Thursday, June 30, 2011

Flamurtari, mes Buducnostit dhe 100 mije eurove100 mije euro!

Kjo eshte shuma me te cilen presidenti Gjika ka vendosur te shperbleje skuadren e tij, Flamurtarin, nese vlonjatet kalojne Buducnostin e Malit te Zi.

Sot, ne oren 21:00, ne Podgorice do te luhet akti i pare i sfides se dyfishte te turit te pare eliminator te Europa League, Buducnost-Flamurtari.

Vlonjatet kane disa mungesa te rendisishme ne përballjen kunder malazezeve.

Me tri mungesa te renedsishme: Brahja (i skualifikuar), Devolli (i pa regjistruar ne UEFA) dhe Plaku (i demtuar), trajneri Magani duhet te ideoje nje skeme mbrojtëse, te bazuar mbi kundërsulmin e shpejte.

Ketyre lojtareve u shtohen edhe largimet e Odise Roshit te Keln (Gjermani), Hair Zeqirit te Rizespor (Turqi) dhe Gerhard Progni ne prove te Otelul Galati (Rumani).


Trajneri Gugash Magani paralajmeroi: “U trembemi minutave te pare. Nuk duhet te pesojme gol”.

Goleadori Daniel Xhafaj: “Do te ne kenaqte edhe nje barazim. Fitorja do te ishte mrekulli”.

Flamurtari, ne ndeshjen e tij te fundit ne transferte humbi 8-1 me skocezet e Motherwell (23 korrik 2009), njeheresh edhe humbja me e thelle e nje skuadre shqiptare ne Europe.

Gjithsesi, Flamurtari e ka kaluar tri here turin e pare te nje kompeticioni europian: 1986-1987, 1987-1988 dhe 2009-2010 (e nisi nga turi i dyte).

Flamurtari ka luajtur 20 ndeshje ne Europe: 4 fitore, 4 barazime dhe 12 humbje. Golaverazhi 17-34.

No comments: