Thursday, May 10, 2012

Presidenti, Nano i kërkon mbështetje Berishës, kryeministri: Do të jetë një personalitet i PD-së

TIRANE- Ka zgjatur rreth gjysme ore takimi mes kandidatit te vetëshpallur për president të Republikës, Fatos Nano me kryeministrin e vendin, Sali Berisha ne godinen qeveritare.
Kreu i qeverise, sipas nje njoftimi te kryeministrise ka vleresuar takimin, por ai mbështet dhe do te mbështesë një personalitet të shquar të Partisë Demokratike në postin e Presidentit të Republikës.
Deklarata e plote
Në këtë takim, që u zhvillua në Selinë e Këshillit të Ministrave, ish kryeministri Fatos Nano, i parashtroi kryeministrit Berisha kërkesën për të mbështetur kandidaturën e tij në postin e lartë të Presidentit të Republikës, duke shprehur bindjen se bashkëpunimi në kuadrin Kushtetues do të ishte i dobishëm për vendin dhe objektivat e tij, si dhe duke evokuar disa nga marrëveshjet e arritura në të shkuarën në zgjidhje të sfidave të vendit.
Kryeministri Berisha e garantoi zotin Nano se ai personalisht dhe si kryeministër vlerëson të gjitha marrëveshjet e arritura së bashku në të shkuarën në interesin më të mirë të vendit dhe kontributin e këtyre marrëveshjeve në zgjidhjen e sfidave e problematikave.
Nga ana tjetër Kryeministri theksoi  se, qëndrimi i bërë tashme publik në mënyrë të përsëritur prej tij ndaj kandidaturës së zotit Nano për President të Republikës, ka lidhje tërësisht me spektrin politik, detyrimet që rrjedhin nga përkatësitë e ndryshme në këtë spektër dhe se ai mbështet dhe do te mbështesë një personalitet të shquar të Partisë Demokratike në postin e Presidentit të Republikës.
Kryeministri Berisha theksoi se pas kthimit nga Samiti i Chikagos ai do të hapë negociatat me aleatët e tij, pa përjashtuar edhe faktorë të tjerë, i bindur se mazhoranca aktuale i ka të gjitha mundësitë për t’i dhënë vendit Presidentin e ardhshëm të Republikës.
Takimi
Nano ka hyre ne orarin e percaktuar, ne 14.30 ne kryeministri dhe ka dale prej saj ne oren 15.09 minuta, pa bere asnje deklarate per mediat lidhur me biseden e zhvilluar.
Pak me vone, kryeministria ka publikuar nje deklarate lidhur me takimin Berisha-Nano.
Gjatë këtij takimi, mesohet se Nano ka njohur kryeministrin Berisha me platformën e tij për zgjedhjen në krye të shtetit. Me kete takim, vleresuar edhe si me i rendesishmi, Nano ka mbyllur etepen e takimeve konsultuese me kreret e partive.
Ish lideri socialist, që prej shpalljes së kandidaturës së tij është takuar me të gjithë krerët e partive parlamentare, nga disa prej te cileve ka marre mbeshtetje te drejteperdrejte.
Nano është takuar me kreun e Partisë Socialiste, Edi Rama, kreun e LSI-se, Ilir Meta, kryetarin e PBDNJ-se, Vangjel Dule, kryetarin e partisë PDIU, Shpëtim Idrizi si dhe një ditë më parë kreun e Partisë Republikane, Fatmir Mediu.

No comments: