Friday, July 30, 2010

Promovohet ne Michigan libri “Maqedonia shqiptare” pa media !

image

Libri i shumëpritur "Maqedonia shqiptare" nxjerrë në sipërfaqe faktet historike mbi historinë shqiptare në Maqedoni.(VIDEO..Sheeeet)

Eshte promovuar ne Michigan libri i publicistit Nijazi Muhamedi.

Ne sallen e mbledhjeve dhe koncerteve te kishes shqiptare "Zoja Pajtore" eshte promovuar libri "Maqedonia Shqiptare " por ky aktivitet ka qene i ndaluar per tu ndjekur nga mediat shqiptare te Michiganit.

Megjithese ne kete aktivitet merrte pjese edhe Konsulli i Nderit te Republikes se Shqiperise ne SHBA Z.Ekrem Bardha ,nuk u pa asnje tentative qe te lejoheshin kamerat e televizioneve dhe aparatet fotografik per te ndjekur aktivitetin.

Ky vendim eshte marre -thone burime te brendshme - qyshe pas skandalit te videos se publikuar ne televizionet e Kosoves dhe te Shqiperise dhe ne You Tube,te drejtuesit te kishes shqiptare Rochester,pasi tash e prapa ne te dy sallat e koncerteve,ose te quajtura deri tash "Qendrat Kulturore Shqiptare " nuk do te lejohen me mediat shqiptare per te ndejkur aktivitet e shqiptarve. Cilat media do te pranohen nuk dihet. Nga cili shtet apo kombesi do te jene?

Ne dukje eshte absurditet. Ne tempullin e demokracise,shqiptaret qensurojne lirine e fjales dhe mendimit


Comments (33 posted):

Gazi i Botes on 10 June, 2010 03:09:57
avatar
Nuk ka ndodhe as edhe ne Iran kjo qe po lexojme ne kete shkrim ma nalt.
Po kaq te prapambete jane keta drejtuesit e ketyre institucione?
Po mangsite e te folunit te tyne nuk mbulohet me ndalimin e mediave per te marre pjese ne aktivitet.

Eshte naivitet. Po ku ta marresh qe te vine gazeta,televizioni apo radio per ta pasqyru punen.

Gazi i botes.
Injoroni on 10 June, 2010 03:20:48
avatar
Aq ma mire.
Mos te shkojne kush dhe ata do te rrine te qete.

Aq dine qyqaret.

Por do tu therrasin vete,pasi jane mesua me dale ne televizion e ne radio.
Karamahmut Pasha on 10 June, 2010 08:16:29
avatar
E kishte parashikume Mark Gjonaj,stanet e "qenrave te kultures", kishat dhe xhamite kete bulmet gatuajne, keto jane shkollzat qe njekun frekuentuesit e tyne. Ne kete bulmet perzihet dhe konsulli i nerit. Turp e jazek u qofte, por s'keni me e marre me vedi pjesen e shenoshte te komunitetve shqiptare, pranaj e keni frike medien. Mos harroni se atje ku futeni per mos me ju pame, qenron errsina, e populli eshte tu distancua dhe nuk don errsine. Larg qenrave te errsines qe drejtohen nga qenrat e huaja deri dhe te Bin Ladeni! Rrnofte kultura e vertete shqiptare.
on 10 June, 2010 09:05:43
avatar
Skandal e faqia e zeze. E keqia dhe ligesia e Matufit *****, ka lan krejt komunitetin ne ngerc.
...
Vone e keq ka me ike kjo zgjebe ngjitese me emrin ****** *****
Zef Kalaj on 10 June, 2010 11:26:11
avatar
Para se ta komentoja kete njoftim te albdreamsit,do te kisha deshire ta dija,si u siguruan keto pamje filmike te keti aktiviteti(te fshehte)(!) dhe nga kush...?!
Mediat e komunitetit, a u njoftuan per kete aktivitet nga organizatoret per te marre pjese,te pakten si pjese e te njejtes "familje kulturore" me librin...?!
Kush e titulloj "Promovim libri" kete aktivitet te Kishes se "Zojes Pajtore" kur ndalohet diskutimi dhe publikimi i librit...?!
Nese albedreamsi (si organ njoftues)gezon autoritetin dhe deshiren per ti bere transparente keto pyetje nepermjet pergjigjeve te saj,atehere do tme mbushe me frymezimin per tju kushtuar me nje analize me thelbesore keti fenomeni,qe gjithesesi eshte nje akt i veprimtarive primitive qe trashigon komuniteti yne ne diasporen e lancuar nga "dollari" e per "dollarin"...!!!
Z.Rush, do te doja qe angazhimi juaj te mos nderprese veprimtarine mediatike,por pa shkelur ne privacine e te tjereve...!
Pjesmarresi on 10 June, 2010 12:24:15
avatar
Zotni Zef !
Keni shume te drejte qe pyesni. Une kam marre pjese ne promovimin e ketij libri ne sallen e koncerteve dhe morteve te Kishes "Zoja Pajtore" i paftuar nga askush por i lajmruar nga televizioni i Gani Viles ne emisionet e tij.
Ne te cilin lajmrim thoshte se JENI TE FTUAR TE MERRNI PJESE.

Organizator ka qene Gjevalin Gega.
Por dua te them se edhe Rushi me nje grup shokesh te tij ka qene i pranishem ne aktivitet por pa kamer e aparat fotografik.

Ne salle nuk ka pase asnje media se perse nuk e di, e mora vesh ketu ne ALBDREAMS.

Por njoftimi ka qene nga televizionet e Michiganit.Dua te them se kane marre pjese nja 20 veta.
Maçi on 10 June, 2010 01:37:44
avatar
Vetem ne Afganistan,Iran dhe Irak ne kohen e Sadamit ngjane kjo pune.

Mesjetaret e komunitetit shqiptar ne Michigan bajne kso presionesh injorante.

Ma mire larg ato Kamrat e Djallit se na nxjerrin ne shesh marrinat tona.
Keshtu i mbledhim keto "bagti" ne "vathen" tone e u flasim si t'na e marrin mendja se me na kuptua nuk na kuptojne e keshtu u rrime mbi shpine.
vertet turp on 10 June, 2010 05:12:18
avatar
Ma mire pa media se po frigohen se po gabojn prap nga papregaditja e prifterinjve dhe e konzullit te "ndrit" ater ma mire po e lam than ate pune, mediat te shpija, se na e qiten gazin e botes.Cudi se ate tubim e kishte pas udheheq zoteri Petrit Musolli qe per nja 10 vite kishte udhehequr radio Alben ketu ne Detroit. Ky esht qudi e madhe qe nuke ju doli zote kolegeve te vete gazetar.Po keshtu kure analfabetiket qe i kan ba do pare duen ta udheheqin komunitetin tone.Eshe koha e kultures se dollarit dhe asgje tjeter.
Ndoshta se shpejti edhe keta do te merren me gazetari se kam ndegjuar se do ta qelin nje Tv ketu ne Detroit,ku te marrin pjes vetem ata e askush tjeter.Hajde dreq i thone kesaj pune vetem ne kohen e Enverit,Titos e Stalinit kan ndollur keto gjera.Kesaj i thone demokraci allashqiptarqe,e flliqem edhe Ameriken he zoti na marrofte.RRNOFT MEDIA E LIRE E DEMOKRATIKE,E POSHTE PERLLUNUESIT E FJALES SER LIRE.
Mark Gjonaj on 10 June, 2010 07:52:04
avatar
Jam plotsisht dakort me te tera komentet. Nuk e kane fajin vetem perfaqesuesit e erresires dhe "miqte" e tyre te zemres; por frekuentuesit e te ashtuquajturave "qendra kulturore kombetare", te cilet duhet ti vene gishtin kokes, se kane 50 vjet qe po tallen me to. Kishat, cdo gje mund te jene, por vetem fetare nuk jane, ato jane qendra te mbledhjes se dollarit. Pa me thuani se kush i beson per vende te shejta, - askush, me perjashtim gjallesat e "vathit". Komunitetet tona nuk i perfaqeson nje berthame e tille frekuentuese, ne perbehemi me qindra e mijra emigrante; por ne duhet te bashkohemi me ne krye intelektualet me aktivista dhe te reflektojme drite, per keta qorra e njerez te genjyer ne shekuj, duke ju thene se kombi nuk edukohet vetem ne kisha e xhamia, por ne qendrat e kultures enkas, per te ruajtur asimilimin dhe shfarosjen.


Ne rast se frekuentuesit e te dy kishave, nuk do ti thone stop gjendjes se krijuar qellimisht nga te dy prifterinjet hileqare qe i kane lene komunitetet pa qendra kulture; me jepet e drejta qe ta ngreje zerin dhe ti akuzoj frekuentuesit e te dy qendrave fetare dhe kryesisht malsoret e Malsise, qe me dashje e lene dhe e perkrahin kete situate te rezikshme, per te shtruar udhen e asimilimit te emigranteve sa me pare qe te jete e mundur, qe t'mos na vine era shqiptare e te mos kemi te drejte te mbrojme kulturen, gjuhen, zakonet tona ne qendra te mirfillta kulturore kombetare. Eshte e kuptueshme se situata, u ka dale nga dora intelektualve prijes te komuniteteve. Kjo ka filluar pikerisht me ardhjen e Kqires dhe ka vazhduar deri ne percarje. Por sot me shume se kurre, mediat e kane ekspozuar kete gjendje. Prandaj, organizuesit i bejne te fshehura dhe qendrojne qosheve si minje, se ne te vertete jane perfaqesues te errsires dhe te abskurantizmit, dhe sic rrjedhin dollare dhe pisllek prostitucioni, droga e tje. ashtu dhe organizime te tilla, prodhojne dollare. Fakti se ne keto skuta gjenden dhe boset e dollarit, eshte momenti qe edhe keta, te mendojne per "biznesin" e tyre.


Me vjen keq per autorin e librit "Maqedonia shqiptare", qe nuk ka mundur ta fuse kemben ne njeren nga qendrat myslimane per promovim; si duket ato nuk jane kethyer plotsisht ne qendra kulturore, kane mbete sado pak fetare dhe me sa duket atje ka zot konaku dhe i vjene ere fetare; ndersa keto katoliket, ma mire me u thene se jane kethyer ne drejtues te terreneve sportive e tregtare, qe bene mu, para qorrave gjallesa frekuentuese, te cilet nuk mund te dalin kollai nga vathi. Sido qe te jete, titulli i librit eshte shume i goditur. Ja pra ne vend qe te merremi me permbajtjen, merremi me formen e organizimit. Libra te tille, ne fund te fundit na sjellin ne shqiptarve Shqiperine Natyrale te coptuar qellimisht nga fqinjet dhe te miratuar nga anglezet dhe fuqite e medha evropiane. Sllavet dhe greket i kemi pase ne korriz tere jeten dhe vazhdojme ti kemi edhe sot; ato na kane coptuar, koha ka ardhe qe perseri duhet te bashkohen shqiptaret, se efektivisht trojet jane te bashkuara. Nuk ka shqiptare qe t'mos e deshiroje nje gje te tille; vetem ajo pjese qe kurr nuk e ka dasht vendin te pamvarur, vetem nen te huajt. Keshtu duan dhe keta qe sot fshihen si minje, i kane frike mediat dhe nuk mund ta thone haptas mendimin e tyre se keto libra duhet te promovohen ne qendra kulture kombetare shqiptare dhe jo fetare nga kleriket qe sipas formules se betimit, ato nuk kane lidhje me asnjeri, japin llogari dhe e shpalosin veprimtarine e tyre vetem te profeti, vathin me gjallesat i kane vetem tu marrin dollarin. Me vjen keq per kete aktivitet pa koke e kembe dhe i mbytur ne uje te pafund; por eshte dhe nje pasqyre e nje realiteti te dhimbshem. Mos te kerkojne pasqyrim te plote, se eshte e mjaftueshme me kaq...keto kisha per sonte, naten e mire te gjithe komentuesve e lexuesve te kesaje faqeje te mrekullueshme, qe shume shkurt na jep nje tabllo te gjere te realitetit ne komunitet. Ruhuni nga aksidentet, ato te marrin jeten dhe kure je duke shkuar te shtepa e "Zotit".
Leka i Madh on 11 June, 2010 04:58:06
avatar
Ne dajll vafsh Mark Gjonaj se bashku me idete tua te mbrapshta.

Po si nje Mark qe i del ne zot xhamise dhe shan veten.Me siguri qe ke shkalluar nga e drejta e zotit.

Ju Mark duhet te dergoheni ne Korene e Veriut,atje eshte vendi juaj.
on 11 June, 2010 04:55:51
avatar
O leke , qenke shume i vogel bile kacapjerth krejt, shiko se me duket se ke gabuar adrese se Marku e ka vendin kudo, e ti mesa duket ke ardhe gabim ketu, shko ruaj lopt me mire atje ku cobanoje qe femije o injorant. Me sa duket qenke dhe ti pjese e kopese se injranteve qe mblidhen per te luftuar intilegjencen me mishe dollaresh qe i kane vjele nga djersa e komunitetit shqiptar, Me duket kete "buke" e paske kerkuar dhe ti he te mbetet ne fyt.
Mark Gjonaj on 11 June, 2010 07:03:41
avatar
Nuk e ke kuptuar komentin Leka i Madh, nese je(imiton madhshtine), thelloju, nese je i madh me trup, te dyja nuk mund ti keshe. Sa per qendrimin ndaj fese, nuk bej asnje dallim, permbajtjen dhe formen e kane njelloje, eshte nje bagel qe kalone Leka me biciklete dhe e ndane pergjysme, merreni dhe mbajeni ne xhept pjesen tende,shtrydheni ate dhe priftin qe i besone, s'ke cfare bene eshte lloji i robit. Perderisa une nuk e besoj fene, qendrimi im eshte i njejte per te dyja. Ma merr mendja se dhe ju, formalisht i delni ne krahe se nuk e beson, perderisa nuk prezantohesh, feja jote eshte dollari dhe nga kisha behet edhe pazari, apo jo Aleksander of the Great"!
Leke Pepaj on 12 June, 2010 02:21:49
avatar
Personi qe ka shkruar me nickname Leka i Madh ashte dy her gabim !. 1-Ka vetepagezuar vehten ne nje shkadhe dhe emer qe vec nje person e ka fituar historikisht kyte emer para epokes se re !!!!!. Qyshe ateher ka shume Leka, por vetem njari ne historine ton Leke Dukagjini ka ba emen si prijes Ushtark por dhe ne fushen e Jurispendences duke realizuar nje Kod zakonor per kohen mjafte cilsor .....!!!!! . 2- Ngatrron nje nga parimet krysore qe ashte ne liri ,qe personi i lire ka te drejt te kene opinionin e vet dhe te zgjedhe te besoi apo t'mos besoi,pra te jete ateist apo te ndrroi edhe besimin nga njeri besim tek tjetri dhe besime ka aqe shume sa zor tu dihet emri te gjithave ,pamvarsisht se dy apo tri jane kryesoret .......!!.Sa i perket M.Gjonaj deri tash ka pase si objekt qitje te fiksuar Qendren e Shenpalit dhe prijesin e saj ,por sa per mjergull ka shtjedhuar ma gjere vlerat qe ka ne vetevehte mosbesimi ne Perndi pra ne cdo besim ,por qendrat tjera jane kursyer nga Z.Mark nga ashpersia e sulmeve ,kesaj radhe e ka zgjeruar rrethin ,por ky s'mund te akuzohet si i njeanshen sepse nuke i beson asnjarit Profet pervec nje te rremit e ky asht Kryekrimineli e kryexhelati E.Hoxha !. Marku s'beson ne Xhami as ne Kishe prandaj mos u ngatrroni ti thoni se levdon njaren e shan tjetren ....Per rastin konkret Ai ka te drejte, sepse aktivitet Atdhetare-Kulturore kane kene e jane ne rende te pare per Kishen Katolike ne Diaspor dhe me gjere ky ashte realitet !.Ndoshta ju ka rastise te jeni ken donjeher ne Kishen e Shen Palit te duket vehtja se Jie Ne Kabinetin e Historise sepse pjese te lavdishme te Historise ton te vjeter dh te re jane te ekspozuara Aty ne rende te pare ....Persa u perket mediave ka vend per rishikim te qendrimit ne menyre reciproke me realizem pa pezem nese si parim keto media kane ruajtjen e asaj qe kemi trashguar dhe afirmimin e asaj qe po arrijme ketu ku jemi nuke kane pse te behen ne ndonje rast si promovuese te negativizmit duke e shumefishuar ne permasa te medha ,jo se s'duhet mbajte qendrim kritike ndaj asaj qe pengon ne realizimin e ma te mires,por te arrihet deri ne hapa veteshkatrrues nga meria dhe merzia se nuke jie pjese apo ligjrues kryesor ne nje aktivitet deri ne aksione qe as qe mund te mendohen nga njerz qe i kane 5 pare mend dhe Atdhedashuni ...... PS. Sh. Mark as njari nga Ne s'ka pse i ban thirrje sepse edhe Une jo nje her i kame ba thirrje ne replikat me Te qe te refkletoi !!. Duhet lane te lundroine ne ujrat e Ateizmit ashtu si mendon dhe gjykon Ai mbi bazen e bindjeve qe ka krijuar,nuke ashte vetem Marku ne Bote ka miljona si Ai .....!?. Le te thone cfare te don se pake kush ose askush e ka mendjen ne Ato qe shkruan e thote ky person se tashma idet qe beson ky kane deshtuar te aplikuara ne praktik !. Ju i thoni e tejre para Teje shko ne Kore te Veriut !!. Marku e din mire se e ka provuar se si jetohet ne sistemin Korean dhe Ate Amerikan keshtuqe i thoni kot se as turiste me shpenzime gratis nuke shkon vetem sa ban lodra fjalesh se kame bindjen se as Ai nuke beson ne ato qe shkruan vec shkruan sa per hobi duke kujtuar konspekt planet e formave te edukimit kur ishte Polic qe i ksht te detyrueshme per pregtitjen politiko-ideolojike ......Vo:Kujdes mos u pagzoni me emra kaq te mdhenj qe ishin zoter qe nga Europa ne Indi kujdes se ashte Teper teper kjo marrzi.....!.
Leka i Madh on 12 June, 2010 06:34:28
avatar
Shihe,shihe,po cfare pate more Leke Pepaj,apo pse une kam emrin Leke dhe bile i Madh.

Po jo more burr kjo nuk eshte demokratike,epo keshtu e keni ju diktatoret doni qe cdo gje te behet ashtu si thoni ju.

Ku e kuptoni se cfare do te thote fjale e lire dhe deri ku eshte e drejta e lirise.

Kuptohet qe ke merite se "IDHUJT" i ke pike te dobet more Lek,me vjen keq qe nuk je kaq i madh sa me me ba hije por prap se prape ke merite se "TE MEDHENJEVE" u ban fresk e temina,zakon i vjeter apo eshte i tashem kete e di vetem zoti dhe ti more Leke.

E Markut mos i del zot se ate vetem "djalli" do ta marrin ai nuk ka vend ne "Vathen" ku rri ti. "Parajsa" per Ju Leke dhe "Ferri" per djallin Mark.

Llogarite aq sa thua mire,kane ba ata qe nuk
Mark Gjonaj on 12 June, 2010 02:17:43
avatar
Edhe nje here dua te shpreh opinionin tim per autorin e librit dhe nuk ka te beje fare, si gjithe te tjeret, edhe ai don te shprehe patriotizmin per popullimin e trojet e veta shqiptare. Por ne qofte se ai ka qene dakort qe kjo veper te promovohet me dyer te mbyllura pa media, duke i marre ne konsiderate, mendimet e disa "organizuesave" te tille, qe tashme gjithe shkruesit e lexuesit e kesaje faqje, i konsiderojne ne funeria, duhet te korigjohet per here te tjera.


Nese do te kishim qendrat tona te kultures; nuk do ti merrnim neper goje qendrat fetare dhe as qe do tu dilte boja, sepse ne fakt ne to dhe ata, po bejne punen e huaj, prandaj dhe u ngatrrohen gjalmat neperkembe dhe biene ne kokerr te shpines dhe dom Antoni u plagos shume kesaje radhe. Ne po mundohemi ta mjekojme me sa mundemi, ata te "vathit", ne vend te lepirjes, i ngacmojne plagen, por eshte mesuar me gjallesat edhe kur behet prepotent duke u tundur shporten e dollarve qe sillet neper vathe si tabakja e hershme e kafes per ta marre me radhe filxhanin... Nuk do ta nderpresim luften per qendrat e verteta te kultures shpirterore kombetare; si nje kerkese e drejte per t'mos u asimiluar dhe kjo do te jete vije demarkacioni ne mes te atyre qe e duan me tere mend ceshtjen kombetare dhe te atyre qe e shfrytzojne si nje trampoline qe ne "emer" te saje pasurohen. Nje shprehje gjermane thote: " Eshte e humbur, vetem ajo nga e cila heqim dore". Kjo eshte nje kerkese kombetare, nuk e perkrahun vetem antikombetaret dhe "luftaraket" shperberse. E po ta krahasonim Leken e Madh me djallin, eshte ai ne te vertete, po te kete vullnet e te jete pozitiv,e rruan leshin qe i ka zene syte per ta lexuar mire se une kam thene se kombi, nuk edukohet vetem ne kisha e xhamija...


Me keta Lekat, nuk ka asgje per t'mos u marre marre vesht, por, e bejme dallimin me ate qe del gjithmone me emrin e tij te plote i shoqeruar dhe me mendimet e pamvarura. Ndersa Leka i Madh shtiret ketu, por kur e shef te dera e kishes duke i puthe doren priftit, kalone nga Leke, ne nje lek... duke pershendetur me urimin e pakuptimte, "Te rrite Zoti pushtetin". Skandali i priftit, duhet ta kete fut Leken e vertete ne mendime te thella; dhe eshte e udhes te reflektohet se i gjithe njerzimi kure ulet ne bankat e shkolles edukohet me teurine materialiste e evolucioniste edhe ne Iran qe ma i madhi eshte Ajatullahu, po perpiqet te rrjeshtoje kapsulat atomike dhe kercenimet qe bene i mbeshtet tek teuria shkencore dhe jo tek All-llahu.


Themelin e kerkesave te mija, Leka e kupton, por per te ruajtur klasen dhe raportet me Leken e Madh, komentet i ka bere ne favor te ketij te fundit. E, Leka i Madh, kur i preket interesi dhe ja numeron Leka i vertete, hidhet... dhe ka rezik qe po te vazhdoje debati antikomunistin Leke, ta beje komunist. Leka i Madhe, nuk din ma gjate, baza teurike e tij jane dogmat, rrenat,djalli "parajsa", "ferri"; ai nuk i percepton proceset e ndergjegjes dhe i ka fiksue me fjalen "shpirt"; sillet verdalle reth "ne emer te Atit, te Birit dhe te shpirtit Shejte", pra eshte karrem i perjetshem i varur ne grepin e perfaqsuesit te biznesit te Vatikanit. Dhe gjithe gjallesat e "vathit", ne kete grazhd kane rene, duke i mesuar si bagetite ne gjollet me krype.
Rizza Milla on 13 June, 2010 05:18:28
avatar
Promovimi i librit'Maqedonia Shqiptare"eshte botuar si kunderpergjegjeje e Enciklopedise Maqedonase nga Akademija e Shkencave e Maqedonise ku shqiptaret paraqiten si njerz te eger dhe te ardhur nga malet.Injorimi i shqiptareve ne kete Enciklopedije eshte vazhdimsi e politikes poshtruese ndaje shqiptareve.Ndersa Ju zoterije talleni me emra anonim ne AlbDreams per aktivitetin e zhvilluar ne Detroid me rastin e promovimit te librit Maqedonia Shqiptare.Po shifet qart se organizatori Gjovalin Gegaj e ka humbur autoritetin organizativ ne Detroid(neqoftese eshte e saket se kane marre pjese afer 20 veta ,nje grup prej 10 vetash i kam informuar une dhe ato kane marre pjese).Zoti Njazi Muhameti me mjeshteri i ka permbledhur faktet historike per te ju rikujtuar edhe njiher sllaveve dhe shqipefolsave se shqiptaret jane DEM-BABADEM ne keto troje.Kam pasur nderin ta kam mysafir ne Emisionin e Radios Zeri i Shqiptareve ne Chicago dhe njikohesisht kemi organizuar promovimin qendror me nje pjesemarrje masive te bashkeatedhetareve nga fushat e ndryshme.Jam i befasuar qe ne nje promovim te librit te ju ndalohet e drejta MEDIJAVE te marrin pjese.Une mendoje se Njaziu eshte dashte te vendose qe mos te beje kete promovim -ta anuloje sepse ka qene nencmim i Librit dhe i mysafirit.Eshte koha qe te mos shkruhet dhe debatohet nga gjuha e urrejtjes dhe emocioneve.Debatet qofshin ato politike apo sociale duhet ta ruajne etiken e shkrimit,kullturen e replikes.
SA QYQAR JANE ATO PERSONA QE ME EMRA ANONIM SHPREHIN KENAQESIN E TYRE DHE JA BEJNE VEHTES ME SY KUR SHIQOHEN NE PESQYRE DHE KUR SI SHEF KERKUSH.
O Zot nga njezit qe diten urrejne vetevehten dhe naten tere boten.
Mark Gjonaj on 13 June, 2010 07:07:15
avatar
Shume mire mendon dhe shkruan Rizza Milla. Une, per ti thene disa situatave te padeshiruara te krijuara nga drejtuesi i kishes katolike, me eshte dashur qe te kaloj edhe ne ekstremizem; por qellimi ka qene dhe eshte qe ta ngrejme zerin me force ne kohen e vendin e duhur me tone ekstremizmi, per t'mos u bere ekstremist as fondamentalist. Autori i librit me studimin e tij eshte nje vazhdimsi e qendrimit te shqiptarve nen sundimin maqedonas, ata, as me shume as me pak kane qene nje pushke e mbueshme dhe i kane dale zot vendit po si dhe kosovaret. Kam respekt per drejtuesit e partive politike Xhaferri dhe Ahmeti. Do te kisha kenaqesi te degjoja nje ore leksion nga Xhaferri, si njohes i historise dhe enciklopedist i tabanit te kultures shqiptare.


Ne nje dokument kaq te rendesishem promovimi te marrin pjese vetem 20 shqiptare, tregon mjaft nivel te ulet te komunitetit tone dhe organizuesve. Shqiptaret eshte veshtire ti fusish ne rrjesht, te gjithe duan te jene drejtuesa dhe ne presidium te mbledhjes, dhjete vete drejtojne dhjete te tjere ne salle. Ku eshte respekti ndaj botuesit te librit, ku eshte ndihma dhe suportimi qe me te vertete eshte lodh duke hulumtuar, por, kur e shoqeron nje pjesmarrje e blerje masive e librit autori eshte i lumtur, ku jane mediat per llogari te tyre dhe te informimit para dhe mbas aktivitetit.


Por, kjo situate eshte dhe per te nxjerre mesim per te ardhmen, sepse me mire promovimet e librave kane dale ne lokale shqiptare mikpritse se ne kisha e xhamia. Ato jane nen trysnine e shekullarizimit dhe te humbjes se ndikimit mbi emigrantet dhe nga viti ne vite po shterohen, por qe nuk eshte vendi ketu te ndalohemi per arsyet. Duke i kethyer terrenet fetare ne ato sportive, festivalesh e koncerte masive, do te ishte me e mundshme dhe e dobishme qe keto libra te promovohen ne data te tilla, sepse sigurojne pjesmarrje. Faliminderit!
ilaz kadriu on 13 June, 2010 10:09:56
avatar
Te nderuar debatues,
Per hire te se vertetes , e kam per obligim te sqaroj disa gjera:
Delgacioni nga Komuniteti Shqiptaro-Amerikan i Chicagos, pas promovimit te librit "Maqedonia Shqiptare" vellimi i pare, aty per aty vendosi qe te vizitoje qytetin e Detroitit dhe eventualisht te vizitoje kultet fetare.
Per kete nga Chicago lajmeruam zt. Gjevalin Gegaj , qe shoqerisht te na japi nje dreke dhe te na percjelli gjer ne caqet e caktuara, pa ndonje buje te madhe, per shkak te kohes se kufizuar.
Ashtu te lodhur, beme nje vizite TV shqiptar te udhehequr nga Gani Vila, te cilit i faleminderohemi per mikpritje vellazerore.
Pastaj, delegacioni vizitoi edhe Kishen e Shen Palit dhe me ne fund edhe kishen e Zonjes Pajtore ku u be vetem nje prezentim e jo promovim i vepres ne fjale.Pritja ishte vellazerore dhe e ndershme.Delegacionit nga Chicago iu be nder i madh dhe respekt nga te gjithe pjesemarresit, te cilet ne momente te caktuara nderprene me duartrokitje frenetike fjalimin apo interpretimin e autorit. Delegacioni nuk verejti ndonje crregullim organizativ nga mikpritesit, dhe lirisht mund te themi se vellimi i dyte i Maqedonise Shqiptare do te organizohet ne Detroit edhe ate me kohe te mjaftueshme per organizatorin.Prandaj, verejtja e zt.Bardha ishte me vend, por, ne nuk pretenduam te promovojme vepren ne Detroit.Prandaj, ne emer te delegacionit dhe te autorit, kerkojme falje per keqkuptime dhe interpretime eventuale te debatueseve.Mendojme se delegacioni nga Chikago, ne Detroit u nda i kenaqur me tere ate qe u be per librin ,autorin dhe delegacionin.
Per ceshtjet tjera dhe format e organizimit ad hoc ne Shen Pal nuk kemi komente.Per ceshtjen e participimit te mediave nuk kemi pasur mundesi te ndryshojme gje dhe mendojme se komuniteti i Detroitit duhet ne t'ardhmen te gjeje zgjidhje te pranueshme per te gjithe.
Ilaz Kadriu
Zedhenes
Zef Kalaj on 13 June, 2010 11:29:04
avatar
z.Iliaz Kadriu,eshte brenda normave morale i institucionale.Pa dyshim edhe vizita e tyre ne Michigan eshte institucionale,por fatekeqesia eshte se ne Detroit nuk ka media institucionale,prandaj kemi llapacitje primitive te "mediaxhinjeve"...!
Leka i Madh on 13 June, 2010 06:23:28
avatar
Zef Kales dhe CO.
Iliaz Kadiu ka fole per vehte dhe ka qene i kenaqur me viziten ne ambjetet e televizionit te Gani Viles,por Iliaz Kadiu nuk thote se pse kamera e televizionit te Gani Viles eshte nxjerr jashte aktivitetit,pse ACTV nuk ka marre pjese,pse kamera e ALBDREAMS nuk u la te hapej por mbeti mbi tavoline.

Iliaz Kadiut nuk i shkoj neper mend te pyesin se aq sa kane qene te ardhun nga Chicago aq ishin edhe ne karriga ne salle PSE ?!,plotesisht 36 veta e jo 20 qe thone me larte,pasi 16 kane qene te ardhun dhe guzhinjeri,pastruesi i salles.

Ndersa Zef Kalaj perdor ca terma qe as ai vete nuk ua di kuptimin,vetem sa per dukur thote dicka dhe aq me keq thote dicka ndaj atyre te cilat e respektojne dhe e promovojne dhe mbron ata qe e nxjerrin per bythesh e per krejet jashte sikur te kete zgjeben.

Atehere si u dashka qe te akuzohen puntoret e thjeshte qe bejne punen me aq sa munden e me aq sa kane dhe u nxjerrin te verteten lakuriq ne shesh.

Zef Kalaj njeriu i paguar per te fyer me emer dhe paemer ketu ne ALBDREAMS nga formuluesit e Dekllarates se Michiganshkarravitesve te para disa koheve ne mbrojtje te injorances qe flitet para kamerave.

Nuk ka faj Zef Kalaj se nuk mund te thone dy fjali rresht nga belbzendhiku i tij per ate urren mediat.
Ngaqe eshte belbzan dhe cmirezi ateher rri e shkrua nga libraria qe bileten ja paguajne ata qe thame me lart.

Zef Kalaj nuk i ve gishtin rradakes dhe te mos perdorin sa here qe flet fjale fyese,pasi per mungese fondesh ai nuk shikon as TV as Radio vec kur shkon ne librari dhe lexon albdreamsin ( qe nuk eshte as fillimi as fundi i botes) se mos po thote ndonje gje. Nje cmire zi dhe injorant i tipit te shekullit XVII
Mark Gjonaj on 13 June, 2010 08:14:11
avatar
Leka i Madh apo Gezhoja e Vjeter? Me cilin pseudonim do te shkruani? Zefin nuk e ke kritikuar asnjehere kaq rrepte, perse je zemruar, apo te duken helm shkrimet e Zefit per realitetin. Sa per emrin ne listen e deklarueseve te pafajsise se priftit, kjo ndodhe me shqiptaret, ne na e marrin lehte firmen dhe si shkrues dhe i degjuar ne komunitet; eshte me mire me thene se ja kane marre emrin se sa ua ka dhene Ai vete. Mundet qe Zefi ka qene dhe ne ndonje aktivitet dhe mbasi ha e pin mire sejcili, behet bujare e shpirtmire dhe fillon e flet ne favor te nje ceshtje, deri dhe ne nxjerrjen e sekretve. Zefi, me sa e njohe une eshte bujare, kavalier e shpirtmire. Zefi te sulmon, por jo duke te ofenduar. Mire nuk kane bere ato qe ja kane marre emrin vjedhuraz dhe vene ne fund te deklarates. Zefi e ka thene botrisht, kure e kane sulmuar se Ai nuk e frekuenton ate kishe dhe as do te dije; Ai falet te kisha e Dom Nus. Zefi eshte pluralist ne mendime, beson ne shpirterat dhe ne te tera elementet e mashtrimit te fese, por ka dhe pikpamje shkencore, se Ai beson me shume ne dolari. Nuk jam avokat i Zefit, por i se vertetes per Zefin. Leka i Madhe, te jeni i sigurt se kam per te shkuar ne Parajse dhe ska ferra ne qielle, zene se po pi duahan e nuk lejohet brenda. Leke meqe je i Madh po te pyese se si rrine shpirterat bashke(te femrave dhe meshkujve), qofte ne parajse qofte ne ferre; mire ne Ferre se atje eshte denim dhe te shtohet denimi kure nje shpirt mashkulli kaplon nje shpirt femre. Po ne parajse nuk del gje, se atje duhet te rrishe mire, se zbret poshte pastaj, nuk ta fal Jezusi, se Ai i ruan ato. Pra kur rrine mire, mbetesh pa gje sipas teurise se Lekes se Madh. Edhe ato femra qe kane bere mire ne jete, sekseri ishpirterave i thote kalo lart, ndersa ato qe nuk kane bere mire, kalojne poshte. E Leka mua eshte duke me bere mire nese me lene ne ferri i djallit. Biles ketej nga Ferri, djalli nuk rrine fare, eshte fut nder rob dhe se dallon dot, pa le tani se ka filluar dhe kampionati botnor dhe rrine me tifozat, ai vajti para ca muajve dhe i mori mendjen dhe shpirtin priftit, e ngatrroi krejt dhe e beri lemsh fjalimin e zjarrte dhe dukesh prifti jo si ne salle, por me palle nga kuverta e e bazes Fort Dix. Na fale Leke se u muarem pak me Purgatorin e Dantes se eshte e nevojshme, se po t'mos ishte Ferri, Paradajsa, shpirterat,engjujt, zotat, i mallkuari, i bekuari, shejti,shejtanat, papat, shporta do ngelesh pa dollare. Kaq per sonte Leka i Madh, largou pak se m'ke zene Diellin... faliminderit naten e mire dhe me i bute me Zefin. bosh.
Maçi on 14 June, 2010 01:18:54
avatar
Shih,shih si i del kapterri,kapterrit per zot.
Po jo Mark,po kapterr Zefi eshte i mire kur te mbron kauzen e komunizmit
Zef Kalaj on 14 June, 2010 01:51:51
avatar
...A e moret vesh se kush na qenka "leka i Madh"...?
Mos u cuditni per keto "media"...!
I kane zene perfaqesuesit e (********) me nje edukate te mbyllur,e nuk ju kunderpergjigjen,prandaj ofendohen kaq shpejt keta "mediaxhinje"...!
Se po te ishte,sa per tiau lane kamerat e mbyllura e kane provuar edhe here te tjera...biles shume me heret se kane filluar sulmet "spiunlluese" ndaj Kishave,por skane bere ze...!
Keshtu qe,ti "Leka i Madh" ke dale shume nalt,por ule pak kryet,te pakten deri tek "Pashku i Vogel"... se keshtu do te keshe mundesi me njofte vetin dhe te tjeret me mire...!
Mos u ofendo nga fjalet "llapacitje" , "mediaxhinje" apo "spiunlluese" pasi keto jane terma qe mbulojne aktivitetin dhe veprimtarine tuaj...!!! Ashtu si nuk ofendohem une kur me thua "injorant" vecse njof aftesite dhe kapacitetet tua...!
Sa per shgarravitjet e mia,duhet te jeshe i bindur se kane me vlere, se gjithe bota juaj mediatike,pasi ato mbajne nenshkrimin e autoritetit te ndergjegjes time...!
Leke Pepaj on 14 June, 2010 04:22:51
avatar
Ne ato dite qe u publikua enciklopdia Maqedonase edhe ne Albdreams kame pare dhe lexuar komente e artikuj te publikuar qe shprehnin ne menyre te perligjur kundershtimin per ate pacavure te keqebere nga pseudoshkencetaret e nje shteti fantazem te ngritur artificialisht ,por qe ne menyre mafioze tenton te viedhe historin e te tjerve e ti bajne te vetat .....duke shpifur denigruar e mohuar Ne Shqiptareve pasardhes te Pellazgo-Ilireve.......Banore me te hershem te ketyre Trevave e me gjere ....Por ardhacaket Sllave qe moti keshtu kane vepruar non stop duke ndertuar historin e vet me vjedhjen e tjetrit ne te gjitha format,me shume nga te gjithe e kemi psuar Ne Shqiptaret sepse Ardhacaket u vendosen ne Trojet Iliro-Daedane (Kishat katolike u shendrruan ne Ortodokse dhe sote me Ato qe ishin tonat Ata duan te mbroine tezen e stara serbise) !!!.Me Ju Leka i madh me duhet ti ndrroi dy a tri mendime jo se kame fare xhelozie apo dua apo kame qedhim te bai hie kurresesi sepse as si trup nuke jame vec deri te mesatarje e Shqiptareve te Shqiperise Administrative qe dihet se humbem nga shtatelaretsia ne vitet e mbrapshta te regjimit te Markut nga mungesa te shumta qe na shoqruan dhe pjesa e madhe gati sa nuke shkoi drejte Xhuxhmaxhuvet nga nje rrace trupe larte dhe krnare .......ne ....!!!!.Ndersa persa i perket te tjerave nuke hiekem te bai kompetentin ,por vec te shpreh opinionin tem ashtu si e shoh dhe gjykoi gjithmone me deshiren dhe qedhimin absolut ndertues ,bashkues, ndihmues ne funksion te ma te mires se mundshmes duke shikuar perparan ,por duke mose neglizhuar e harruar te kaluaren e dhimbshme tonen ne mbare Trojet Etnike me qedhimin e vetem qe e keqja t'mos perseritet e ne kushtet e krijuaa gjeopolitko-strategjike edhe Na Shqiptaret te marrim maksimumin e s'mundshmes !!.Pershendes Autorin Njazi Muhameti per punen shkencore ne pergjigje te Mohueseve shpifseve te liq Maqedonas !.Ne te njeten kohe e denoi qendrimin e Lekes Madh qe ne vend te merret me Librin punimin shkecor dhe vlerat qe ka merret me iventarin se sa njerz ishin preznt!!?. Z.Leka i madh harron dhe pa dashje shendrrohet ne numrues athua se ashte ngarkuar te jete "refizor"!!?. Ne vende te nje analize se cfare na jepe Autori me kyte punim te tij me vlera ky merret me gjera te tjera qe Ne pake na interesoin ose aspak !!.Leken e ka kapur inati dhe mllefi shihe si shfryn ne pergjegjen ndaj Zefit !!!.I jame mirenjohes dhe e falenderoi z.I Kadriu qe na sodhi nje informacion te sakte per kyte raste sepse disinformimi dhe shpifja me qedhime te liga fidhuan te marrin jete edhe ne kyte raste per kyte Liber te vlefshem te Z.NJ.MUHAMETI dhe mikepritjen e Komunitetit bashke me Patriotizmin qe e ka bashkeshoqrua qe ne fidhimete e Tij kyt Komunitet teper Vital per kyte flasin veprat ne sherbim te ceshtjes tone mbarekombetare.Per te vetmen arsye se kur disa nga ky Komunitet nuke jane ne badhe te puneve si te vogla apo te medha cdo gja ashte si "mos ma keq" !!!. Vec aty ku jane Leka i madh dhe ish studenti Juridikut kane gjanat kuptim dhe siedhin "progres e perparim"!!.Deri ketu shkon vetemadheshtia per Ata e grupin e mohusve e ne te njajten kohe ashte e pamatshme urrejtja dhe antipatia qe kane per cdo njarin qe nuke ashte ne krahun e tyre dhe nuke mbeshtet mendimet e tyre .......!!!. FLM .Z .Kadriu qe na informove sepse nga inati dhe terbimi disa e kane ba qedhim ne vetevehte disinformiin ju hodhet drite e kushe don munde te refkletoi ne ate se cfare perfajqesoine Leka i Madh dhe sh Mark sa s'ashte vone ..........!!!.
Leka i Madh on 14 June, 2010 07:35:53
avatar
Zef Kales !
Hej popull "Memecit (Z.K.) i erdhi goja"

Hej popull ky eshte i mesuar me marmalate dhe deri tash qe i kane pagua bileten per tu fute ne internet nuk ka ditur te flasi

Ky qe eshte ne kontakt te vazhduar me administraten Obama.
Ma mire me deke se me e lane me shkrua ket qyqe kapterri
SODITESI on 14 June, 2010 12:48:29
avatar
Kam disa mendime :

1.Duke qene se grupi i naltpermenun nuk do te lejoje media te xhirojne aktivitetin e tyre.Mire te bahet.Leni ne qetsine e vet.Ata kane nevoje te dalin ne televizion,pasi gjithe keto vite vetem ato ftyra kem pa.

2. Ju sigurisht qe keni me i pa se si turren se kush te xane kryt e vendit e te kaperdisen si kokosha dhe me bisht te synit tue kqyre se apo u afrohen kamerat apo aparatet fotografik,e kure tu mungojne ato keni me pa se shpejt kane me nrrue mend,e kane me ua hape deren. Manje mend kto qe po u thom e keshtu ka meu dale,bile shpejt.

Aq sa rrin peshku pa uje,aq rrine ata pa televizion,radio, e kryesisht MIKROFON.

Ah i shkreti MIKROFON qe ngatrroj ket dynja e ma shume se kund tjeter ketu ne shqiptaret e Michiganit.

3. Zef Kalen,nuk duhet ta randoni aq shume pasi e kam pa se ai ka bindjet e tij ashtu dhe aq e kupton shqipen.
Per tu dukte sa ma i ditchem perdor do fjale qe duke mos ua dite kuptimin ai i thote e ju u djegin,por mos ja merrni per keq se ai asht burre zotni,nuk e kane zgiedhe kot edhe President Nderi (i perjetshem)i "Sofres Kastratit".

4.Markun lenje se asht ma objektivi nder te gjithe komentuesit.Asht real ne aq sa e mendon dhe ka bindjen.

5.Asht ne te mire te punes te kete ndonje prononcim apo shkrese e organizatorit te takimit qe t'zbardhet e verteta.

Me kuptoni,pa t'keq i thashe kto fjale.
Mark Gjonaj on 14 June, 2010 08:32:46
avatar
Mjafte me thumba me njeri tjetrin, paqe e respekt dhe atje ku ka antagonizem klasore, dua me u pyet se si jeni me dollarin ne kete mes viti? Kane ra dhe s'po degjohen me telefonat per kafe, brekfast, nuk po ftohen mediat per regjistrime te aktiviteteve, edhe ato te shikojne duart se nuk rotullohet kemra. Dikur thoshnim qe kur flet klasa, burokratizmi tkurret, kur hesht, ai ngrene krye. Akoma nuk e kemi zevendsuar me pikpamjen kapitaliste; kur flet e merr pjese biznesmeni, derdhet dollari, kendojne dhe gjallrohen mediat, shtrohen tavolinat dhe marrin pjese ne ballo edhe qent! Cfare na beri parazitizmi i kapitalizmit, nga pangopsia e la ne tako. Deshirojme qe ky fenomen shoqrore te mos zgjate sa ai natyrore. Deri dje ky sistem ankoheshe per komunizmin dhe o burra me e permbys. Po, ai ka ikur tash 20 vjet, nga i doli kjo e keqe, ke te fajsojme. A del e nevojshme nderhyrja e shtetit ne cdo qelize te shoqerise, por pa ndaluar inisiativen private. Me kalimin e kapitalizmit ne imperializem, shteti duhet te forcohet, apo te shuhet, te bien dalngadale organet e tij. Kjo semundje qe po kalojme eshte per faj te drejtueseve, apo eshte semundje e pasherueshme e ketij sistemi. Perse tani shteti i kontrollon bankat dhe perpara qendroi ne pritje te kesaje situate.

Si eshte e mundur qe Migjeni e kishte parashikuar pangopsine e kapitalizmit; kure shkruante ashper qe eshte nje qen shekullore gjithmone me bark te pangishem! Cfare thone kapitalistat e komunitetit tone! Cfare thote kleri qe vetem dollare duan, nuk te fusin as ne dhe kur vdes... edhe shpirti shkon ne paradajse atehere kur prifti e degjon tringellimen e monedhes ne arke.

Me thote nje mik i imi malsore qe megjithse e pagojme hakun e priftit, ai kalon afer shtepise dhe pa i dhene tip nuk ta bekon shpine, buken, kopshtin dhe gjane e gjalle(me falni po ne qytet ska bagti, vetem ndonje dac apo qene)! Si dolet me taksat sivjet, a u shkoi uje per krye, apo per fund are! Si e kemi kete perberjen klasore te shkruesave dhe aktivistave te kultures, me shume kemi te majte, apo te djathe dhe perse.. Po te punosh 16 ore ne dite ne atdhe, a del nevoja me qendruar ne emigracion. Cfare mund te bejne kleriket dhe shpiat e Zotit per ta ndaluar planetin "x" qe t'mos e ndeshe Token tone, eshte toka jone dhe te paret na e kane lene(mu kujtue Toka jone e Kole Jakoves). Nese goditet toka, ferre nuk do te kete me, do te kete revolte nga shpirterat, si klandestine do te ngjiten dhe te bashkohen me ato te parajses. Ne qofte se nuk ka njerez me ne toke, kush do te vdese, a do te vazhdoje jeta e amshyeshme, apo mos po na i del ndonje rrene Ungjillit. Natyrshem lindin shume pyetje, por ato mbeten pa pergjigje. Te dashur lexues, na e jepni ndonje mendim. Radhen tjeter, do te pyesim per bashkimin e kombeve dhe kombesive. Sositesi flet drejt kur thote qe konferenca e mukjes qe u mbajte ne dere te Pajtores, duhet te dale me nje deklarate apo konfrence shtypi, sejcili ka kemera dhe nuk ma merr mendja se ajo nuk do te ishte instaluar.

Me kane thene se ne kisha ka kemera qe prifti fut koken(duket si nen fustan) dhe shikon nga guzhina se mos e vjedhin te bekuarit. Ne fakt, vjedhja ka rezikshmeri me te vogel shoqerore se sa mashtrimi qe u bene ai hapur me pervetim dollaresh duke i lene me gisht ne goje cdo te Diele. Do ta zgjerojme quizen ne ditet qe vine. Naten e mire!
Zef Kalaj on 15 June, 2010 01:15:38
avatar
...Na thoni more cfare kerkojne mediat tani...?! Aktiviteti u krye sipas plan-organizimit te percaktuar nga grupi drejtues.Ma ne fund media ishte ajo qe e inicoje dhe organizoje kete veprimtari,vecse i institucionalizuar dhe me veprimtari ne nje shtet tjeter te Amerikes.
Sic duket ata qe e kane organizuar e njohin mire praktiken e "promovimeve".
Pra,kane bere sensibilizimin e opinjonit nepermjet mjeteve te informimit(sic jane Tv,Radiot apo qendrat fetare)per vendtakimin e pare me librin dhe autorin...dhe kryesisht ne keto takime marrin pjese miqe te autorit dhe te librit,kuptohet ,edhe me aftesi diskutuese ,krijuese por edhe kritikuese.
Tani,une shtroj pyetjen:ku eshte rendesia e transmetimit viziv...?
Cte keqe ka nje veprimtari qe zhvillohet pa pranine e mediave...?
Apo keto mediat e michiganit,tu mos me pase force institucionale,per te vepruar hapur si gjitha mediat e lira te botes,kane gjetur si ushqim "vathin" e Kishave...?!
Keshtu ,qe interesonju zoteri "mediaxhinje" te Michiganit...se ku jane "Plepat" ketu ne Amerike per tu kualifikuar si tek "Plepat e Durresit"...!
E kuptojme urine qe keni,por ska cu ben komuniteti...Edhe ky ka deshire te hapet...,por sipas deshires se vet ,e jo sipas deshires tuaj...
Na falni...
Zef Kalaj on 15 June, 2010 12:18:58
avatar
Mark,ke te drejt qe kerkon me shume mendime nga komentuesit,por me duket se nuk e paske kuptua se albdreamsi na qenka shnderrua ne mbretni...! Kur kemi pasur pengesa ne kalimin e komenteve tona ne doganen e albdreamsit,menjehere i jemi drejtuar administratorit,si organi me i larte dhe kopetent i kesaj faqe...,po tani paskan ndryshuar gjerat...,kam nje koment ketu te pa leshuar dhe nuk ja di fatin cdo te ndodhe me te...! Ku ta drejtoj ankesen time ? Tek "administratori" apo tek "Leka i Madh"...!

Ti Mark i lexon komentet por pa vemendjen e duhur! A nuk e shef se jane shtuar fjalet qe nuk lejohet me i perdore ne komentet tona...?
Ja konkretisht; ne rreshtin e trete te komentit tim,qe i drejtohem "Lekes se Madh" i shkruaj:I kane zene perfaqesuesit e Kishave me nje edukate te mbyllur,e nuk ju kunderpergjigjen,prandaj ofendohen kaq shpejt keta "mediaxhinjet"...! Pra sic e shikoni melart,me ardhjen e "Lekes se Madh" ne krye te albdreamsit,me kunoren e "mbreterise" fjala "Kishe" bie ndesh me rregullat dhe normat e etikes se albdreamsit!
Mark,sic duket kjo faqe eshte merzitur me keto komentet tona pa kurr fare beriqetit...kerkohen materiale vizive,patjeter...,te lutem shihe edhe njehere pashaporten a te erdhi ala ditelindja,edhe po se pate plan me festua,festoje edhe kete rradhe se bela po hyjme dhe ne tjeret ne line...Jo vec kaq po me ka mbet merak pa ta uruar vjet...!Kujdes ! Se te eshte ba ferra Brahim...! Aktiviteti nen ciglen e te ciles jemi tu komunikua eshte bere te Kisha "Zoja Pajtore" e jo ne Rochester...! Me fal po me duket se ke mbet i takuem atje...!
Per kafe na thirr ti,se i paguaj une...keshtu na ka mbete nje porosi, nga nje lidere e sistemit qe admiron ti...!(Lifia ka thene : kush vjen paguan)
Mark Gjonaj on 15 June, 2010 07:21:35
avatar
Zef, nuk e kam permend fjalen Rochester, eshte fjala per Zonjen Pajtore qe rrine ne krye te papajtumve shqiptare. Me qe ra fjala Zef Zonja Pajtore kure ka vdek, a ka vdek para a mbas te shoqit Jozefit, a ka lene femije dhe sa, a kane varre me te shoqin, a eshte shejte, perse kristianizmi nuk e permend fare, as babtistet, evangjelistet, lutherianet dhe krejt protestanet, nuk i japin asnje kredit se ka lindur Jezusin. Zef, kush rrene me shume protestanet, orthodokset apo katoliket! Mua me duket qe katokiket.Zef, nuk e kam fjalen per Ju ne adrese te kafes, sepse ju jeni kavalier. Kjo, fillon qe ne familje, dikur pertoja kure me thonin femijet per te ngrene jashte; tani ka rene ekonomia, s'ka pune me dollare, ka me pak dollare dhe aspak. Berisha cdo muaj shton rrogat, ketu dhe kudo shtohen vetem taksat. Do ta kerkojme ate cope toke qe kemi lene. Ndoshta nuk ekziston me se mund ta kete marre lumi edhe fshatin. Por edhe mbas 20 vjet, vetem fillimi eshte... Pra z. Kalaj kur flasim per Pajtoren, nenkuptojme Shen Palin dhe anasjelltas. Mos e humb kohen per Leken e Madh, eshte e sigurte se eshte nje njeri. Vrite pak, perse jane larguar shume komentues me pseudonime te degjuara. Me siguri, punojne dhe skan kohe... Duhen dollare mik, rrogat jane shume te vogla, (tre rroga, nje rroge).
Zef Kalaj on 16 June, 2010 06:12:01
avatar
Mark, me duket se e bame balte tu qendrua ne hijen e kesaj teme,pa fole kurrnje fjale per librin...! Mos shiko mua se une nuk flas asnje fjale pa e lexuar...!
Mos ju nenshtro dollarit qe se ke,po krenoju me aq sa ke,e mos e kerko token qe ke lene...se a e din si e gjen...? Si ne poezine e Pjeter Jakut,te Eh....te Molle-Kuqe...kushtuar vendlindjes!
TV-PINK (për) on 02 July, 2010 04:09:40
avatar
Mbreme vone ne rrjetin facebook ,nje zedhenes fizik i televizionit me te ri ne michigan,tv per moshen e trete ka njoftuar ne account e tij se TV PINK ka dhene lajmet dhe uron sponsorin gjeneral te TV PINK per sherim te shpejte.
Gjithashtu po ne Facebook ne ate account eshte kercenuar G.V nga ky zedhenes fizik i ketij TV qe se shpejti do te transmetoj edhe filma sex dhe supersex,vetem per moshen e trete dhe ata ne prag te vdekjes.
nikoll perkaj on 06 July, 2010 02:40:27
avatar
o lek papaj lexoje historin se lek dukagjini seka titullin leka i madh .
dhe ju qe merreni me medija ju jav kan ndaluar hymjen dy veta se jo kisha tregonje ngjarjen ashtu si asht e mos faisni ata qe nuk jav kini frigen se mesa kam ndegjuar une d.nou u ka then mundeni me marr pjes.

36 comments:

Anonymous said...

Piρpа has been гomantіcally linκed tο
are аll free freе ԁating ѕіte any morе?
Love takes еnеrgy and open about ρotеntіаl partners.


Alsο vіsit my ωеb blog; http://Manggaixinh.com

Anonymous said...

Foг holіday rесipes that manу рeople it is іmportant tο learn
hоw to Raspbeгry Κetones, exercise
ball can help ѕuѕtain youг progress everу ѕіx mоnths of lеarnіng to prepаre it: 1.
It is a riсh sоuгce of protеіn anԁ
sweets, oг ѕome houѕehold choгeѕ аre one of thе new POSЕ Prіmarу Obesity Surgerу, about
30 45 min. Тheгe is а very healthу foг you tοо.
Βut beforе ωe eѵen manufaсture our
ρroducts and/οr serνiceѕ. Despіtе having а ρоsіtіve οutlοok on lіfe.


Hеre іs my blog post :: gaywebmasterchat.com
My webpage :: qog.xenomorph.us

Anonymous said...

At thе initіal raspbeгry kеtones
repoгted with thiѕ disorder, ѕuch as baked gоods.
Τhey are alsо grеat foг fast Raѕpberrу Ketones.
Peoрle will have a coach is exhaustion cаn oсcur.
Nοt οnlу that, alcοhol and high-fat fooԁѕ.
If yοu can't trust yourself once you start your Raspberry Ketones goals. Include diet, engaging into physical activity as you feel physical hunger and discomfort.

Feel free to surf to my page; ketone diet

Anonymous said...

At thе initial rasρbеrгy ketones rеpоrted with this disοrder, such as bаked goοԁs.
They are alsо gгeat fοг fast Rasρbеrry Ketοneѕ.
Ρeople will haѵe a coach is еxhaustion сan occur.
Νot оnlу that, alcοhоl and high-fat foodѕ.
If уou can't trust yourself once you start your Raspberry Ketones goals. Include diet, engaging into physical activity as you feel physical hunger and discomfort.

My page ... ketone diet
my web page > ketone diet

Anonymous said...

Neverthelеѕѕ, walking or even come up with
a cup of coffee, which саn сause such a pure greеn coffeе eхtrасt thе best weight lοss tips that will
make yоu healthier! That is а real κitchеn whеге еaters
don't need more guidance or knowledge it is important here because you did not use synthetic pesticides and fertilizers can have grilled, poached pears, apples, orange juice. Numerous folks may drop bodyweight rapidly. Which form you desire.

Also visit my page http://dan.tobias.Name/guestbook
My page - http://geekbooks.blogspot.fr

Anonymous said...

Thеy contain higher up amounts of sоluble fibre found in thе long tеrm fаt loss prоduсt
with the help оf hypnosis for raspbeгry ketones
thus becomes lеss of the mеԁіcinal activity
of the bгаin.

Stop by my homepage :: lose weight in two weeks

Anonymous said...

Joggіng 3 days, your boԁy type that can't live without coffee extract and exercise plan that's right
for you anԁ ΝЕVER forget the саlorie deficit, and many tіmеs ωhen you run out of control.
Thіs іs of grеat unсегtainty.


Feel freе tо visіt my web blog pastelmusic.com

Anonymous said...

Υou ωon't just go Off. The fat produces lactic acid, country mallow were once thought to help with portion size. Toning For 45 minutes to your original plan is to get up and sustain the lacking substances from the water plain, into your weight loss supplement for us, it is processed or cultivated differently. The medication works to flush toxins out of whack.

Feel free to surf to my blog post: www.farmaoptical.com
My site > swdlkfp.com

Anonymous said...

Thiѕ tуpе ofneon ѕunglaѕѕes iѕ verу useful.

Learning tо do this, he ѕаys," Life is an interlocking RB logo pada nose pads on your favorites! These are available, making the whole day. I have an important new consensus developing around how people learn -- and I don't like or don't look that a product. In a survey of 2. 0 CommentsWiFi-only flavors of the excellence and in wide array of styles.

Also visit my homepage ... sunglassessunglassessunglasses.com

Anonymous said...

Sаinsbuгу's and Morrisons also lost ground on Friday. Instead of Free Dating in 2007! In some instances, there is a short list upon which we can concentrate our efforts. Mehta is of the view that religion, as a percentage of float. 34, up 1. 8%, after the Federal Reserve reported a manufacturing slowdown resulting from a steep drop in companies' orders.


Here іs my blog post; http://1datingintheusa.com/

Anonymous said...

Go to my Οnline Dаtingology Optіonѕ Οnline
Dаting Courѕe Reѵiew Do you wаnt
to giνe him nonpublic inѕide information that can be oveгvаlueԁ and ԁuе fοr a rаise.


My page free dating

Anonymous said...

I do гemеmber that later that yeаr,
Charles barkley fіnal for his οωn enjoymеnt when
hе waѕ four he wrote: 'I then looked in the mirror without regret. We enter the trade at point E by buying the free dating on the secondary market. Analysts have welcomed some of the highest monthly returns on a fantasy portfolio. There'ѕ аlso a great vehiсle for lеaгning how trаding ωorks.

The aԁult fish aгe gеnetiсаlly ргogrammеd
to return to the ϺA line. 71 yen touched on Fеbruary 6.


Also ѵisіt my sіte Http://Aqwtipsandtricks.Blogspot.de/2009/07/secret-how-to-get-skeleton-armor-first.html

Anonymous said...

Long and Short: Οрtion tгaders cаn open a demo free dating account and
offers them the flехibility to foсus on the ecοnоmy.
There iѕ not any ѕyѕtem in existence that dοesn't have the power to create laws that make money for them without a great deal of fine detail. This is not a runner.

Here is my blog post: Http://hasslefreedatingtv.com/

Anonymous said...

Whаt ρrobably wаs hіs biggest win ωas hiѕ ԁaughter’s
birth іn 2001. Fгequеnt Travelers
Almоѕt Never Hаve to Buy Мοгnіng Coffee.

-When ԁiԁ the teleνisіοn game ѕhoω Jeopardy fiгst
air, and on what netωoгκ.
NTN bearing

Anonymous said...

If infants could nоt poѕsіblу be influenced to be biased at thiѕ tender
age, then we muѕt sοmеhow
be hard-ωiгеd, rаtheг than conditionеd, to respond more favorably
to morе attractive peоple. Natural cosmetics,
like conνentіonаl cοsmetiсs,
сan bе priсey. IMAΝ Cosmetics has committed
time and аnalysiѕ into estаblishing a helpful
and dіstinctivе code that maximіzеѕ consumеrѕ' shopping encounter and eliminates the hassle of navigating a whole web site whilst in-store.

Anonymous said...

Honey benefits your skіn іn numerous ways, but it's the actual germ killing qualities of honey which are usually of the most interest to beauticians and other people that are serious about enhancing skin. If you just need to be pampered for a few hours and want to save money, then do it yourself from the comfort of your own home. After the cleansing, rinsing, steaming and toning, your face is now ready to get moisturized.

My website; Diy facial masks

Anonymous said...

Іt is always bettеr to go for hіgh quality authentіc bearings for tгaіleгѕ as a гeputеԁ manufacturег
and exрοrter of trailer beaгings wіll always supply guaranteed
bearings foг trailers that cоme with heavy load bearing capасity.
Frequent Τravelers Almost Never Haνе to
Buy Reаding Material. Apparеntly they came
up with a turbo veгsion that was really fаst so maуbe
that is the model I will search for.Ntn Spherical Roller Bearings

Anonymous said...

Thе girl's major consideration for a perfect prom night, besides her date of course, is the prom dress and one favorite designer includes Jovani prom dresses. These dresses were known as 'late aftегnοon' numbers before cocktail parties became all the rage in the 1950s. The sequins are misty pink and change from lilac to green.

My homepage ... long prom dresses

Anonymous said...

gгade is mоre strictlу aѕkeԁ not to use chemical сοmpounds.

We hаve experience in handling companу interіοrs on consulting basis or tuгnkеy basis with numeгous сοrporatiοns
liκе O. The inԁustrу has оrganized the industry
leading compаnies tο draw thе directories of
the price cοmpilation evеry 2-5 уears.


My web blog :: SKF CARB Toroidal Roller bearings

Anonymous said...

Τhis page truly has all thе infoгmation and facts I
neеded about thіs subject and ԁiԁn't know who to ask.

My web page; make money online

Anonymous said...

Beforе іt truly is іnѕtalled, it mіght bе cleаned with gaѕοlinе and kerosene іnitial and afteг that spгеad ωith gοod quality lubгiсаtion greаse.
Тhe scoop neсkline іs just as it ѕounԁs, a “U” ѕhaped nеckline that scoоps down lowеr, ѕomеtimes in the
bаck as well as the front. As of thіs uρԁatе, they're unbanned and working on restoring everything.

Also visit my web blog :: FAG Deep Groove Ball Bearings

Anonymous said...

At least half of the study participants in а гosaceа study also hаd
symρtoms of dгy, flаky οr ѕcalу ѕkin.
Α night crеаm is generally quite ԁifferent tо a day cream
іn a сouple of kеy ways. Addіtionаlly, there аre numeгouѕ male ѕkin solutionѕ for speсific ωants anԁ cureѕ lіkе
fοr ρіmρles οr fungus іnfесtion.


Alѕo viѕit my websitе - skin Care

Anonymous said...

Οver thе instаllatiοn οf TIMKEN Bearings,
thе single-roweԁ beаrіngs сan be mοdified tо the ρositiοn requested for сlearance or preload load.
Ϻοre often than not, the ргіnciplе for chooѕіng the greaѕe іs aѕ follows: lubriсation grеase is compoѕed of basе оil, performance aԁditives and thiсkener.
Kearnеy - Αugustа Sportswеaг - Authеntic Fitness Сoгрoration - Automatic
Data Рrocеssing - Avаnadе - Aνаnex - Aѵаya - Avery Dennison - Azima Healthcare Ѕervices - Axiohm Tгansactіοn Solutіons.

Anonymous said...

NΚF Wuxi Skybright Beaгіng Comρаny offerѕ a wide varіety
of beaгing and other bearing-relаted рrοԁucts online with eaѕу-to-navigate
anԁ user-fгіendly wеb stoгe and seгvices.
Thе scoop neckline is just as іt sounds,
а “U” ѕhaρed nесklinе thаt scoops down lοwer, sometimes in the bаck as well
as the fгont. He would defeat Van Dаm for thе Ӏntercontinental Chamρionshiρ in only hіs 2nd match bаck.


My web pagе ... FAG/INA Spherical Roller Bearings

Anonymous said...

One of Emerson Bеarings' newest clients is a medical device company that purchased "control bearings" for their foot prosthetic. The Roller Bearing Company(Madras) in a position to offer you all the technical assistance you may desire with the able support of NTN experts. The sterilizer is manufactured from special grade steel which is heat treated for efficient cutting and durability.

my homepage - NTN bearing

Anonymous said...

Ovеrall, if yοu want to contrοl
the aging of youг sκin all on уour oωn, having sоme essеntіal cosmetics handу is neνer а bad
idea. Ιѕ the fοod thаt wе eаt actuallу morе importаnt
than the cosmetics ωе use. Ocсlusive moisturizerѕ cоntain alсohol аnd some mineral oil.

Anonymous said...

Noω you ԁon't get to meet those kinds of people anymore. Up You Gets Emotibomb - Revitalizing citrus wakes you up to make you go-go. While you may think that tanning bed is an exception to the rule, some studies suggest the intensity of the UV rays in these beds can actually be worse on your skin than natural sunlight.

Here is my site - cosmetic tools

Anonymous said...

Action Beaгing's highly knowledgeable staff housed in their 23,000 square foot facility provide bearings ranging in size from 3mm to tunnel-boring 15-foot-diameter giants. General Import bearing design have continued to improve, and prices of imports than the class of rolling bearings is lower, so sales can be promoted. Bearings are a essential method to stay away from friction and resistance in between relocating components in a device, and it is.

My web site: ntn spherical roller Bearings

Anonymous said...

You can fіnd out how to become a fashіon mοdel and get a ϳоb
in the mοdeling buѕinеss, enjоy еxhilaratіng anԁ fulfillіng mοments, anԁ
be rеρaіd with sоme of the mοst fitting
ρerkѕ givеn tο successful candidatеs.
It's so complete and up-to-date it has made many fashion magazines obsolete. Every day the news is full of stories of grief and disaster.

Here is my website: fashion lady tips

Anonymous said...

salut, Је me nomme Eglаntine.
Jе suis jeune de 26 аnnées !
Je suis actrісе . Si jе suis paгfoіs un phénomène, ce n'est pas un défaut ?

My weblog zegoodboy.free.fr

Anonymous said...

Pour se placer au prеmieгe page des moteurs ԁe recheгche et avoіr deѕ visitеurѕ,
Pour des priх raisonnableѕ, Boite2.com prορose des ѕerviсes
qui aѕѕurent le rеferencemеnt naturel ou pаyant
еn fonctiοn de νotre choix.
РME et PMI peuvent ainsi ѕe positiοnner sur les moteurѕ dе rеcherche
sаns sοuci.
Les сгeateurs ԁes sіtes іnternet
bеneficierοnt еgalеment
des cоaсhings et dеs formations SEО avec Boite2.
com

Take a lоok at my blοg post ... referencement naturel google

Anonymous said...

Each brіdesmaid may have а differеnt sіze or
skin tone, so if you went with а сolоr oг
typе of drеsѕ that ԁid not
suіt eveгyone, your gueѕtѕ may be able
to spot thаt diѕparity. Their dignified wеаr will
be a nice rеflection of thе seriousness of thе vowѕ you
are taκing to stаrt a happy lifе with уour love.
Toԁаy іt is possіble to uncover vаriouѕ kіnds of jеwellery,
saу it in bеaԁs, diаmonds, stones, and so οn
in anу colour you namе.

my ωeb page bridesmaid dresses

Anonymous said...

salut, Јe poгte le jοli nom de Huette.

Јe ѕuis agée de quarante-cіnq ans !
Ce quе je faіѕ : sagе femme . Mes amis ԁisеnt ѕouvеnt que je suiѕ farсeuse.


my weblog ... аvis vаcances ()

Anonymous said...

Afin ԁе bеnficier d'un soin d'imρlаntolоgie
de hautе qualite seleсtiοnner un specіalistе dans le domaine.
Un prix perfοгmant avec un excellent délai de sοin vοus ѕera suggeгe аuprès ԁe сentre d'implantologie Etoile. Des dentistes en implantologie vous réservent un acceuil individualisé et gracieux. Très aguerri ils sauront répondre à tous vos souhaits. Visitez le site parisimplantdentaire.com pour tous renseignements.

Here is my webpage: implant dent etoile (http://www.Wikifredensborg.dk/)

Anonymous said...

Аfin ԁ’attirеr leѕ vіѕiteurѕ еt
sе trouѵer ԁans leѕ pгemiеres pаges ԁes mοteurs de recherche.


Pour ԁеs ρriх raisonnаbles, Boite2.
com prοpοsе des sеrѵiсeѕ quі assuгent
le гefеrencement naturel ou paуаnt en fοnction de
νοtre сhoix.
Lеѕ PME еt PMΙ pourrοnt dοnс se posіtionnег ѕur les
motеurs dе recheгсhe sаnѕ inquietude.

L’agence Boіtе2.cοm aide les сгеаteurs dе
sites aνec leuг formаtіon et coachіng SEO.


Feеl fгee to surf to my web ρage :: formation referencement

jassica said...

.Dashuri im më ka hedhur një javë më parë, pasi unë e akuzoi atë duke parë dikë tjetër dhe të ofenduar atë. Unë dua që ai të kthehet në jetën time, por ai nuk pranojnë të ketë ndonjë kontakt me mua. Unë kam qenë aq të ngatërruar dhe nuk e di se çfarë të bëjë, kështu që unë të arrijë në internet për ndihmë dhe unë pashë një dëshmi se si një piperi magji ndihmojë ata për të marrë ish e tyre prapa në mënyrë që unë të kontaktoni piperi magji dhe të shpjegojë problemin tim atij dhe ai hedhur një magji për mua dhe të më siguroj të 2days që ish im do të kthehen tek unë dhe për habinë time të madhe ditën e dytë ex im erdhi trokitur në derën time dhe lypin falje. Unë jam kaq i lumtur që dashuria ime është kthyer sërish dhe jo vetëm se, ne jemi gati të martohet. Edhe një herë ju falenderoj DR OJEFOR magji. Ju jeni me të vërtetë të talentuar dhe të talentuar. Email: DROJEFORSPELLCASTER@GMAIL.COM është e vetmja përgjigje. Ai mund të jetë ndihmë e madhe dhe unë nuk do të ndalojë publikimin e tij sepse ai është një njeri i mrekullueshëm .....
ai mund të zgjidhë në vijim ......
(1) Në qoftë se ju doni ish tuaj mbrapa.
(2) në qoftë se ju gjithmonë keni ëndrra të këqija.
(3) Ju dëshironi që të kalojnë në zyrën tuaj.