Thursday, June 30, 2011

Birkirkara-Vllaznia, kuriozitete dhe statistika

Shkodranet kane zhvilluar 14 ndeshje ne Europa League, maltezet 22 takime(SPECIALE) - Vllaznia do te luaje sot kunder Birkirkares, ballafaqimi i dyte kunder nje skuadre malteze, qysh kur shkodranet u ndeshen dhe eliminuan para 24 vjetesh Sliema Uonderes.


Vllaznia ka zhvilluar deri tani 14 ndeshje ne Europa League (perfshire dhe ndeshjet e Kupes UEFA), duke pasur kete bilanc: 2 fitore, 3 barazime dhe 9 humbje.

Ne kete kompeticion, Vllaznia merr pjese per here te gjashte. Ne pese te parat, e ka kaluar turin e pare vetem dy here: 2008-2009 dhe 2009-2010.

Ne 2008-2009 eliminoi ne turin e pare Koper te Sllovenise: fitoi 1-2 ne Slloveni, barazoi 0-0 ne Shkoder. Ne turin e dyte u eliminua nga Napoli (0-3,0-5).

Ne edicionin 2009-2010 eliminoi Sligo Rovers (Irlande): fitoi 1-2 ne Irlande, barazoi 1-1 ne Shkoder. Ne turin e dyte u elimina nga Rapid Wien (0-5, 0-3).

Vllaznia ka mundur te shenoje vetem 6 gola ne 14 ndeshjet e Europa League, duke pesuar jo pak, por 31 te tille.

Golashenuesi me i mire i Vllaznise ne Europa League eshte Xhevair Sukaj, me 2 gola, te dy kunder Kopers ne fitoren 2-1.

Katet golat e tjere mbajne firmat e Vioresin Sinanit (kunder Spartak Ternava, Sllovaki, 1-1); Dritan Smajlit (kunder Sligo Rovers, 2-1 ne Irlande); Ndricim Shtubina (kunder Sligo Rovers, 1-1 ne Shkoder).

Goli i gjashte i Vllaznise eshte autogoli i Keane te Sligo Rovers.

Vllaznia ka nje eksperience me skuadrat malteze.

Vllaznia u ndesh me Slieama Uonderes te Maltes ne turin e pare te Kupes se Kupave, ne edicionin 1987-1988.

Shkodranet fituan ne ndeshjen e pare ne “Loro Borici” me rezultatin 2-0, fale golave te realizuar nga Bushati dhe Jera.

Ne takimin e kthimit ne Malte, Vllaznia fitoi thellësisht 4-0: Pashaj, Vukatana, Rragami dhe Fakja.

Vllaznia me pas u eliminua ne turin e dyte nga finlandezet e Rops Rovaniemen, me dy humbje 1-0.


Birkirkara, kundërshtarja e Vllaznise ne turin e pare eliminator te Europa League, eshte skuadra e qytetit me te madh (rreth 26 mije banore) te ishullit te Maltes, nje ekip qe e ka fituar vetem 3 here kampionatin maltez. Eshte themeluar ne vitin 1950.


Birkirkara eshte e njohur ne Shqiperi, pasi ne edicionin 2004-2005 te Kupes UEFA, skuadra malteze u eliminua nga Partizani: humbi 4-2 ne Tirane dhe fitoi 2-1 ne Malte.

Birkirkara ka marre pjese ne Champions League (3 paraqitje), por ne qe sezonin e kaluar mundi te kaloje nje tur: eliminoi Santa Colona te Andorres dhe u eliminua ne turin e dyte nga Zilina e Sllovakise.

Birkirkara numëron 9 paraqitje ne Europa League (kur ajo quhej Kupa UEFA) dhe 1 ne Kupen Intertoto.

Presidenti i skuadres eshte Carlos Knoxville, ndersa trajner Patrick Curmi, nje ish-lojtar e qe punon si trajner klubesh nga viti 2001. Curmi eshte emeruar trajner vetem para nje muaji.

Nga ana e saj, Birkirkara ka zhvilluar deri tani 22 ndeshje ne Europa League, duke arritur vetem 1 fitore (ate me Partizanin, 2-1 ne 2004), 6 barazime dhe 15 humbje.


Ne total ka skuadra malteze ne Europe, perfshire dhe Champions League dhe Intertoto Cup, ka zhvilluar 32 ndeshje: 4 fitore, 7 barazime dhe 21 humbje.

Kompanite e basteve “Sporting Bet” ka keto koeficiente per Birkirkara-Vllaznia: 2.70 per fitoren e Birkikares, 3.20 barazimi, 2.30 fitorja e Vllaznise.

1 comment:

Anonymous said...

Mejora tus hbitos alimenticios para siempreLas dietas ms exitosas son las
que te ensean los mejores hbitos alimenticios para exercicios para perder barriga En estos
das mejor dicho en la actualidad hay literalmente docenas y hasta cientos de lo que ests haciendo
cuando piensas seguir una dieta de lquidos como por ejemplo la
dieta del limn.

Es posible que tengas que discutir este tema con ocurrir con el tipo equivocado de pldoras de dieta en las manos equivocadas.
Es triste, y no debe ocurrir contigo. como perder a barriga As
que quiere perder kilos, todo el mundo sabe que comer una dieta saludable
debe ser la primera prioridad. Entonces, cul es dieta liquida rpida.
.