Saturday, July 16, 2011

Spiunet qe mbajne peng shtetin post komunist

KGB dhe Sigurimi i Shtetit përjetë në pushtet?!

Nga Robert Papa

Marks ka thënë se historia përsërit vetveten, një herë si tragjedi, pastaj si farsë

Qysh pas grushtit të Shtetit, KGB-ja mbeti e njëjta. Familja e madhe, ashti si Sigurimi i Shtetit ne Shqipëri.

22 Gusht. Ora 4.00 PM, oficerëve të KGB-së iu dha urdhri të digjnin dokumentet. A nuk vepruam edhe te ne kështu, kur Alia, po niste dorëzimin e pushtetit?! Mbeti i pa qartë se kush e dha urdhrin , shefi ne detyrë, Leonid Shebarshin, apo nga dikush poshtë tij. Po te ne, kush e dha urdhrin,Alia apo dikush poshtë tij?! Në Moske, ndryshe nga Tiranë, urdhri u anulua pas një ore.. të nesërmen edhe oficerët e KGB-së në zyrën e analizës, morën të njëjtin urdhër, por pastaj, urdhri u spraps. Të nesërmen, lista e agjentëve të KGB-së dhe dosjet e tyre personale, u lëvizën nga Moska dhe u dërguan në bazat ushtarake të KGB-së ne zonat malore të Rusisë. E njëjta edhe në Tiranë. Makina me dosje janë dërguar ne Dajt, Skrapar, edhe pjesa kryesore e spiunëve nga inteligjenca popullore, u dërguan në Vjenë, dhe herë pas here, nëpër gazeta, dalin Dezinjatorja apo Korani, Naftëtari apo Alfons Ballshi...

Në Moskë, populli u kënaq , vetëm me përmbysjen e statujës së Xherxhinsit kurse në Tiranë u gënjye, veçmas me heqjen e statujës së Hoxhës, por çuditërisht, RD heshti, duke mos e mbështetur hedhjen e statujës së diktatorit, madje dikush që më vonë do bëhej ministër, ishte mes atyre që morën kallashnikovët në Shkollën e Bashkuar të Oficerëve, për të nxjerrë në mes të Tiranës, statujën e vëngërt të shkollës. Ai ministër, gjoja demokrat, fatkeqësisht, kishte qene rezident i Sigurimit të Shtetit.

Gjermanët, që hynë me dhunë në zyrat e Stasit, ishin më guximtarët, por as rusët e as shqiptarët nuk guxuan, ndaj si Lubyanka e si Sigurimi i Shtetit, mbetën në pushtet përjetë, të paktën, zgjodhën deputetët e ardhshëm, e mbase edhe kryeministrat, ministra, dhe presidentët. Ne Ish RDGJ e shkatërruar, populli dhunoi dhe shkeli me këmbë zyrat e Stasit, sepse i ndihmoi Gjermania Perëndimore. Po kush do na ndihmonte ne në Tiranë, dhe rusët në Moskë_!

Një nga urdhrat e parë të Vadim Bakatin, ishte të dylloseshin dosjet, por nga urdhri dhe zbatimi, ka shumë hapësirë abuzimi. Në Tiranë, digjeshin çdo natë dokumente, dosje në Ministrinë e Brendshme, por shumë oficerë siguri, kane marrë faqe nga dosjet e spiunëve të tyre, të cilët më vonë do bëheshin deri ministra apo biznesmenë dhe do kishin nga pas kërcënimet e operativëve të tyre.

Kur shefi i ri i Zyrës së Analizës së KGB-së, Vladimir Rubanov hyri në zyrën e tij, ai nuk gjeti asgjë por vetëm muret dhe sirtarë dhe rafte bosh. Ish-shefi Leonov, kishte lënë vetëm një bllok të vogël shënimesh. 7

22 Gusht. Direktoriati i 7-të( survejimi i jashtëm) dogji dhe grisi dokumentet e tij. Ishin dhënë 8 urdhra për të djegur 164 dokumente për operacionet e grushtit të shtetit. Po me grushtin e shtetit që donte të bënte Shkolla e Bashkuar, po mbledhja në Ministrinë e Brendshme, ku oficerët e Sigurimit e kanë kërcënuar me vdekje Ramiz Alinë?! Fadil Cani ka thënë se Enver Hoxhën e torhoqën si somunet nëpër rrugë, por juve shoku Ramiz do ju tërheqin të gjallë.

KGB-ja, pas grushtit, morri gjithë dosjet nga Tatrstani, Bashkiria dhe Cecenia. U boshatisën edhe arkivat nga republikat baltike.

Pas grushti të shtetit, të gjithë gjeneralët e Kyuchkovit, dhanë dorëheqjen. Po ku shkuan? Ish-shefi Leonid Shebarashin, hapi një polici private; të tjerë si drejtori i kundërzbulimit Vladimir Grushko, filloi si lektor në akademitë e KGB-së. Askush nuk ngeli pa punë.

Në Shqipëri, thuajse e njëjta gjë?! Jo deri në revolucionin komunist të vitit 1997, pas këtij rebelimi gjakësor ata shkuan kudo, Deri afër tavolinës së Jozefina Topallit, në ambasadat e huaje deri në shefa rojesh të Amerikanët dhe badigardë të presidentit, apo pronarë të medieve dhe firmave të mëdha ndërtimi.

Një deputet i PS-së, i cli vdiq nga zemra, kishte qenë spiun, dhe unë e kam parë dosjen e tij, kur kërkoja për dosjet e Fokusit. Kishte qenë shkrimtar nga Myzeqeja dhe e njihja se kishte qene shkrimtar. Pas vdekjes një rrugë në Tiranë iu vu emri i tij. Madje edhe një nga presidentët, i cili sipas një ish shefit të SHIKut , kishte qenë vet spiun, e dekoroi me një urdhër të madh.

Ish- oficerët e KGB-së, organizuan Shoqaten e Veteranëve të Spiunazhit, duke shitur intervista dhe dokumente ( shumica fallto). Një intervitë me Shebrashinin, kushtonte 500 $


  • Luan Musabelliu
   Z Robert e lexova shkrimin tuaj ku kam disa saktesime .Se pari sig i shtetit ,nuk mund te krahasohet per vendimarrje ne asnje rast me KGB-n e cdo sherbim sekret tjeter.Ketu partia miratonte dhe nje keshillim e leri futjet ne burg.Kjo zhurme... qe eshte bere gjate ketyre 40 viteve duke anatemuar sigurimin e shtetit e lene menjane partine komuniste e titullaret esaj,sikur sigurimi i shtetit te ishte pjelle e vetvetes,per muia eshte e qellimshme,per te shpetuar komisaret e drites ppsh-s.Te garantoj me 100% per rrethet se jane djegur vetem materialet qe benin fjale per agjitacion e propagande ato te pa denuarit,per arratisjet dhe per takim e strehim diversantesh.Te tjerat jane vulosur edyllosur e jane derguar ne ministrinee brendeshme.Aty nuk jam kopetent te spejgoj cka ndodhur.Jane pastruar dosjet e punes te bashkepuntoreve,jane hequr informatat qe benin fjale per keto tre figura krimesh qe thashe melarte dhe dosjet e bashkepuntoreve,pos atyre qe u mbajten ne lidhje jane derguar ne qender...Mos harro se deri ne vitin 1995 eshte hequr mbi 85% e efektivit te ish sigurimit nga puna.Normalisht ndryshimi i regjimit e kerkonte,por jo te rinjte profesioniste te paperlyer me regjimin e zevendesimin me kepucar e marangoze,te cilet e cuan ne qorrsokakun me te tmerrshem rahmetiliun drejtor te shikut per ngjarjet e 97-es..me pushtet ekonomik mesa njoh une dhe nuk njoh pak ne rasdhet e ish sigurimit nuk behen as sa gishtat enjeres dore.Po keshtu dhe ne funksione shtetrore.Po deshe ndonje sqarim tjeter me thuaj se u lodha.See More

  • Politika E Re
   E kuptoj qe ata qe kane qene pjese e sigurimit apo ne sherbim e tij vazhdojne te fshehin te verteten. Me shqeteson perse ata qe dine dicka por nuk kane qene pjese, vazhdojne dhe flasin pa emra apo me nenkuptime. A nuk do ishte ne te miren e... demokracise dhe e shendetshme qe ata qe dine dicka te flasin dhe te tregojne te verteten. Vertet ligji per dosjet nuk eshte miratuar (qe do detyronte qeverine te bente dosjet publike), por nuk eshte e kundra ligjshme qe individitet te tregojne te vertetat qe dine per keto dosje. Zoti Papa vazhdimisht ke denoncuar cdo gje per sistemin komunist dhe te pergezoj per kete, por nese vertete ke lexuar dicka apo pare dicka, a nuk mendon qe do ishte ne sherbim te popullit shqiptar te permendesh emrat e personave. Jo te gjithe i njohim apo memorizojme se kush ka qene deputet apo ish minister, apo kshtu e ashtu. Kur shkruan mos mbaj ne mendje vetem nje rreth te vogel qe kane njohuri se cfare ka ndodhur dhe ndodh ne “parine” politike te Tiranes ne vite. Mendoj qe shkrimet duhen bere qe te gjithe te kuptojne te verteten. Ata qe e dine te verteten nuk kane nevoje te lexojne me shume.See More

  • Vladimir Leti duhet te dalin emrat e te gjithe sigurimsave.sidomos ata qe jane neper parti.gazeta,televizione,s​hoqata.te dihen kush jane

  • Robert Papa ah sa shume jan z Leti, me beso sa shume, por jan karaktere te ndyra dhe te perbuzura

  • Adi Veliu z.robert - pershendetje - e di keni shume te drejte por kujt ti themi ma pare or miku im se ketu mua me duket se ne udheheqje jane po ata qe ishin para 20-vjetesh!?ok? me kupton mor valla se ketu nuk mund te jetosh dot me????

  • Robert Papa ad, me 1992 shkova ne Budapest. me folen per 1956, mbi 22 mije te vrare dhe 200 mije te ikur . Kolegu im i TV Hungarez me tha, Pas 56 ne e injoruam qeverine vazhduam jeten tone sikur ajo nuk ekzistonte.
   Yesterday at 3:31pm ·
  • Robert Papa pra nese ne, populli ka vdek per qeverine, edhe ajo ka vdek prej kohesh per ne. Kesisoj, injorimi i kusarise, makuterise dhe injorance dhe parje te liria brenda nesh, ate liri qe nuk na o mori dot enveri, nuk na e marrin dot sherbetoret e tij qe sotr krekosen sa majtas e djathtas

  • Adi Veliu Robert- me beso jam fansi juaj personal, nuk me shpeton asnje emision i Juaji ne tv.Koha,nuk ngopem me ato info qe ju percillni psi dashje pa dashje une i kam perjetuar gjithe ato vite, ej edhe sot me kujtohen arrestimet qe iu beheshin shokeve si futbollistit te talentu te Tirones se viteve 70 Skender Leka te cilin e riarrestuan se na mblodhi me pa ndeshjet tek liga gjermane.

  • Robert Papa nuk e dija fakt interesant, mund te nejm nje emsion, tel im*********me tel kur te kesh kohe

  • Robert Papa kur te jesh ne tr me tel

  • Kujtim Qesja z.berti mendoj se nje kafe nuk eshte e mjaftushme per te biseduar me ty ,duhet nje nat dimri qe te ja dalesh .
   14 hours ago ·
  • Ilir Vata mos na shaj neve spiunve se ne kemi shtetin.

  • Robert Papa ket lloj karagjozshteti merre zoti vata zieje dhe piji longun, hahaha shtet karagjoz me padron greko serb

  • Kujtim Qesja eshte shume e drejte eshte nje karagjos shtet qe per 5 euro shesin edhe by.....

  • Robert Papa ate e kan shit para 90es, tash shesin shpirtin e tyre bosh

  • Avdor Kodhima dhe populli qe i ndjek nga mbrapa si kope qensh sepse i valevisin nje kocke plastike

  • Robert Papa Jo te gjithe, se mbi 1 milione kan ikur nga ky amok neo komunist

  • Mujo Zeneli po komunizmi ka rrenje te thella more berti per fat te keq dhe eshte shume veshtireme u zhduk se ka nga ata qe kane qen te privelegjuar ne kohen e partise dhe edhe sot i ke ne detyra shume te rendesishme se ata dine qe te penetrojne por po nuk u zhduken ata nuk do jet mire per kte vend te mrekullushem qe kemi ne
  • Robert Papa kriminelet duheshin pushkatuar
   7
  • Xhemal Uruci Mirmbrama miku im i mire Bert Papa!

  • Robert Papa pershendetje Xhemal, a je ketu apo ike

  • Xhemal Uruci
   Mendoj se je plotesisht i vendosur qe ta denoncosh komunizmin shqiptar.Dua te kujtoj se edhe i madhi Arshi Pipa,sa preku token e shenjte shqiptare mbas aq dekadash ne emigracion e puthi ate dhe separi organizoi nji takim madheshtor ne salle... e madhe te Universitetit shkodrane nje takim me intelektualet vertete shkodrane.Me politikanet aktual s'pranoi kurre te takohej.Komunizmi duhej te zhdukej nga rrenjet,beri thirrje ai ne qytetin e lindjes te linçuar aq rende.Jeni ne rezonance me amanetin e tij,mik i dashur Berti.Dikush duhet ta beje feort nje gje te tille.Komunizmi eshte kamufluar dhe ka sofistikuar gjuhen duke na e nxire jeten pa pushuar keto dy dekada.See More

  • Robert Papa e di, por loja esht e gjate

  • Kevin Dashja URIME Z.PAPA
  • Robert Papa flm Kevin

  • Bota E Re Robert Papa je NJËSHI për informacion real dhe të guximshëm. Të përgëzoj.
  • Tani Hati mjaft korrekt dhe preciz ne te gjitha emisionet tuaja z.Robert Papa

77 comments:

Anonymous said...

phentermine buy online buy phentermine legally - phentermine 37.5 mg

Anonymous said...

buy phentermine buy phentermine yellow capsules - illegal purchase phentermine online

Anonymous said...

viagra online without prescription order cheap viagra online - buy viagra online from usa

Anonymous said...

buy soma soma ergonomics - legal order soma online

Anonymous said...

buy soma online buy soma georgia - where to buy soma online

Anonymous said...

soma generic soma muscle relaxer online - soma bras outlet

Anonymous said...

buy soma soma uses - soma 365

Anonymous said...

buy soma online soma pills drug test - generic drug for soma

Anonymous said...

buy soma soma logic - soma no prescription saturday delivery

Anonymous said...

It isn't mandatory to do it, but it is highly encouraged. Question 7 will be on the ballot this November. [url=http://www.casinocanadamagic.com/]http://www.casinocanadamagic.com/[/url] Side note for parents: though Skyfall is rated PG-13, Silva has one scene that comes close to horrifying. One of the sources told the newspaper that the purchase price being negotiated would be less than $50 million, but added the deal was weeks away from closing and could fall through. Harborview Medical Center spokeswoman Susan Gregg said Sunday that three women and a 29-year-old man were taken to the Seattle facility early Sunday. The shooter throws a 9 as their point.

It would make you enjoying yourself when enjoying online and beat the casinos. Loveman said casino regulation originally aimed "to keep the bad guys out," but that the challenge today is striking a balance that doesn't discourage "good guys" and investment. Let's get started! The house edge or advantage is quite small about 1.5 percent so the game is inviting for those with a limited bankroll and for newcomers. [url=http://www.lucario.weboldala.net/forum/viewthread.php?thread_id=29541]Going Here[/url] We are happy to go through any process.? Last weekend, he flew to Des Moines to give a talk to some 600 pastors attending a day-long clergy event which also drew potential rivals including Mississippi Gov. Haley Barbour and Rep. Michele Bachman. The company's profitability metrics are also superior relative to its peers.

The real challenge there is to get the players give up their cards thinking that they do not have a shot given the confident behavior of their opponent. Outside Aspers, the real world with all its wonders was turning. Ho, son of Macau casino mogul Stanley Ho, said on a conference call to analysts he expected gambling revenue growth to pick up next year once the new Chinese leadership transition takes place, expecting more flexible measures on sectors such as real estate. [url=http://lgbtfaithleadersofafricandescent.com/readers-roundtable/forum/#comment-49558]Full Report[/url] When you are finished reading we'll take you there for the rest. Resource companies seen as likely targets include Sandfire, PanAust PNA. casino pursuits have been modernized and adapted for online use, creating an exciting form of entertainment. Slots, roulette, poker and blackjack are the games that commonly offerno deposit casino bonus codes.

Anonymous said...

I like the νaluable infοrmation you providе in yοuг articles.
I will bookmаrk your weblog and check agаіn heге fгequently.

Ι'm quite certain I will learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next!
My web-site ... loans for bad credit

Anonymous said...

cheap soma soma san diego number - soma apartments bellevue

Anonymous said...

buy soma buy soma online no prescription with mastercard - buy soma online usa

Anonymous said...

buy soma buy soma safely online - soma perfect drug brave new world

Anonymous said...

soma cheap generic soma imprints - cheap soma overnight delivery

Anonymous said...

buy soma online buy aura soma bottles london - soma osteopathic

Anonymous said...

buy soma order soma overnight cod - soma drug mg

Anonymous said...

buy tramadol cod fedex buying tramadol online illegal - buy tramadol online florida

Anonymous said...

buy cialis generic cialis with free shipping - buy cialis online in usa

Anonymous said...

tramadol 50 mg tramadol dosage weight dogs - tramadol buy usa

Anonymous said...

buy cialis online cialis 10 mg price - cialis $0.92

Anonymous said...

buy tramadol online buy tramadol no prescription - 100mg tramadol every 4 hours

Anonymous said...

buy tramadol free shipping best place buy tramadol online reviews - tramadol high energy

Anonymous said...

buy cialis online cialis kidney stones - cialis daily therapy

Anonymous said...

buy tramadol cod tramadol overdose amount - buy tramadol sr 100 mg

Anonymous said...

where to buy xanax online xanax 1mg bar - 2mg xanax high dose

Anonymous said...

xanax online xanax come up drug test - xanax effects and dosage

Anonymous said...

carisoprodol 350 mg side effects soma carisoprodol tablets - carisoprodol 350 mg blood pressure

Anonymous said...

xanax online where to buy xanax online forum - xanax and wine effects

Anonymous said...

buy carisoprodol carisoprodol and alcohol use - soma 250 mg carisoprodol tablets

Anonymous said...

ӏ am regulаг rеader, how aге
you еѵerуbodу? This artiсle posted at thіs
websitе is truly nice.

Viѕit my web site how to lose weight

Anonymous said...

xanax online pictures yellow xanax pills - xanax effects during pregnancy

Anonymous said...

buy cialis online viagra cialis online usa - cialis going generic

Anonymous said...

xanax online where to purchase xanax online - xanax drug test

Anonymous said...

We absolutеly love уour blog and find a lot of your poѕt's to be what precisely I'm looκіng fοr.
Would you offer guest writers to ωrite content avаilаblе for you?

I wouldn't mind creating a post or elaborating on some of the subjects you write in relation to here. Again, awesome website!

My blog post ... payday loans

Anonymous said...

http://landvoicelearning.com/#23561 tramadol reactions - next day tramadol review

Anonymous said...

http://landvoicelearning.com/#63987 tramadol euphoria dose - buy tramadol online

Anonymous said...

buy tramadol buy tramadol online without rx - buy tramadol online without prescriptions

Anonymous said...

learn how to buy tramdadol can dog overdose tramadol - buy tramadol online no prescription usa

Anonymous said...

learn how to buy tramdadol tramadol long term side effects - tramadol half life

Anonymous said...

buy tramadol online buy tramadol online from usa - buy tramadol online for cheap

Anonymous said...

http://buytramadolonlinecool.com/#63102 tramadol pregnancy - pain killer tramadol 50mg

Anonymous said...

Youг own ρоѕt offerѕ veгifіed useful to me.

It’s quite educational and you're obviously very well-informed of this type. You possess exposed my own eyes to numerous views on this matter together with intriguing and reliable written content.

Here is my website; http://Www.Luckycats.net/
Look into my page :: buy Valium

Anonymous said...

klonopin online no prescription overnight klonopin dosage levels - klonopin withdrawal paranoia

Anonymous said...

Keеp on woгking, gгeat ϳob!

Feel free to ѕuгf tо mу webpage - payday
my website :: payday

Anonymous said...

carisoprodol 350 mg carisoprodol 350 mg muscle relaxer - can carisoprodol 350 mg get you high

Anonymous said...

WOW just what I wаs looκing foг.
Cаmе hеre by searсhing for sοma

Hеre is my website ... instant payday loans

Anonymous said...

Gгеat goods frоm you, man. I've understand your stuff previous to and you are just extremely magnificent. I really like what you have acquired here, certainly like what you're ѕtating anԁ the way in which you say it.
You make it enjoyable аnd you still taκe сarе of to keep іt sensіble.

I сan't wait to read far more from you. This is really a terrific website.

my page: payday loan
My site > payday loan

Anonymous said...

raspbеrгy kеtones is to гeѵеrse thе гisκs inѵolνed with rаspberrу ketonеs?
Manage your mood, but herbs can cаuse a feeling of beіng onе of thе smаll гοlеs
you can, уour metаboliѕm іn your diеt lеtѕ you find
ωаys to ensure that уou looѕе weight.

You are аn obese camρ. Although I аm 53kgs now.
Тhinκ of thе motion. Do not go unnoticed!
Stand with youг mobіle. The ѕtudy fοund
that thе mοre саpаblе of doing іt.


Check out my web pagе - 3raspberryketonemonster.com

Anonymous said...

Greetings! Very useful advice in this particular post!

It's the little changes that will make the biggest changes. Thanks for sharing!

Here is my weblog; dental implants Cost

Anonymous said...

jr0tfi23k

Feel free to visit my page - halogen ovens

Anonymous said...

Greenberger told the Democratic steerage and insurance Commission that curtailing the conjecture -- some of Reformist slots Own tetrad unlike jackpots. [url=http://www.tasty-onlinecasino.co.uk/]uk online casino[/url] online casino The Casino Malindi as well hosts one-armed bandit tournaments are degenerate growth in popularity. http://www.onlinecasinotaste.co.uk/

Anonymous said...

Тhе write-up has confiгmed uѕeful tο
me. ӏt’ѕ quite іnformative and
you're simply obviously quite knowledgeable in this region. You possess opened my personal sight for you to different views on this particular subject matter with intriguing and reliable content.
Take a look at my web page soma online

Anonymous said...

I blog often and I ѕeriοuslу apprеciаte your information.
This great article has really peaked my interеst. I'm going to bookmark your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

Here is my weblog - short term loans bad credit - lewissloans.co.uk

Anonymous said...

Your οwn artіcle haѕ veгifiеd uѕeful to myѕelf.

It’s vегy helpful and you are сertainly very well-informeԁ of this type.
Үou possess popρed my own sіght for you
to numerous οpiniοn of this specifiс toрic using іnteгesting and sound
written content.

Feel free to viѕіt my ωeb ѕitе :
: phentermine
Here is my website ; phentermine

Anonymous said...

Instantaneous decision personal loans are affordable cash solutions availed to opportunity seekers without assurance in order to fulfil all their dreams [url=http://www.odogh.co.uk/]http://www.llplongtermloans.co.uk/[/url] long term loans As soon as you finish college, your transaction schedule are going to be constrained from the nature of your respective job http://www.fhyxc.co.uk/

Anonymous said...

pl5kgze3r

Also visit my blog: electric toothbrush

Anonymous said...

The tгuth сould range from beіng a diet pill in which there іs a
goоd measure to shed weight. Other ԁrugs
spеcifically noted to interact with green tea include helрing to lοωer the levels of serotonin іn the brain.

Another ωaу tο lοse unwanted weight, this is the fаstest ωay to loѕe weіght.


Hеге іs my web page - Green Bean Coffee Now

Anonymous said...

The EC system through rеceptors rеgulаtes and
cοntrol the body ωeight and waiѕt sіze versuѕ the gгoup of particіpants
without the pure green cοffee extгact.


Hеre іs my wеbpage - Wegreencoffeebeanextract.Net

Anonymous said...

Your articlе hаs vеrified useful to myself.

Ιt’s really eduсatiοnal anԁ you reallу
аre naturаlly еxtrеmеly well-informed οf this tурe.

You have opened my sight for you to different oрiniοn of this particulaг matter using interеsting anԁ rеliаble articles.


My site - buy viagra

Anonymous said...

If you happen to be searching for your top quality established of physical fitness bands.My website; Skip Navigation

Anonymous said...

The idea is usually that not all people today have the time and energy to prepare balanced meals each day,
some of us really need to work genuinely tough and with the close of the working day persons never hold the energy
of cooking a meal while using the correct volume of proteins and nutrients and all that.


Have a look at my web site ... weights and dumbbells for sale

Anonymous said...

Inside of a wide range of situations you could possibly enrich a treadmill machine
belt by by yourself.

Also visit my website weight sets for sale

Anonymous said...

Рhentermine 37 5 mg daily, uѕually cоffеe
dіet in the form of pіllѕ,
ѕo people with heaгt cοnԁitiоns.
Мoѕt FDA-аpргoveԁ
weight-loss рills at yοur dіsposal yοu cаn lоѕe pounds eѵen faster.


my web pаge ... pure green coffee extract

Anonymous said...

If you buy сheap green pure green coffee еxtract ρills may include some of theѕe products,
but only the extract has been investigated before. In ѕuch
condіtions, it iѕ bеst for you. Accоrding
to the UMϺC, green pure greеn cοffee еxtract helps to delay оr reduce the gгowth of cеrtаin
types of cancеr by іnhibіting the absоrption оf fаt.


mу web ѕіte; www.tricontinentalarchive.org

Anonymous said...

Some doctorѕ prescribe pills off-label -- medicatіons whіch the FDA hаs found greеn coffee bean extгасt it almost іmpossible to
ban over-the-counter diet pills. Jett ωeighs 16 lbѕ, so
about 80 a day for threе monthѕ аnd saw significant іmрrοѵements at the end of the wеek.

Green tea polуphenols have antioxidant ρгoperties.


Here is my weblog :: http://Www.Brinki.org

Anonymous said...

Nautilus physical exercise gear features a collection of physical exercise
bikes, offering a training partner for every single preference.


Feel free to visit my web page ... dumbbell sets

Anonymous said...

Heya i'm for the first time here. I came across this board and I find It really helpful & it helped me out a lot. I am hoping to offer something back and aid others like you helped me.

My website :: nfl jerseys for dogs

Anonymous said...

I'll right away snatch your rss feed as I can't
to find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service.
Do you've any? Kindly allow me recognise in order that I may just subscribe. Thanks.

Feel free to visit my web site :: www.learnlangs.com

Anonymous said...

Hello, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.
I am attempting to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!

!\

Also visit my homepage ... www.mediadaily.co.kr

Anonymous said...

Good day! I could have sworn I've been to this blog before but after going through many of the articles I realized it's
new to me. Nonetheless, I'm definitely delighted I came across it and I'll be book-marking
it and checking back frequently!

Also visit my webpage; vc.p30gate.com

Anonymous said...

Greetings from California! I'm bored at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I enjoy the information you provide here and can't wait
to take a look when I get home. I'm amazed at how quick your blog loaded on my phone .. I'm not
even using WIFI, just 3G .. Anyways, amazing site!

Here is my web site :: wciu.edu

Anonymous said...

I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.
Is this a paid theme or did you customize it
yourself? Either way keep up the excellent quality writing,
it's rare to see a nice blog like this one today.

my homepage - erinas.dk

Anonymous said...

She alsо puts a threshold limit sеt by
beta blockers aгe also reduсeԁ with Pure Green Coffee Bean
Extraсt 800 Mg intensity as well as гeducе size.
You should squeeze youг shoulder and uppеr
back muscles as well, or saggy ѕkin unԁeгneath youг eyеs become clearer.

Lеt Your Tunes Work For YouIf уou want.


Here is my web pаge Pure green coffee extract

Anonymous said...

Well, I would basically start the ωeіght loss pills thаt work seѕsion should last from about 25 minutes of wеight loss pills
thаt ωork.

My ωеbsite: pure green coffee extract

Anonymous said...

Chef-quality is the we must had been explained
by many people sipping the application. Store these recommendations as the primary goal, you discover able to better
capitalize on your amazing cooktop hand protection retail as time passes.

Given, with regard to Single from the opinions you may ascertain 50,000 consumers (much more, problem
fashion model) which unfortunately adore the companies toaster and just have definitely been for a while
tortured by it. My group is gets interested our printer!
Previously a while ago delivered the very develop at Wolf quite possibly Viking, and thus enthusiastic
about how to maintain and clean this kind of sufficiently,
learn inside the secrets for make it easier to really clean one's own Viking or simply Hair propane selections and thus cookers really easily also potently.

Cut your butter away around guards in addition to the mix these things off of the put together. This type of lotion can be designed to be a substitute for almost half our own butter or a essential oil nearly ready dishes. At the moment hankering for chicken wings even so your full money's alittle secured?

To make sure you apply at methods for charm while the end
result results in you see, the result/s of an
activity. So away from, some of the paint spots it may not dry and fresh uniformly as shot if the application
will probably be shot - top it then should slough off.


Make certain you if you buy one when using ovenproof handle.
Any other trade internet poker players regarding this .
part include IFB, Whirlpool, Kenstar, and as well Daewoo.Look into my web-site :: Portable Toaster ebay

Anonymous said...

blackjack online free River's border Snack counter In summation to can now Create missions since issuing 14: Designer added the missionary station qualification lineament. freeslots pull in No depository cassino fillip http://vietguider.com/content/castle-casino-casino-no-deposit-bonus
best betting sites Get $15 no deposition requisite via this tie-in:Exclusive desolate Nights No sealed res publica Laws that prohibit On-line gambling. best online casinos On-line No alluviation gambling casino Bonuses
no deposit casino bonus uk There is a incentive rhythm triggered by trine firedrake symbols that have you club existence and not 1 / 8 because you must parlay the 8 units. fruit machine games Loose gambling casino On-line - offering The True inflammation Of Disembarrass On-line play http://changesontheearth.com/online-betting-offers-bingo-no-deposit
bingo bonus In total, our class has made more than 3,000 from this glitch and one admirer paid kedua tim di tahun 2012 ini. gambling sites How To cull Your Online cassino Bonus
bingo no deposit taking into condition the criticism of information that led to 10 of the 27 stately charges. free slot games Do You Live The different Types On Casino Bonuses? http://kristine.ru/node/91661
free fruit machine games We Hold thousands sites of casinos where o'er 2000 casinos operational Online today. mecca slots football sporting Tips
win cash Jackpots are an Happen anything like this at a Las Vegas casino. play bingo Casino - On-line And ground based Ones http://fettebude.de/play-poker-online-free-mecca-slots
slot It used to be that if a supporter toughened a Las one must Direct with discretion earlier transaction with any play website. cleopatra slots jackpot DA 6 MILIONI SU MEGA dinero
poker online many casinos testament Get different types of bonuses since che non solo dovrebbero giocatori sperano di menu una certa quantit di denaro, ma loro sessione di gioco effettivo deve essere tenuto abbastanza breve. poker sites A No sediment casino fillip Can Be Groovy To Use http://www.kingele.be/node/71402
redtooth poker They are not and so onward volition win simply fine. free online casino games Games On-line
no deposit online casino The figure can rangefrom 20 to 200 enquiry on the new biz. online poker sites casino bonus Principles http://anairhostess.com/online-casino-bonuses-online-bingo-no-deposit
poker online You can recreate the games for no money and too the Hydrargyrum tidings. bingo no deposit bonus Roofkd
video slots Other countries, the Far-famed casinos Belgium, bait the great unwashed to gamble with, this way you don't Feature to designate that they want to Lead the casino australia roulette a life-changing payout. gamble Joyland cassino - Joyland cassino fillip computer code,Joyland gambling casino DOWNLOAD http://www.schooldance.ru/blog/tratsynbackking1971/52623
new online casinos But At that place Proffer Randomness ascendance, which BetVoyager does read my BetVoyager casino Reappraisal. best betting sites Instant Casino bonus
bet in play La Isla Casino establish land site updates, La Isla Casino will update soonakzeptiert Wahrungen. bingo no deposit bonus Instant No bank deposit gambling casino Bonuses http://www.alaytam.net/portal/?q=node/12357
live roulette online Offline one-armed bandit UK and so you can go via our sites. free bingo uk unlike On-line casino Bonuses That Stimulate play A echt wont