht përsa kohë nuk kemi pasur njerëz legalë në komisionet vendore dhe zonale. Koha do të na japë të drejtë në zgjedhjet që vijnë. Të jeni të sigurt. Ne jemi me një strukturim të ri të FRD, strukturim i cili do të bëjë të mundur praninë tonë në çdo qelizë ku votohet. Terreni dhe koha tani punon për ne, sepse për fatin e keq të shqiptarëve PD nuk po di të bëjë opozitë.
 
-Sipas mendimit tuaj, zbulimi i bandës së tritolit ishte meritë e Policisë së Shtetit apo rastësi?
 
Komentet mediatike dhe publike, të çojnë të mendosh se ishte një zbulim për shkak të një denoncimi nga një anëtar i kësaj bande. Por, unë si profesionist i fushës, mendoj se ky është një lajm shumë i mirë për shqiptarët dhe njerëzit, biznesin dhe çdo qytetar shqiptar. Rëndësi ka që, hetimi i kësaj çështje, investigimi i saj, të bëhet deri në qelizën më të fundit, për të bërë të mundur që çdo njeri i implikuar në këtë bandë të rrezikshme të shkojë përpara drejtësisë. Në këtë linjë, unë ju ftoj dhe besoj se duhet të rreshtohen të gjithë zërat politikë në Shqipëri, për t’i dhënë shtetit dhe Policisë së Shtetit që kanë një detyrë të vështirë, detyrë të koklavitur për shkak të situatës pas zgjedhore, situatës ekonomike, të gjitha gjërave që na rrethojnë, duhet që çdo zë që ndikon te opinioni publik të jetë në krah të Policisë së Shtetit në këtë aksion shumë të rëndësishëm. E zbuloi policia apo u vetëdenoncua banda, unë besoj që shkon diskutimi si në kohën e shokut Enver Hoxha, kur thoshte që çdo grup të rrezikshëm të partisë nuk e zbuloi sigurimi, por e zbuloi vetë partia. Unë besoj se ky është një lajm shumë i mirë, dhe kësaj duhet t’i mëshojmë. Të mbështesim Policinë e Shtetit, të hetohet çdo qelizë e kësaj bande dhe inkurajojmë policinë, si parti dhe personalisht, që të ngrejë sa më parë dhe të konsolidojë strukturat informative në çdo qytet, çdo komunë të zhvilluar, në çdo qelizë të vendit, për të pasur një kontroll të rrjetit dhe krimit. Me qëllim që, çdo kriminel që operon sot i lirë, të dijë se ditët i ka të numëruara për të shkuar përpara drejtësisë. Vetëm kështu, Shqipëria do të jetë pjesë e Evropës nga pikëpamja e sigurisë. Vetëm kështu, çdo qytetar: pensionist, grua, vajzë, nxënës, student, zyrtar i shtetit, biznesmen, etj, do të jetë i sigurt në vendin ku operon. Përmes jush, falënderoj grupin që merret me hetimin e kësaj çështje, e inkurajoj atë dhe çdo punonjës të policisë që me punën e vështirë që kanë, fisnike, në mbrojtje të qytetarëve, të operojnë me guxim dhe trimëri.
 
-Deri ku shtrihen fijet e shpërthimeve me tritol, duke pasur parasysh se pjesa dërrmuese e tyre bëhen me porosi?
 
Çështja e krimit në Shqipëri është një çështje e koklavitur. Shqipëria është një vend i vogël, por me lidhje shumë të mëdha. Izolimi, hapja e vendit, situata ekonomike, mënyra e operimit të administratës, mënyra e ndërtimit të jetës në Shqipëri, ka bërë të mundur që rrjetet kriminale të kenë lidhje në gjithë rrjetet kriminale të rajonit. Në këtë kuadër, përshëndes letrën e Ministrit të Brendshëm drejtuar homologëve të tij në vendet e rajonit, Itali dhe Greqi, për të bërë të mundur ndërtimin e një strukture për luftën kundër krimit në aspekt rajonal. Për shkak se, lidhja dhe ndërvartësia e grupeve kriminale nga një shtet te tjetri është e padiskutueshme. E vetmja mënyrë për t’i prerë këto fije është bashkëpunimi rajonal dhe fuqizimi i strukturave që merren me ndjekjen dhe hetimin e këtyre grupeve kriminale. Kemi ndjekur ngjarjet e rënda, qofshin në aspektin personal për njerëzit që e kanë vuajtur, qoftë për aspektin publik. Dëshiroj që këto ngjarje të mos ndodhin më, dhe për këtë duhet një punë sistematike të strukturave që merren me luftën kundër krimit. Nuk është vetëm detyrë funksionale e Policisë së Shtetit lufta kundër krimit, në mënyrë të veçantë krimit të organizuar, i cili kombinohet me elementë të terrorizmit. Mendoj se një strukturë e rëndësishme shtetërore, që duhet të fokusohet në zbulimin dhe goditjen e kësaj linje kriminale është Shërbimi Informativ Shtetëror. SHISH nuk duhet të izolohet vetëm brenda mureve të godinës së tij, por duhet që agjentët dhe çdo njeri që është në funksion të shërbimit të tij, në zbatim të detyrimeve kushtetuese dhe ligjore, duhet që të intensifikojë bashkëpunimin me Policinë e Shtetit, hetimin me Prokurorinë e Përgjithshme, për të bërë të mundur që informacionet të shkojnë në një drejtim.
 
-Çfarë mund të na thoni për përplasjen mes PS dhe SHISH?
 
Nuk është përplasje që ka prapavijë politike. Është një dëshmi e qartë e mungesës së një bashkëpunimi që duhet të jetë evident. Siç e thashë më përpara, SHISH ka detyrim kushtetues dhe ligjor që të jetë i pranishëm në ato ambiente ku ndërtohen dhe luhen rrjete kriminale, të cilat objekt të punës së tyre kanë terrorizmin, korrupsionin, krimin e organizuar dhe çdo vepër penale që shkon në dëm të qytetarëve shqiptarë. 
 
-Cili është mendimi juaj për ngritjen e Byrosë Kombëtare të Hetimit?
 
Si ide është interesante, por duhet të kemi parasysh se Shqipëria ka një sistem ligjor, procedural, kushtetues, në të cilin do të duhet shumë ndërhyrje për të nxjerrë një organ shumë të veçuar për t’i vënë emrin, Byroja Kombëtare e Hetimit. Si strukturë pjesëmarrëse, që mund t’i bashkëngjitet Prokurorisë së Përgjithshme, Policisë së Shtetit, është çështje tjetër. Për ta ngritur si strukturë të pavarur kushtetuese duhet të ndërhyhet në sistemin kushtetues dhe procedural shqiptar. Unë personalisht, gjykoj se duhet një strukturë më potente për të goditur krimin në Shqipëri. Kjo, do të jetë produkt i një diskutimi të gjatë midis profesionistësh, për të sjellë përpara politikanëve në momentin e vendimmarrjes, një draft i cili të jetë në harmoni të plotë me sistemin kushtetues, procedural dhe ligjor. Pastaj duhet të kemi parasysh diçka: Krimi nuk goditet me letra, goditet me njerëz të zotë. Duhet që struktura të ngrihet me njerëz profesionist, të zotë, të guximshëm, të paguar mirë dhe të mbështetur politikisht. 
 
-Janë dërguar në Prokurori një sërë dosjesh të zyrtarëve të lartë, të akuzuar për shpërdorim detyre dhe korrupsion. Asnjë prej këtyre dosjeve nuk ka përfunduar në gjykatë. Cili është komenti juaj?
 
Dosjet që kanë shkuar në Prokurori, besoj duhet të jenë në fazat procedurale të hetimit. Besoj se është herët për t’i kërkuar llogari Prokurorisë, se përse nuk i ka çuar dosjet në gjykatë. Unë inkurajoj Prokurorinë, që këtyre dosjeve t’iu shkojë deri në fund, ashtu siç inkurajoi çdo strukturë qeveritare, që për gjithçka evidenton se ka shkuar në disfavor të interesave të qytetarëve. Ndaj çdo zyrtari, qoftë ai më i madhi: presidenti, kryeministri, ministrat, nëse kanë shkelur ligjin duhet të shkojnë përpara drejtësisë. Jo politikisht, por penalisht dhe profesionalisht. Intervistoi: Joana Tafa
- See more at: http://www.sot.com.al/politike-intervista/sali-shehu-ja-%C3%A7far%C3%AB-u-diskutua-n%C3%AB-dark%C3%ABn-rama-topi-frd-do-t%C3%AB-z%C3%ABvend%C3%ABsoj%C3%AB-pd-n%C3%AB#sthash.XEtYpW4r.dpuf

No comments: