Thursday, June 30, 2011

Vllaznia kunder Birkirkares, statistikat flasin shqipVLLAZNIA do te synoje qe te kthehet pa humbje ne Shkoder pas përballjes me Birkirkaren ne Malte, ne ndeshjen e pare te turit te pare eliminator te Europa League.

Vllaznia u ndesh me Slieama Uonderes te Maltes ne turin e pare te Kupes se Kupave, ne edicionin 1987-1988.

Shkodranet fituan ne ndeshjen e pare ne “Loro Borici” me rezultatin 2-0, fale golave te realizuar nga Bushati dhe Jera.

Ne takimin e kthimit ne Malte, Vllaznia fitoi thellësisht 4-0: Pashaj, Vukatana, Rragami dhe Fakja.

Vllaznia me pas u eliminua ne turin e dyte nga finlandezet e Rops Rovaniemen, me dy humbje 1-0.

Per here te fundit ne ishullin-shtet te Mesdheut, Partizani kishte humbur 2-1 ne Kupen UEFA 2004, por te kuqte ia dolen te kualifikoheshin fale fitores 4-2 ne Tirane.


Skuadrat malteze jane ndeshur 10 here me ekipet shqiptare,duke filluar nga viti 1985, por ne asnjë rast nuk ja kane dale te eliminojne kundershtaret nga vendi yne.

Bilanci i deritanishem eshte: 10 ndeshje, 6 fitore shqiptare, 1 barazim dhe 3 fitore malteze.

Dinamo eleminoi Hamrun Spartans më 1985, Vllaznia kaloi Sliemën më 1987.

Tirana u tregua më e fortë se Hamrun dhe Sliema në vitet 1988 e 1989, ndërsa më 2004, Partizani eleminoi pikërisht Birkirkaranë.VLLAZNIA ME EKIPET MALTEZE
1987-1988, Kupa e Kupave

Turi I: Vllaznia-Sliema Uonderes 2-0
Shenues: Bushtati, Jera

Turi I: Sliema Uonderes- Vllaznia 0-4
Shenues: Pashaj, Vukatana, Rragami dhe Fakja

No comments: