Sunday, March 20, 2011

"Sulmet barbare nuk justifikohen"- Reagimet e regjimit Gadafi

Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:

Britanikët dhe amerikanët goditën kryesisht pozicionet antiajrore në Tripoli e Misrata. Avionët francezö bombarduan trupat, që sulmuan bastionin e rebelëve Bengasi. Zëdhënësi i Gaddafit dënoi në Tripoli sulmet.

Gjatë natës si dhe në orët e para të mëngjezit (20.3.) nga Tripoli dhe Bengasi janë njoftuar sulme ajrore. Në periferitë e Bengasit banorët kanë hynë në xhami, për t'i shptëuar sulmeve ajrore, njofton stacioni televiziv Al Xhazira. Pranë qytetit port Misrata është shkatërruar një bazë ushtarake e trupave të Gaddafit.

„Një kryqëzatë armike nga ajri bombardon caqet tona civile në Tripoli“, thuhet në televizionin shtetëror libian dhe tregohen pamje live nga sheshi i Gjelbër në Tripoli dhe një grup njerëzish, që janë grumbulluar para selisë ushtarake të Gaddafit, citat „për të mbojtur revolucionin dhe udhëheqësin e saj“, kështu u shpreh të shtunën në mbrëmje vonë (19.3.) Muhammad Az-Zavi, Sekretari i Përgjithshëm i Kuvendit Popullor të Libisë: „Grumbullimet e papara të njerëzve, të cilat keni mundur t'i shihni sot, dëshmojnë se çdo sulm në Libi do të dështojë."

Një përkrahës i Gadafit me fotografinë e diktatoritBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Një përkrahës i Gadafit me fotografinë e diktatorit

Mburoja njerëzore

Grumbullimi i njerëzve, për të mbrojtur caqet ushtarake dhe strategjike të vendit, është reagim i regjimit ndaj sulmeve të avionëve dhe raketave të ushtrisë franceze, britanike dhe amerikane, të cilat që nga e shtuna kanë shkatërruar qindra caqe në bregdet. Objektiva ushtarake, thotë aleanca perëndimore, objektiva civile thotë Libia. Të dielën në mëngjez (20.3.) televizioni shtetëror foli për për 48 të vdekur dhe 150 të plagosur. Muhammad az-Zavi të shtunën në mbrëmje (19.3.): „Pretendimi, se ky sulm armiqësor bëhet për të mbrojtur civilët, hidhet poshtë nga ajo që ndodhi sonte te ne. Shumë civilë u plagosën, spitalet janë plot, ambulancat janë ende rrugës. Për këtë sulm barbar nuk ka asnjë justifikim.“

Libia e ka pranuar rezolutën e Këshillit të Sigurimit, ka ndërprerë veprimet ushtarake kundër milicëve të armatosur dhe ka kërkuar nga OKB të dërgojë vëzhgues, që do të verifikojnë armëpushimin, vazhdoi az-Zavi, çdo fjalë e tij u përkthye menjëherë në anglisht, me qëllim që edhe përfaqësuesit e shtypit të huaj të pranishmën të mund të mbanin menjëherë shënime.

Rebelët lajmërohen rregullisht me telefon në stacionet televizive Al Xhazira dhe Al Arabiya. Ata thanë se kanë zbrapsur me sukses trupat e Gadafit në Misrata, ku njerëzit janë ende të shkëputur nga çdo furnizim dhe në Bengazi në kryeqytetin e rebelëve.

Autor: Esther Saoub/Angjelina Verbica

Redaktoi: Eliana Xhani

No comments: