Ruth Zucker (file)
NORTH BRUNSWICK, N.J.: Banorët e një lagjeje të pasurish - ku ndodhen vetëm shtëpia të shtrejta, thotë policia janë të habitur kur dëgjuan sot heret në mëngjes lajmet se " Një banore e kësaj lagjeje, një- grua 75 vjeçare, mbas 50 vjet të "ëmbëla" martese, "mund" të ketë vrarë burrin e saj 80-vjeçar. Në të gjitha lajmet e kronikës së zëzë qarkullon lajmi për këtë histori tragjike, e cila mba 50 vjetë të martesës përfundon me vrasje.
Një dedektivë që po merret me hetin e ngjrjes u tha gazetarve se"Për të gjithë të jashtmit, është e çuditëshme sesi martesa 50-vjeçare e Ruth Zucker "pa pritur e pa kujtuar" do të kthehej në vrasjen e burrit të Harvey Zucker" një martesë e vjetër dhe mjaft e bukur që dukej si e pathyeshëme" tha ai deklaruan komshijët.
"Nje çift i dashuruar,"marrëzisht" edhe në pleqëri, është ajo aq sa ne mund të them, nga ç'kam parë nga të dy pleq që i njohë kohë të gjatë", tha fqinji më i afërt Stuart Singer . Leon një komshi tjetër, kujtojë se ata luanin me letra dhe lojrat e golfit i kishin shumë qejf.
Policia theksojë se "Djali i çiftit me origjinë të vjetër hebraike - Zucker, emigruar vite më parë nga Gjermania, "gjeti shtëpinë me dyer të mbyllura. Kur ai hapi derën një tenxhere me presion gjendej në mes të dhomës, e derdhur". Ai i tha policisë se një zënkë e çastit mund të ketë çuar nënën e tij 75 vjeçare ,Ruth Zucker të marrë thikën e kuzhinës dhe të therrë burrin e saj 80-vjeçar Harvey, pra babin tim, deri në vdekje në natën e mërkurë. Djali i çifiti deklaroi se ai nuk dinte asgjë se çfarë kishte ndodhur brenda shtëpisë, dhe se ai erdhi për të vizituar prindërit por është habitur kur ka gjetur babain e tij i shtrirë në dhomë që jetojnë me një numër të goditurave me thikë në gjoks e qafë, dhe nëna e tij ishte shtrirë pa ndjenja mbi trupin e tij e mbuluar në gjak."
"Shumë e çuditshme, shumë trishtuese dhe shumë shqetësuese për të gjithë ne," tha Marge Geffner . "Më shumë se befasuese, tronditëse, sepse nuk ka pasur asnjë ngjarje dhune në këtë shtëpi, komshi dhe dhunë në komunitetin tonë, "shtoi Eugene Steinberg. Policia ende nuk ka lëshuar një motiv zyrtar sepse ka ndodhur vrasja. Por, disa mendojnë se Harvey Zucker, ishte në probleme me shëndetin dhe njerëzit që e njohin pak më afër, thanë se zonja Zucker kishte pasur shenja "depresioni" një burim i stresit në vetminë e saj në shtëpi.
Mirpo tha fqinji i saj që nuk dëshirojë të jap emrin, se "Ne nuk kemi pritur atë që të arrijë deri në këtë vrasje. Kjo nuk është një gjë këndshme dhe duket si një çrregullim i fortë psiqik, që dukshëm ka pasur diçka mes tyre që ne nuk e dimë ne, në lidhje me të dy para aktitit, "tha fqinji i tij derë më derë. Ruth Zucker, tha policia nuk ka pranuar fajin dhe iu nënshtrua një analize laboratotike psikologjike të premten. Ajo është aktualisht duke u zhvilluar të gjitha testet e analizave psikike në spitalin Middlesex County. Ajo ka paguar 200.000 dollarë për tu hetuar në liri. Rasti është duke u gjykuar nga një juri e madhe. Ata presin të dëgjojnë atë( zonjën Ruth Zucker) përafërsisht gjashtë deri në tetë javë hetuesi./BEQIR SINA/