Friday, July 30, 2010

Serialët televizivë "Rubicon" dhe "A Team"; Karla Bruni në filmin "Mesnatë në Paris"

“Rubicon” është seriali televiziv, i cili pritet të dalë këtë të djelë në ekranet amerikane. Në qendër të tij është një psikolog, i cili përballet me gjëndjet emocionale të punonjësve të shërbimeve sekrete. Ndërkaq seriali i njohur televiziv “A Team”, vjen në trajtën e një filmi artistik për ekranin e gjerë.

Filmi i njohur televiziv i viteve 1980 “A team” , është realizuar për ekranin e gjerë nga regjizori Xho Karnahen. Aktorët e filmit morën pjesë në premierën londineze. Liam Neeson, Bradley Cooper, Quinton Jackson, Sharlto Coplay dhe Jessica Biel, u pritën nga mijëra adhurues, ndërsa bënin parakalimin e tyre tradicional në tapetin e kuq.

Regjizori i filmit Joe Carnahan thotë se atij i pëlqejnë sfidat që i shtroi përpara realizmi i këtij filmi.

“Ky film nuk ishte si filmat e tjerë që kam realizuar, prandaj për mua ishte një lloj sfide me atë ç’ka kisha realizuar deri më tani” tha ai.

Kandidati i çmimit Oscar, Liëm Nesën që ka në film rolin e Col. John “Hannibal “ Smith, thotë se ai nuk është si karakteri i filmit “ Nuk jam shumë i mirë për të bërë plane në jetën e përditshme” thotë ai. Aktori Bradley Cooper, i cili interpreton Lietnantin Templeton “Faceman” Peck, thotë se ” i pëlqen karakteri i personazhit të tij, për forcën, faktin që nuk ka frikë nga vdekja dhe energjinë në fushë betejë”.

Aktorja Jessica Beil interpreton në këtë film kapitenen Karisa Sosa, ndërsa eksperti i arteve marciale Quinton Jackson është në rolin e B.A. Baracus.

******

Karla Bruni ka nisur xhirimet e fimit të regjizorit Woody Allen me titull “Mesnatë në Paris”. Në sheshin e xhirimit së bashku me të ishte i pranishëm edhe presidenti francez Nicola Sarkozy. Në këtë film, zonja Bruni Sarkozi interpreton drejtoreshën e një muzeu. Ndonëse ajo ka interpretuar role të vogla më parë, për të pjesmarrja në një film të Woody Allen ishte shumë e rëndësishme, ndaj dhe pranoi që të ishte pjesë e filmit “Mesnatë në Paris”. Mbas martesës me presidentin francez, Karla Bruni u tërhoq disi nga aktiviteti i saj publik si modele dhe këngëtare.

******

Filmi “Rubicon” ka në qendër të tij një psikolog, i cili punon në Institutin amerikan të Policisë, një agjensi federale e cila ka për detyrë që të mbledhë informacione dhe të ndajë me organizatat homologe këtë informacion. Roli i Will Travers interperetohet nga James Badge Dale, i cili spikati në filmin e transmetuar në rrjetin kabllor HBO, “The Pacific”. “ Rubicon është një pikë ku nuk ka më kthim. Por Will Travers dëshiron të bëjë pikërisht këtë, të mund të ringrihet pavarësisht rrethanave” thotë aktori protagonist James Badge Dale.

Një prej personazheve më të spikatura të filmit është shefi i Travers, Truxton Spangler, i cili interperetohet nga aktori Michael Kristofer.

Një rol me peshë në film, është dhe ai i ndihmëses së Travers, interpretuar nga Jessica Collins. Ajo mbetet e mbërthyer nga ndjenjat për Travers, por njëkohësisht edhe nga sekretet e Kale Ingram që është shefi i të dyve.

Seriali “Rubicon” nis transmetimin të dielën në stacionin AMC.

6 comments:

Anonymous said...

I'm truly enjoying the design and layout of your website. It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit
more often. Did you hire out a developer to create your theme?
Fantastic work!

Stop by my web site; cobblestone

Anonymous said...

Hey just wanted to give you a quick heads up.
The text in your content seem to be running
off the screen in Opera. I'm not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I thought I'd post to
let you know. The style and design look great though!
Hope you get the issue solved soon. Many thanks

Feel free to surf to my blog - chemical

Anonymous said...

Hey there your internet site url: http://www.
blogger.com/comment.g?blogID=2464937527524310534&postID=8869901940709520972 appears
to be redirecting to a completely different website when I click the home
page button. You may want to have this looked at.

My web page: packaging

Anonymous said...

Appreciating the hard work you put into your site and in depth information you
provide. It's nice to come across a blog every once in a while that isn't the same outdated rehashed material.

Excellent read! I've saved your site and I'm including your RSS feeds to
my Google account.

Here is my webpage; comp

Anonymous said...

I'm starting up a online blog directory and was wondering if I can submit your site? I'm
hoping to mature my directory little by little by hand so that it maintains high quality.

I will make sure and put your blog in the proper category and
I'll additionally use, "Blogger: ALBDREAMS SUPLEMENT" as your anchor text. Make sure you let me know if this is okay with you by contacting me at: milton_browder@yahoo.com. Cheers

Feel free to surf to my web blog :: http://blog.trick-bike.com

Anonymous said...

Hi! I've been reading your weblog for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Humble Tx! Just wanted to say keep up the great work!

Feel free to visit my website: advokatska komora