Friday, July 15, 2011

Tirana “lë” kualifikimin e hapur

15/07/2011 Ekipi i Tiranës është ndarë në barazim pa gola me sllovakët e Spartak Trnavës duke e lënë kështu çështjen e kualifikimit të hapur. Ky ishte takimi i parë që ekipi luante i plotë pas blerjeve të bujshme të kohëve të fundit dhe kjo sigurisht që ishte një minus për bardheblutë., trajneri Huan Rubio tregoi edhe një herë personalitetin e tij duke lënë plot pesë titullarë nga ekipi i vjetshëm jashtë formacionit fillestar. Dabulla, Osmani, Balaj, G.Muça dhe Pashaj edhe pse ishin të destinuar si favoritë për 11 vendet e formacionit nuk ia kanë dalë të bindin trajnerin për qenë në fushë që nga minuta e parë. Nga ana tjetër edhe sllovakët vinin me gjashtë mungesa në formacion për shkak dëmtimesh. Duke iu kthyer takimit kanë impresionuar dy blerjet e reja Mahmud Al Ajmi dhe Kameron Heple. Bardheblutë kanë kontrolluar lojën në shumicën e kohës edhe pse nuk kanë goditur portën shumë herë.

Tirana do të ishte më agresive që nga minuta e parë duke u dukur në portën kundërshtare rrezikshëm. Por në minutën e 12-të do të ishin miqtë që do të ishin të rrezikshëm nga goditja e dënimit. Tomaçek fut një kros të fortë devijohet nga Gilman Lika dhe ndryshon drejtim, vetëm shtylla pingule e ndal dhe më pas Lika e bën të tijin edhe pse me tre lojtarë kundërshtarë përballë. Në minutën e 14-të Karabeci gjuan diagonal në ecje dhe portieri kundërshtar devijon në goditje këndi. Tre minuta më pas Gilman Lika fut një kros nga e majta, bahrejnasi, Al Ajmi e kthen n qendër të zonës me kokë por nuk përfiton Etogo. Takimi do të vazhdonte me pasa të shumtë në mesfushë dhe dyluftime të ashpra. Tirana edhe pse kontrolloi topin nuk krijonte raste të rrezikshme në portën kundërshtare. Në minutën e 32-të sërish goditje dënimi për miqtë Proçazka gjuan rrezikshëm, topi pak mbi traversë. Pjesa e parë do të mbyllje me këto raste për t’u shënuar. Në të dytën Tirana do të reagonte dhe do të rriste agresivitetin drejt sulmit dhe këtë e tregon edhe futja e Balës në lojë. Në minutën e 46-të vetëm pak çaste pasi është luajtur topi nga qendra Tirana rrezikon me anë të Kërçikut. I riu 18-vjeçar merr krahun e djathtë, kroson në zonë por Etogo gabon shënjestër. Në të 61-ën i sapofuturi në lojë Gogolak ka një rast të artë por gabon në gjuajtje vetëm pak metra para Likës dhe portës. Në të 63-ën vjen edhe rasti më i bukur i takimit Al Ajmi merr një pas nga Etogo, driblon te lojtarë por në çastin e gjuajtjes bllokohet, topi në goditje këndi. Një minutë më pas Tomaçek shpërthen në zonë duke kapur të papërgatitur mbrojtjen bardheblu, gjuan fuqishëm vetëm pak centimetra e ndajnë nga shtylla më e largët. Në minutën e 81-të Kalari provon nga rreth 30-metra topi pak mbi traversë. Me këtë rast skuadrat dukeshin të pajtuara edhe të lodhura nga vapa dhe pas pesë minutave shtesë gjyqtari rus vendo t’i ndajë skuadrat në barazimin e “bardhë” 0:0.

Ky ishte takimi i parë i Tiranës nën “ushtrinë” e re të lojtarëve. Bardheblutë edhe pse duhet të kishin fituar takimin, nuk kanë arritur të shkojnë më tepër se një barazim. Megjithatë edhe vitin që shkoi Tirana mori kualifikimin pikërisht nga një barazim pa gola në kryeqytet. Duke pasur parasysh se çdo lloj barazimi me gola por edhe që sllovakët nuk është se ishin një ekip që të linin mbresa shanset për barazim janë 50 me 50.

No comments: