Tuesday, August 3, 2010

10 momentet më të sikletshme të diplomatëve

Rastet që i kanë bërë të skuqen burrat dhe gratë e shteteve të botës

Nga Clinton që e zë gjumi e deri tek Bush që kap nga shpatullat kancelarin Merkel

Të qenit në qendër të vëmendjes dhe njerëz me detyra e pozita të mëdha, i bën të jenë nën syrin e paparacëve. Por nganjëherë “gafat” e bëra pamenduar i kanë vënë përpara situatave të sikletshme. Krerët e shteteve të mëdha dhe liderët e vendeve të ndryshme të botës, janë ndodhur përpara situatave të “padëshiruara” për ta, gjatë konferencave, deklaratave për shtyp, takimeve qeveritare, darkave zyrtare, memorialëve të ndryshme, takimeve për Samitin e G8, etj. Disa prej tyre janë përgjumur, të tjerë kanë qenë nën efektin e alkoolit, dikujt nuk i ka shijuar dreka, apo ka thënë diçka të papërshtatshme. Ministri i Financave të Japonisë, fajëson ilaçet për përgjumjen, Boris Yeltsin kërcen i shpenguar, Sarkozi shfaqet i dehur në një konferencë për shtyp, George Bush sëmuret në darkën japoneze, përkthyesi i Carter, Stiven Seymour, përkthen në mënyrë më të deformuar fjalët e tij, presidenti Bill Clinton dremit gjatë një memoriali për Martin Luther King në vitin 2008. Pamje të transmetuara këto, në të gjithë botën. Por ka edhe të tjera. Ja cila janë momentet më të sikletshme në të cilët janë ndodhur diplomatët e botës. Në samitin e G8-ës në vitin 2006, Bush dhe kryeministri britanik Tony Blair, diskutuan për Hizballah e OKB-në, dhe paaftësinë për të mobilizuar Sirinë për të fituar kontrollin e grupit militant. Kjo tregon atë që liderët e botës bëjnë në samitin e madh. Por kur liderët harruan se këto samite janë të regjistruar plotësisht në mikrofona dhe kamera. Bush e lë pak mënjanë këtë, duke lëshuar një fjalë të pavend. Por kjo fjalë e pavend, e cila e bë pjesë e segmenteve super të gjata në CNN, u bë edhe më e pashpjegueshme. Ai është një njeri i rritur, njerëz! Mbajini duart tuaja vetes, z. President! Përveç që duket i ashpër, e papërshtatshme dhe pak seksiste (kjo nënkupton, përse të mos fshij një nga ata që duart pas qafës?). Në krah të saj mund të fërkoje duart, pasi dukej krejtësisht e hijshme Kancelarja gjermane Angela Merkel. Nuk është një nga momentet më të pjekura të Bush-it, veprimi duket paksa i përshtatshëm për një takim të gradës së katërt, mes një takimi të krerëve të shteteve. Ju mund të dëgjoni se Merkel këlthiti, “Oh, unë ju urrej, Georgie Bush!” Jeni nga Polonia? Nëse po, presidenti amerikan Jimmy Carter do të flejë me ju. Kjo është ajo ç’ka tha përkthyesi i tij, Stiven Seymour, vendit ish-komunist gjatë vizitës së tij në vitin 1977. Carter tha se ai donte të mësonte rreth dëshirave të popullit polak për të ardhmen; ndërkohë që Seymour Carter tha se ai dëshironte polakët. Carter tha se ishte i lumtur që ishte në Poloni. Carter folën për largimet nga SHBA për të shkuar në një udhëtim; ndërsa Seymour tha se ai do të braktiste Amerikën përgjithmonë.

1
Kujdes! Mund të shkaktojë përgjumje

Ministri i Financave i Japonisë, Shoichi Nakagawa, fajësoi ilaçet e tij kundër të ftohtit se i shkaktuan përgjumje gjatë një konference për shtyp. Por Nakagawa duhet të kenë qenë duke bërë disa kura serioze kundër tw ftohtit gjatw njw takimi G7 në Romë, për shkak i se shqiptonte keq fjalët, i përgjigjej pyetjeve gabim, dhe pas një minute, atë e zë gjumi. Nakagawa mohoi thashethemet se ai ishte i dehur dhe në vend pohuan se një dozë e ftohtë mjekësore i shkaktoi atij përgjumje.

2
Boris Yeltsin i shpenguar

Është besuar gjerësisht se ish-presidenti rus Boris Yeltsin ishte i angazhuar në një mënyrë jetese që e bënte atë të kishte një jetë të qetë dhe pa probleme. Kjo është ndoshta një shpjegim për këtë fotomontazh që përshkruan ish-liderin rus si një njeri i shkujdesur në vallëzim. Me praninë e përhershme të buzëqeshjes së tij djallëzore, Yeltsin ndoshta qesh më shumë se ishte e nevojshme, por ai i kënaqi, së paku, një presidenti të SHBA-së, dhe solli zbavitje për të gjithë.

3
Konferenca e parë për shtyp e Sarkozi

Sikur të ishte vetëm kjo. Në një prej shumë konferencave gjatë Samitit të G8-ës në vitin 2007, Sarkozi duket se arriti vonë, pas një takimi me ish-Presidentin Vladimir Putin e Rusisë. Putin është parë gjithmonë si një antialkoolist; pra Sarkozi kishte pirë sa për dy vetë në atë drekë? Të ketë qenë kjo vallë? Presidenti francez u duk pak i trullosur dhe i hutuar, i qeshur dhe i pasigurt se si të procedojë, duke iu drejtuar audiencës: “A duhet t’u përgjigjem pyetjeve tuaja?”

4
Bush lëshon një “bombë”

Në samitin e G8-ës në vitin 2006, Bush dhe kryeministri britanik Tony Blair, diskutuan për Hizballah e OKB-në, dhe paaftësinë për të mobilizuar Sirinë për të fituar kontrollin e grupit militant. Kjo tregon atë që liderët e botës bëjnë në samitin e madh. Por kur liderët harruan se këto samite janë të regjistruar plotësisht në mikrofona dhe kamera. Bush e lë pak mënjanë këtë, duke lëshuar një fjalë të pavend. Por kjo fjalë e pavend, e cila e bë pjesë e segmenteve super të gjata në CNN, u bë edhe më e pashpjegueshme.

5
Thirrje nga Londra

Mos harroni kurrë seriozitetin e krizës financiare globale. Gordon Brown nuk do e kishte vendosur me dridhje ose në heshtje telefonin gjatë një deklarate për shtyp. Kujt i intereson nëse ai është në Forumin Ekonomik Botëror në Davos? Çfarë ndodh nëse ai i përgjigjet telefonatës e cila po vazhdon gjatë gjithë kohës? Brown u përpoq të injorojë telefonatën ose melodinë që vinte nga xhepi i tij duke menduar se duhet të jetë pjesë e imagjinatës së tij, por fatkeqësisht për të ishte një ndër ato makthet që rezultojnë të vërteta .

6
Presidenti ndihet keq

Më thënë të drejtën, George W Bush nuk mundi ta përballonte situatën. Gjatë një vizite në Tokio në vitin 1992, Presidenti i 41, u sëmur papritur gjatë një darke me Kryeministri Kiichi Miyazawa. Ai pësoi të vjella të huaj para kreut të shtetit duke pësuar mpirje të pavullnetshme. Falë përpjekjeve të Barbara Bush dhe agjentëve të Shërbimit Sekret, ai e rimori veten. “Presidenti është njeri,” tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Marlin Fitzwater. “Ai është i sëmurë.”

7
Një prekje që përshkoi botën

Mbajini duart tuaja vetes, z. President! Përveç që duket e ashpër, e papërshtatshme dhe pak seksiste. Ishte pikërisht kur presidenti amerikan Bush, kapi nga mbrapa kancelarin gjermane Angela Merkel. Nuk është një nga momentet më të pjekura të Bush-it, veprimi duket paksa i përshtatshëm për një takim të gradës së katërt, mes një takimi të krerëve të shteteve. Ju mund të dëgjoni se Merkel këlthiti, “Oh, unë ju urrej, Georgie Bush!”

8
Gerald Ford rrëzohet shpesh

Presidenti Gerald Ford kishte një plagë në gju dhe kjo e bëri atë që të humbte ekuilibrin. Ose në fund të fundit, kjo është ajo që ai deklaroi. Ndërsa vizitoi Austrinë në vitin 1975, Presidentit pësoi një tronditje në gju dhe ai u rrëzua. Rrëzimet njëri pas tjetrit (njëri ishte edhe nga karrigia) kombinuar me rutinën e netëve live në Chevy Chase, të përftuara që nga Universiti i futbollit në Michigan nuk i dhanë reputacion dhe aq të mirë presidentit.

9
“Nuk e thashë unë këtë”

Jeni nga Polonia? Nëse po, presidenti amerikan Jimmy Carter do të flejë me ju. Kjo është ajo ç’ka tha përkthyesi i tij, Stiven Seymour, vendit ish-komunist gjatë vizitës së tij në vitin 1977. Carter tha se ai donte të mësonte rreth dëshirave të popullit polak për të ardhmen; ndërkohë që Seymour Carter tha se ai dëshironte polakët. Carter tha se ishte i lumtur që ishte në Poloni. Carter foli për largimet nga SHBA për të shkuar në një udhëtim; ndërsa Seymour tha se ai do të braktiste Amerikën përgjithmonë.

10
Klinton merr një sy gjumë

Të shkosh nga një vend në tjetrin mund të jenë shumë e lodhshme. Burri i mbretëreshës Viktoria, Princi Albert ishte i famshëm për të fjetur gjumë në vendet publike, veçanërisht gjatë ndonjë shfaqje muzikore, por të paktën ai nuk është kapur në video. Ish-presidenti Bill Clinton nuk ishte aq me fat. Kur kamera e kishte fokusuar duke dremitur, ka qenë me siguri një moment kur ai është turbulluar paksa. Gjatë një memoriali për Martin Luther King në vitin 2008, gjatë fjalimin ai ka dremitur dhe është filmuar, e transmetuar në të gjithë botën.

No comments: