Friday, July 23, 2010

20 ushqimet që largojnë sëmundjet. Ja ç’duhet të kemi në tavolinë


Jemi mësuar të përdorim vetëm produkte “tipike” të përherëshme për tryezat tona. Shumë produkte të llojeve të ndryshme nuk i bëjmë pjesë të dietës sonë të përditshme. Ja disa produkte më "tipike" dhe disa alternativa të tjera të cilat mund të zëvendësojnë këto produkte. Një udhëzues për të kuptuar më mirë atë që i duhet tryezës tonë.

Xhenxhefili
Përmban gingerol dhe mbrojtje anti-inflamatore, pasi frenon veprimin e një enzime të quajtur cyclooxygenase 2. Vepron mbi qelizat e ndryshuar dhe të dëmtuara,duke i shkatërruar. Sipas studimeve të fundit është shumë i dobishëm për oreks të dobët, ku ke të përziera, të zë makina, për mostretje, fryrje, lodhje mendore dhe fizike apo seksuale. Është mirë që të përdoret dhe nga personat që vuajnë nga reumatizma.

Papaja
Përmban papain e cila ndihmon në tretjen e ushqimit. Stimulon largimin dhe asgjësimin e mbeturinave dhe të substancave duke pastruar gjakun, duke bërë edhe pastrimin e zorrë. Ajo gjithashtu ndihmon për të reduktuar mbipeshën sepse ndikon pozitivisht në funksionimin e metabolizmit. Gjithashtu ka veti antioksidante, vepron kundër radikalëve të lirë dhe stimulon sistemin imunitar. Këshillohet për parandalimin e influencës së virusit H1N1.

Jonxhë apo bimë mjekësore
janë të pasura me cumestrolo. Janë rezervuar të rëndësishme të cumestani, isoflavones, acidet fenolike, substanca të ngjashme me hormonet që veprojnë natyrisht për rregullimin e funksionimin e trupit. Të pasura me vitamina, minerale, aminoacide dhe elementët gjurmë, jonxha është e dobishme për rigjallërimin e një trup të lodhur, por edhe për të forcuar thonjtë dhe flokët.

Farë liri
Vaji me fara liri përmban 50-60% esenciale yndyrore Omega-3, i njohur si acid linolenic ose acidi alfa-linolenic, dhe 18-20% omega-6. Është thelbësore për të futur këto acide në trupin tonë, sepse trupi ynë nuk është në gjendje për të prodhuar ato. Janë të rëndësishme për efektet e tyre metabolike hipotensive, antitrombotik dhe anti-inflamator. Ndihmojë në uljen e presionit të gjakut dhe nivelit të ulët të kolesterolit të keq si dhe për aftësinë e tij për të mbrojtur kundër kancerit.

Shafran i Indisë
Përmban curcumin, një substancë me veti anti-inflamatore, sepse ndalon veprimin e një enzime përgjegjëse për inflamacion, i quajtur cyclooxygenase-2. Gjatë dekadës së fundit është vënë re se ngadalëson përparimin e HIV-it. Dhe akoma, sipas një studimi të SHBA, është në gjendje për të frenuar rritjen e kancerit të lëkurës (melanoma).

Karçofi
Zvogëlon kolesterolin, trigliceridet në gjak, ka një efekt laksativ të butë dhe nxit rritjen e bifidobacterieve pozitive. Inulina, një nga komponentët që përmban kjo bimë, përdoret për të përmirësuar tretje dhe është i përshtatshëm për reduktimin e gazrave në zorrë. Gjithashtu inulina ndihmon për diabetikët, pasi prodhon shumë karbohidrate në mënyrë të pavarur nga insulina(për kollë).

Susami
Mbi 25% e farës së susamit përbëhet nga proteina të kualitetit të lartë, e pasur me amino acide, me kalcium, i mirë për shëndetin e kockave. Përmban zink i cili mbron kundër infeksionit, selen për të luftuar radikalet e lira, fosfor, kalium dhe magnez. Përveç kësaj, ka 69% yndyrë: yndyrnat omega-6 (acid linoleic) dhe omega-3(acid linolenic), ndihmon në mbrojtjen kundër sëmundjeve kardiovaskulare dhe plakjes. Gjithashtu kanë vitamina A, E, B6.

Mango
Përmban shumë vitaminë A dhe është gjithashtu një burim i mirë i vitaminës C. Kjo është treguar në rast të mungesës së vitaminave dhe për anemikët. Konsumi nuk rekomandohet për ata që vuajnë nga sëmundje të veshkave, diabetit dhe zorrëve, pasi përmban shumë sheqer.

Shegë
Një shegë përmban 10% të vitaminave dhe është e pasur me kalium: mbi 300 mg në 100 g fruta. Përmban antioksidantë të fuqishëm të cilët janë efektive në vrasjen e qelizave të kancerit dhe në ngadalësimin e shpejtësisë së tyre për rigjenerim.

Specat djegës
Një nga erëzat më të përdorura në Etiopi për të përgatitur pjata tradicionale, me fuqinë e saj për të ndaluar rritjen e kolonive të Salmonellas dhe coliformas, përgjegjës për sëmundje të rënda të zorrëve. Vitaminat që përmban: C, A, E, riboflavin, niacin, acid pantotenik, acidit folik.

Dafinë
Është përdorur gjerësisht në kuzhinë.shëron gjymtyrët e lënduar, përdoret si qetësues kundër kollitjes dhe bronkitit. Është përdorur në mbarë botën në prodhimin e kremrave farmaceutik

Qepë
Nga përdorimi i saj fitohet bukuri dhe kujdes për trupin. Ndihmon në mosrënien e flokëve, në zbutje të lëkurës, duke larguar papastërtitë. Ajo është përdorur edhe si një shërues aktiv në disa kremra.

Brokoli
Përveç se ka një aromë të këndshme, është ushqim me cilësi të jashtëzakonshme. Efektive në trajtimin e kancerit (leukimi dhe kancerin e gjirit), në reduktimin e nivelit të kolesterolit në gjak, stimulim të sistemit imunitar, veçanërisht kundër viruseve.

Majdanozi
Përdorimi i saj kryesor është i copëtuar. Është i pasur me vitaminë C, A, B, kalcium dhe hekur. Njihet për efekte pozitive në mitrë, për rregullimin e ciklit menstrual dhe lehtësim të dhimbjeve.

Kungulli
Përmban vitaminë A, hekuri, kalium dhe kalcium, duke përfshirë minerale dhe fibra. Vetëm 100 gram kungull jep 18 kalori dhe mbi 600 mikrogram vitaminë A, që është kërkesë e përditshme për një grua, ndërsa për një burrë merr 700 mikrogram. 94% të këtij perimi përbëhet nga uji. Kungulli ndihmon të mbajë lëkurën të shëndetshme dhe tëre, parandalon rrudhave, zbut lëkurën, lufton radikalet e lira dhe, në sajë të pranisë së fibra ndihmon në rregullimin e funksionimit të zorrëve. Ndihmon në tretjen e ushqimit, nxit urinimin, për inflamacion të rrugëve urinare, për veshkat, kapsllëkun, sëmundje të zemrës dhe diabetit,gjithashtu nxit gjumin.

Portokalli
Është i pasur me vitaminë C. Kjo vitaminë mbron nga ndotja e ajrit, rrit imunitetin dhe, përveç një efekt pozitiv mbi nivelet e kolesterolit, tensionit të gjakut dhe aterosklerosëz, mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit. Kontribuon në formimin e kolagjenit, e cila është proteina që formon pjesën më të madhe indeve lidhëse.

No comments: