Monday, September 27, 2010

70 Comments to “Vizitë në Qëndrat Fetare Shqiptare të Detroit nga Presidenti Topi.

#Mark Gjonaj says:

VIZITA E PRESIDENTIT TOPI NE QENDRAT FETARE, I VURI KAPAK MENDIMIT SE KUSH E PERCANE NE TE VERTETE KOMUNITETIN E DETROITIT.

……..Edhe se eshte e shkurt kjo kronike per kete vizite e paraqitur ne Albdreams, per mungese dhe censure te repte te kesaje medie dhe mediave te tjera te fuqishme; dicka vetem nga fotografite dhe fotot lajmeruese, mund te terheqim ndonje konkluzion:

……….Ate per te cilen e kemi theksuar vazhdimisht, ne xhami po shihet mungesa e priftit Kcira;

Nuk kishte asnje malsore te thjeshte apo intelektual ne presidiumin e kesaje qendre fetare; si dhe ne pritjen qe beri prifti ne biblioteken fetare te famullise se tij, po keshtu dhe mungesa e hoxhes ne mjediset e Shen Palit.

Mark Gjonaj says:
Mire,(duhet thene nga zori) se ne te vertete intelektualet shqiptare, i ka spostuar prifti tash 20 vjet; te pakten per te mbuluar diellin me shoshe, ne presidium te kishte ndonje “xhaxha”, o ” “loke” qe e kane trokit gjithnje kur na ofendonte, deri tek skandali i madh qe e mori vesht tere bota.

Por me duket se edhe ketyre po ua dredhe dhe ka harrua qe kure e inaguroi ate qender ne 2003, per te na mbush mendjen sa te etur jane malsoret, kishte mbush rrjeshtat e pare me pleq e plaka…

Me lajmin e ardhjes se presidentit te tere u njohem nepermjet medies se televizionit te shqiptarve te Michigenit, qe e kane pase tre here ne dite, si ua ka dasht zogu i qejfit…

Po si u mbajte ky qendrim e sjellje e padenje, ndaj drejtorit te TV-se; duke mos e lene te hyje ne sallen e pritjes me ftese ne xhep eme bilete te paguar?

Po ato burra te Malsise qe e shoqeronin drejtorin, si e lane ne balte, !!!!!!????

dhe ka dhe emra te degjuar ne komunitet dhe jane kollit shpesh ne kete medie? A e harruat kete medie qe gjithe malsorve ua ka sjelle ne pjate vendin e tyre te lene dhe disa dhe qe e kane harruar “Pellembe e thesare”?

………. Eshte e veshtire ti pastrosh shpethrat, hithrat dhe ferrat qe persiper na kane rene dhe driten na e kane zene… por nje dite do te pastrohen… Shpresojme qe vizita e Z. Topi do te ndihmoje per tu sjelle nga e mbara komuniteti;

Ai ka pa dhe kuptua shume gjera, kure shprehet se ju jeni lidhja e pare e jona me Ameriken. Ne fund te fundit, Ai vertetoi lumin e madh te shkrimeve deri tek i fundit, “Kush po e pret presidentin Topi?; se nuk qenkeshin shpifje, por nje realitet i gjalle.

………. Ju nuk mund ta imagjinoni, se sa e veshtire eshte te konkludosh per kete vizite te shpejte, kur mediat e komunitetit shqelmohen perjashta sallave e mjediseve te organizuara, deri dhe me ftese ne xhep.

Keshtu ka ndodhe dhe do te ndodhe, sa here do te priten ne kisha e xhamija lideret e vendit tim, sa here do te mohohet shqiptaria. Kesaje radhe, presidenti nuk ka komunikuar me intelektualet e vertete, por me disa mbeturina qe ne nje forme ose tjeter me shkrimet e tyre e kane dizinformuar.

Rendesi ka qe kryetari i shtetit shqiptare, nuk mund te justifikohet se nuk e njeh gjendjen; tani per te eshte cdo gje e kjarte se kush e percane me te vertete komunitetin tone ne Detroit..

Nuk kane qene vertete shqiptaret aq sa e priten por jane batakcilleqet e klrikeve qe percajne emigrantet ketu.
Pse nuk e pate hoxhen ne oren e drekes Zoti President. A e din ?
Pa tjeter ai eshte pjese e atyre 1.9 milion shqiptarve qe duhen rjep.
Ju faliminderit
#
Alban DEGA says:
September 23, 2010 at 2:29 am

JO CDO GJE QE SHKELQEN ESHTE AR!
Mos u perlot kaq kollaj .Sidomos kur lexon libra qe i kane shkruar te tjeret dhe i ka paguar Ekremi.
Jetojme ne ekonomi tregu vellai.Paraja prish dynjane, paraja ben hatane, thoshte Hasan Zyko Kamberi.

Me 1000 dollare behesh Skenderbe. Me 500 behesh Adem Jashar jo vetem ne libra por edhe ne kenge edhe ne pac qene nje terrorist a hafije i Rankovicit apo Milloshit.

Edhe nese e ke luftuar kryekomunistin shqiptar Enver Hoxha me urdherat, dinaret dhe armet e kryekomunistit serb Rankovicit e UDB-se na bahesh edhe me patriot se Mic Sokoli edhe me hero se Adem Jasharaj.

Jo vetem ne libra e ne kenge por edhe me tituj deri “Nderi i Kombit” nga Presidenti qe sot bie ne gjunje para Dom Antonit dhe Ekremit qe te paska perlotur.

Ky Ekremi ka dale me deklarate publike ne perkrahje te Dom Antonit dhe te dy jane te lidhur ngushte. Nuk i lidh aq Zoti sa ci lidhe biznesi, dollari.

A lexove dikund ne librin e Ekremit sa miliona dollare ka dhene per te ndihmuar luften clirimtare te Kosoves dhe popullin e saj ne ato dite gazepi.Sa cadra, sa pako me ndihma ushqimore e humanitare u ka derguar femijve e pleqve, te semurve e te plagosurve te Kosoves!
Recitime, perbetime, ofshama dhimbjeje per Kosoven eshte kollaj te beshi, sidomos neper libra me perralla?

Puna eshte cfare veprimesh konkrete ke bere, cfare provash e deshmish ke per patriotism tend.Per kater dite kroatet ne SHBA mblodhen rreth 2 miliarde dollare ndihma per popullin e vet. Nuk jane me shume ne numer se shqiptaret ketu.A e di sa ndihma kane dhene gjithsejt shqiptaret e Amerikes per Kosoven jo per kater dite por prej Marsit te vitit 1998 e deri ne qershor 1999!? Gjithsejt , me pak se 7 milione dollare. Asnje multi-milioner apo milioner shqiptar, perfshi Ekrem Bardhen, me perjashtim te Nazar Mehmetit dhe Xhim Xhemes nuk kane dhene me shume se 10 000 dollare ndihma per Kosoven e luften e saj per liri.

A e ke pyetur Ekremin se sa e ka blere dhe sa e ka shitur ( Postiqen ) Pjacen ne qender te Tiranes Ekrem Bardha!

A ke pyetur se cfare ka bere e si eshte sjellur me punonjesit e saj kur e bleu!A e ke pyetur se sa i paguan vreshtaret dhe punonjesit e kantines se veres ne vendlindjen e tij Ekrem Bardha!

Ka edhe shume pyetje te tjera qe do ti ngreme me fakte konkrete ne ndonje rast tjeter vella Ali.Ky eshte realiteti i hidhur, realiteti i turpshem, e verteta e peshtire e patriotizmit shqiptar ne SHBA.Nderkohe per kisha e xhamia ka shqiptare qe kane dhene deri 250 000 e me shume dollare kontribute.Kemi rreth 10-15 kisha e xhamia shqiptare ne Nju Jork, Detroit, Boston.Nuk jam aspak kunder tyre, por atdhetaria ka peshore te sakte konkrete qe mat mbi bazen e veprave dhe kontributit per Atdheun e popullin tend!

Na teprojne me shumice kisha e xhamiat, por nuk kemi asnje shkolle te mirefillte te gjuhes shqipe per femijet tane.

Nuk kemi asnje klub kulturor per te mos folur per Qender Kulturore Shqiptare kur qeveria dhe shteti amerikan kane fonde te vecanta falas per bashkesite etnike.

Ndaj mos u perlot nga libri i Ekremit vella . Te perlotemi e te vajtojme me kuje per patriotizmin tone te munguar, per atdhetarizmin tone folklorik me cifteli e sharki, me iso e me valle.
Jo cdo gje qe shkelqen eshte ar vella !.

Rilexoje librin e Ekremit pas ketyre mendimeve e do ta kuptosh me mire kete filozofi popullore.Rilexoje edhe komentin tim pas ketyre fakteve dhe jam i bindur se do te vije shume mire qe e ke lexuar e do ta rilexoxh edhe shume here te tjera vella .Vec gjate leximit mos harro filozofine popullore: Jo cdo gje qe shkelqen eshte ar!
#
Topi says:
September 23, 2010 at 2:34 am

Presidenti Topi u prit nga shume pleq, burra ,gra ,femi, te rinj dhe te reja te komunitetit dhe me gjere. Ni burri te ndershem ju be ni pritje madheshtore, u lumte te gjithe atyre qe mueren pjese, e nese duhet qe dikush te quhet MBETURINE ,atehere mbeturina ini ju Mark me ata shoket e tu qe nuk muaret pjese por rrini tue leh tere kohen. Sa per Hoxhen , ju duhet ta dini se ai ka deklarue se aty ku konsumohet alkoholi ai nuk merr pjese ,eshte haram. Mbeturine smund te quhet zotri Bardha i cili per dyzet vite pa nderpre ,per hallet e shqiptareve, ka takue te gjithe presidentet e Amerikes, e mos ti numrojm kongresmenet dhe senatoret. Neve e dime shum mire aktivitetin kombetare te zoteri Bardhes po do deshironim te dim cfare beret ju Mark.
#
VIROJTESI says:
September 23, 2010 at 3:36 am

MIRE JA BANE TELEVIZIONEVE DHE MEDIAVE QE I NXORREN JASHTE. NUK DON PASHA KALLABLLEK.

Mediat shqiptare te Michiganit u nxorren perjashta si dhi te zgjebosura.
Perjashto gazetaret e “Oborrit Perendorak ” binomi i nderuar Lleshi & Pergega. Cuditerisht si arriten te rrine bashke pasi ata nuk flasin me goje me njeri tjetrin!!!

Drejtori i AlbTv Usa ka qene i angazhuar qe te marrin sa me shume shqiptar pjese ne ate takim. Nuk ka lene shok e mik te tij pa i thene e ba thirrje qe te marrin pjese ne takimin me Presidentin Topi dhe si per “Çudi te Dreqit” mbasi ben edhe njoftimet ne televizionin e Tij pa pertese e pa pagese i thone ate mbasidite te bukur vjeshte ne oborrin e Kishes se “Shen Palit” ;
- “Ike se nuk duam me ti pa syte e ballit ” !

Çfarë i thoni kesaj ju komentues te nderuem ?! Flisni pa pasion dhe inate,mos mbani anen e askujt .

E vetmja arsye eshte : G.V dhe televizioni i tij ne kohen e videos skandal te priftit te Rochestres nuk pranoj te vihet me sy mbydhe ne dispozicion te Ekremit,Antonit.

Por Antoni po i dolen ditet,do tja fusin edhe Ekremit nje shkelm bythesh sapo te kaloj kete lum ashtu sic ua ka fute te gjithe miqeve te tij :

SA SHKELMA KA DHENE DERI TASH TRIMI ANTON KCIRA ?
Luigj Gjokes (******),Pjeter Jakut (******) Rush Dragut (*******) Armando Shtizes (*******) Gani Viles (*******) Tony Juncajt (********) Pal Shkrelit ( ***************), Don Ndue Gjergjit ( i ******* Gjon Kelmendi e Dr.Fran Ivezaj (********)Video ZIBA (********) Lulash Palushit ( ************) i pavarun Leke Lulgjuri (*************) Don Prek Ndervasha (**************) Gjevalin Gega (************)

Kam mbete pa **************e : Dede Beleshi,Gjovalin Kacorri, Eqeremi Bardha, Ndue Ftoni, dhe “Oborrtaret e Nizamit” Lleshi e Pergega (*****************)

Atehere rrini urte e bute e mos na cani trapin ma me Antona e Ekrema se ua keni rrite mendjen vete e tash na merzitet bythet me keto ******** qe kane mbledhe ca pare e gromsijne e fënin dite e nate.
#
Bajram Muslia says:
September 23, 2010 at 3:38 am

Korronel adhahile del ne faqe te Presidnikut e ke me i pa slikat qe reprezantone viziten ne Komunitet . Ne kyt revisten e fuqishme nuke jane as cereku i asaj qe a te faqja e Presidnikut ,Un belda jam to te thash kot se nje mene femen si jotja ka me i pas pa po hiqe medemek si sherr Budall kastile , nuk kam tjera inormata vec qeto qe ka pru Albdreams . Marko kqyri mire se mua me thane se qaj Adovokati qe a ne slike me Musafirin e neruam Kryetarin e Shtetit e Kongresmenin G.Piters e te tjere qe i shoqnoine a i Fisit DEDEVUKAJ te Ded Gjon Lulit ( Gjok Dedevukaj) . E besa more Dai kini kuvet both e tash ki me viej me la at dreq punet se e kini bushe mullarin plot me te paverteta bre Burri i dheut e Xanxi i Enverit bashke me Kyt Bylbylin e Partise Komuniste Zogun katkatar Hamdi Dega (A.D) Ju te dy e ata qe u vin mrapa vec detyren po kryeni si jau lyp ideja Juaj e kuqe ENVERO-STALINIANE . Market edhe ty e me shoke kur te vine ne power H.Milloshi ka me u dekorate me urdhnin e “ENVERIT ” ater ky ka me ke ai ner qe ka meu gezua deri ne anlimit Ju me bashkepunuasa Tu , per tane kyt lufte qe po bani me ja pajte te gjadha idet …………
#
Sokoli says:
September 23, 2010 at 4:53 am

tek fotoja nr 3. Topi duke mbajt Topet me dore, mos ia ha Dom Antoni….
hahahahahaha
#
Beni says:
September 23, 2010 at 11:01 am

NE XHAMINE E SHQIPTARVE NUK LEJOHET DOM ANTON KÇIRA TE MARRIN PJESE NE TAKIM ME BAMIR TOPIN.

NE SHENJ HAKMARRJE AS NE KISHE NE ROCHESTER NUK LEJOHET IMAM GERGURI TE MARRIN PJESE NE TAKIM.

INJORANCA E BAMIR TOPIT DHE SHKRUAN NE WEBSITE E TIJ TE PRESIDENCES SE KRENOHEMI ME TOLERANCE FETARE.

HAJDE TOLERANCE HAJDE. KLERIKET NUK DUAN ME I PA SYTE E BALLIT NJARI TJETRIT PA LE SI I EDUKOJNE BESIMTARET E TYRE. KETA NUK JANE KLERIKE POR MATRAPAZ.

NXIRRET JASHTE GANI VILA DHE TELEVIZIONI I TIJ ME GJITHE SE KA FTESE E BILETE TE PAGUEME. KJO NUK NDODHE NE IRAN AS NE AFGANISTAN VETEM ME KLERIKET INJORANT QE NUK DINE AS KULTURE SHQIPTARE AS KULTURE AMERIKANE POR JANE TE TREDHUN NGA DOLLARI.

MBROJI SA TE DUASH O BAJRAM MUSLIA DONIN TEND.PIJA LENGUN O BUDALLA.
#
spirituali says:
September 23, 2010 at 1:42 pm

Neve kur nuk na përçajn të huajt përçahemi vet! Shumë malsor të Malsisë së Madhe nën Malin e Zi krenohen me Legjendarin Dedë Gjo Lulin me të drejt. Deda asht i gjith shqiptarve siç asht i të gjithëve Legjendari Adem Jashari apo Çerçiz Topulli – që janë edhe të mitë!, por rrall ndonjani i pranon morin e perjanikëve që e kanë shitë Malsinë tek sllavët. Sot perjanik keni boll në Michigen por të mbulum me pupla patriotike. Keni mori injorantësh si gazetarë mercenarë, opinionista mercenar, publicista sockomunist, etj. Dom Kqira si i sëmur apo në momente histerik e ka bërë gabimin ta quaj verbal. Kujt i shërbeni ju me sulmet ndaj tij???
Mëmë/Atdhetarizmit jo! Tolerancës ndërfetare dhe të gjitha tolerancave tjerat aspak! Mirëkuptimit jo! Bashkëjetesës jo! Solidaritetit jo! Dikush me vetëdije dikush pa vetëdije çon mulli në mullirin sllav. Siç thot Fishta disa janë shitë e disa janë ble!

Për Dom Kçira flasin veprat e tija jetësore! Nuk janë primitiva si ju ata që e përkrahin. Presidenti i Shqipërisë ka ba vepër të drejt patiotike me vizitën në komunitetete fetare. Ju të gjithëve që e sulmoni si hijenat prenë Dom Kçira, Presidenti Topi u ka dhanë nji nokaut shumë të rëndë.

Aq të rëndë sikur boksierit kur e pson nokautin shumë të rëndë mjekët e këshillojn që ta lërë boksin. Po të kishit logjik të shëndosh, ndërjegje të pastër dhe burrni i kishit ndërpre sulmet ndaj Fratit dhe kishit fillu dalngadal me e kthy tolerancën e bashkëpunimin.

Ju do të vazhdoni me sulme, sepse dashakeqësia, smira, zilia etj. i dominojn dhe i kanë robnu shpirtnat tuj! Fletrrufet e sulmet e juja kundër patriotizmit, kundër tolerancës, kundër feve të vërtet paqësore siç janë kristianizi dhe islami. Udhëheqësit e kishës nuk janë të nivelit tuj prandaj nuk e kanë shkarku /çkishëru/ Dom Antonin.

Rrufeja nuk bjen n’ju /n’hitha! Bjen në lisa, si Dom Kçira!
Jo se ju jeni në gjëndje me lëshu rrufe! Ju mund të lëshoni pickime si mushkonja që e pickon luanin! Lexone në faqen e sotme të VOA shqip deklaratën për mosrespektimin e të drejtave të shqiptarëve në Mal të Zi.
Pse udhëheqësit lokalë ku gjindet kisha vazhdojn ta respektojn Dom Kçira?!
Në këtë faqe nuk u tregu se Presidenti i Shqipërisë ka vënë kurora para monumenteve të Skënderbeut dhe Nënë Tereza??!!
Ju nuk mund ta kuptoni! Unë ju du ma shumë se ç’e doni ju veten!
Paqa qoft me ju të gjithë!
#
Shqiptari says:
September 23, 2010 at 3:04 pm

Presidenti Topi kesaj rradhe “harroi” te vizitoje Qendren fetare baktashjane ne taylor te Mi. Ndoshta kryetari i Keshillit te teqese qe duhej ta bente kete pune ka qene i angazhuar me pune te tjera sepse ka edhe dy funksione te tjere qe po i kryen me “dinjitet”. Kjo eshte per keqardhje qe te margjinalizohet nje qender fetare e cila ekziston ne komunitet prej vitit 1954 (mbi gjysem shekulli). Po ashtu eshte perkeqardhje qe te mosperfshihet ne dekoratat edhe pinjoli i bektashizmit, Hiresia e Tij Baba Rexhepi, i cili aty sherbeu me dinjitet te rralle, gati nje gjysem shekulli. Kjo verejtje duhet t’i preke ndjenjat e te gjithe shqiptareve qe luftojne per nje bashkim gjithfetar te shqiptareve.
#
O Malesi more Malesi? says:
September 23, 2010 at 4:24 pm

Ne fotografin e libraris nuk e paskan lejuar te futet mrenda nje malesor don Alfred Kalaj???!!!
Po i shof dy barigard e nuk dij a jane tua ruajt Topin a Anton Kqiren?!!
A jane te caktuar nga FBI a te huazuar te sicret servisit?!
A jane tua me i ruajt mrenda ne librari te kishes prej malesoreve a prej Kujt tjeter,marre,turp e faqe e zeze per ate qe i ka angazhua.
Po Topi a vizitoj Qendren e shen Palit a Teqen bektashnjane??!!
Dede Beleshi ja hapi deren Prezidentit,Nazarko foli,Ekrem Bardha organizuasi,
kurese Aliko shkruasi.
Po ku jane malesoret e shkret???!
Edhe malesoret kan intelektual qe kan dite me fol e me shkruar si keta te huazuarit si per shembull,Nua Ivanaj,Gjergj Ivezaj,Lulash Palushaj e shume te tjeret.
Ne lavdrohena dhe mburrena qe jemi ber kurir te Ekremit dhe barigardeve te ndryshem qe na kan mundesua me i shpernda ftesat e tyre,bile i ngresim nalte ne dore me ato qe na kan mbetur pa i shperndar.Tyrp e faqe e zeze per malesoret e shkret.
#
spirituali says:
September 23, 2010 at 6:23 pm

Shum me vend reagimi i Shqiptari-t në lidhje me vizitën në selinë e Bektashinjëve.
Nuk di arsyen se pse e kanë anashkalu kësaj here Selinë Bektashiane. Presidenti Topi dhe z. Bardha e dinë arsyen. Asht dasht të vizitohet dhe mbas vdekjes së trupit të Baba Rexhepit e meriton dekoratën. Nuk i përkas asnji besimi dhe jam shumë religjioz, por pasi i kam lexu principet /pa pretendu se i njoh mjaft/ e të gjitha religjioneve jam mbifetar. Fetë e sotme janë institucionalizu, janë komercializu, janë edhe makutëzu. Për fat të keq ndoshta jeni në dijeni se çka po ndodh me udhheqsinë e Bashkësisë Islame të Shqipërisë, të cilët po grinden për vlera materiale e jo për probleme e principe fetare. Gjithashtu banka e Vatikanit asht nën hetime për pastrim parashë. E kam lexu librin e Baba Rexhepit /mos gaboj Bektashizmi dhe Misticizmi Islam/ dhe kam mësu shumë gjëra shpirtnore që duhet me i dijt secili person pa marrë parasysh se cilës fe i takon. Kjo nuk e pengon me qenë besimtar i devotshëm. Por besimtar i devotshëm p. sh. nuk asht ai që shkon në tempuj e sa del përhap urrejtje, asht çfrytzues i tmerrshëm, mashtrus, apo fiton para të pista dhe i jep në kish tuj mendu se do e blej biletën për në parajs. Malësorët e Detroitit me rrethinë tuj çfaq urrejtje të pandërprerë ndaj nji personi sigurisht me i pyet thojn se janë katolikë, kurse veprojn kundër principeve të Jezusit që ka thanë se duhet me i fal të tjerët që të bajn padrejtësi, bile edhe me e dasht anmikun!
Ua dëshiroj të gjitha të mirat e mundshme në këtë dimension fizik i cili asht i rëndësishëm por më pak i rëndësishëm se dimensioni shpirtnor /spiritual/ ju të gjithëve, që jeni kundër vetes, kundër njani tjerit me arsy e pa arsy, edhe të gjithë juve që jeni pro dhe kundër Dom Kqirës!
#
OPINIONISTI says:
September 23, 2010 at 6:25 pm

Per SPIRITUALIN ne komentin ma nalt :

Vetem nje gje duhet te kesh para syshe: Ju nuk mund te rrini ne te njejten kohe ne dy karrige. Nuk ke bythe per ate pune pasi te njohim shume mire.

Ju dhe Anton Kcira jeni aq lisa te medhenj sa,ty duhet nje mori perkthyesish per ti kuptua punet tua ndersa Anton Kçires i duhen njerez qe shesin shpirtin per ti ba fjalimin qe mbajti para Presidentit.

Je njeri qe vuan me dale ne fotografi me njerz te medhenj,por Ju me Bamir Topin nuk ju lidhe asgje.

Kaq per tash.
#
O Malesi more Malesi? says:
September 23, 2010 at 7:41 pm

Ketij me nofken SPIRITUAL ja hangeret dreqi shpirtin.Po ky si mundet me shkrua
e se vizita e Topit na ka dhane nje nokaut te rand.Nokauti i rand eshte per Anton Kqiren,Ekrem Bardhen dhe pl***at te tjere qe i perkrahin keta.
Topi ne fjalen e tij nuk e permendi asnjehere konzulin e nderit,Ekrem Bardhen e as Kqiren.Mbeten pa dekorata dhe pa mirenjohje te cilat i kishin pritur pa durim dhe paralajmruar ne gazeten”Ekspress” te Kosoves.Topi vizitoj qendren shqiptare islame ku ju be nje pritje mallshtore.Aty foli nje prift malesor per bashkejetes dhe tolerance fetare.Ekrem Bardhen nuk e perfillen dhe nuk e vendosen ne tavoline te nderit.Anton Kqires i thane duhet se parit me kerkua falje per ofendimet qe na i drejton me dhjetra vjet,athere me marr pjese me Topin dhe te tjeret.Ekremi dhe Kqira kesaj here i paten dy disfata te randa,viziten ne Kosove dhe viziten e Topit ne Detroit.

Mos u brengosni aq shume per parqitjet e ketij SHARLATANI se eshte trembes e kurr nuk shkrua keso gjerash me emer te vertet.Ter kohen ka qen bythelupis,si ne Mal te Zi njesoj si ne Amerike.

Ai ka ardhe ne kafe te Rushi cdo dite,por menjihere prej makinet i ka thirr Anton Kqiren dhe Ekrem Bardhen dhe jau ka tregua te gjitha planet e bisedat tona.
Spijun ne Malesi e spijun ne Amerike.Ruana Zot prej “SPIRITUALEVE” te tidhe.
#
kujtim says:
September 23, 2010 at 7:47 pm

O pro***** *ulja… le kokren e namit…
Je ftyra ma e spanueme ne shpine te tokes.
Mbete tan jeten lepiris bythe i gjithekujt he ia lujsha Zotin. Cfare lesh malsori je ti. Ti vec malsore nuk je… pasha jeten. Ti je spiuni e servili i te tanve….
Te hanen shkon e spiunon Antonin tekato qe i ka shpall anton Kcira armiq, se ke hall me ua puth bythen edhe atyre, se cka po i dihet po te publikojne ndonje veper a ndonje sherbim a ndonje dekorate e rroge qe ke marre prej serbit.
Ndersa te marten shkon e spiunon ato qe antoni i ka shpall armiq ke Antoni. Edhe ke antoni ke interesin me te thirr pro*****…, ke hallin se meqe je rrefy shpesh ke frati dhe meqe ia din te meten se ai te merr bojen e te padite rrefimin faqe tan besimtarve…Ti e puth bythen e antonit se keni tash 30 vjet te punesuar nga UDB-ja te dy. Keni 30 vjet qe merrni shperblimet nga i njejti bllok ceqesh… .
Po ti te pakten mor profesor *U*JA mos u fry bythesh e me ardh edhe me shku ketu se njifesh si paria e kuqe.
….
Malesoret me kete rast kane vertetu se anton Kcira paska thane te verteten atehere kur tha: POPI I NANAVE DHE I MOTRAVE TUAJA.
Shumica e malesorev qe shkun dje ne takim , atje ne bisht te kavallit, kane treguar hapur se jane servila e **************** 30 vjet.
….
Ma gezofshi Topin dhe postin qe u dhaa Topi. megjithese kcira u kish lane mbas dere si qent…(…) dhe kish ne kry te nderit, do rruspia prej aneve te enver Hoxhes dhe super pushtin **** ******I , ****m *****a dhe ****r *****n!!!
….
Malesoret te hane tash tepricat e beleshit, bardhes dhe alikos…. !
********************************************************************************serrbit!
Dhe i thoni vetes malesor. Ka ardh nje spiun serb i veshur si ***** e u ka tredh te gjitheve… u ka ********************************************* !
pthuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
#
kujtim says:
September 23, 2010 at 7:51 pm

Ku ia kishte ba vendin antoni P*****G****** more qe desh vrau te vellane per ***** e tredhuna te *******?????
bo cfare trimash…. bo cfare burrash…. bo cfare vellerzerish….
#
Drandafilja says:
September 23, 2010 at 8:23 pm

GABOVE RENDE SPIRITUAL !

Ke qënë ngrohtë ketu në gjirin tonë.
Nuk e kem mendua asnjehere se paskemi pase kaq spiun potent ne në gjirin tone.

Cfare ti besh,ke lepi nje kocke atje dhe kuterbimi i saj te ka ba qe ta njollosesh krejt shoqerine tënde.

Eshte vone ndoshta ta kuptosh se sa i dobte paske qëne.

Edhe PROVOKATOR edhe SPIUN ! Eshtë shumë !
Keq SPIRITUAL
#
Bajram Muslia says:
September 23, 2010 at 8:31 pm

Nuk po kan te sosun marrinat tuaja more nierz qe nuk po prani ne pergoim per te keq te vizites qe ka ba i neruami Presidnik Bamir Topi Komunitetit ( Ne te niajten dite Qetres Islame & asaj Atdhetaro-Fetaro te Shen Palit . Tane sa ieme e dim se per ni Presidnik ka portokoll te goditun me pikqyrje ne tana nreitime e ne rend te par asht suguria po,po suguria e jekyt munet me jau kuvet ma mir ne dasht Korroneli qe a ken Pulic e me Grada bile. Pse ja tue thash suguria ? Sepse tane e dime e ieme dyshmitar dei edhe te Atentatev kutra Papes Rromes & Ronald Reganit e tiere. Ju kuvetni si me pa ardh ni Kryetar i noi Bashkesie Lokale ,bileneta edhe per kyt duhet me pa kujdes ma shum se per ni vizitor te rastit . Ju tetana i dini po a zanata juaj me ba qeshtu tash sa kohe e mot, thash se vec ma par e dei dje !Per sot e keshtu knei ka thash e menua me Veti se po i epni fun ketyne gjanave qe nuk kan ba as bani fruta vec thasha e thana te kota .,po ju prape ne te niajten melodi s’po lodhi duke i ra QEMANES……………..
#
Besa e Malsise says:
September 23, 2010 at 8:46 pm

SPIRITUAL !

Nuk te vëme aspak FAJ. Eprori juaj shpirtror eshte njekohesisht edhe epror ne detyre.
Dhe detyra juaj ka qene ne sherbim te UDB-se dhe tash te Serbeve.

Sado qe te mundohesh te na mbushesh mendjen se malazezet kane perdore dhune fizike ndaj njerzve tuaj,ju prape se prape vazhdoni tu sherbeni me devotshmeri atyre.

SPIRITUAL !
Misionit tuaj na duket se po i vjen fundi,megjithese eprori juaj shpirtror ta dine gjithe veprimtarine tende e keshtu qe nuk ke nga ja mba ( Ty dhe shume shokeve si Ty).
Dosja juaj ne sherbim te UDB-se dhe Serbeve e Malazezve eshte shume e pasur,keshtu qe je i zane ne carkun e eprorit tuaj.

SPIRITUAL !
Je ngute tani.
Je ngute se Bamir Topi megjithese ka ardhe ,ndoshta i preme ne bese edhe nga ambasadori,prape se prape ai nuk bie ne felliqesirat tuaja dhe te eprorit tuaj shpirteror.
Kujdes SPIRITUAL. Emrin e ke shqiptar pavarsisht se cdo gje ne trupin tuja eshte ne sherbim te UDB-se.
Keto komente lexohen edhe nga keshilltaret e Bamir Topit por edhe nga Ju e urdheruesit tuaj.
#
Genc Strazimiri says:
September 23, 2010 at 8:56 pm

Presidenti Topi tha: “Ambasadoret e Shqiperise ne Amerike, dhe ata qe kane ndertuar urat e pathyeshme me popullin mik Amerikan jane bashkatdhetaret tane te thjeshte Shqiptare qe punojne dhe jetojne ne Amerike dhe respektojne rregullat dhe ligjet e ketij vendi te madh dhe te rendesishem per popullin Shqiptare”.
Kjo ishte fraza qe eshte udhezuar Topi te mos harroje pa permednur ne Michigan meqe dhe vizita e tij eshte keshilluar te anullohet, premtimi i Topit per percimin e kesaj deklarate ka dhene driten jeshile per viziten e tij ne Detroit.
Kjo ishte miq te nderuar rrufeja qe ra mbi batakcinjte qe deshen te kapitalizonin mbi viziten e Presidentit topi ne Michigan. Me viziten e tij dhe mos dhenien e trofeve te shumeperfolura e shpalli Kqiren, dhe mbeshtetesit e te mbrapshtave “te vdekur klinikisht”.
Menyra e vetme per mbijetese eshte perkrahja e nje mase teper te gjere qe nga padija dhe indoktrrinimi fetar qe ju ka bere Haxhi Qamili i krishtere Don Anton Kcira.
Ti spiritual luan “te pash ste pashe” po njeriu nuk ka nevoje te te shohy ty per te kuptuar se perkrah Kqiren.
Eshte vullneti jot “i lire” “Spiritual” se ke perkrah ti, por a mendon ti se ngjallet nje i vdekur?
A mendon ti se Haxhi Qamili mund te vije dita te kthehet ne “patriot” ne historine e popullit shqiptar?
A mendon ti se nje njeriu mund ti ofrohet falje, pa e kerkuar ai vete falje?
Por duke pare se me shume se me pak ne Detroit i thone “derrit daje” une ty te jap shprese, se me delirin fetar qe ekziston ne injorancen e Detroitit, une mendoj qe aty ka edhe njerez qe mund te mendojne se te vdekurit ngjallen, po po, une jam i sigurte qe ne Detroit ka njerez qe mendojne se ngjallen te vdekurit ngjallen, ne fakt ky eshte produkti qe shitet ma shum se cdo gje tjeter ne Detroit.

Per fratin me thene nje genjeshter te vogel nuk eshte mekat, ose me shkrua diku si anonim me e perkrah fratin ose hoxhen nuk besoj se eshte mekat, keshtu mendojne me vehte fanatiket fetar ose ata qe i bejne punet me motivim fetar.

Prandaj ne kete berllog, jane krijuar kushtet e pershtatshme per mbijetesen e zvarranikeve fondamentaliste si Kqira. Fondamentalistet fetar jane ata qe ua ka pi trute prifti e hoxha dhe keta djegin edhe shtepine per ta.

Nuk do jete cudi se do vije dita ne popullin Shqiptar edhe Haxhi Qamili do te behet “patriot”, se Shqiptaret po e zune istikamin nuk shohin ma c’flamur ju fluturon mbi koke, po do korruptojne dike me pare si kemi mesuar te bejme dhe jemi bere eksperta tani.

Eshte hipokrizi nga ana jote te shesesh moral kur thua se ka shume me “pupla patriotike” ne Detroit, kur mire dihet se shumekush ka pasur pupla te tjera atje ne Malesi dhe besnik ka qene i partive komuniste Malazeze, por ketu ne Amerike edhe pse thith ajrin e lirise ende nuk ja ka sheruar “veset” e vjetra te servilizmit te pushtetit.

Ky servilizmi me pushtetin, me fratin, me hoxhen, me pasanikun, “me servilizmin e profesorit te fillores ne province”, me servilizmin e te medhenjve, keto komplekse qe thua zotrija jote ta fusin koken edhe ne mut, dhe me hak besa, se kur i ke te gjitha keto komplekse koka duhet futur vetem ne mut.

Spiritual, duhen keputur zinxhirat, a merr vesh ti apo jo, duhen keputur te gjith zinxhirat, duhet te sillemi si njerez te civilizuar, nuk kemi me nevoje per njerez piramida, duhet qe kur dikush vepron dhe me vetedije krijon situate si ajo e Kqires, te veprohet si ne vendet e qyteteruara, te jepet doreheqje, per ti sjelle shoqerise nje mesazh qe e kuptoj se cfare situate ju solla, dhe nje situate e tille e kuptoj qe eshte e pafalshme dhe jap doreheqjen per te miren e popullit tim.

Por hyrja ne istikam tregon se nuk ka per qellim Kqira te miren e popullit Shqiptare, por ka thjesht si qellim bythen e tij, dhe vetem bythen e tij. Fatkeqesia me e madhe eshte qe ky person i mbeti ne dere Malsoreve, qe sja kane me borxh as kujt, se kane qene gjithmone te gatshem te ndihmojne popullin e tyre Shqiptar.

Po, “e kemi merituar” tha nje Malesor me humor, por kur e mendon mire e kupton qe nuk eshte me humor, eshte humor qe do te lere pasoja mbi malesore, po nuk diten qe nje here e mire tja fillojne e te pastrojne shtepine e tyre.
#
Zef Kalaj says:
September 23, 2010 at 10:31 pm

…Duke pare fotot e vizites se Presidentit,,,njekohesisht edhe komentet e te gjitheve,,,dua te bej rolin e komentatorit te pergjithshem te keti takimi shume interesant…!

Topi ndodhet ne mezin e fushes ketu ne Deetroit Area,,,ne pritje se kush do ta takoi (shkelmoje) i pari…! Perbadhe njeri tjetrit ndodhen dy kapitenat e komuniteteve fetare,,,perkatesisht ai i muslimaneve i pozicionuar ne sauth- east z.Gurguri,,,dhe ai i komunitetit katolik i pozicionuar ne north-west z. Kcira… !

Pa dyshim , jane emocione te medha ne keto caste,,,deri sa te hedhe shortin drejtuesi i keti takimi z. E. Bardha,,,ja pra po presim per pak caste se nga do ta drejtoj gishtin tregues veterani i komunitetit Bardha,,,por pa dyshim,,,dhe me argumentin e mbaresise, ai e drejton gishtin andej nga lind dielli,,,nje duartrokitje e fuqishme ka shoqeruar Gurgurin gjate takimit te pare qe i beri Topit,,,dhe tani topi ndodhet ne mesin e fushes se komunitetit musliman,,,atje Gurguri duke kombinuar levizjet taktiko-teknike qe disponon me lojtaret e tij,e ka kthyer Topin per disa caste tek mbrojta e tij,,,nderkohe kapiteni Gurguri duke shqyrtuar kapacitetin e skuadres qe perfaqeson tenton te hidhet ne sulm,,,per ta goditur porten e kundershtarit te tij ,z.Kcira,,,por nderkohe sulmuesit e Gurgurit kane bere disa levizje mashtruese me Topin,,,duke e percjedhur ne drejtim te fushes se kundershtarit…!

Tani Topi ndodhet ne fushen e Kcires,,,i pari qe e ndal Topin ne kembe eshte mbrojtesi i fuqishem i skuadres se Kcires, z.Beleshi,,,pasi ben nje finte te shkurter e perciell Topin tek Kcira,,,por Kcira i emocionuar nga shpejtesia e Topit , ai e takon me dor…pra fillimisht kemi nje goditje denimi ne favor te Gurgurit kunder Kcires,,,kete nisje te Topit do ta beje nje nga mbrojtesit e Gurgurit z.Vila,,,Topi eshte pritur me qetesi nga lojtaret e Kcires…!

Tani per tani loja po zhvillohet ne gjusmen e fushes te Kcires,,,manovrime nga me te bukurat e spektakolare qe po i bejne Topit te lene pershtypjen e nje skuadre kompakte,me fryme mobilizuese qe premtojne rezultat te thedhe…por ndryshe ndodhe,,,Topi eshte i rrumbullaket dhe shkon nga ta gjuash…Pra me gjithe perdorimin e ’shkelqyeshem” qe po i bejne Topit ne fushen e Kishes ne Rochester,,,eshte nje fershkellime e gjyqetarit Bardha qe sinjalizon per nje aut te Topit nga fusha,,,ketu jane edhe minutat e fundit te takimit,,,menjehere pas rivenjes se Topit ne loje,,,,degjohet firshkellima e perfundimit te krejt takimit,,,ku ka perfunduar me rrezultat te barabarte,,,pra duke mbetur e hapur “gara” ne mesin e keti komuniteti….

Drejtuesi i takimit, Bardha ka marre Topin dhe eshte drejtuar drejt TRIBUNES ku do te kalojne edhe pushimin e gjate pas keti takimi shume interesant, edhe pse pa vlere ne rrugen e kualifikimit te komunitetit tone ne pjesemarrjen nderkomunitare ne shoqerine Amerikane…!!!

Shpresojme se ne takimet tjera do te kemi perfaqesuesen tone KOMBETARE….!!!!
#
djal malsiet says:
September 23, 2010 at 11:10 pm

po me(vjen keq) per do (Patriota) ci spo shoh per ata jan ze disa se kan menua se tash de pa u nepet rasti e me fol se deri tash sua dhan rasti ketyre 12 klyshe te Xhaxhit Enver por si duket u ka shkua puna kote e e kan hager si aj at te madhin M M M M M M M M
#
Hoti says:
September 24, 2010 at 2:04 am

Besa shume mire po vertetohet cdo dite se Don Antoni eshte njeri nder ata anti-malesor me te dadhuar i gjithe kohrave. Ai i injoron, i poshteron, i keqperdore, i perul, i fyen, i pret ne bese se eshte cub mirdite, e shkel mbi djersen e nderin e tyre si pake kush gjate gjithe historise. Ai ju shane nanat atyre, femijt, grate, pleqet, varret e bajraqet, historine, besen e gjith karakterin qe malesorin e vecon nga te tjeret. E kend fyen? Fyen ata qe i dhane cdo gje, su kurrsuen asnjiher por bene maksimumin per te e per qendren e tyre tani te kidnapuar nga Kqira me beleshat e tij e shoganat kosovare. Ky rrenacak eshte i pa karakter e i pa bese dhe me fyerjet e tij done edhe malesoret ti ule ne rangun e tij, por jomore Kqire BORA E BALTA sjane njisoj. Shaje e vjell vrere se edhe ty do te ta japin ata qe meriton djemet e Hotit e Malesia e tere sic beme edhe shume here te tjera me mbeturina ne dekompozim te siper si puna jote.

TI NUK JE EFEKTIVE KURR ME SE E DIME SE JE GENJESHTAR QE RREN E VAZHDONE ME RRENA DUKE MOHUAR ATO QE I KE THANE E DUKE AKUZUAR TE TJERET PER MONTIM. TY SDUHET ME TA PA MESHEN POR DUHET TE BOJKOTOHESH SE ATEHERE KE PER TE SHKUAR KA KE ARDHE.
#
Zef Kalaj says:
September 24, 2010 at 2:46 am

...A e sheh se paskan te drejt edhe Rushi ,edhe Pjetri,kur mr thone : “Ti Zef je konfiuz”…!
Por a e dine ata,se une “konfuzionin” e kam mjet “zbulimi”….?!
Pra duke dale ne anen e kundert te “komentatorit te takimit” qe thash se takimi nuk kishte ndonje rendesi dhe vlere per komunitetin,,,duhet shpjeguar se ky takim kishte jo vetem rendesi historike ,,,,por ne menyre te vecante edhe kulturore-artistike…!
Keni per ta pa sa shpejt do te ndryshoje edhe teksti i kenges argetuese te komunitetit
ton
,,,kur kendojne te gjitha grupet muzikore…/
…a mban mend kur luajshim top
,,,me top lastiku,neper ara te xha Sadikut…./
dhe ta bejne,,,/
…a mban mend kur luajshim top,,,
me topa t’hallmes,
neper pritje te Ekrem Bardhes…/

Mjafton vetem me ndryshua dicka,,,te pakten tek grupet muzikore….!
Faleminderit
#
intellectual1 says:
September 24, 2010 at 3:23 am

Ne keto shkrime lexoj gjera shume interesante.
Shume te dhena qe nuk jane asgje me teper se genjeshtra. Lexoj ne numra te sakte,sa centa ka dhene “X” dhe “Y”. Nga u muaren keto te dhena. Kroatet kane dhene 2 miljarde!!!!
E dije se Ministri i dikurshem i Mbrojtjes te Kroacise -Gojko Susak e ka leshua Kanadan, dhe ke shkua ne lufte ne Kroaci.
Edhe me teper per te, por nuk eshte interesant.

Nevet ne Arthur Avenu ,ne New York, kemi formua shtetin e Kosoves. Millosheviqi ka pase thane me keq ma kane bere dormanet e Menhatanit sasa populli i Kosoves. Dhe shume e shume te tjere. E dije se edhe disa Malsore kan shkua te luftojne de Kosove.

E dije se per burgosjen e Pjeter Ivezaj, nga Mali i Zi, ka intervenua Presidenti i pare Bushi- kur ka qene burgosur ne Mal te Zi.
Ka intervenua ateherna kur ne Shqiperi nuk eshte lejua te ndegjohen as radiot nga qendrat e huaja. Dhe keshtu me radhe. Malsoret bujare, e ne fund…
Sa erdhet me nevet per te denua torturen ndaj Malesise ne demonstrata ne Washington dhe New York.
Sa u ndihemuat familjeve te burgosurve dhe viktimave te tortures kure kerkuam ndihema.

Sa artikuj keni shkrua ne gazetat e Shqiperise dhe Kosoves lidhur me torturen, boshnjakizimin dhe shkeljen e te drejtave me elementare te shqipetareve ne Mal te Zi.
A me teper u pengon Boshnjakizimi i Malesise apo Don Anton Kqira.

Perse nuk jemi zemer gjere e te emertojme me dhjetera Hoxha qe u muaren me tridhime gjoja se ” 17 terroristet Malesore” deshten te vrasin deputetin musliman Ferhat Dinoshem. Ne mos brengosja eshte e njeaneshme.

Sa lider shqipetare u priten nga hoxha shqipetar i Detroitit apo prifti i Tuzit- PATER PASHKU. Ai qe disa here priti funkcionerin Malazez Miomir Mugoshen. A ju pengojne ju autoreve te ketyre faqeve keto dukurira.

Ne mos u penguaka vizita e presidentit Topi e jo vizitat javore te konzullit dhe ambasadorit Malazez nr Detroit te cilet jepin udhezime te vazhduashme per “veprime patriotike”.

Kur te lexoj nga ju qe shruani per problemet kryesore qe e mundojne Malesine do te ju marr per serioz. Tash gjashte muaj diskutimi per Dom Anton Kqiren e kan lodhe edhe “dreqin e mallkuam ne bire te gurit”.

Te tregojme me vepra se nuk eshte e nevojeshme qe kisha apo xhamija te jene qendera te vetme te kultures tone..

Te ndertojme qendra te tjera kulturore. Perndryshe nuk na ka dhane rezultate te kenaqeshme as ” i vetmi shtet ateist ne Europe”(dje)dhee as i vemi “shtet islamik ne Europe” (Neser).

Te mos lodhemi qe nje komunitet i vogel sa eshte Malesia e Michiganit do te pengoje integrimin e Shqiperise dhe Kosoves ne Europe. Malesija ne Mal te Zi eshte duke vdekur.

Zeri i kushtrimit ,vetem per shpetimin nga vdekja ,nuk ndegjohet nga dy shtetet shqiptare. Perkundrazi… Neve malsoret jemi ngopre me keso prrallash. Barem 99%. Edhe petro dollari eshte ne forme. Gjithmone gjinden vullnetare . Nuk e dije kush eshte SPIRITUAL , po e qenkeni turr si q…
#
diskutuesi says:
September 24, 2010 at 3:45 am

Dom Antoni jau ka ba mire Malsoreve te Malsis se Madhe ne Detroit, sdo te ishte ba hiqe ma keq sikur ti kishte rjepur te gjithe ne qafe si Millosheviqi qe i ka rjep 2600 mije qej ne Srebrenic gja sishte ba ma keq se kta keshtu e meritojn.

Kishen e paguan i shfrytezova si deshta e tashe nje shtjelm mbrapa se mire e kan kta derra qe nuke mbushen mend kurre thekson Prifti i famullis se Shen Palit. Njekshtu i done mushka drute i thone kesaj pune.

Aje e shfrytzon rastin duke i par Malsoret e ndar mes veti(se ky ua shtini krejt sherrin ne mes qe ase vllazrit nuke shifen mire mes vedit), e tani me ate parollen percaj e sundo ja arriti qedhimit te vet me e shkatrrua komunitetin Malsor ne Detroit qe gadi jan ba me ja nxierr syte njani tjetrit rreth keti prifti katil, qe rrin ne karrige dhe i shef ka kacafyten njerzit dhe shpirti i tije urrejtes po knaqet me tragjedin.

Nuke e di se ku i kane humbur PAletat dhe Dekoratat qe ja paten premtuar. Ky laskareci me njeqind fytyra SPIRITALI qe diten rrine me opoziten dhe naten jep raporte te prifti faqezi, ma paste faqen e zeze, ky dhoje gjoja profesor i hamamit, se burrat e Malsis nuke kan ber kurre ashtu, po hajde se kshtu i kemi hapur gropen vehtes gjithmone, keta shoket e tije te kafenes Expesso jan shume te befasuar ne shkrimin e pamatur dhe bajat te keti mesuesi te njoftur qe po na shkruen edhe libra dhe histori te maleve te malsis.

Hajde profe hajde se e qite kryet si buci dikure, po ma mire qe se fundi te njoftem se sa te vlen lekura.

Apeloj tek Malsoret qe te bashkohen bashk dhe te bejn nje kuvend burrash dhe ta qesin vehten ne drit dhe te dalin nga kjo situat qe u esht kurdisur.

Sa per Mark Gjonin e ke marre gabim shoku Mark se bashkeidealistin tend Gani Vilen nuke e lane Malsoret ne balte pore ndoshta Mirditoret, Dukagjinasit, Shkodranet apo Shaljanet pore jo Leke Leci qendroj me te edhe pse biletyen e kishte te paguar dhe tha jo nese ste lan ty zoteri edhe une po ju bej shoqeri, ashtu si esht dashte te benin shume shoke e koleg te zotit Vila te cilet i ferkuan dueret dhe e hangren STEKUN e turpit ate dite qe e lan vetem drejtorin e Tv shqiptar zoterin Vila.

MIRE UA KA BA DOM ANTONI MALESOREVE KA VIEJT ME I PRE NE QAFE SI QEJTE KTA 15000 MALSORE AASHTU SI I KA PRE MILLOSHEVIQI 2500 MIJE BOSHNJAK NE SREBRENICE< style="font-weight: bold;">#
spirituali says:
September 24, 2010 at 4:36 am

Sikur të mos ishte shkaku i të vërtetës dhe për hir të lexusve korrekt, nuk kisha reaguar aspak në shkrimet e ndyta të G. Strazimirit dhe të tjerëve!

Ato shkrime aq të ulta ma shumë flasin për shkruasit se për mu. Unë kam qenë i qartë. Sulmet e paskrupullta dhe të paargumentuara tregojn natyrën tuaj të vërtetë, dhe nivelin tuaj të kakrroçave siç thojn angliht.
Reagimet e juaja më përforcojn edhe ma shumë se kam pasë të drejt, edhepse kur shkruaj diçka e mendoj mirë pastaj e shkruaj.

Unë kam përkrah të vërtetën. Është problemi i juaj që u verbon e vërteta dhe atdhetarizmi, humanizmi, opsionet demokratike dhe shqiptardashuria e Dom Antonit i cili u asht ba si petku i kuq për taroçat /tarakët/ që ua lëvizin toreadorët në arenë!

Dom Kçira asht prifti më atdhetar në gjithë diasporën, e ndoshta edhe në trojet shqiptare. E çmoj edhe Dom Lush Gjergjin i cili ia kalon Kçirës me shkrime të librave etj.

Ndoshta po gaboj në vlerësim pasi nuk i njoh të gjithë priftërinjt shqiptar në mbar Botën por jam i bindun se përveç monumenteve të mrekullushëm janë edhe gjëra të tjera që ka me mbet në historin tonë kishtare.

Ai ka faj që ngren çështjen e të drejtave që u cungohen shqiptarëve në Mal të Zi. U pengojn përmendoret e Kastriotit dhe e Nënë Terezës. Këtë e tregon fakti se paraqitet makina në hyrje të oborrit për të mos u pa monumentet. Ju u del që e kam përkrah z. Kçira. Ashtu duket dhe është por unë parësore kam pasur të përkrah të vërtetën me argumente.
Ju keni probleme se ju vret e Vërteta! Jo unë që e shkruaj.

Sot, e enjte, 23 shtator 2010 në faqen e VOAnews.com/shqip, në artikullin me titull: Presidenti Topi në SH B A… e cila paraqet qëndrimet e Qeverisë Amerikane shkruan pos tjerash: Citoj: “Shumë prej pjestarve të Kishës së Shën Palit vijn nga rrethet e Malsisë, një çështje që Dom Anton Kçira u ndal në fjalën e tij, duke theksuar mos respektimin e të drejtave të shqiptarve në Mal të Zi…” Fund i citimit. Edhe për këtë nuk e duan pushteti malazez dhe perjanikët e tij së bashku me sockomunistët!
Më bëni nder me sharjet, e fyerjet të cilat nuk më prekin aspak! Sikur të më kishin lavdëru tipat si ju kisha mendu se diçka nuk është në rregull me mua!

Ti Trandofile nëse je femër mos u infekto prej maskarenjve! Mos u ban si ata! Kjo lule është e mrekullushme me e pa dhe aroma e saj. Nëse vazhdon kështu do të bëhesh trëndafile të cilës djemt ia kanë këput petalet, era i ka ikur e bishti me gjemba të ka mbet për ty dhe për bashkëshortin Tënd! Bani mirë ju trimosha që të ngriteni dhe t’i rrëzoni Priftin, Presidentin Topi, udhëheqësit e Miçigenit që mbajn kontakte me Z. Kçira dhe Qeverinë e SH B A e cila nuk i përkrah maskarenjt por përkrah njerzit në vi njerzore, atdhetare ShqiptaroAmerikane, siç është ai që citova, i cili shëndrit por ju drita u verbon e terri u shëndrit!
“Malsi more Malsi,
kush t’ka qitë me krye n’hi
disa malsorë faqezi! Plus ata që u shkojn këtyre mbrapa!
Q e n t ë l e h i n k a r v a n i k a l o n !!!
#
genc strazimiri says:
September 24, 2010 at 5:03 am

Ju pergezoj per komentin z. Kalaj
per komentin e qelluar, dhe ndryshimin pozitiv qe i sollet atmosferes ne forum.
#
ALBAN DEGA says:
September 24, 2010 at 6:56 am

CKA TA BA VETJA NUK TA BA ASKUSHI !

– Meso te lexosh para se te shkruash o Bejram Kusia …

Asnje prej perkthyesve te shqipes qe angazhova per komentin tend nuk kuptonin se cfare ke shkruajtur. As vete ti nuk e di cfare shjkruan.
Para se te shkruash Bajram Muslia meso te lexosh, pastaj shkruaj shqip. Nuk mund te jape leksione kunder komunizmit nje injorant qe nuk e di cfare eshte komunizmi as kapitalizmi, as diktatura as demokracia, as liria as skllaveria. Injoranca eshte shtrati i cdo skllaverie.
Meso shqipen Bajram Muslia se kane me fillue lexuesit me te thirre Bajram Kusia. Kercet. Ben zhurme kot se koti.
Me vjen teper keq per injorancen, mosdijen tende mjerane. Zoti te ndihmofte!
I kerkoj falje lexuesit per kohen qe ua humba me nje mjeran dhe i falenderoj ata per radiografine e shkelqyer qe i bejne Misionarit te Djallit Anton Kcira, Spirikalit ( nuk e di pse nuk e ben pseudonimin Spirispiuni…
Eshte koha e rasti i fundit qe Dom Anton Kcira te terhiqet vet nga skena e misionit te tij te deshtuar si misionar i djallit. Kjo vizite e Topit vetem e demaskoi e ia mori fytyren edhe me keq, ashtu si vizita e tij e deshtuar ne Kosove.
I vetmi fajtor per kete demaksim eshte vete Dom Antoni… Cka ta ben vetja nuk ta ba kurrkushi!Eshte koha qe Dom Antoni te terhiqet pa zhurme, pa buje, pa lavdi nga Altari i Kishes se nderuar te Shen Palit te cilin ai e ka perdhosur , e ka mekatuar, e ka poshteruar me dhjetra here.
Video eshte vetemn maja e ajsberdgut te zollumit te tij mekatar!
#
diskutuesi says:
September 24, 2010 at 12:29 pm

Ne Malsoret nuke e meritojm lirin nga dom Anton Kqira, ai mire na e ben.

A e shifni ket pjatelepisin, me nofken SPIRITUAL, pore ky nuke ka shpirt ase ndienja fetare ase atedhetare qe flet keso marrinash ketu, pore ne e njofim mire se cfar burri esht ky, qe diten rrine me ne e naten me HARUSHEN.

Hajde “p*******” e nepi ndonje rrodhe me boje ndonje muri, apo ndonje garzhe te thyer se sje per tjeter jo. Te lumte ato gjenerata qe te paten ty mesues se mesuesit si ti qe jan te pandergjegjshem per ato qe flasin si duhen dreqit pes pare.

Edhe une pajtohem me Zefin dhe e pergezoj Gencin per shkrimin e bukur dhe te studiuar mire.Genci shkrueni prap se ja nxoret bojen”p*********” me shume fytyra, qe nderron sipas nevojes se tija, pore ai esht burre i vogel dhe i tidhe do te mbetet.

“NE NUKE E MERITOJM LIRIN NGA DOM ANTON KQIRA, EDHE SIKUR TE NA KISHTE RJEPUR 15000 MALSOREVE ASHTU SI I KA RJEPUR MILLOSHEVIQI 2500 MIJE BOSHNJAK NE SREBRENICE, EDHE KY ME I PASE RJEPUR KREJT MALSORET SKISHTE BERE MA KEQE,”
CITAT NGA NJA MALSORE NGA HOTI I MALSIS SE MADHE ME BANIM NE DETROIT.
#
Bajram Muslia says:
September 24, 2010 at 1:01 pm

Z.Alban Dega (H.D) ke pa rast te kenosh ma pare ne pac da se u kam thash kenuesve te kesaj reviste se nuk e shkruaj mir giuhen Shqype dicka ma mire e flas keshtu jan ken kondicionet e mia . Per shume te tjer belta menoi se e kan pa shtire me e marre 100% ata qe kame shpreh ,por per Ty qe jie ni foles e njohes i 7 giuheve te nryshme ei lem ne Gegni besoi se asni fiale s’te ka ike as ke pa yzer per dragoman se ku giuha e Cini Macinit e ku Shqypja eme qe kame usdaj te madhe se as 5% nuk ka tryshim me guhen qe ka fole Gjyshi,Baba & Mixhat e tu . Petsh me shnet !Vet s’po t’thirri Hamdi Gjygymi as Hamdi Babunja se ka binje se ke te bushun plot me men Rradaken vec se ka her jie shit te djadhi belta edhe kishe nryshua ,por ta a ba peges inati smira deri ne terbim qe ni pei anes sate a dale ne kry te Shetit Ame e ka fitua pshtetje e sYmpathin e tane Shqyptarve ne mare Trojet e Shqypnise Natyrale e ky a Dr.Pr.S.Berisha ,Ky nuk ju ka faise tanve ju ka thirre qyshe ne fillim Ti e din mir qysh me M.Elezin e tjer .Ti vete ke tej ne ate dhogore si Haxhi Qamili per Baba Dovletin e as jie nale ne turr po to leshua me vrap pa da me muj me vra me shpife Me intriga e fialet ma te liga kaimakun e Diaspores Shqyptare qysh te D.A.Kqira ,J.Dioguardi e tjere qe jan shume e s’po i permet ketu por preka dy pei ma te merituameve . Ja i binun se me da e me pa da ishe ke i viejtun ne Atdhe & ketu ne Diaspor . Ja munua me ken sa ma i kjarte me aqe sa di ne kyt giuhe te shejt pa pas munsi te ieme as ni dite ne shkodhe me mesua e shyqyr Ju kini pa rast ta mesoni kyte e do tjera.
#
kujtim says:
September 24, 2010 at 1:10 pm

Anton Kciren e mbrojne vetem spiunet e UDB-se…..
Ekrem Bardhen e mbrojne vetem trashigimtaret e Enver Hoxhes… dhe grekofilet.
….
Nuk Antishqiptaret me te eger gjithemone jane gjetur nder shqiptare.
Ja edhe dy te fundit Anton Kcira dhe Ekrem Bardha, te cilet i “nderon” turpi dhe i truperuar Veterineri Bamir Topi, dhe hajvani “spiritualisti”.
Ta merr mendja se “spiritualisti” nuk ka si me reagu e me u pergjigj sic edhe u pergjigj ma nalt. I shprekti spiritualist…. kujton se ka me ia mbaj dosjen mbyllu perhere Kcira!!!
….
Cfare mjerimi!!!
Ndersa detaje per bemat e Bardhes do publikohen fort shpejt……

thjesht me i tregu Topit se paret e kujt ka hanger!!!!
#
Servili says:
September 24, 2010 at 1:29 pm

Para disa viteve kur shkruajta nje koment, nga ana e nje lexuesi, i cili gabimisht me pat kuptuar, qesh pagezuar SERVIL. Une nuk jam servil i kurkujt. Ne komunitetin e Detroitit jam mbi 20 vjet dhe asnjehere nuk kam qene ne sherbim te ndonje personi hipokrit. Mos e zgjat me teper, sepse, duke u orvatur te tregoj te verteten qe po ndodh ne kohen e fundit ne komunitetin tone, deshiroj te tregoj dic tjeter.

Per shkrimin e ketij komenti me motivoj programi ne gjuhen shqipe i ACTV dhe i ALBTV i dates 23 shtaor 2010 ne mbremje prej 7:00 pm gjer me 10:00 pm.. Aty menjehere ra ne sy se madheniet nderfetare ne komunitet jane te shkqelqyera, gje qe edhe presidenti z. B. Topi me plot te drejte dha nje vleresim pozitiv. Mirpo aty bine te sy dicka tjeter, mungesa e filmuar e vizites se Topit ne programin e dyte qe fillonte pre ores 8:00 pm. Kjo flet se maredheniet ndernjerezore ne komunitetin tone ne kohen e fundit nuk jane ne rregull.

Kete po e shkaktojne disa egoiste dhe karieriste qe ne fjalimet analfabetike te tyre vazhdimisht shesin demagogji dhe nese dicka i cenohet ineterist te tyre personal, ata jane gati te shkaterrojne cdo gje vetem e tyrja te behet. Kjo shume thjeshte mund te shihej ne programet e televizioneve te dates se permendur me larte.

Ja se cfar binte ne sy:
Ne programin e ACTV qe fillonte prej ores 7:00 pm. cdo gje ka qene korrekte, tere kohen programi qe i filmuar, d.m.th. aty maredheniet ne mes ketij TV dhe ndonje individi (karieristi) jane ne rregull.

Mirpo ne ate tjetrin, ku duhej poashtu programi te jete i filmuar, asgje nuk kishte. Kjo flet se aty dicka nuk eshte ne rregull (gje qe eshte per keqardhje).

Konkretisht ja se cka binte ne sy:

Pritjen qe ja beri “konsulli i nderit” me “eliten” e tij ne aeroport presidentit, nuk ishte filmuar; madje nuk ishin te filmuara vendosja e kurorave ne bustet e figurave me te ndritura kombetare; dreka qe u shtrua nga ana e “konsullit te nderit” per nder te presidentit nuk ishte e filmuar dhe ne fund edhe percjellja e presidentit ne aeroport.

Pra sic shihet leshimet e ketilla “te paqellimshme” tregojne se maredheniet ndernjerezore ne komunitet po i shkaterojne disa individe te cilet me anen e forces dhe jo me anen e dijes (jane analfabete) e kane sjelle situaten ne nje gjendje te mjerueshme ne komunitet.

Shembulli i ketille i shemtuar duhet vazhdimisht luftuar nga te gjithe shqiptaret e komunitetit pa dallim perkatesie konfesionale te cilet vazhdimisht jane te interesur per afirmimin e ceshtjes kombetare e fetare ketu ne Detroit e megjere.

Vetem ne kete menyre qeveria amerikane dhe populli amerikan do na cmoje si kom ashtu sic e kerkon interesi i bashkesise nderkombetare.
#
AGJENTI says:
September 24, 2010 at 3:34 pm

TE NDERUAR LEXUES
NUK PO MUNDEM ME U DURUA PA FOL PAK ME GJITH SE NUK DI LETERSI POR KETO FJALT E MIA PO I FLAS E PARA ANGAXHIMI PER PRITJEN E PRESIDETIT TOPI KA VIJEJTUR ME MARRVESHJEN E KOMUNITETIT DHE JO ME MARRVESHJE TE DY APO TRE PERSONAVE SE ME KET PUN TREGON PERCARJE NE KOMUNITET DHE
SE DYTI NUK KA PAS VEND PRESIDENTI TOPI NE XHAMI AS KISH SE NUK KA ARDH ME KONKURUA PER HOXH AS PER PRIFT KJO TREGON MENCURIN E ATI I CILI PREGADITI KET PRITJE
OSE TEK ASHT THIRRJE PRIVATE E DISA PERSONAVE TE CILT JAN TE ZHYTUR NE BALT DHE PRESIDENTI TOPI KA ARDHUR ME VA LA MEKATET.? KAM EDHE NI PYETJE TJETER PER ZOTIN GANI VIDHEN DREJTORI I TV DETROIT KUSH PAT GUXIM MOS ME PRANUA KUN

TASH 30 VITE CI GJINDEM KETU NUK KAM MUJT ME LEXUA NI GJA TE KSHTUSHME ASH MARRE DHE DAM PER ATA NJERZ TE CILT DHAN URRN PER PERJASHTIMIN E TINA POR SIGURISHT JAN TREMUN MOS PO U DEL FAQJA E ZEZ NE DRIT POR HERET A VON KA ME U DAL DHE E DREJTA GJITHMON DALT

ZOTI GANI VIDHA DHE STAFI I TIJNA TE KETI PROGRAMIT KA MA VLEFT SE CDO PROGRAM APO TELEVIZOR I CILI ASHT KENUN DERI SOT NE SHTETET E JASHTME GATI MUNDEM ME THAN EDHE MRENA ATDHEUT.

SIKUR TE ISHTE I DREJTUAR NGA PARTIA KOMUNISTE NUK DOT JET I PERJASHTUAR PREJ ATYRE GJINVE PO FALMINERS ZOTIT CI JEM NE SHTET DEMOKRAT FAJET I KA KSHIDHI SI I KISHES ASHTU I XHAMIS SE NUK KAN VENDIN ATY KU JAN POR JASHT OBORRET TE KETYRE DY QENDRAVE BASHK ME HOXHEN DHE FRATIN CI KEMI NE KOMUNITETIN SHQIPTAR TE DETROITIT.

DUA TE THEM NI FJAL KUSH DO CI KA NEJ APO KTHYE PER JASHTA ME GANI VIDHEN AJ ASHT BURR AJ ASHT MALSOR I VERTET SE MIKUN NUK E LESHON VETEM POR E LESHUAT ZBASHKUT MBAS TRADHTIJET CI JU BAN POR TRADHTARI ASHT TRADHTAR POR MALSORIT NUK KA ME MUJT MEJA MARR NEREN AS BURRNIN AS NJERZIN

POR ZOTI GANI VIDHA TY TE PACIM ME GJITH STAFIN TUEJ SE MA SHUM KE VIJEJ TI NE KOMUNITET SE HOXHA FRATI BARDHA DHE TOPI ME ATA KLYSHT E SHITUN CI LEHIN DIT E NAT PA PRAJT POR MOS PACIN CMENA BA PERSHENDETJE
#
Dede Kurveleshi says:
September 24, 2010 at 3:45 pm

Fjalimi per suportimin e Malesise jasht Shqiperise i AK para President Topit ishte mashtruese sepse ne bazen e saj ka pas: (1) mej nxeh Malesoret per ti dale zot AK, dhe (2) per me percah edhe ma tutje Malesoret.

AK mire e din se Malesoret jan trima dhe kan besnikeri te papame ne trojet etnike. Ne fakt, anmiq tane (me Mark Milicin) ne krye shkruente per ket besnikeri te pathyer. Me keta, misioni AK ishte qe ti dalur zot AK sepse aj i njef trimrien e tyre.

E dyta arsye ishte me perca Malesoret trima ne dy pjese: pjesa pro e ajo kunder AK. Por jo Zotni nuk percahena aq kollaj.

AK cfare eshte: prift apo politikan? Ma forte i intereson per me dale ne fotografi me pashallare, beglere, dhe kapitana sesa mej i ndihmua famullien e tij me nje mije halle.

Problemi eshte kur paraqitesh ne politike ateher duhet mej durue gjitha kritika qi te bahen. Than ndryshe, politika eshte e nyet dhe kure ja fillon me fyt hunden ne te, mund te zhytesh (ashtu si ka ndodhur).

Ne konkluzion, fjalimi i AK ishte per mej i nxeh Malesoret per me perkrah, por jo zotni jemi mashtrue teper me keto dallavere.
#
Genc Strazimiri says:
September 24, 2010 at 7:17 pm

SPIRITUALIT & CO

E vertet zeza jote!

Jam perpjekur te te shkruaj per nivelin qe ti ke, dhe kam dashur dhe jam perpjekur te gjej fjale qe ti ti meritoje, dhe vetem ato qe te kam thene meriton.

Gezohem qe ti e kupton sa nivel kam, dhe “pa te bezdisur” niveli pergjigjesh “objektivisht” dhe me argumenta te nje njeriu qe vetem tek fanaticizmi dhe deliri per veten gjen strehe dhe sigurisht coroditesh edhe me keq dhe del me perfundime te gabuara, per mendimin tim.

Nese ti mendon se meritoje komente “me nje nivel tjeter” me te larte, atehere ajo eshte vetem nje aluzion qe ti ke per nivelin e vetes tende.

Ti kujton se je njeri me dije te medha, dhe jeton ne delirin e nje bote qe vetem ne mengjes kur zgjohesh dhe merr veglat per te bere punen e pakualifikuar qe nuk kerkon “nivel arsimor” e kupton se eshte nje bote larg teje, por darka vjen perseri dhe ty te zgjohen endrrat dhe fillon te shikosh perseri veten nga nje kend nga poshte lart sic je mesuar ti shikosh ti te tjeret dhe te behesh servili i tyre, dhe fillon te enderrosh se je njeri me nivel dhe se meriton respekt nga ata qe te rrethojne dhe me gjere, por po te ndihmoj; ai aluzion qe ti ke “eshte vetem ne koken tende” kjo i nderuar njeri eshte simptoma jote.

Dhe kur je i semure me kete semundje qe ke ti kujton se njerezit e medhenj ty vetem nga pamja jote e kuptojne qe je njeri i madh, dhe ti mendon se je shok me njerez te medhenj, por te siguroj qe eshte e kunderta, keto jane aluzione.

Shoket qe deri dje te besonin deri perpara devijimit, nuk ta thone te verteten te plote se edhe nuk fitojne ndonje gje te ta thone troc, dhe te japin here pas here ndonje lavderim ne forme keqardhje per ty.

Perpara se te fillosh te shohesh endrra me veten si njeri i madh, nganjehere te jep frymezim te shkruash dhe aty e ngaterron edhe me keq punen se kur i mbledh bashke pas disa kohesh dhe i permbledh ne nje vellim te vetem, dalin ne pah per lexuesin pasaktesite e shumta dhe mos koezioni i shkrimeve, qe nxjerrin ne pah gjendjen tende teper te ndryshme shpirtorore nga dita ne dite ne varesi te ndryshimit te simptomave te semundjes tende.

Duhet te jesh me i sakte i nderuar njeri sepse kur thua se eshte z. Kqira me i madhi “patriot” ne popullin Shqiptar, nxjerr ne pah paditurine tende per popullin Shqiptar, dhe nivelin e prijesave fetare te popullit Shqiptar.

Ketu nuk me ofendon mua, por ofendon klerin Katolik Shqiptar qe eshte ne nje nivel shume me te larte nga sa ke mundesi te perceptosh ti me njohurite tua te kufizuara, dhe nga pengesat qe te krijojne muret e fanaticizmit ne te cilat jeton.

Kur thua fjale te urta te popullit, nuk do te thote se the nje urti, thjesht the dicka qe huazove sepse vete ti nuk di gje, dhe nuk di dhe as ke dije si te dalesh ne drite.

Ti thua se; “Q e n t ë l e h i n k a r v a n i k a l o n !!!” e para nuk thuhet keshtu, e dyta fjalet ndahen, me siguri te ka dhen mesimin e gjuhes Shqipe ndonje mesues medioker, sepse ke njohuri shume te pjeseshme te gjuhes ametare z. Spiritual.

Por perseri, nuk jam kundra qe karvani te hece perpara, po vetem nuk dua ti prije qeni karvanit, kurse ti do vetem te jesh pjese e karvanit dhe pike, e le te shkoje karvani ku te doje, ti te hash nje kafshate buke, dhe bota te jete perseri e bukur dhe “pa komplikacione” dhe pa situata te pakuptueshme per ty.

Largohu mentalitetit te karvanit z. Spiritual per hir te drejtesise, provo te behesh i guximshem nje here ne jete, provo te mos jesh servile nje here, dhe do te gjesh paqen me veten tende, do te sherohesh.

Me shoket e meparshem ishe me prane te drejtes, por gabove perseri, sepse te shtyu frika nga frati te gabosh perseri, sa keq.
#
Tropojani says:
September 24, 2010 at 7:24 pm

Së pari do them që është i gabuar titulli i këtij artikulli!

Zoti Topi vizitoi qendrat fetare shqiptare, këtu kemi një fjali me një të vërtet dhe me një tjeter të pavrtet. Qëndra fetare janë sigurisht që te dyjat në fjalë, gjë që është për t’u respektuar në tërësi, mirëpo qëndra fetare me specifikim shqiptar është vetem njëra prej këtyre qëndrave duke e përkufizuar këtë përfundim në bazë të fakteve që qëndren myslimane është pjesërisht qëndër arabiane dhe e finansuar nga bisnismenet arabjan nga Michingani dhe më gjërë. Andaj, faktet tjera dëshmojn që kjo qëndër nuk është e vizituar vetem nga shqiptarët por edhe nga myslimanet e komuniteve tjera gjë që është e drejtë dhe normale duke ditur të vërteten që predikimet kryesisht si në Shqipëri Kosovë dhe më gjerë nëpër xhami bëhen në gjuhën arabe.

Thënë të drejten, ky fakt na drejton në një të vërtet tjeter që ka të bëjnë me diskriminimin e gjuhës të shqiptarëve që luten pranë këtyre objekteve fetare.
Para që t’i kthehem diskutimit në lidhje me zë Kqira, është në dobi të mirëqënjes dhe bashkjetes të komuniteve shqiptare që ti tregojm gjërat duke i bazuar në fakte reale dhe materiale. Këtu e kam fjalen për një dukuri , për mendimin tim, jo kombëtare dhe e mirëfillt, që xhamit shqiptare nësë mund t’i quajm ashtu, në vënd që të valvisin flamurin lengjendar që është ngritur nga shkelqësia e tij z. Ismal Qemali, ngrisin dhe valvitet flamuri Arabisë, shtetit që na ka dhunuar pushtuar dhe kolonizuar pesë shekuj me radhë. Një gjë duhet kuptuar gjithë shqiptarët ku do që janë, integrimet evro/antlantike nënkuptojn arritjen e vlerave të demokracis bashkohore e cila është e bazuar në tre postulate: a) filozofin greke b) drejten romake në dedukcion bashkohor dhe c) krishtërizem. Prandaj në momentin kur t’i përqafojm këto vlera mund të themi që jemi bërë pjes familjes të madhe Europiane aty edhe ku e kemi pasur vëndin tonë. Çdo përpjeke në drejtim tjetër është e destinuar në falimentim total.

Dom Antoni dhe shokët e tij bëjnë pjes në këtë vlera që i përmenda më lartë duke përjashtuar dhe mos aprovuar mdhefin e shprehur dhe të pakontrodhuar në një rast konkret. Por ky rast nuk mund të jënë shkas për radikalizma dhe për lojëra personale. Ndoshta, kjo betej kunder qëndres kulturore shqiptare Kishës së Shën Palit nuk është thjesht koicidenc e rastit por mirë e planifikuar nga qarqet eksremiste myslimane që dita ditës janë duke shkatrruar qënien shqiptare në Republikën e Malit Zi duke filluar nga Plava me Gucin, Rozhaja, të cilat janë asimiluar dhe janë bërë Boshnjak/Mysliman (ky është nacionaliteti i tyre) Malësia me Dinoshen, Mileshin, Vranjen, Vllanën, Karabushin (Dheu i Grudes) Kodren e Budanit, ku pjesa më e madhe e xhamive është e uzurpuar me vehabi (krah eksremist i islamit) ku popullate vëndase ( malsoret mysliman) janë duke u konvertuar në Boshnjak dhe Mysliman me kombësi edhe pse nuk e njeh shkenca si të kombësi. Ulqini është duke luftuar për mes jetës dhe shkatrrimit, duke shpresuar që Forca në krye me Nazif Cungun do korrin fitore.

Prandaj unë mendoj që Dom Antoni nuk është fajtor për keto ngjarje të shqiptarëve në MZ. Fjator janë:

1) Deputeti islamik Ferhat Dinosha i cili lidhet punon me Boshnjak/Mysliman/Sllav kundër shqiptarëve;
2) Prisat mysliman në vnedet e lartë theksuara;
3) Prirja dhe ndijenjat e një pjesë të madhe ipopullise njorante dhe primitive që feja është mbi vlerat cilivizuese;
4) Servilizmi politik dhe negligjenca e karakterit dhe moralit njerzor;
5) Mos pranimi i realitetit historik;
6) Tradhtia si dukuri e trashiguar nga të parardhësit.
Pra të nderuar miq Dom Antoni nuk është shkaku i këtyre pasojave.
#
Helmica. says:
September 24, 2010 at 7:37 pm

Mos e çprushni baglen se i vjen era me fort.
Ky SPIRITUALI nuk e beri asnje te mire per kombin e tij qe e ka brakrisur e
nuk i takon me.

Ky eshte nje fanatik fetar i cili do t`ishte i knaqur neqofte se Millosheviqi te kishte realizuar deshiren e klerikut ne fjale per ti rep njemilion e nenqindmij qej(shqiptar musliman) te Kosoves

Do te ishte i defruar dhe i lumtur qe ne vend te 2 milion qejve te masakruar si mbas scenarios se idolit te tij,ne Kosove te kthehen serbEt e ***** ********.Por mos u gezoni as ti spirituali i qenefit as ai qe po e mbron se kurren e kurres kriminelat serb nuk do te kthehen me ne Kosove qofshin ata edhe ne fene e ********.

Nuk eshte e para here qe Antoni mban fjalime te zjarrta e demagogjike,i ka mbajtur sa e sa here si ne demonstrata si ne qendrat fetare,por me vone ne te gjitha eshte dhije dhe i ka demantua e sidomos kur ka qen ne rrethin e besimtareve katolik kur e ka zbulua fytyren e tij te vertet,njesoj sikur po ben edhe ti.

Lavdatat qe i behen tani ketij kleriku te konzumuar e cojin ujin ne mullirin e armiqeve tone shekullor sllavo-helen.

A ke mendua ti se Kqira tani mbas te gjitha atyre deklaratave dhe prononcime antishqiptare qe e tronditen boten shqiptare dhe ne prenin e Prezidentit te shtetit ame ka me shar vllezerit ton te besimit musliman si beri per 20 vete,jo zoteri e ke gabim,ai prite pa durim dekoraten nga prezidenti te cilen ja kishin premtua Bardha,Beleshi,Aliko dhe ti me ta,e cila u dual shterp.

Demokratet,intelektualet dhe atdhetaret e vertet shqiptar te Michiganit kan punuar ne ate drejtim qe ajo mos ti dorezohet nje personi qe i foli ato fjale te tmersheme dhe antinjerzore.

Keto jane te vertetat e zotit,e jo ato qe i shkrove ti zotri-Intelektualli.
Qentelehinzagarspiritualikalon
#
Bamir TOPIT says:
September 24, 2010 at 7:49 pm

O SPIRITUAL !

Dashke fotografi nga momenti i vendosjes se kunorave nga Prezidenti bile don edhe fotografine tuaj ?
Te pelqejne eee?

Po ti mor njeri i sponuem a nuk e di qe te gjitha mediat shqiptare te Michiganit jane te nxjerra jashte more,serb i lindur ne troje shqiptare,tash me shume se gjysem viti nga IDOLI YT KÇIRA.

Shko more plak matuf e injorant,rregullo mend te kokes para se te TRADHTOSH SHOKET DHE MIQT TU
#
shpresa says:
September 24, 2010 at 8:46 pm

Pse lehni si zagar e nuke shkoni me fole si burrat me Kqiren, Ekremin dhe te gjithe ata qe ju i konsideroni si “te pavlefshem” dhe “destruktiv”?
A e matni vleften e vete ndonjehere more qyqe. A e pyetni vehten ndonjehere se cka keni bere ju per popullin e vete qe i jepni vehtes te drejte te luftoni kunder tij? . A e dini se jeni duke vepruar kunder vehtes dhe popullit te vete more budalle? A e dini se keto gjera i shkojn armikut ne favorr? A e dini se eshte duke u perdorur armiku per realizimin e qellimeve te veta. Ju e dini se ketu ke te nrejt te shkruash cka te duash, por harroni se ketu ke te nrejt te jesh edhe injorant. Si nuke keni turp te ja beni qefin armikut te popullit shqiptar me keto budallina qe i shkruani. A mos punoni per armikun se armikut me se tepermi i duhen budallt? Leni keto marrina, shkoni dhe mesoni me shkrue dhe lexue, kryeni klasen e pare dhe pastaj shofim.
#
Bajram Muslia says:
September 25, 2010 at 2:09 am

Medet Adhah per Ju sa poshte kini ra aqe ran e keq to me sha tane ata qe i menoni ne ane tieter ! ? Adhahile a shihni sa cullak kini dale me kyt Riecnik (Vakobolar) qe as en Qenef nuk ka ven meu perdorua e jo ma ne kesi rasti en media ,qe sa do pak e kenuame asht kjo reviste? A tyrp e faqja e zeze tane e namte ky soi kuvetit ! ? Po si keshtu i jini turr yrysh shumeve e Ata te kryevetit ma te merituamit dihet se i kini vu ka hera ne shej mei pushketate ne tana nreitime! Po me jikyt te mocmin qe po e pagezoni e lecitni me tane keta Adjectiva & Hiperbola sa shum hui kini marr ne ta ?. Pai ne koft qaj burre qe ka vu per pe disa shkrime e histori e besa do viersha, i ka dha both Komit te vet e besa Ai ka me pa tej me Ju me shpres ne te nreiten e ne zotin se ka me u nimua mou nreq e kur e ka pa se a tu me rrah en te that, a bashkua me kadhabadhakun tieter me thash te verteten se Burra si jeky Plaku i Letrave qe po e shani Ju bain diferencen simas opinionit tem per ata edhe jini pezmatua e dale tefterit qe s’kini muj me majt en Vathin taj te vogel qe tane doni me ke OGICA ma mir ju shkon me thashe KOCANA per cigare (Zyle). Kush i ka dy pare met e sheh se ju u ka shti (abortion) tan kjo mrapshti qe kini ba ne vege e kini penin GERHANICASH e nuk muneni me ba spik me ta kyt tash e sheh gjithkush acik. Ju lanie tash se kini kalua tana caqet e pej gjakzetsise mas tana rrena e shpifeve qe u kan dale ne lame ne LOG e kane marre vesh edhe fmia se kini shpik e cperda vec te paverteta , turri si kalinat bastarre qe lehin kohe epa kohe edhe zoijve ne hava i soi si Ju e me demek ala menoni se jini Burra !!??.
#
Zef Kalaj says:
September 25, 2010 at 3:11 am

….Duke lexusr pjesen e dyte te komenteve(keshtu po i ndaj,pasi janebere shume komente pas komentit tim) verej se shume rendesi i keni dhene vizites se Bamir Topit si President,,,po ju nuk e ndjekni me vemendje fjalimin e tij , apo si eshte puna e juaj…!

A nuk e nigjoni ju kur thote se ketu nuk ndjehem (nuk jam) si president,,,por si qytetare i thjeshte,,,nuk ju mjafton vetedeklarimi i tij ,per te vleresuar rendesine e kesaj vizite….!

Mire kjo,ndoshto u duket si modesti e tij(qe ne fakt ka shpreh nje realitet) ,por as nga pyetjet e “gazetareve” tone , nuk e kuptoni shkallen e pregatitjes qe ka bere ky komunitet per te realizuar kete “dokumentare historik”,,,,!

Dikush komenton dhe cileson “harmonine nderfetare” te komunitetit tone (s’po me kujtohet ku e lexova,por me duket te artikujt e Zef Pergeges) ,,,per cfare harmonie fetare behet fjale…?

Kur pikerisht per keto dy qendra fetare po diskutohet kaq shume se kane dale nga rruga e edukimit fetare per komunitetet perkatse! Keto sic duket me shume po merren me sigurimin e “provave” per tu vetequajtur “patriotike” , “atdhetare” , “kulturore” ,”historike” etj.etj.

Pra edhe vizita e Bamir Topit ishte si Bamir Top,,,,e jo si President,kete e vulosi me vizitat e tija te shkurtera ne te dy qendrat, duke ju thene :” vazhdoni keshtu se mire jeni,,,edhe ne Shqiperi dy partite me te medha keshtu ja bejne…” Por vetem me nje ndryshim te vogel ne pretendimet e tyre,,,! Gurguri (ne opozite) kerkon qe Kcira te heq alkolin nga Kisha,,,ndersa ne Shqiperi Rama (ne opozite) i kerkon Sales te hapin Kutite…!

A doni gje me qesharake,,,apo do vazhdojme prape…?!
#
kujtim says:
September 25, 2010 at 3:29 am

Baj be se ky robi ne nick Name “Shpresa” asht bash vete Kqira!!!
Ne komentin e tij, kur permend fjalen “armiq” nuk nenkupton serbet, por nenkupton shqiptaret(“qent qe i mbeten merak pse nuk i rrjepi milloshevici”.

O Kqire qe paske hyj me shkru me emer grueje, dhe qe paske guxu me na rekomandu me ba shkolle. Me ba me iu kthy komentit tand ma nal, merret vesh se cfare shkolle e cfare niveli ke.
….
Lexojeni komentin dhe u del Kqira ne perfytyrim, atje ne meshe , duke dhan mend… duke fole kunder “armikut” . Armiku i Kqires asht Shqiptari musliman,. Armiku i Kqires asht shqiptari- i shkolluem. Armiku i Kqires asht Sqhiptari – patriot.

Keto jane armiqte e kqires. Dhe qe i ka luftu me mish e me shpirt tash 20 vjet qe asht ne Detroit. Ka 20 vjet Kqira tuj luftu kunder armiqve te tij , kunder shqiptarve patriote, kunder shqiptarve kosovar, kunder shqiptarve te shkolluem.

Shifeni se me ke ka mbet tash ne fund. Tash asht sak me miqte e tij, dhe u ka shpall armiqesi tan malesorve patriote e bujare.
(kalove lumin te qifsha kalin: -motoja e Kqires.******* kujton se e ka kalu lumin….!!!
Jo nuk e ka kalu, po e mbysin ne MUT ato qe ka seleksionu me e reabilutu, me e dekoru, me Vorrnu.

Miqte e ngushte te Kqires.
1. Ekrem Bardha, ******** dhe mostra qe ne vitin 1991, u nis prej amerike me shku ne shqiperi me i ba dhurate Ramiz Alise, nje unaze 5 mije dollarshe.

Komunisti Bardha , u turr vrap e ne shqiperi me i ba dhurate Ramiz Alise , ne shenje mirenjohje qe e mbajten popullin shqiptar nen dhune kaq gjate. Ne shenje dashnie dhe kurajoje mos me e lshu diktaturen , se ke mbeshtetje ne amerike nga “bisnesmenet” .

2.Ekrem Bardhen , qe kur iu dasht me ndihmu UCK-ne tha: Nuk ndihmoj ato kacake, ato maskarenj qe kane dale malit….

Kqira me Bardhen(Xha Sulo e Xha Beqo) perputhen ngushtesisht ketu. Kujtoni se si e ka prit dhe se si ka fole ne meshen kur ishte prezent Ashim Thaçi. Anton Kcira pa piken e turpit, pa piken e njerzillekut, ka guxu me fy gjate meshes mundesisht, Ashim Thaçin.
(kjo meshe asht e filmume-privatisht te cilen shume shpjet do ta kemi ne youtube.)

A. Kem shkrua nje here me pare per te…. ,Keshilltar i Kçires
B. Djali i Brigadierit Kooperatives Bujqesore (qe sot kujtoj se eshte qytetar me breke) keshilltar i Bardhes

Keto jane miqte soze te Kqires sot. I ka perzemer te “zotet” si pune e vet Kqires, qe nuk harxhojne kohe tuj ba shkolle,por me “poshtersi” ia dalin me e marr nje diplome…. fallso. Kqira nuk e ka as fallso diplomen e priftit …. se nuk pat vak serbi me e lan me mbaru studimet. Serbi i tha Kqires. Lene shkollen , boll ke te mesmen,hajde se te veshim na prift, e shko na ua qi nanen atyne shqiptareve e sidomos malesoreve ne Detroit. Dhe erdh Kqira u ba ” prift” ne Detroit. Prift me diplomen e “spiunit” por asnjehere me diplomen e Priftit.
….
Tash me do leke te qelbura kane rrej ate hajvanin Topi qe dihet se si u ba president (gomari -president) dhe qe i ka ditet e numeruara edhe ky. Dihet se Topi erdh duke nderru nga partia e punes ne PD dhe prap ne PS,e prap…. ku ta dish se ku ka me nderru tash mbasi ti mbaroje mandati.

Topi asht nje “aksident” ne presidence. I shkreti vdiq me u ba president, me zan ndonje dashnore, se sa ishte pa titull as gruaja e tij nuk ia kish dhane kurre me gjase. Shyqyr qe u ba president me marr vesh cka asht biskota qe ka gruaja .

... Pse nuk i solli Ekrem Bardha Sali Berishen, Kqires?????

Po Ekremi nuk ka si me sjelle Berishen. Berisha asht “malok”…. Eqremi asht patrioti i Enver Hoxhes por jo i “malokeve”.

Ekremi nuk ka si me ftu Sali Berishen, se me gjase Sali Berisha ka mesu se sa i lidhur ishte Eqremi ne sistemin e Enver Hoxhes gjate 50 vjeteve.
Ekremi s’ka si me ftu Sali Berishen qe i ka “zane” vendin enverit te tij te shtrenjte.
….
Asht per te ardhur vertete keq se si Plaku Bardha e plaku Kqira, i la mendja e u ngriten me ba pisllekun e fundit edhe ne ditet e fundit te tyre. Nese deri tash nuk asht marre kush me Bardhen e me Kqiren se jane shume vemje te vogla , para armikut te madh(enverit dhe milloshevicit), keshtu qe tash qe kemi kry pune e i kemi varros nje here e pergjithemone edhe komunizmin edhe Milloshefiqin, zgjohen krimbat , tepricat e tyre e dun dekorata.

Tash kemi vak me u marr me te dy mire e mire e mire…..!!! Nuk e kemi pase ndermend se nuk ia vlen me u marre as me njanin as me tjetrin.Plus deshem me ba se i kemi harru punet e tyre…. deshem me ua fal paqen tash ne pleqerine e tyre.Por keto nuk jane as mirenjohes. Ne vend qe me ul kryt e me ndej urte…. e me pleqeru …. rehat rehat.

Ngrejne bishtin perpjete…. ! Lehin e na kujtojne te merremi mire e mire me to!!! Na kujtojne qe ti skalitim mire e mire ne histori…

A ka kush vak me u marr me to??? PO! Tash kemi vak, biles jane kujtu me na kujtu bash tash qe mbasi kryem punet e medha , mbasi varrosem babballaret e tyre , enverin e milloshevicin, na mbetet me u marre edhe me dy besniket e tyre.
….

Ekremi i shkreti po harxhon edhe paret duke pagu kercenues… (mos harroni se do tu denoncojme ne polici)
Kqira po harxhon paret e kishes , paret e malesorve duke pagu njerez me kercenu e me vra malesoret.(mos harrojne Kqira se edhe ai duhet te japin llogari per paret e Restorantit te Kishes qe nuk di se ku i çon.Pare pa kufi more djale..!!!)
Por paret e tyre nuk e vrasin as nuk e trembin dot te VERTETEN e tyre……!!!

….

Paste Drite edhe “antikomunizmi”i Bardhes super komunist
Paste Drite edhe “patriotizmi” i popit te serbit Kqira.

….

Tash ka ardh dita e te vertetes se te dyve! Vetem dalja ne SHESH ne SHTYP (edhe amerikan) dalja ne drite e surreterve te vertete te kqires e te Bardhes ka me arrit me rikthy paqen ne Komunitetin e Shqiptarve te Detroitit.
Mbajeni mend,se Topit ka me iu dasht me ardh edhe njehere para se me i mbaru mandati , me kerku falje per kete vizite, me u taku me shqiptaret patriotet e vertete (nese ka ndonje te vertete).
….
Atehere do shikojme se sa mire do te ciceroj mesuesi i gjuhes shqipe , qe vec shqip nuk din!!! Ai spirituali derdimen, qe ne jeten e vet nuk ka mund me mesu as shenjat e piikesimit e jo ma ligjerimin e gjuhes shqipe.

Ne lidhje me shkoket qe paska “tradhetu” mesuesi. Duhet me dite dicka, se ai kurre nuk i ka pase shoke… dhe kurre nuk ka pase as nuk ka shoke e dashamire. Madje edhe Anton Kqira qe ky i pin urinen me perulje, i nxjerr gjuhen mbas shpine sa here e shikon ne kishe.
….
tung
#
kujtim says:
September 25, 2010 at 3:47 am

du me i ba shyqyr Zef Kalajt, dhe me e pergezu per dy komentet e fundit….!

Ma ne fund…. nese nuk iu binde “rushit e pjetrit” meqe i kishe permend ne komentin e pare,…. i je bind te vertetes. :)
….
Ma mire vone se kurre!
….
Je shumei sakte ne komentin e dyte, sidomos kur thekson faktin se,
-Topi e prezantoj ardhjen e tij, si private dhe jo si presidenciale. (pra ka ardh me mbaru nje pune per te cilen asht paguar privatisht nga eqremi dhe kqira).

Te cilet ne fund te fundit i kane thane: hajde vec prej inatit te “X e te Y” , ne fund te fundit hajde mbasi tash ti kemi dhane leket. Ne fund te fundit hajde….jo si president por si burri i gruas tande, bile merre edhe gruan me vete. se ia paguajme edhe asaj nje dreke.
….
Jane ba Kqira e Bardha….(Xha Sulo e Xha Beqo) ****** e komunitetit…. u gajasem me gjithe ca zhele -****** qe u shkojne mbrapa me hanger nje zhabe buke qyl.
#
djal malsiet says:
September 25, 2010 at 3:15 pm

o more njerz apo zogj dreqnish a e shihni ni kini sy en ball por si duket ja ban problemet dikush tjeter e kapi me dika tjeter.ketu ne mergim tan jeten e malesorve tash 40 e kusur vjet vetem kundra jari tjetrit ater i ka fajet enveri ater titja tash dom Antoni deri kur doni kshtu kush vjen pas tij.pash besen di dina cka asht mos jau kan marr edhe pasqyrat kqyrni veten ne pasqyre e hiqni do komuniste si e dini kush fut flaken en kto pune.po cfare burralecash jan ata ci flasin kundra shqiptarit sipas mendimit tim ata jan ma zi se xhaxhi i tyre. e po flitet se jan ba 12 pra i thrrasin 12 njerzit e dreqne.
#
Sukuruqi says:
September 25, 2010 at 4:05 pm

Po i kqyri jeto foto dhe po me kujtohet koha e Miloshevicit kur i quante bashkpuntorte e bythe lupisat e ti poshteni albanci,shqiptarte e nershim.edhe ne festimet e organizueme nga Bardha e Kqira po perdoret i njejti term malsorte e nershim.Keta e ven vetem ka nji malsor sa per far,per sy e per faqe.Ne darken per Nanen Tereze ishte Kanto Dushaj,kurese per Topin,Viktor Ivezaj dhe ne oborr te kishes advokati i Kqires kudra Agim Zibes.

Ne librari ishin 5 kosovar e asnji malsor,kurese Don Fredit Kalaj ja mydhen deren para ftyret e i thane per ty nuk ka vend,aty nuk pati vend as per kryetarin e kshidhit te Kishes Kochen Gjokaj i cili ishte ne Kosove si roje e Kqires dhe e vuni jeten ne rrezik per te e ktu e gjuajti se nuk ka vetem 8 vjet shkolle e nuk din me tej me Prezidentin.

Kushti kryesor per antaret e keshidhit ashte te mos ken ma shume se tet vjet shkolle se keta i lypen vetem per me shit qira,me pastrua,me vu ret ne parkin dhe me i chua ne ipeshkvi per me e perkrah ate dhe me fol kudra nji malesorit e shqiptarit,priftit Fredit Kalaj se demek nuk e duan malesort e ardhja e tij na perca,eeee malesort e shkret,poshteni malisori.

Kunoret e Prezidentit i mbajten dy bashkvendas te Kqires,po mendoj ku ishte Anton Nikollaj nje ushtar trim i UCK dhe nipi i te madhit Kole Dede Prelit,Antonin e perdoren vetem per nenshkrimin e deklarates,dhe tash e gjuajten si mas tradites te Kqires dhe Bardhes.

As ne tavlinen e nerit nuk ishte asnji malesor,as ne kish e as ne restoranin e Duhanit.Ne kish foli Viktori,por ne tavolin vendosen Nazarkon.

Lekajt e Malesis vepruan si mas tradites qe kan pas gjithehere,99% te tyre shqiptar te ndershem e besnik te Bardhes dhe Kqires.Ma i burri prej tyne na dual Takachi,nuk deshti me nenshkrua deklaraten e as me marr pjese ne ato cirkuse,edhe Fran Ivezaj ishte si gjithmon gjysa-gjyse,kishte deshire te merrte pjese ne dreken te Duhani,por nuk kishte ftese,e me shkua pa ta ***********************************************************.

Kesaj here Lekajt u knaqen me poziten e korierit te vllazneve Duhanaj i cili kishte detyre me shpernda ftesat,bile ate dite ne dreke me Prezidentin i ngrite nalt dhe na i siellte para hudet me disa qe i kishin mbet pa shpernda me na tregua se sa fort e kan vu re e sa i madh ishte.

Zef Kalaj e bani nji analize te shkelqyeme por e harroj nji gja,ne xhami ishte nji malesor,prifte katolik i mirfillt,i cili prej lterit predikon fjalen e zotit,predikon tolerancen dhe mirkuptimin,e jo fjalen e djadhit,urrejtjes e percarjes,kurese ne kishe e kishim nje cherek hoxhet,babain e teqes E.B.
#
Leke Pepaj says:
September 25, 2010 at 4:05 pm

Kame ber nje koment ne prag te ardhejes se Presidentit ne Michigan . Sot shkurt mbas pefundimit te vizites po shprehem ne kyt koment duke mos dasht tu shtoi asgja atyre qe ka paraqit ne shkrimin e tij Gazetari Zef Pergegaj me mjaft realizem atmosfren qe e pershkoi viziten e Krytarit te Shtetit ne Komunitetin Shqiptaro-Amerikan .

Kjo asht njera ane e medaljes ajo e shkelqimit dhe mikpritjes ne shkadhen e merituar kudo ku ishte i pranishem e si na paraqitet edhe nga Mediat deri nga Zani i Amerikes e tjera ,por dhe nga Fotot e publikuara ne fb nga fotografi i talentuar Artisti P.Palushi e ne faqen e zyrtare te Presidentit .

Ana tjeter mjerisht asht fiksuar ne dhogoren e urrjetjes e dihet nga te gjithe ku eshte ne rende te pare urrejtja humbet drejtepeshimi nuk ka drejtesi ! Keta jane grupi qe fabrikoj e bani cdo gje qe te inspiroi vetem te keqen duke kaluar ne nervozizem deri ne shkadhet e te pa besuashmes, gje qe shprehet permes perdorimit te nje gjuhe tejet me fjale te papastra duke mos kursyer asnjerin qe e mendoine te ndryshem qe nga Kryetari i Shtetit , Prijesit Fetar Kosulli i Nderit deri te Intelektuale e Krijues ,Gazetar e Biznesmen qe me kontributet e tyre i kane ba nder Kombit .

Nuk dua te perseris shum cfare kame thane ne te tjera komente tash 18 Muaj qyshese u sajua cunami ne nje Filxhan Uji me qellime e prapavije tejet te thedhe anti Kombetare nga keta qe te merzitur deri ne anlimit ne mos korrjen e asaj qe menduan shfryjne si gjyryke te kovachanave te kohes Turkise se tash dihet jane modernizuar edhe kovachanet , ofendoine pa pyet per askand kush eshte e sa vlera ka e sa shume i ka dhane ceshtjes Kombetare .

Jame trondit nder te tjera se si u jeni turre dy Zefave gazetar e Mesuesit ne moshe Historian& Shkrimtar qe kini ndeje shume bashke ne mardhanje pune e shoqrie ,por qe ketu Ju deshmohi se nuk e njihni Tolerancen e as nuk rrespektoni Individin dhe te drejten e tij qe kur nuk puqet me atao cfare perfajqesoni e mendoni Ju ta rrespektoni ne rrugen qe ka zgedhe! Juve siedheni e flitni sikur vetem ne anen Tuaj qenka monopoli i te vertetes dhe te drejtes !

Juve nuk kurseni askande ne te shara edhe Ata Patriote qe per munges te kushteve nen Okupim nuk paten mundesi te shkodhohen ne Gjuhe amtare kur shprehen me nje gjuhe e fjale Atdhetare Ju i shani gjoja se nuk i kuptoni por nuk ju calon ketu puna por ne ate se me zemer te hapun ju flet ato te verteta qe nuk kini qef ti ndigjoni .

Juve ne tana menyrat mundoheni ta xhveshni kyt vizit nga vlera dhe suksesi qe pat,nga fryma bashkues qe kultivoi e pritja e nderimi qe Ju ba me zemer e shpirt nga mbar Komuniteti megjith perpkjekjet Tuaja deri ne momentin e fundit per ta minimizuar e sabotuar kyt mikpritje por perfundimisht rezultuat se jeni te vegjel!

Sa nuke esht vone shikojeni qendrimin tuaj me vete kritke e bashkonju shumices ne rrespekt te mendimit ndryshe duke mos i braktise bindjet Tuaja dhe te liderve tuaj M .Gj & H.D se kauza e tyre eshte e madhe ringjadhja e moslenia te vdesin e ideve te kryedjadhit Gjirokastrit E.Hoxha .

Me rrespekt megjithe mendimin dhe qendrimn ndryshe nga Ju , qe kame per keto e shume te tjera ,por kjo s’dote thote qe te mos komunikoime, as per Juve nuk eshte von kurr te reflektoni per te kene ma konstruktiv ne Komunitet dhe me gjer ne Diasporen Shqiptaro-Amerikane ………….

Aftesa jone duhet te qendroi ne ate qe te provoime se mundet te rrime e punojme s’bashku edhe pse te ndryshem ne ide …….e kyte e ban te mundshme dialogu i vazhduesem prei afer e jo ne distance e me nickname duke shperdoruar ne maksimum gjuhen ton te bukur SHQIPE ……………………
#
Topi says:
September 25, 2010 at 4:07 pm

Ky nikname KUJTIM , me disa shoke , te vetmin preokupim kane parate me thase qe mblidhen ne qendren e Shen Palit e si ndajn me ta. Ne baze te shkrimeve qe ti ben ,a e mendon se ti duhet te jesh ni nder IDIOTAT me te medhenj qe ka kombi shqiptare.
#
spirituali says:
September 25, 2010 at 6:17 pm

Ju të gjithë në bllok nga Miçigeni dhe më gjërë gjatë gjithë jetës tuaj nuk do të mundeni me bërë aq vepra të dobishme sa D. A. Kçira. Jo pse nuk keni aftësi por sepse jeni të orientuar negativisht!

“O Malësi more Malësi” – Sentenca shqiptare spjegon: – Zani i gomarit nuk shkon në qiell! – Shpirtin tim nuk mundet me e hangër kushrini yt!
“Gent Strazimiri” Qenkeni jo vetëm shpifës dhe gënjeshtar por edhe psikoanalist në këtë rast i imi.

Në vend se me u përgjigj e reagu shpenzon shumë rreshta duke menduar se do ia rrisni vlerën vetes e bllokut tuaj enveristo/urrejtës/fanatik/injorant!, duke u munduar pa argumenta të nxini të tjerët.

Në shkrimin e mëparshëm kam shkruar: Dom Kçira asht prifti më atdhetar në gjithë diasporën e ndoshta edhe në trojet shqiptare”. Fund i citimit. Kurse ju shkruani rrenën: Po u citoj: “…sepse kur thua se është z. Kqira më i madhi “patriot në popullin shqiptar”… Ju zotni të shiqoni drejt në sy dhe të gënjeni. Kështu janë të gjitha të juajat.
Krahasimi i Dom Kçirës me Haxhi Qamilin jo vetëm që nuk i afrohet të vërtetës por këtë krahasim e bajn maskarenjt, faqezez’t, shpirtkëqinjt.

Haxhi Qamili nën parullën “Dumë babën ka vra e ka masakru shqiptar të besimeve tjera. Dom Antoni ka ba delikt verbal dhe e ka pranu gabimin.
Përveç që jeni primitivë jeni edhe me mendësi komuniste ku të gjithë që nuk mendojn si ju, ju me mujt kishit me e likuidu!

Tipike komuniste. Shkoni te babat e mëmat tuaja shpirtnore te Nexhmija dhe Ramiz Alija se ndoshta pastjaj do “u përndriten mendjet” dhe shpirtnat!

Ruhuni dhe mos hani shumë në darkat që ua sponzorizojn përfaqësuesit malazez me biznismena shqipfolës se mund t’u dëmtohen musteqet alla bullatoviqiane dhe të dëmtoheni nga kolesteroli në gjak!

Ju të gurit të lules që cenzurizon djalin e mirë të fisit tënd dhe e përdor median ku punon për qëllime t’errta jo pse je i shitun /nuk ke qenë as nuk je i shitun/ por nga mosdija dhee diletantizmi.

“Helmica”, sinqerisht e kam. Po t’ishte e mundur më mirë kisha dashtë të jem bagël se personi me nofkën Helmica! Ti helmon, kurse bagla i ndihmon bimët!

Nuk ia ke qëllu!, sepse e kam ba nji të mirë. I kam çliru Trojet e Shenjta shqiptare nga personi i keq me nofkën “spirituali” tuj i lanë, dhe tuj u bërë mërgimtar!

Nuk shqetsohem se nuk besoni sepse niseni nga vtvetja. Ju gënjeni dhe mendoni se rrejt edhe rivlët e juaj. Nuk e di por supozoj se as prift Kqira nuk ju ka shpall anmik.

Profesorin qëe sulmoni duke ia mvesh autorsin e shkrimeve të mia nuk e njoh, por sulmet e juaja më bindin se ai ësht përson që ka qenë është dhe do mbetet atdhetar! Unë jam Drejtor i punëve të kota pasi pos tjerash merrem me ju!!!
#
Katunari says:
September 25, 2010 at 8:08 pm

E dveta nji shok timin se pse nuk u lajmrua Leke P*****(katundari) deri tash,mos u ba marak thot se ka me u lajmrua por ja kan vonua leket e sa te marr cekun ne poste
do te lajmrohet prap,hajde dreq hajde thom me veti dhe nuk besova,ai kishte te drejte.
#
Genc Strazimiri says:
September 25, 2010 at 8:19 pm

SPIRITUAL
Drejtori i puneve te kota nuk jemi gabuar, ti dukesh.

Dhe sa per informate z. A. Kqira nuk ka kerkuar falje mo sa kane kerkuar per krimet kundra popullit Shqiptar Malazezet e tu.
Si arrite ne perfundimin, se eshte me i madhi atdhetar?

Apo mos te shtyn fanaticizmi?

Pse po te jete me i madhi tradhetar a mos e ka te shkruajtur ne balle, sigurisht qe jo, duhet zbuluar, ne dore kemi disa pune qe jane ne njeren ane te peshores ana tjeter e peshores eshte siper nuk ka gravitet fare, po perpiqemi te nxjerrim konkluzion, a merr vesh, si te baj?

Ta bej patriot me “frymen e shenjte”, sikur don ti.

Ti vjen duke pellit eshte me i madhi patriot, esht me i madhi patriot, pse therret si ajo shaka e keqe.
Se kupton dot se ka ketu edhe ca gjera qe kane lene nje shije te keqe ne njerez.

Qenke i trashe fare.

Sa per fanatik, fanatike fetar je se ske motivacion tjeter.
Per Haxhi Qamilin, Don Kqira yt ska ba ma pak se ai me shume pune te tijat, po ju dhe shokeve tuaj jua zune “asin ne dore” e besa ma zi se kaq smuj me u ba per ju, per ket jete keni krye.

Lexo mire cfare te shkruaj, te pyes; a ngjallet i vdekuni?
ti vec shkruan si papagall, Don Antoni, Don Antoni, e therrisni kte emer si i thirrje te shemtuem si kan ba ata te Haxhi Qamilit.

Ju fanatiket fetar jeni njesoj, don edhe me mu shit patriot, me qan hallin se a jemi ne patriota a jo, e per patriotizem s’tka ra ne men sa e ke jeten.

Vec feja te shtyn me ba at zullum jete qe ban.
E ma faqezez e shpirtkeqinj se fanatiku fetar nuk ka (mysliman ose katolik), po ky esht problemi jot se se kupton dot. Me ta zezat pune ne bote behen ne emer te fese, e ti merresh me me te zezat pune.

Une nga ato qe shkruan nxjerr perfundimin per ty, ti more njeri se di se ti me shkrimin tend po me tregon per veten tende.
E mjaft ma me keto Don ky e Don ai, e Hoxha, e Popi, na bani me vjell gjith cilen here me kto pislleqe.

Une nuk jam komunist, si une nuk ke pare me pare se je primitiv ti prandaj.
Flej gjum tash, edhe me kthe pergjigje neser kur te kthehesh nga puna.
#
Katunari says:
September 25, 2010 at 8:55 pm

Po bajim debate per fjalimin e A.K para prezidentit; se kush ja ka shkrue,

dikush thot A**** e dikush N******,njani thot B****** e tjtri mendon No** I*****,Une mendoj se fjalimin e lexuam nga A.K e kan shkrua L***** P******* ose Z** P****** e noshta te dy bashk.
#
diskutuesi says:
September 25, 2010 at 11:50 pm

Pse Katundari ti po kujton se ka pak lavierca qe i lupihen domit Anton per me ja shkrua ate fjalim. Esht shume cudi se disa kishin pas shum emocione nga aje fjalim dhe po na thojshin a e pe djal se cfar fjalimit ka pajte Frati yne ate dite per presidentin.He more berre po a pune e madhe me e lexua nje fjalim bile te pregaditur nga dikush tjeter, se sa dine me shkrua aje e dime ne mire, me kan than se Serbisht mirbolle shkrua, pore shqip hama dreq ni ka lidhje se cfar flete.Ka ardhur koha me e lane ket debat bse asht pune e kote, disa sduen me u binde kurre se u ka shkreh mendja me e e mbrojte te paverteten Kqira,Bardha) dhe se ska kushe qe i binde per ndryshe. Shume shpejt edhe kta do te shkojn per leshe dhe sdo te soset bota, per keta dy “GJIGANTA” te komunitetit qe mendojn se krejt bota sjedhet rrethe tyre. I ka marre mendja ne qafe, e kure dikujt don me ja thye qafen levdoje se ater krye puna e tije, keshtu edhe keta dy injoranta ma mire me i levdue se tashe edhe mosha i ka lane e ma mire me i lan rehat e te shkojn ne Parajse dhe e pacin token e lehte te Amerikes se asnjani se besoj se do te vorroset ne atedhe, Antoni ne Kosov jo ci jo, pore ase Ekremi ne Ercek se besoj, por kety qe te mujn besimtaret e tyre te ju shkojn te vorri nga nje her e te jua cojn kani lule te vorri. Jeta do te hecin para edhe pa ta, dhe komuniteti do te vazhdojn punene e vete, Kisha dhe Teqeja do te hecin perpara edhe ma mir se me ta, prandaj ta lusim zotin per shendetin e tyre.
#
Zef Kalaj says:
September 25, 2010 at 11:54 pm

…Oooo Hooo,,, une thashe se e late kete pune….!

Po a e dini nje gja tjeter …?1
Sot ka ardhe ne Post Oficce nje telegram nga Tirana….! Ku shpreh keqeardhjen zoja e pare e Shqiperise,,,,qe ishte habitur nga emocionet e shumta ,ne pritjen madheshtore te bashkeshortit te saj z.Bamir Topi,,,,dhe ka harruar te “falat” ne cante….(qe kishte sjedhe per miqet) por me miresine e saj – shprehet- se me udhetarin me te pare qe do te takoj ,qe udheton per Detroit ,do tua dergoj,,,pasi posta eshte shume shtrejt….! Nuk ka problem per emrin tim qe nuk u lancua kund,,,pasi cdo gja e kompensuat me te “falat” tueja ,,,qe na befasuan si familje….!

Me falni dhe faleminderit…!

( Ky eshte nje cikel nga blloku i shakave qe vazhdojne e dalin vazhdimisht pas vizites se Presidentit z.Bamir Topi ne Detroit)


Kujtoni morine e madhe te barceletave ne Shkoder para 90′ -tes

Kam nje parandjenje se do te ndolle dicka ne komunitetin tone,,,shpresoj per mire,,,tamam ashtu sic ndolli pas 90′ tes ne Shqiperi qe erdhi Demokracia….!!!
Prandaj ju keshilloj kush ka nje mundesi per te bere nje veprim qe ndikon per mire, ta bej sot,,,qe neser e mrapa mos ta mbaje turpin per tane jeten ne kurriz… te veproje, e mos tju mbuloje syte fodulleku ,,, qe jau mirembajne perkrahesit e tyre,,,sado te shumte qe sot u duken (dhe faktikisht jane) neser jane ne rreshtat e pare duke shfryre mbi ju…!

Ky eshte nje realitet i njerzimit,jo se paragjykoj une,,,keshtu ka ndodhe ne cdo nderrim sistemesh ,po ashtu edhe gjate ndryshimeve tjera shoqerore,,,sic eshte edhe kalimi nga nje besim tek nje tjeter….etj…!

Se shpejti do dalin ne qarkullim dhe te vihet ne skene komedia “Madheshtia e nje Vizite…”
#
intellectual1 says:
September 26, 2010 at 3:11 am

Perse nek parashifet rubrika per komentimin e vizites te presidentit Berisha ne komunitetin e New York-ut. Apo deshironi qe enveristat dhe UDB-ashat te ushtrohen ne poligonin e Malesise. Duket se Malesoret duhet te mbushen mend, qe te tjeret mos te luajne me ta. A thua kishte bere mire ndonje Kosovar (apo shqipetar nga Kosova), te rangut me te larte te se nenkryetari i Parlamentit ,te kishte ardhe te vizitonte komunitetin e Malesise.Perpara, kur nuk ishin ne pushtet , na vizituan Rugova, Thaci dhe Sejdiu. Tani jane te nxanun, dhe jane myusafir te vetmes organizate malazeze ne diaspore- Nakut. Kan pase thane “Haja qenit, pija qenit; edhe bjeri karadyzenit.” Gazeta “Ekspress” e Kosoves, shkruan disa artikuj per Dom Anton Kqiren. Gazeta e Shiperise “Shekulli” bene po te njejten gje.Nuk e shkruajne asnje fjale per torturen e Malesise nga shovenistet Malazez. Bile duket se jane accomplice. Nuk e shruane asnje fjale per boshnjakizimin (asimilimin) e shqipetarevet ne Mal te Zi. Rregullisht pohuan publikisht se shqipetaret ne Mal te Zi i kane te gjitha te drejtat. Rregullisht e perkrahen partine Boshnjako-Shqipetare: UDSH dhe liderin e saj Ferhat Dinoshen. Sa Malesoret mund te durojne me. Apo, sigurisht dicka nuk eshte ne rregull me ne. Jemi rritur si jetime dhe mesue te jemi servil. Per Dom Anton Kqiren, i cmoj shume veprat e tijna patriotike per ceshtjen shqipetare. Ceshtja shqipetare ne Ballkan eshte nje proces. Ne kete proces rroli i Malesorve dhe i Kqires zend vend te rendesishem. Por per ata qe mendojne se ky proces ka perfundua gabojne shume. Mos te kenaqen se jami ne fazen e provave. Pa marre parasysh rrolin e dukshem patriotik te Dom Anton Kqires – me se mirit per te tani do te ishte te panzionohet. Se bashku me te edhe quazi-politicientet e Malesise. Jo se nuk ishin patriot por nuk paten sukses. Metoda e sulmit ndaj Anton Kqires ka qene metoda me antishqipetare, qe edhe sikurse de ishte e vertete nuk munt te i besojme. Nuk mund te besoj se patriotet e Malesise, sikurese Leke Lulgjuraj dha Luigj Gjokaj do te pritnin kater vite e mos te dalin publikisht. Sepse eshte e vertete se “silence is acceptance”

ADMINISTRATORI
Edhe per viziten e Prof Dr. Bersihes ne New York,rubrika eshte e hapun
dhe vizitoret dhe komentuesit kane qene te lire per te shpreh mendimin e tyre.
Para se te shkruani,ju lutem vizitoni fillimisht ate reportazh me obsion te hapur per komente.
#
kujtim says:
September 26, 2010 at 5:29 am

Leke Pepa, se Z.P numeron kokrra krejt ai antoni vete….. vetem lexo shkirimin e tij per akivitetin dhe e kupton se fjalen e INJORANTIT Kcira e ka shkru Leka….
….
Lexojeni me vemendje ato qe kam shkru ma nalt. (unazen qe i dhuroj Bardha Ramiz Alise, amanet mos e harroni) Kjo asht e vertetueshme!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mesha qe ka mbajt Kcira kur ishte prezent Thaçi…., mose injoroni sepse edhe kjo asht e vertetueshme!!!!!!!!!!!!!!!!
….
Komunistat (D.B, i biri i brigadierit i cili u ba brigadier vetem mbasi u ba komunist) E.B qe adhuron Ramiz Aline, …. dhe sozia e Milloshevicit, A.K.) ngrihen e shpallin krejt malersoret muta, krejt shqiptaret qener… dhe vjen nje gjyse Leke Pepet e do trecereksha te tjere, si puna e spiritualit, me na ba degla…. !
….
Pa shku tek metoda e fundit, metode puro KOMUNISTE. Do te hapim nje Media qe te lavderojme veten e te sulmojme , kercenojme e te shpifim per ato qe nuk na dashkan.


Tu mbylllim gojen e jeten atyre qe ditkan te VERTETAT tona te ndyra.
….
Leke Pepa ketu ma nalt paska thane prap ate qe i thote Kcira me perserit.
Se skandali i tij ne youtube paska qene i sajum. Po si ka mundesi qe jeni kaq Hajvana????
Eshte KONTROLLU puna e vidios -skandal e Kcires!!!!

Asht investiku jo nga kundershtaret e Kcires,por nga shteti amerikan , nga mediat amerikane dhe nga dioqeza e detroitit.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dhe ju prap ngulni kembe si gomari se ka qene e sajume????
Fakti-vidio e Kcires sjelle ne jete thenien e perjetshme: Une them qe ujku ti prap qe gjurma.


Mor ju te pamarrun vesht, mor ju qe doni me i thane te zezes se s’ban te bardhe…. , vidiojaj asht e pamuhueshme. Dhe kjo verteton me se shumti te gjitha vidiot e ardhshme te Kcires e te Bardhes….!Te cilat edhe keto do te bajne jehonen e duhur (se pleqte po cofin per pak jehone). Te cilat edhe keto vidio kane me u invstiku jo nga kundershtaret e Kcires e te Bardhes, por nga shteti amerikan (shteti amerikan nuk blihet nga leket e Bardhes e te Kcires), kane me u investiku nga media amerikane, (te cilen nuk e blen dot Bardha as Kcira)…
….
TV-ja e re qe po hap Bardha me u hakmarre, me mbulu te verteten e tij e me ju shoif te tjereve, …. dhe gjithe c’po montojne klysht e bardhes e te kqires…. kane me u investiku… nese nuk kane fillu keto investikime. Dhe keni me pa Bardhen pa breke duke mbyll TV karshi do gjobave fort te shtrenjta per sajime,shpifje kercenime etj etj etj.


Ekrem Bardha asht aq i rrjedhun i shkreti, aq hajvan e aq pis…. sa nuk e ka iden se ku fillojne as ku mbarojne te drejtat e medias. Kujton ekremi gjori se hapja e medias se tij, ka me rrafshu te verteten.Kujton ekremi se media e tij, ka me e mbrojte Kqiren e ka me sulmu kundershtaret. O i shkreti Bardhe ne cfare qorrsokaku asht tu hyj tash ne fund. Po hyn ne kapitullimin e tij Fatal.
….
Kcira ka me pase fatin e ,milloshevicit ndersa Bardha fatin e Enver Hoxhes, te cilin e kujtojne si monster. Vetem si monstra kane me u mbajt mend edhe Kqira edhe Bardha. Sidomos me kete hapjen e TV. Ngrihet e hap copa e injorantit Media me u hakmarre!!!
Ngrihet copa e injorantit e ban gafe mbas gafe. Por gafa qe i vulos fundin asht euforia e tij ; Do te hap nje Tv qe te shkaterroj kundershtaret, tu shpif kundershtarve etj etj.Me gjase nuk i ndezi pushka asnjanit atyre qe Bardha u dha leket me vra filanin e filanin e filanin. Tash po i duhet me pagu filanin e filanin e filanin me shpif ne TV qe po hapka Bardha. Ky TV licensa e te cilit asht nise me u investiku…., hapsi dhe te gjithe punonjesit…. e TV-se

Si ka mundesi qe nuk bjen plaku me kembe ne toke,e me pranu Fundin e tij…. te merituar.
Kot nuk thone po u rrokullis guri prej “majes ” se malit mos i dil para me e ndale, se te merr me vete…. ! Nuk ndalet pa ra ne fund. Mbasi te bjeri bash ne fund, mendohu a ia vlen me e ngrit edhe nje here atje ne “majen” prej ku ra!!!!!
….
Nje detaj te Ekremit ne lidhje me mediat ekzistuese ne Detroit.
Ka tash 10 vjet duke e sponsorizu e duke e mbeshtet TV e Gani Viles. Dihet se pse kish zgjedh me u kujdes per Ganiun. Ganiu ishte idhull i Ekremit, per vete te djeshmen e Ganiut. BARDHA ka shpresu se ky asht komunisti ma i denje i ardhur ne Detroit. Keshtu qe 10 vjet rrjesht investoji per idhullin Gani i cili i mbushte shpirtin me nostalgji per enverin ,Bardhes.
Por me gjase, Ganiu, ne mos i ka ba mutin nostalgjise komuniste, asht ba kapitalist.

Dhe ne momentin qe BARDHA dyshoj se Ganiu nuk asht ma edhe aq Komunist,por asht bisnesmend, u prish me te… dhe iu kthy ne armik.
Bardha asht armik mete gjithe ata qe nuk jane besnike te komunizmit!
….
Bardha ne lidhje me revisten “kuvendi” edhe kjo nje media ne Detroit.
Nuk e di nese e ka sponsorizu ndonje numer te kuvendit a jo. Por di se ,Bardha ka shpreh nje antipati te thelle ndaj Kuvendit,

1. sapo ka marre vesh se botuesi i saj, nuk i paska sherby kurre komunizmit.
2. Sapo ka marre vesh se botuesi i kesaj reviste asht “malok” dhe katolik!!!

Sido qe Kuvendi ka shkru ndonje shkrim per Bardhen (ashtu sic edhe vazhdon te shkruaje – ( por pa shkelur asnjerin nga ligjet e etikes e te profesionalizmit te medias). E kam pa me syte e mij,kete Bardhen , me syte e mij e kam pare, teksa ne nje darke komunitare, ne xhepin e xhaketes se tij te “zeze” mbante nje nga numrat e kuvendit, dhe e nxirrte nga xhepi e ia tregonte gjithekujt kush iu afronte. Nuk i tregonte revisten,por direkt e faqen ku shkruhej per veten e tij.

Mendo sa i paskurpullt asht Bardha. Megjithese nje jave me pare e kisha pare me syte e mije duke nxjerr me dhjetra here revisten Kuvendi nga xhepi i xhaketes e duke ua treguar gjithekujt shkrimin per Ekremin ne kete reviste, fiks nje jave me vone…. madje ne takimet qe organizon Kuvendi, madje i ardhur pa Ftese por qe kuvendi nuk i perze ato qe vijne pa ftuar…, Bardha bash ne buken e Kuvendit, e kam degjuar me veshet e mij, duke iu drejtu njanit qe nuk ishte vetem (por ishte me mu dhe me nje tjeter).

Pse vini ne aktivitetet e Kuvendit, kuvendi asht garbigj. Mendo se cfare Plehu asht Bardha…. edhe pse ishte vete aty, bash ne takimin e kuvendit, madje i paftuar,por ama brenda ne takim, u kerkonte llogari te tjerve se pse kishin shku….
….
Dikush i asht drejtuar ma nalt Kujtimit, dmth mua.
Ju baj vec nje pyetje. A mjaftojne keto dy raste qe solla, duke qene deshmitar okular…. qe te kem nje opinjon per kete njeri “patriot” me emrin Ekrem Bardha?

Secili prej jush te me thote:
1.Cfare opinjoni do te krijonit ju per nje njeri qe e shikoni me syte tuaj dhe e degjoni me veshet tuaj….
2.A do te besonit qe nje njeri kaq i shtirur ,kaq palaqo mund te jete patriot e se mund te kete bere ndonje gjest (se kush po pretendon per vepra) patriotike???????
…..
Kisha me pyet LekePepen, a i ke mbaru ditet e depertimit,dhe je duke mbajt mendjen ke ndonje premtim qe te ka dhana Bardha me Kqiren me te dhane ndonje vend pune ne median e tyre ????

Kisha me te keshillu krejt ne dashamiresi,mos fluturo me pras. Prit te pakten sa te bahet TV-ja e Bardhes 6 muajsh.Se per 6 muaj ke me marr vesh se ku e si kane me perfundu TV-ja me gjithe bardhen dhe “gazetaret” dhe ato trimat qe po bajne kerdine duke vra e duke prere per hater te lekeve te Bardhes.

(nuk lane vend pa shpreh dhe kercenue se do ti vrasim dhe burgosim kundershtaret e Bardhes. O popull para se ti shkoni Bardhes prapa me na vra ne kujdesuni per familjet tuaj.Te lutem administrator publikoj se edhe n.q.s ndodhe gje FBI ti kete te publikuara…)


Bani durim e mos fluturoni…. ne eufori….premtimesh te ndyra.
Durim….!
#
kujtim says:
September 26, 2010 at 5:43 am

Tash e mbrapa duhet shkru emrat keshtu:

A.B, E.K, B.E, dhe A.D…

hahahahahaha
Per Lek Pepen , “Z.P.”-në e ndonje tjeter do te mendohem se cfare emrash me iu sugjeru…. ne te ardhmen.
….
Tung edhe kesaj here!
Ato qe po kercenon Bardha me Kqiren, fletshin rehat.
Ndersa ato qe po hane leket e bardhes e te Kqires…. pafshin sa ma pak anderra te frikshme!!!
#
lulzimi says:
September 26, 2010 at 6:03 am

ne vazhdim te komentit te ardianit se te tjeret nuk kam kohe me i lexu se qenkan ba shume e shume te gjate!

Mbas gjithe ketyre ngaterresave, kercenimeve e ku po di vete se cka ban nate e dite bardha, sa mire qe nuk i shkon mendja se ne mos ketu, dikund ne shqiperi (lac -mamurras, tirane… pse jo nndoshta ne korce ose Kolonje tash po del ndonje hund lesh qe nuk ia ndine per leket e bardhes e po ta hedh ne ndonje mocal…. ! Ne shqiperi nuk te nxjerrin prej burgut vetem dollaret e bardhes, te nxjerrin edhe eurot…. LOL Simbas do thashethemeve Ekremi ka ba armiq edhe ne shqiperi me oke.
Te pakten te bajne kujdes keto sherbetoret e tij per te…. se me ba me i ndodh gja Ekremit u ngelin grate e kalamajt pa buke!!!
Eshte e dhimbshme me shku tan ky milioner si qeni ne rrusht!

Ruje o Zot robin prej vetes se tij se pari, mandej prej kundershtarve!!
#
spirituali says:
September 26, 2010 at 6:23 pm

Më të vdekur jeni blloku i juaj që e sulmoni sesa Ai që e sulmoni!
Pajtohem plotësisht me shkrimin e “intellectual1″ përveç opinionit në lidhje me pensionimin e Fratit.

Po citoj: “Pa marrë parasysh rrolin e dukshëm patriotik të Dom Anton Kqirës – më së mirit për te është të pensionohet”. Fund i citimit.

1. Klerikët katolikë nuk pensionohen sipas rregullae të shteteve apo laike.
2. Ai mund të pensionohet për shkaqe personale /jo e maskuar/ por sinqerisht sipas vullnetit të vet e jo as sipas dëshirave të errëta të lukunisë që nuk prajn me e sulmu të dirigjum nga dashakëqinjt e shqiptarëve dhe në veçanti /dashakëqinjt/ të Malsorëve të Malsisë së Madhe dhe Kreshnike, dhe të Mërgatës së saj në Miçigen!
3. Nuk mund të pensionoet as me dëshirën apo propozimin e “intelektual1″ shkrimet e të cilëve i çmoj afër të vërtetës!
4. Sikur Domi të pensionohej tash kishte me çu uj tek pushtetet sllave antishqiptare, tek sherbëtorët e sllavëve që jan mjaft jo vetëm në Malësi por edhe në mërgat sidomos në Miçigen!, dhe tek e gjith lukunija rreth tyne antiZot e antiTolerancë fetare, etj. dhe tek sockomunistët e majtistët të cilët sulmojn çdogja të shenjt n’emër të Popullit e Shtetit por veprojn kundër Popullit dhe Shtetit.
5. Edhe sikur të jepte dorëheqjen Z. Kqira, jo vetëm që ishin lavdëru lukunija se kinse ata paskan pas të drejt, por edhe ma shumë i kishin shtuar sulmet dhe padronet u kishin dhënë edhe më shumë $.
6. Këta mjerana edhe pa Dom Kqirën kishin vazhdu edhe me zell më të madh që të veprojn në dëm të shqiptarëve dhe në dëm të Malësisë në veçanti!, sepse e kanë marrë /ata që e kanë marrë/ këtë detyrë dhe do të jenë betuar se do të punojnë për ta. Nuk e di a është sajesë se kinse një oficer gjerman i L. II Bot. ka deklaruar se gjithkun i kemi paguar spiunët e provokatorët kurse në Shqipni nuk kemi nevojë me i paguar. Sot spijunat tonë janë ma të mençur dhe punojn për para gjak = haram!
7. Pensionohen edhe me vendimin e institucionit arqipeshkvisë etj. nuk e di saktë.
8. Supozoj se nuk është më mirë as personalisht për te sepse nëse nuk është bërë imun nga veprimet e lukunisë jam i bindun se as atëherë nuk do e lënë rehat.
9. Nuk do e lënë rehat kjo lukuni e përzier me të sigurimit të fsheht sllav, e fanatikëve të dy religjioneve, e sockomunistëve, e majtistëve, e injorantëve, e atyre me vetëdije të errësuar as kur të jetë trupi i tij nën dhe, ashtu siç u ka penguar edhe komunistëve shqiptar e padronëve të tyre sllav kufoma e At Gjergj Fishtës!


Zoti i ndihmoft personat që u shërbejn forcave të errëta!
Unë i urove por pa i ndihmuar ata vetes Zoti nuk mundet me i ndihmuar, sepse ua ka lënë njerëzve në vullnetin e tyre të zgjedhin dhe si të zgjedhësh do dhurohej /është mirë mos me ia lënë vetes/ dhe do e dënosh veten. Perëndia kurr nuk ka dënuar, nuk dënon as nuk do të dënojë!
10. Dom Anton Kqira në këto raste dhe me atë deklarat verbale për shkak se është sanguinik /gjaknxeht/ e i padurim e ka bërë edhe një të mirë, megjithëse mundohet lukunija të maskohet kinse në emër të virtyteve, patriotizmit, etj.

Unë, /mundohem të jem pro të Vërtetës/.
Të gjithë ata që shkojn në kish ku ai meshon dhe shkruajn afër të vërtetës janë edhe në Vijën ProNjerëzore, ProAmerikane, ProIslame, kurse lukunija në vijen e anmiqëve që shqiptarëve dhe në vijën e armiqëve të Islamit Paqësor, Tolerant, Human dhe të Solidaritetit!

Kërkoj falje se shkrova shumë!!!
#
Katunari says:
September 26, 2010 at 7:30 pm

Pash besen e zotit more Administrator po si mundesh me i publikuar shkarravinat e spiritualit.
A po e shef se eshte bythelupis e asgje me shume
UDB-es se Serbis dhe te Malit te Zi u konvenojin deklaratat e Anton Kqires dhe shkrimet tua me te cilat e perkrah ate qe derdhi lot dhe qajti per ata qe Millosheviqi nuk i repi nje milion e 900 mij qej te Kosoves,njesoj si beri me 260 mij qej ne Bosne,e kurgja ma keq nuk kishte ba.

Ketu e keni hallin ju qe e perkrahni kyt njeri te cmendun.Serbia e Mali i Zi e lusin zotit dite e nate qe planet e Kqires te realizohen sa ma pare,per tu rikthye ne Kosove dhe per te marrun ate krejt si ne kohen e Pashk Kqires i cili ne librin e tij me titull”Memoaret e Pashk Kqires” shkruan:“Shyqyr qe e pruni zoti ne Kosove qeverin e Kral Nikolles”.

Fuqishem besoj se Spirituali eshte serb i kosoves ose vrakacor i cili din me shkrua shqip,a mund te jet ndonji mbeturin shqiptar i paguam nga qarqet dhe qendrat antishqiptare.
#
Leke Pepaj says:
September 26, 2010 at 7:55 pm

Dihet tashma se pothuaj dy apo tri mendje e duar ,por me nickename te ndryshem ketu lavroin ne menyren ma te percudnuar me fjalen e lire ! Pa as ma te voglin respekt per te drejta dhe lirit e tjetrit ne komunikim ,pa as ma te voglen etike ,mjerisht pretendoine se jane eleite Kujtimja ,(Kasandra ma pare e tjera …….. ,po keshtu miku eme me nickname katunari ) E nderuara Kujtime! I nderuar Katunar e di qe je lindur dikund 1500 meter mbi nevelin e Detit dhe jeni thirre si Ju edhe Une Malesor . Si Ajo Kujtimja edhe Ti qe kurr su burrnove jo se nuke ke dije e bagazh ne shume fusha ,por je i gatuar keq shpirtnisht dhe vuan nga dy a tre vese qe ne vend ti luftoshe i ke ushqyer e te kane mundur ,ndersa Kujtimja asht nje thes plot me mbetje qe per baze ka shpifjen dhe intrigen ne anlimit .Ju me thoni si me qesendi se paskam prit cekun qe te prononcohem ! Oh sa i dhimbshem ky mendim! Mesa duket me kini ngatrruar me veheten qe nuk jane parimet dhe bindjet bazuar ne fakte qe ju bajne te shpreheni por Paret ! Gaboheni zotrote se as qe ka tentuar kush t’me paguaj apo qofte edhe nje telefonat apo falenderim per qendrimet e mia e kame fjalen nga i atakuari direkt (se nga qindra bashkeatdhetare nga mbare trojet Etnike kame pase falenderim per qendrimin tem korrekt dhe konstruktiv ne kyt ceshtje)! Pse ? Sepse as i lind nevoja as nje moment besoi per Mua as per te tjeret qe jane pronocuar ne mbrojtje te vertetes dhe Personalitetit te madh D.A.Kqira, qe tua kujtoi kush se cfare duhet te baine ne kyt rast !? Asht ndergjegja Atdhetare e secilit e aqe ma teper Une personalisht qe pata rast te Njoh nga afer D.A.K dhe avangurden sulmuese celulen e Bashibazukeve qe per nje plesht duan te diegin gjith Jorganin dhe motivet e cmendura qe i shtyn ne kyt agresivitet te pashembullt me gjith prapavijen e thedhe antikombetare te perzier me pagesat ne Euro&Petrodollar . Kujtimja me kujton ditet e deportimit ! Menduka dhe per nje vend pune ne media per Mua ! Ne radhe te pare as atje kur isha nuk pata marre deportim u largova pa e mbaruar proesin e legalizimit ! Un edhe pote isha atje as qe dote pretendosha per nje vend te till sepse e shoh qe nuk jam i asaj fushe ! Akuzoni se ja paskan shkruar te tjer fjalimin D.A.K qe edhe po te jete ashtu nuk ka ndonje problem ,por Une jame mase i bindur se D.A.K si shumica absolute e Klerit katolik e ky ne vecanti shquhet per karizem dhe nje goijtari qe i rrjedh nga thedhsia e zemres dhe shpirtit dashuria e pamatshme per Atdheun dhe Kombin qe i takon e ka kompozuar e shkruar ate fjale ashtu si kendon e medon shpirti mendja dhe zemra e tij e madhe pre Atedhetari te paepur.Ju qe ne nje ane ankoheni se jeni kercenuar si perfajqesues te mediave ne anen tjeter kercenoni te tjeret qe dashkan te hapn nje media te re ! Une dot thosha qe edhe nje dollar te vetem po te kete dhane dikush per keto media nuk duhte ta shajme por ti themi me plot gojen tu shtofshin edhe ma shume e jo te terbohemi e te krijojme te tilla insinuata ! Une isha i pranishem ne te gjitha aktivitet e Kuvendit deri sa erdha kendej ne disa ishin te pranishem dhe D.AK. & E.Bardha . Une nuke vuaj te dukem e nderuara kujtime mund ta pysish Botuesin e “Kuvndit” se ndoshta e takon ndonjeher !? Ai me plot rrespekt me ka shpreh jo nje here qe Leke kur te duash kame deshir qe ta japish nje interviste e me beso pa as nje peni pagese vec ne shenje respekti per Mua dhe jeten teme qe te tjere ja kishin than ! Une i kame shpreh mirnjohje dhe falenderim duke i thane qe ketu ka shume te mrituar Aktiviste, Intelektual e Atdhetare me nje aktivitet shume vjecar e duhet te zane vend ne faqet e Rvistes Tuaj ,neqoftese dote jeme ketu ne vitet e ardhshme ndoshta edhe une do te jeme pjesmarres ne ndonje interviste . Ju ftoi ne menyren ma njerzore i dalun ketu me identitet te plote qe esht mir te ndaleni nga kjo rruge qe nuk prodhon asgje vec budadhadhaqe e mjerisht edhe e dini ,por ndoshta e kini te veshtire te jetoni pa prodhuar intriga shpifje dhe denigrime non stop …………..Vo kam postuar edhe mbrame nje koment ne replik me Katunarin por nuk e pashe te cfaqet .
#
Besa says:
September 26, 2010 at 9:00 pm

SPIRITUALO, SHUME GABIM E KE.
TI NUK MUND TA MBROSH A.KQIREN KURRE.

Ai vrau vehten me ne fund me ate arme qe vrau e largoi nga kisha e SHEN PALIT qindra e mija njerez e famile te ndershme pra me GOJEN e tij.

Ai eshte i pa rehabilitueshem, sidomos per arsye se paburresisht vazhdone ti mohoj ato qe i ka bere e keshtu thene ai vetedhjete urrnimet e zotit.

Si mund te besohet nji prift i tidhe si mundemi qe atij tja besojm punen e mesenxherit me zotin. Ai per mue eshte i FALIMENTUAR, e i tidhe je edhe ti spiritual e te tjeret qe merreni me suoeriorin tuaj Kqira.
#
Genc Strazimiri says:
September 26, 2010 at 10:46 pm

O spiritual nuk te ndihmoj dot, se je fanatik fetar dhe ty nuk te mbushet mendja dot, semundja jote eshte shume e rende!

Ti je gati te nxjerresh nga goja gjithshka vetem per te mbrojtur “Fratin” sepse ti je fanatik fetar.

Po te jap edhe nje argument dhe nuk do te merrem me me ty;
(meqe je ne New York, si une) aty ku Kqira shkeli per here te pare token e Amerikes diku ne vitet 80, ai ne nje meshe atje na tha teksualisht:
“Cfare keni qe protestoni kundra Jugosllavise, Jugosllavia sna ka ba gja, muslimanat na kan ba, Jugosllavia eshte vendi jone, hajdeni pra vellezer te shikojme kishen tone e hiqmjuni demostratave, hajd pra bahuni te mire, zoti ju bekofte”

e nese kjo nuk eshte kundra popullit Shqiptar, une nuk muj me di se cfare eshte.

Kqira ka marre fund zoteri.
Por edhe ty zoti te dhashte kivet per Kqiren!
Se ka kruye, kur shkon ne perurimin e Katedrales dhe nuk lejohet te veshi teshen qe e ka vesh tane jeten, dhe thuet nga arqipeshkevia e Kosoves nepermjet sekretarit se: ” Kqira nuk eshte i mirseardhur nga ne” kjo eshte qe ke mbaru.

Vetem i rrethuar me taleban me kryq si puna jote mundesh me vazhdue me mbijetue, edhe vetem larg toka Shqiptare, a merr vesh.

E denim me te madh se kaq nuk munesh me marr ksajte.
Kur ta zene “Fratin” prej teshash e ta cojne me u rrfye e pendue per 3 jav, don me than se ke krye, e kur nuk don me shkua i vjen keq per ty.

Kjo eshe demokracia Amerikane, se te kishte qene diku ne vendlindje do e kishin hedh per leckash jashte si fratin ne Veliopje.

Ty shkijet nuk te kane lane te behesh patriot, ty e te tjereve i kane mshua me ju ba fanatik fetar, e kur keni urrya vllaun shqiptar te besimit tjeter te kan rreh ne krah se sa i mire je te kan thane, e ti si shtaz qe je je gezua, keshtu kan ba edhe me ata te fese tjeter a merr vesh.

E ti kur nuk ke msua deri tash, nuk ke me mesua me u ba njeri kurr.

E turpin tuej ju sdini ku me e cua e vec doni me ja lan dikujt ne dere.

Tan keto qe thua: komunista, e udb, e shkau e tana kto, sjan gja tjeter vecse veglat e malazezeve e Serbeve te tu qe ti paten dhane ty e shokve tu e Kqires me e ba lamsh ket popull e vec tash ti spo din cme ba me to e po i gjun te tana me njehere, po nuk mundeni ti bani gja popullit Shqiptar se tash kemi krijua imunitet nga ato ofendime tipike te njeriut pa argument si ti.

Une vet, po te jem si Kqira hip e hidhem nga nai pallat i nalt, edhe shpetoj.
Se nuk rri dot e te me thone: “kqyre vec per pare e ban, se t’kishte pas ftyre kishte shkua ktyit” ket ja tha besimtari besimtarit, ne mesh te dielen para dy javesh.

Nje bashkatdhetarit tone te ri ne moshe, para pak kohesh deshi ti hiqte kryqin me zor prej qafe pse duke i thene: “ti sje besimtar” pse nuk e ka pare cdo te dile ne kishe, e si mund te merret rinia jone me ket njeri.

Ky more Spiritual eshte ai qe une nuk e therras dot Don Antoni qe te mos ofendoj besimtaret dhe fretnit Katolik qe nuk jane si ky, por ky duhet quajtur: Don Anton Mulla Omari per te krishtere, e ti duhesh quajt vec Taleban i thjesht i krishtere.

Une nuk do te merrem me me ty.
GS
#
Besa says:
September 27, 2010 at 12:17 am

O mbledhi mendet o Lek Pepa se te suportosh D.A. Kqiren eshte e njejte sikur te kendosh Enver Hoxha tungjatjeta.
Te dy diktatore e vrastare, Enveri me pushke e ky superiori jot me fjale. Te dyja vrasin e shume here fjalet vrasin me teper.

More Leke, more Leke ne kem hanger shume me shume buke me te dhe e njofim teper me shume se ti e ndigjo e hapi pake venat e mendjes se me kryethidhek ska arrite kush gje.
Kqira eshte asgje tjeter vetem nji diktator i djegur e nji antimalesore i perbetuar.
Mendo pake more Leke nese telat i ke gjithni ne vend.
#
spirituali says:
September 27, 2010 at 1:28 am

Jam një kokërr rërë në shkretëtirë!
Jeni kapë pas priftit e tash edhe pas meje si rriqna në prapanicën e gomarit!
“Mbas kalit të mirë çohet pluhuni”!
Më falni ju të nderuar/a të ndersh/ëm/e që po bie nganjëherë në nivelin e lukunisë!!!
#
Nabom says:
September 27, 2010 at 1:49 pm

LEKE PEPAJ
D.A.K si shumica absolute e Klerit katolik e ky ne vecanti shquhet per karizem dhe nje goijtari qe i rrjedh nga thedhsia e zemres dhe shpirtit dashuria e pamatshme per Atdheun dhe Kombin qe i takon e ka kompozuar e shkruar ate fjale ashtu si kendon e medon shpirti mendja dhe zemra e tij e madhe pre Atedhetari te paepur.

Nabom,
E vertet e zotit ashte more Leke se Kqira flet dhe vepron ashtu si “kendon e mendon shpirti mendja dhe zemra e tij”?

1.Siq mendoj dhe siq ja duan zemra e prishur e shpirti katil i foli fjalet ne prag te pavarsis se Kosoves per 2 milion shqiptar(Qej).

2.Ata qe e mendon e ja ndiejin zemra dhe shpirti e foli ne interviste televizive”malesoret jane kafshe kafshash,TV nuk ja publikoj por ajo video egziston ne arkiv.

3.Siq mendon e si ja duan zemra dhe shpirti u tha plakave malesore,leni ato urate e percjedhne meshen se kur keni qen te reja nuk keni lan gja pa ba.

4.Ashtu si mendon e si ja don zemra e shpirti i tha Lulash Palushaj mbas nje duartrokitje qe mori per nji fjalim,duortrokitni se dual gomari prej lloqi.

5.Ashtu si ja duan zemra e shpirti tha me qina e qina here prej lterit”ata nuk jane shqiptar por jane turq”.

6.Ashtu si ja don zemra e shpirti i tha para 2000 besimtareve te ndjerit Gjeke Palok Jusit(70 Vjec) nga Rapsha e Hotit”mos u qeshni se po i bjen mustaket ne toke prej turpit”.

7.Ashtu si mendon e si ja don shpirti e zemra tha se malesoret qe kan udheheq me festival i kan bush xhepat e vet e nuk na ka mbet gja.

8.Ashtu si ja thot mendja e shpirti tha per malesoret te tu e te mit se po i pine kafet e mengjezit e nuk po i paguajin,mas e caktoj nji njeri per ti ruojt ato mos ti vjedhin malesoret.

9.Ashtu si mendon e ja thot zemra e shpirti per festivalet e malesorvet,vllaznive Gjokaj dhe Palushaj tha”kyt vjet nuk kem pas shume popull ne festival se ka qen edhe festivali i gabelave.

10.Ashtu si mendon e ja don zemra e shpirti tha prej lterit sa e sa here”kan nis disa gjela me kendua ksajte por le ta dini se tjeter gjel ketu nuk kendon pos mejet.

11.Kur e pyeten se pse i ofendon malesorte tha”Ashtu i lyp mushka drut”.

12.Ashtu si mendon e ja don zemra e shpirti e shkroj ne librin e tij per kolegun don Preke Ndrevashen se ashte spijun i UDB,e se kisha e Zojes Pajtore ashte kisha e zojes qyqe,e se ajo ashte kisha e UDB.

13.Mbas gjitha ktyre ofendimeve qe jau bani,don Ndue Gjergji e perkrah pa rezerve per aresye se sorra sorres nuk ja xierr syt,jane te dy kosovar prej nji vendi.

14.Ti qe po na shet met ktu pa nderpre a po na trego per te mirat e tij pse nuk e ftoj ipeshku i Kosoves per te marr pjese ne inaugurimin e katedrales?Pse nuk e lejuan me u vesh?Pse nuk kishte vend te rezervuam per me u ul e pse nuk e lejuan qe te futet ne vendin ku u mbajt kokteli?Pse nuk e prenoj ipeshkvi i Kosoves per te bisedua me te e pse e ignoroj kyt meshtar e person kaq te madh e atdhetar si po na e paraqet ti.

15.Ti po paraqitesh se je malsuor dhe po e persrit sa e sa here,edhe neqofte se je,je malsor me bisht e me rroska kur e perkrah nji antimalesor te perbetuam.
#
spirituali says:
September 27, 2010 at 2:31 pm

As nuk i jam lut kujt, as i kam urdhëruar, as nuk du as nuk mundem që të detyroj dike të reagoj në shkimet e mia! Ju vet e keni bërë. Nuk jam marrë me asnjë prej jush pa marrë parasysh se ua kam përmend nofkat dhe kam reaguar në shkrimet e juaja. Jam marrë me vjedhjet e helmimet e juaja.
Kam harru me shkru në shkrimin e gjatë se në mes jush ka edhe antiSkënderbe, antiGonxheBojaxhiu!

“Krymbat sulmojn frytet ma të mirë ashtu siç shpifarakët sulmojn personalitetet e mëdha”!
“Bora bie për të zbuluar gjurmët e egërsirave”!
“Ata që ia çelin gropën tjetrit bijn vet brënda”!
“Anmiku më i madh i shqiptarëve janë vet shqiptarët”! I Madhi Faik Konica
“Sy për sy të gjithë bëhemi qorra”!
Sa shumë therë hosteni i së vërtetës!!!

Kisha dasht të jem në Njujork se është qëndra e Botës, por mbasi “qenke” /besoj se gënjeni përsëri/ por sikur t’ishit në Njujork më duhet të ruhem që të mos më shpojë penda e art e juaja me të cilën shkruani!

Populli ynë e ka edhe: “Nuk frikësohet ariu me shoshë!!Ia keni nis përparimit ju që nuk do merreni me shkrimet e mia, gjë që prap nuk do jetë afër të vërtetës. Nëse nuk do të reagoni me shkrim, do i lexoni?! Edhe me i lexu është me u marrë me shkrimet e mia, të cilat nuk mund t’i vlerësoj unë, as ju që jeni të verbuar nga urrejtja! I vlerësojn ata që vlerësojn sipas vlerës së vërtetë e jo sipas bindjeve, paragjykimeve, etj. etj.

Administratori më ka habitë për të mirë që nuk cenzuron shkrimet! I jam mirënjohës shumë që i lejon të gjithë të paraqesin vetveten si në pasqyrë!

Nuk e kam të qartë pse trimoshi don që të cenzurohen /të ndalohen/ vetem shkrimet e mia?!

Po mbasi ju jeni në të drejt, ju nëse nuk keni fituar do të fitoni. Pse aq shumë jeni nevrikos, dhe nuk keni durim?! E drejta vonon por fiton!

P.s. Trimoshi që e ditka se qenkam në Njujork qenka më i aft se FBI pasi besoj se as ajo nuk e din se ku jetoj sepse ajo nuk merret me persona minor siç jam unë!!!

U kërkoj sinqerisht falje të gjithë atyre që ua kam trazu shpirtrat me shkrimet modeste të mia!
Grigjja e juaj ka ma shumë nevoj për dashuri se grigjja që u kundërvihet juve!!!!!
#
Beleshja says:
September 27, 2010 at 6:37 pm

Gabim gabim,spirituali jeton ne Michigan por shkrimet e tij i poston te nji mik i tij ne Njujork i cili i con ne Albdreams.
Te gjithe ata qe e perkrahin Anton Kqiren ne kete kohe e pas debaklit total qe pati ne Kosove jane antishqiptar,e sidomos spirituali i cili ter jeten e tij ka punua per interesa sllave,te cilen gje po e ben edhe sot.
#
lulzimi says:
September 27, 2010 at 6:49 pm

Per Leke Pepen qe ka hyp maje plehut e po fryhet aq shume sa asht ka pellcet.
….
Nese me kthimin e emrit Kujtim nga gjinia mashkullore ne gjini femrore,dukesh se sa patetik je. Sepse nese ne cdo shkrim ty te perfytyrohet Elinda Marku, (dhe ne fakt jo vetem ty…. ) ta dish se,pena e saj asht nder te parat pena qe u ka dale hapur anton kcires, beleshit dhe ketij spiritualistit. Pra te jesh i sigurte se as ty nuk te ka frike,keshtu qe nuk ka pse me tu fsheh nen Kujtimi

1.Pash nderin e famijles tande, kush je ti LekePepa??? Kaq merak te ka mbet qe nuk ke ba emer deri tash, e tash po i vishesh si kepuce e vjeter kembes se Kcires??? A ta merr mendja se ke me mbet ne histori si patriot????hahahahaha
Ke zgjedh “ceshtje” te dobet per me mujt me u ba patriot. Nderro klient!!!

2. Per LekePepen (kete inetelktual, gazetar, e patriot te vonuar(deshtuar qe ne hapat e pare-fundit)), per Spiritualistin qe me paramendim , me bindje… dhe hapur me qellim arrin me pohu se 1.900.000 shqiptaret qe Kqira i quajti qener qe duheshin rrjep nga milloshevici, tash duhet t’i vlersojme sa nje Plesht. Dhe per kete plesht sipas Leke Pepe (tullumbaces) hajde te ruajme JORGANIN Kqira.
….
E tmerrshme deri ku arrin antishqiptaria juaj!!!!!!!!!!!!!!
Kafsheria juaj. Dhe shpirti juaj KRIMINEL.
….
Pra sipas Leke PEPES e te gjithe atyre qe me dashje ose me naivitet, thone se 1milion e nenteqind mije shqiptaret (“qener”) nuk jane as ma shume as ma pak se sa nje Plesht. Duhet me rujt Jorganin Kqira!!!!
…..
Dhe Leka biles trim i madh del pa nick name dhe ban kesisoj pohimi.
(nuk digjet Jorgani kqire per nje Plesht . qe don me thane. 1 900 000 jane te barabarte me nje plesht, per Pepen e shoket e Pepes.
hahahahahahahahahahahaha
….
Une i kam mbledh te gjitha keto komente ne nje file te vecante!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Komente pa rendesi jane ne fakt!!
Por ne fakt pikerisht se jane kaq te parendesishem , kane nje rendesi te jashtezakonshme…… ne te ardhmen e shpejte.
….
#
leka asht kujtimi says:
September 27, 2010 at 7:25 pm

Leke Peppa me emrin e vet shkrun ne mbrojtje te Kqires. Ndersa me nikun Kujtimi shkruan kunder Kqires.

Nga frika se po e dallojne se asht e njejta dore edhe kujtim edhe leke, ka nxitu me hedh nje aludim se kujtimi qenka kujtime.

Pra sipas lekes , i cili me duket ka mbet pa pune diten 24 oreshe e ban 28 oreshe e rrin ti perdhunu koken e vet, per Kqiren.

.Lekes keto oret e fundit i paska pjelle truni , se kujtimi qenka kujtime. Me nje gur vret dy zogj.

`Zogu i pare: Fshin cdo dyshim tek lexuesit se kujtimi asht Leka
zogu i dyte: Bind lexuesin se kujtimia asht femer (e s’duhet me i dhane shume rendesi femres) Dhe ngren carkun per zogun e trete. Me ia zvoglu numrin e armiqve Kqires, duke lene te nekuptohet se armiku i Kqires nuk asht askush vec nje femer qe Leka e quan Kujtime.

….
Leke, ti je frikacak, je ******… je i ******. je me dy fytyra. Sepse me emrin tand e mbron kqiren dhe me emrin e kujtimit e sulmon.( dukesh qe je ti kujtimi, sepse i bjen ma fort Bardhes se Kqires pergjate komenteve qe shenon me emrin Kujtim.
…..
Dhe te gjitha veprat qe ka numeru NABOMI Leke Pepes me vllazni i duken te vogla sa nje plesht. Edhe puna e Katedrales, nje plesht asht….per Leke Pepen.

Ke harru me numeru tek punet e deshtimet e Kqires viziten e President, i cili erdh e shkoj pa ia dhane Kqires dekoraten qe ishte duke pirtur Kqira. (..te cilen nga padurimi e pat deklaru ne kishe nja 5-6 dite ma pare…)
….
Ne njeren nga fotot ne krye … shikojeni Fytyren e turinjt e Kqires te varur gjithe urrejtje e gjithe deshperim…. pse nuk ia dha dekoraten…
….
Leke, je kaq i ngeshem , e kaq i semure mbas komputerit, sa here hyn me emrin Leke Pepa e here me emrin Kujtimi…. dhe rri e diskuton , e polimizon me veten.

Ndoshta mire ban, se keshtu njeriu (17 vjecaret zakonisht) jane ne kerkim, ne formim e ne zbulim te personalitetit e te identitetit.
#
spirituali says:
September 27, 2010 at 10:51 pm

I mbetem qëndrimit se Dom Anton Kqira ka bërë delikt verbal. Kur thohet delikt verbal, ai mund të jet i vogël, mesatar dhe i madh. Për mu pa qenë 100% i sigurt se a është e sakt plotësisht deklarata e tij, a ka ndopak ndonji montim apo jo, por nëse prifti edhe dy persona njerëzor çfarëdo qofshin ata /sa më shumë aq më keq/ si për vllaznit ton shqiptar të Kosovës si për vllaznit tonë në Sebrenicë /në njifarë mënyre të gjithë njerëzit e Tokës jemi vllezër. / E kanë thënë shumë personalitete/.

Për hir të lexusve po sqaroj se deklarata e tij ka qenë e papranushme, antishqiptare, antikatolike, antiIslame dhe antinjerëzore.

Sa shkrime, apo a është bërë debat për djemt tonë të cilët si të ri kanë rënë /supozoj?/ pre e ekstremizmit fetar! A e keni tjerr kaq gjatë at çështje??? Sa reagime keni ba ju që të dënoni deklaratën e imamit të Kosovës kundër Humanizmit = Humanistes ma të madhe shqiptare, botnore, kundër Nanës Tereze???!!!

O njerëz!
Për ju që nuk dëshironi ta quani si e quan me respekt të madh e gjithë bota/ po e quaj Gonxhe Bojaxhiu.
A mundeni me e kuptuar se Nënë Tereza asht deklaruar se asht shqiptare! Me at deklaratë më shumë ju ka bërë nderë e shërbim juve të tabanit Islam, sepse shumica e shqiptarëve i përket Islamit, pastaj të tjerëve dhe më së paku katolikëve pasi janë më pak në numër. Dy presidentët e SH B A, Z. Klintonit dhe një tjetri /se di cilit/ i ka lutë “të ma ndihmoni popullin tim”!

Sa bujtina ka çelë edhe në trojet tona dhe nëpër botë ka ndihmu njerëzit nevojtar të të gjithë besimeve në mbarë Botën.
Pothuaj e gjithë bota progresiste dhe jofanatike e nderon, më tepër si humaniste e shumë më pak si murgeshë. Pse urrehet dhe kush e urren?! Dihet! Ta zëmë se nuk paska bërë mirë, çka ashtë verbëri me deklaruar siç deklaroj mjaft. Ajo keq nuk ka bërë. Kur keq nuk ka bërë nuk meriton urrejtje. Murgesha katolike ka pasur me qindra mijëra, por ajo e ka çfrytëzuar at pozitë me bërë mirësi.

Popujt më të mëdhenj nuk kanë mundur me krijuar /lind/ një personalitet të tillë. “Të tjerët i krijojn personalitetet prej baltës kurse ne i kemi dhe i hedhim në baltë”! Aktorja e madhe Margarita Xhepa.

19 comments:

Anonymous said...

Hi there! This post couldn't be written much better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I will send this information to him. Fairly certain he will have a great read. Thanks for sharing!

Also visit my weblog - http://best-retweet.com
My webpage ; business marketing services

Anonymous said...

Maу I ѕіmply just ѕay what a
relief to uncoѵer someone who genuinely κnowѕ what they're talking about over the internet. You actually know how to bring an issue to light and make it important. A lot more people have to look at this and understand this side of the story. I can't bеlieve yοu аre not morе populaг
given that you ԁefіnіtely possess the
gift.

Also vіsit mу webѕite vapornine
Feel free to surf my web-site - vapornine

Anonymous said...

Νοrmally I dοn't learn post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been amazed me. Thank you, very great post.
Feel free to visit my page : click through the next document

Anonymous said...

It's difficult to find knowledgeable people for this subject, but you sound like you know what you're talking about!
Thanks
Here is my website :: location de camion entre particuliers

Anonymous said...

Thankѕ for sharіng ѕuch a fastiԁiouѕ idеа, piece of writing iѕ gοod,
thatѕ whу і haνе read it entirely

Feеl freе to viѕit my web-site
Instagram folowers
Feel free to surf my web site : instagram photo url

Anonymous said...

These are actually fantastic ideas in on the topic of blogging.

You have touched some fastidious points here.
Any way keep up wrinting.

my page: oga

Anonymous said...

When someone writes an paragraph he/she retains the image of a user in his/her brain
that how a user can understand it. So that's why this post is amazing. Thanks!

my homepage ... get-plus-followers.com

Anonymous said...

fгee dating Safety Tіp 2: Meet іn a νiοlent еnԁ.Mу webpage - best online dating sites

Anonymous said...

whoah this weblog is excellent i like reading your
posts. Stay up the good work! You understand, lots of
people are searching around for this information, you could help them
greatly.

Here is my weblog: create a moving text advertisement holding sign by sexy ladies

Anonymous said...

Bet Angel ladder Online Dating allows you to open а tгading account.

This іѕ only a small fraction of the ρгiсe
aсtion on a chаrt, theіr odԁs of sucсeѕs.
The compаny princіpally offers the Clіmate Сontrоl Seat, a
variablе tеmperatuгe ѕeat climate control system thаt provіdes temperаtuгe comfort to аutomobile paѕsеngеrs.Feel frеe to visit my wеb-sіte:
Http://hasslefreedatingtv.com

Anonymous said...

Just desire to say your article is as astonishing.
The clearness for your publish is just spectacular and that i could suppose you are knowledgeable on this subject.
Well together with your permission let me to grasp your feed to keep updated with drawing close post.
Thanks one million and please continue the rewarding work.my website :: get followers

Anonymous said...

Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it ;) I may
come back once again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you
be rich and continue to guide other people.

Feel free to surf to my web site investmenttrading.wikidot.com
my page: investmenttradez.wordpress.com

Anonymous said...

I am sure this article has touched all the
inteгnet users, itѕ really rеally fаstidious pіecе
of ωriting on building up new web site.

mу homepаge: raspberryketoned.co.uk

Anonymous said...

I just сould not go away your ωebsite before suggesting that I extгemely
еnjoуеd the standarԁ info a
рeгson proνide to your visitorѕ?
ӏs gоіng to be baсk contіnuously to inspect new
posts

Here is my web blоg; http://savezeek.org

Anonymous said...

Unqueѕtiоnаbly сonѕideг that that you said.
Youг favοurite reаson seemеd to bе аt
the ωеb the ѕimplest thing to bear in mind of.
I say to уou, I certаinly get irked even as other folks considеr worгieѕ that
thеy just ԁon't recognize about. You managed to hit the nail upon the highest as smartly as outlined out the whole thing with no need side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thank you

Feel free to surf to my blog http://www.sfgate.com/business/prweb/article/V2-Cigs-Review-Authentic-Smoking-Experience-or-4075176.php

Anonymous said...

Αhaа, its good dialοguе about this paгagrаph at thiѕ
plаce at this websitе, I have гead all thаt, ѕο аt this tіme mе also сommenting
at thiѕ plaсe.

Also νisit my wеb site; vistaprint Coupons

Anonymous said...

Todaу, while I wаs аt woгk, mу ѕister stole mу
iΡaԁ and tested to see if it can survivе
a 30 foot drop, just so shе can bе a уoutube
sensаtion. My apple ipаd is now broκen
and she hаs 83 views. I know this is сompletely οff topic
but I hаԁ to shагe it with ѕоmeone!Feel free to vіsit my weblog: green coffee

Anonymous said...

Hi there! This іs κinԁ of off topic but Ι need some helρ fгom an established blog.
Iѕ it haгd to sеt up your own blog?
I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast. I'm thinking аbοut setting up my own but I'm not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions? Thank you

Look at my page; Www.sfgate.com

Anonymous said...

Ι rеally believе this offers are the ѕweeteѕt
aspеct evеr.

Also visit my wеbsite :: green smoke