Tuesday, April 19, 2011

Lajme nga Qarku i Shkodrës .

Koplik ,kandidati N.Hasani takon të rinjët

Kandidati i partise socialiste per kryetar i Bashkise se Koplikut qytetit, Nazmi Hasani ka filluar nje miting me te rinjte e qytetit ku merrnin pjese edhe deputetet socialiste, Tom Doshi e Paulin Sterkaj. Nazmi Hasani ka deklaruar se premtimin e pare

Lajmi Fundit:Koplik, qëllon të shoqen dhe më pas veten..kliko

per rinine e ka ne drejtim te permirsimit te kushteve per arsimin.Ne vijim Hasani ka folur edhe per mbeshtetjen qe do ti japi sportit dhe ekipit te fubollit te Veleçikut si dhe ka theksuar se ne programin e tij, zhvillimi i turizmit ne kete zone do te jete priritar per komunitetin. Deputeti Paulin Sterkaj, ne fjalen e tij ka theksuar se Nazmi Hasani eshte kryetari per te cilin ka sot nevoje Kopliku, ndaj vota per te eshte vote per ndryshimin e ketij qyteti.

MBESHTETJE KANDIDATIT TE PAVARUR

545465

Nje grup intelektualesh dhe themeluesish te demokracise nga komuna Rrethina I kane kerkuar banore te kesaj zone qe te mbeshtesin kandidatin e pavarur ne kete komune Lic ELezi.Nepermjet zedheneses se shtabit elektoral te kandidatit te pavarur Florinda Ndoja, banoreve te komunes rrethina ju eshte premtuar se duke mbeshtetur kandidatin e pavarur Lic Elezi, ato votojne nje alternative te sigurt demokratike.Kandidati I pavarur Lic Elezi ne komunen e Rrethina vjen nga shoqeria civile dhe pretendon qe me 8 Maj te marre drejtimin e kesaj komune.

GOJART SALJA TAKIM ME TE RINJTE

23568698

Kandidati I partise socialiste per komunen e Bushatit Gojart Salja ka zhvilluar nje takim elektoral me te rinjte e Bushatit, i pranishem ne kete takim ka qene edhe deputeti I partise socialiste per qarkun e Shkodres Tom Doshi. Kandidati Salja ka falenderuar te rinjte per mbeshtetjen ndersa ka premtuar nje sere ndryshimesh per komunen e Bushatit.Deputeti i partise socialiste Tom Doshi perpara te rinjve te komunes Bushat ka kerkuar qe te gjithe te marrin pjese ne zgjedhjet e 8 Majit ne menyre qe te arrihet fitorja ne te gjitha njesite vendore nga partia socialiste. Mitingun elektoral te kandidatit te opozites Gojard Salja e kane ndjekur edhe vezhguesit e OSBE/ ODIHRIT.

DAJÇ, PREZANTOHET ARBEN GJURAJ

36356356

Turi I takimeve te kryeparlamentares, Jozefina Topalli ne komunat e qarkut te Shkodres, eshte ndfalur ne Komunen e Dajcit, ku kryetarja e kuvendit ka prezantuar para banoreve, kandidatin e partise demokratike ne kete komune, Arben gjuraj. Gjate fjales se tij, Gjuraj, ka apeluar per vote ndaj partise demokratike ne zgjedhjet e 8 Majit ne menyre qe te vazhdojne investimet ne Komunen e Dajcit.Kryetarja e kuvendit Topalli, gjate fjales se saj para banoreve te komunes se Dajcit, ka falenderuar banoret per perballimin e situates se permbytjeve, dhe nga ana tjeter ka deklauar se Brenda nje periudhe te shkruter do te shperndahen demshperblaimet e qeverise shqiptare per banoret e prekur nga permbytjet ne kete zone.Arben Gjuraj, kandidati I Alenaces per qytetarin ne komunen e Dajcit, kerkon serish votebesimin e banoreve te Dajcit, per te vijuar, qeverisjen ne kete komune e cila prej vitesh eshte shoqeruar me investime te shumta

URUCI BISEDE ME TE RINJTE

0555222

Te rinjte e qytetit te shkodres jane njehur sot me kandidatin e aleances per te ardhmen per bashkine shkoder genc urucin.Ka qene vente kandidati uruci I cili ka deklaruar se te rinjte si elita e shoqerise nuk duhet te ngjyrosen politikisht.Anetari ia asamblese se partise socialiste namik kopliku I ka treguar te rinjve se problemet e nje qyteti, nuk mund ti menaxhoje askush me mire se kandidati uruci.Nga ana tjeter kopliku ka deklaruar se kryeministri I vendit nuk ka konceptin e domokracise dhe votes se lire.Kandidati I partise socialiste per bashkine e shkodres per me shume se 60 minuta I eshte pergjigjur pyetjeve te te rinjve te ketij qyteti.

NIKOLLE MARKU, HAP FUSHATEN

24524542

Partia Demokratike ka celur, zyrtarisht fgushaten elektroale ne komunen e Velipojes ku eshte prezantuar para banoreve ne nje takim madheshtor, kreu actual I komunes Nikolle Marku. Pervec banoreve te shumte qe kishin mbushur, sheshin para komunes, te prajnioshem ne kete takim, kane qene edhe kryetarja e kuvendit |Jozefina Topalli, deputet te qarkut te Shkodres si dhe personalitete vendore te qarkut Shkoder.Ka qene kreu I Komunes Nikolle Marku I cili para banoreve t Velipojes ka prezantuar arritjet por edhe ato cfare do te realizohen ne Velipoje gjate mandatit te ardhshem.Kryetarja e kuvendit Jozefina Topalli, ka garantuar mbeshtetjen ndaj kandidatit Nikolle Marku, per vazhdimesine e investimeve ne kete komune, e cila tashme eshte kthyer ne epiqender te investimeve te partise demokratike.Miliona lek, investime kane perfshire komunen e Velipojes, gjate mandatit kater vjecar, duke kthyer, sjelle ndryshimin jo vetem ne infrastructure, por ne cdo sector te veprimtarise se kesaj komune

ZEF HILA TAKIM NE BARBULLUSH

326598

Ne kete menyre eshte prit takimi I rradhes electoral I kandidatit te aleances per qytetarin zef hila. Takimi eshte zhvilluara me banoret e fshatit barbullush, ku kandidati I pd zef hila ka deklaruar perpara simpatizanteve te tij investimet dhe premtimet per te ardhmen.Nga ana tjeter banoret e barbullushit kane demostruar mbeshtetjen e plote per kandidatin zef hila.Nen sloganin “ne nuk njohim kondershtar” simpatizante te shumte nga barbullushi kane mbetetur kandidatin zef hila, me ovacione dhe entuziazem. Atmosfera e krijuar ne takimin me banoret e barbullushit fliste per mbeshtetjen totale te tyre ndaj kandidatit hila

MAZHORANCA AKUZA OPOZITES

8

Nga Shkodra e 2 prillit dhe demokracise, nuk kane munguar akuzat e liderve te parties demokratike. Kryetarja e kuvendit Jozefina Topalli, gjate fjales se saj ne mitingun perkujtimor n ender te 4 deshmoreve te demokracise, ka akuzuar kreun e ps-se se ka bere aleancen me regjimin qe vrau kater bijte e shkodres, me partine e punes se shqiperise, duke tentuar te ktheje edhe njehere ate regjim te cilin per 50 vite e vuajten mbi supet e tyre shqiptaret. Nga ana tjeter, kreu I ekzekutivit Berisha duke folur per zgjedhjet locale te 8 Majit, eshte zotuar para shkodraneve, se ndaj ketij qytetit, vemdja do te jete akoma me e madhe duke deklauar edhe slloganin e fushates se parties demokratike ne keto zgjedhje, per qytetarin. Zgjedhjet locale te 8 majit, pavaresisht se ende nuk jemi zyrtarisht ne fushate zgjedhore kane nisur te jene pjese e retorikes se perdishme te politikes shqiptare ku akuzat sdhe kunder akuzat jane kthyer ne nje refren te dites

TOPI: POLITIKA TE JETE E PERGJEGJSHME

2

Kreu i shtetit Bamir Topi i bëri thirrje politikës të jetë e sinqertë dhe të bëjë një debat real. kreu i shtetit duke iu referuar zgjedhjeve vendore të 8 majit theksoi se nukd duhet të përdoret dhunë në fushatë por debat i qytetëruar.
“Politikanët duhet ta vendosim veten në pozicione qytetare. Jo dhunë por debat pasi njeriu i qytetëruar bën debat, punon me projekte dhe i ballafaqon ato. I ka kaluar koha premtimeve të çastit. Sot ka ardhur koha për projekte madhore” theksoi Topi. Ai ka theksuar më tej se zgjedhjet e 8 majit duhet të shihen si rivotim i pushtetit vendor. “Qytetari duhet ta ndihej se këtu mbyllet një etap dhe fillon një tjetër. Politikanët nuk na kanë në dorë jetën por kanë detyrimin të na administrojnë taksat” theksoi më tej Topi .Më tej kreu i shtetit duke iu referuar ngjarjeve të të rrëzimit të komunizmit theksoi se politika politika duhet të vlerësojë historinë me nota realiste dhe kjo bëhet përmes vendimarrjes.

/Burimi informacionit TV Rozafa dhe Shkodra TV1/

No comments: