Friday, July 23, 2010

Reagimet e para pas shpalljes së opinionit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për pavarësinë e Kosovës

Westerwelle: E ardhmja e Serbisë dhe Kosovës ndodhet në BE - Ban Ki-Moon paralajmëroi kundër çdo "hapi provokativ"

Ministri i  Jashtëm gjerman,  Guido Westerwelle Ministri i Jashtëm gjerman, Guido Westerwelle Ministri i Jashtëm gjerman Guido Westerwelle u bëri thirrje udhëheqjes politike në Beograd dhe Prishtinë që tani të hedhin vështrimin nga integrimi evropian. "E ardhmja e Serbisë dhe e Kosovës ndodhet në BE", tha Westerwelle. Kryetari i liberalëve gjermanë (FDP) përshendeti vendimin: "Opinioni i Gjykatës Ndërkombëtare konfirmoi pikëpamjen tonë ligjore se deklarata e pavarësisë së Republikës së Kosovës ishte e ligjshme."

E ngarkuara e Bashkimit Evropian me politikën e jashtme Catherine Ashton e përshendeti vendimin e Gjykatës dhe u bëri thirrje palëve për dialog. "Në të ardhmen si Serbia ashtu dhe Kosova do ta kenë vendin e tyre në Bashkimin Evropian", tha Ashton.

Në foto  zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden Në foto zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden Në reagimet e para amerikane pas opinionit këshilldhënës të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, në të cilin vlerësohet se shpallja e njëanshme e pavarësisë së Kosovës nuk bie ndesh me të drejtën ndërkombëtare, konfirmohet edhe një herë mbështetja amerikane për Kosovën. SHBA i ka bërë thirrje Evropës të jetë "e bashkuar" për pavarësinë e Kosovës. Sipas agjencive të lajmeve, zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden i telefonoi presidentit Boris Tadiç për të konfirmuar mbështetjen e plotë të Uashingtonit për një Kosovë demokratike dhe multietnike, njofton Shtëpia e Bardhë. Biden i bëri thirrje Serbisë të punojë në mënyrë konstruktive për zgjidhjen e çështjeve praktike me Kosovën.

Sekretari i  Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-Moon Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-Moon Ndërkaq sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-Moon paralajmëroi kundër çdo "hapi provokativ" pas shpalljes së opinionit të GJND-së. Ban i bën thirrje të gjitha palëve "për të shmangur çdo hap që do të mund të shihej si provokues dhe do të prishte dialogun", tha zëdhënësi i tij Martin Nesirky në një konferencë shtypi në Nju Jork.

"Ne nuk do ta njohim asnjëherë pavarësinë e Kosovës", paralajmëroi ministri i Jashtëm i Serbisë Vuk Jeremiq në një pronocim për televizionin serb nga Haga. "Para nesh ndodhen ditë të vështira" theksoi ai duke shtuar se "lufta diplomatike" do të vazhdojë edhe më tej.

Presidenti i  Serbisë , Boris Tadiq Presidenti i Serbisë , Boris Tadiq Ndërkaq presidenti i Serbisë Boris Tadiq vlerësoi të enjten (22.07) se opinioni i GJND-së "është i rëndë për Serbinë" por megjithatë Serbia do të vazhdojë që me mjete politike të mbrojë integritetin e vet territorial.

Edhe Rusia e cila konsiderohet si fuqi mbrojtëse e serbëve e kritikoi vendimin e Gjykatës si "jo të pastër juridikisht dhe si vendim tërsisht politik."

Presidenti i  Kosovës, Fatmir Sejdiu Presidenti i Kosovës, Fatmir SejdiuKreu shtetëror i Kosovës e priti me gëzim shpalljen e vendimit të GJND-së. "Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë vërtetoi sot se Kosova nuk paraqet precedent, por njeh të drejtën e popullit të Kosovës për vetëvendosje, për të jetuar i lirë dhe i pavarur”, tha Sejdiu i cili ftoi vendet që deri sot kanë hezituar ta njohin Kosovën, ta marrin këtë vendim, i cili sipas tij vetëm sa do t'i kontribuojë paqes dhe stabilitetit në rajon.

"Pavarësia e Kosovës është një proces i pakthyeshëm ashtu si dhe liria e popullit tim. Sot nuk ka humbës dhe fitues. Gjykata e respekton realitetin në Kosovë. Dhe ky është një kapitull i ri për vendin tim, për shtetin tim, për njerëzit e mi, dhe për tërë rajonin", deklaroi kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi në Uashington ku po qëndron për një vizitë zyrtare.

Sekretari i  Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh RasmussenOpinioni i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë sipas të dhënave të Aleancës Veriatlantike NATO nuk do të ndikojë në punën e trupës paqëruajtëse KFOR. "KFOR-i do të vazhdojë të ushtrojë edhe më tej mandatin e tij dhe në mënyrë të paanshme do të përkujdeset për një ambient të sigurtë në Kosovë, për të mirën e të gjitha bashkësive, shumicës dhe pakicës në mënyrë të njëjtë", tha sekretari i Përgjithshëm i NATOS, Anders Fogh Rassmusesn në Bruksel. Në kuadër të NATO-s në Kosovë aktualisht ndodhen 10 000 ushtarë në mesin e tyre rreth 1500 ushtarë gjerman.

Autor: Agjencitë e lajmeve / Esat Ahmeti

Redaktoi: Vilma Filaj-Ballvora

No comments: