Friday, July 23, 2010

Hillary Clinton nëna e nuses, 500 të ftuar në dasmën e Chelsea Clinton

NeN"(nëna e nuses), kështu ka filluar të firmosë prej disa ditësh në Departamentin e Shtetit, Hllary Clinton. Ka hyrë tamam në rolin e nënës së nuses, duke u marrë me organizimin e dasmës së vajzës së saj Chelsea Clinton dhe ish-shokut të saj të kolegjit, Marc Mezvinsky, dasmë e fiksuar në 31 gusht. Dasma e vajzës së ish-presidentit Bill dhe Sekretares s Shtetit, Hillary po bën xhiron e botës. Vendi i caktuar për të zhvilluar ceremoninë është 2 orë në veri të New York-ut, një ndërtesë e viteve '900 e quajtur Astor Court. Bëhet fjalë për një vend të qetë dhe shumë shik, jo shumë larg vilës në fshat që ka familja Clinton. Akoma nuk dihet lista e saktë e të ftuarve, por thuhet se bëhet fjalë për rreth 500 të ftuar, ku nuk do mungojnë politikanë nga e gjithë bota, miq të familjes dhe të çiftit. Nuk do të mungojnë edhe emrat e Hollivudit si Oprah Winfrey, Barbra Streisand, Steven Spielberg, Ted Turner dhe natyrisht nuk mund të mungonte presidenti Barack Obama, megjithëse nuk dihet nëse do të jetë i pranishëm. Më këtë listë të ftuarish, duket se shpenzimet do të arrijnë shifra të çmendura, por çifti Clinton nuk duket se e vret shumë mendjen, mjafton që të jetë e lumtur vajza e tyre. Mbrëmja gala do mbahet në Grasmere, një tjetër rezidencë përrallore e prenotuar 6 muaj më parë. Organizatori i gjithçkaje do të jetë Bryan Rafaelli, i cili ka punuar në darka të shumta të organizuara nga familja Clinton. Ndërkohë që "cateringu" do t'i besohet tre maniakëve të këtij sektori: "Blue Ribbons Restaurants", "St. Regis Hotels" e "Oliver Cheng Events". Edhe për lulet janë zgjedhur emra të mëdhenj si "Winston Flowers" dhe drejtor artistik, Jeff Leatham. Për t'u uruar mirëseardhjen, një dhuratë me të vërtetë ironike, një shishe verë "Vigne Clinton". Të ftuarit do të akomodohen në "Beekman Arms" dhe do të udhëtojnë me helikopterët e "Associated Aircraft". Për të evituar të papriturat është prenotuar edhe një pistë për uljen e helikopterëve. Familja Clinton ka ftuar dhe një rabin njujorkez duke qenë se edhe bashkëshorti i ardhshëm i vajzës së tyre është hebre. Dhe, duke qenë se Chelsea është metodiste dhe normalisht nuk do të ndërrojë fenë, kanë menduar t'i japin festës së familjes më liberale të Amerikës, një pamje multikulturore. Në pritje të dasmës, Hillary është duke çuar ftesa dhe e-maile gjithë mikeshave të saj me nënshkrimin "NeN", pasi në fund të fundit, pavarësisht pozicionit që ka, një nënë nuseje është gjithmonë nënë nuseje...

No comments: