Wednesday, September 22, 2010

Ish gjyqtari Moreno arrestohet për drogë


Ish gjyqtari ekuadorian, Byron Moreno është arrestuar të mërkurën në aeroportin John F. Kennedy në New York, derisa po tentonte të hynte në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me së paku gjashtë kilogramë drogë, të llojit heroinë, që i kishte fshehur nën pantallonat e tij.

Ish gjyqtari kontrovers, i cili me vendimet e tij skandaloze ishte vendimtar në eliminimin e Italisë në Botërorin 2002 në Kore të Jugut dhe Japoni, është ndaluar nga agjencia më e rëndësishme e antidrogës në SHBA, Dea. Sipas të dhënave doganore në SHBA, Moreno - që aktualisht është i angazhuar si komentues sportiv në një radio dhe në një kanal televiziv në vendin e tij, e kishte fshehur drogën në rrobat intime.

Gjatë karrierës së tij, Moreno ishte suspenduar disa herë nga Federata e Futbollit e Ekuadorit, pasi kishte kurdisur ndeshje të cilat i drejtonte vetë. Njëri prej rasteve skandaloze ishte kur në ndeshjen në mes të Deportiva Universita de Quito dhe Barcelona Sporting Club e kishte shtyrë lojën për 13 minuta, derisa Deportiva kishte fituar 4-3. Për këtë gjest, jug-amerikani ishte suspenduar me 20 ndeshje mos-referim./Express/

No comments: