Saturday, August 13, 2011

Bari, si u keqtrajtuan shqiptaret me 1991

Ne 20 vjetorin e eksodit te madh te emigranteve shqiptare qe zbarkuan 8 gushtin e vitit 1991 ne Bari, pertej dekorates se presidentit Bamir Topi per qytetin dhe bashkiakun e Barit, kane vershuar "lume" kritikat per trajtimin qe autoritetet italiane i kane bere shqiptareve ato dite te nxehta. Pothuajse te gjitha mediat vizive lokale te Barit apo kombetare, kane transmetuar ne ekspozita fotografish dhe kronika e dokumentare, ku keqtrajtoheshin emigrantet si ne momentin e zbarkimit ne porte, ruajtja me forca ushtarake dhe me pas izolimi ne stadium dhe mbajtja aty per disa dite pa buke dhe uje, ku nuk munguan as trazirat. Si per ironi te fatit, vetem dy dite pas vizites se Topit ne Itali, zbarkimi i nje anije me 56 emigrant aziatike ka ndezur polemikat deri ne racizem te politikaneve vendas, qe kerkuan shtrengimin e masave ndaj emigranteve. Por pati dhe te tjere qe akuzuan policine dhe autoritetet si Paolo Bortone dhe Pedica qe e konsideruan sjelljen me emigrantet "sikur te ishin domate per salce". "La Repubblica" i eshte rikthyer dy ekspozitave duke iu referuar dhe dekorates se Topit per kryebashkiakun e Barit ne shenje mirenjohjeje. Edhe pse si 20 vjet me pare, ashtu dhe ditet e sotme, policia dhe autoritetet i keqtrajtojne emigrantet e huaj, vjen nje dite qe pergezohen me dekorata mirenjohjeje dhe miqesie. Kreu i rajonit te Puljas, Niki Vendola, takoi Topin ne kuader te kesaj vizite, duke njohur "te keqijat e politikave te pritjes italiane per emigrantet". Presidenti u takua ne kuader te vizites per 20 vjetorin e zbarkimit te anijes "Vlora" me 20 mije shqiptare ne bord ne portin e Barit. Dhe duke folur para Topit per politikat e pritjes se qeverise italiane, ai eshte shprehur se "ne diference prej 20 vitesh politikat tona jane perkeqesuar dhe duket se ne Itali dhe Evrope cdo dite dhe me shume perjashtimet behen me te forta dhe tendenca shkon drejt nje urdhri publik". Vendola kritikoi hapur menyren se si priten dhe trajtohen emigrantet, ku mungojne strategjite dhe perkushtimi. "Kjo i ben keq popujve te varfer qe perpiqen te arratisen nga lufta dhe nga uria. I ben keq dhe kesaj pjese te mireqene apo te pasur te botes qe reagon ne kete menyre", ka thene Vendola ne biseden me Topin.

Gjate ceremonise se dekorimit e mbajtur ne daten 8 gusht ne Bari, presidenti Topi falenderoi autoritetet per pritjen e emigranteve shqiptare dhe dekoroi kryebashkiakun. "Nuk do e harrojme kurre ndihmen tuaj", ka thene kreu i shtetit. Teksa politikane dhe drejtues vendore italiane kritikonin ne rastin e 20 vjetorit te eksodit ne Otranto, Topi mendonte dhe per dhenie dekoratash. "Emocionet i perjetojme edhe pas 20 vitesh per mikpritjen tuaj dhe per kete motiv Shqiperia i jep medalje qytetit te Barit", ka shtuar Topi. Kurse per mediat, ky akt u pa si nje rikthim tek e shkuara e nje vendi qe kerkon te falenderoje. "Vendi i Shqiponjave falenderon zyrtarisht Barin dhe popullin e Puljas per solidaritetin dhe ndihmen pa kufi", shkruante "La Repubblica" per ngjarjen e 8 gushtit 1991. "Ata kerkonin nje jete me te mire, ndaj zbarkuan ne portin e Barit ne bordin e anijes "Vlora", qe kerkonin te linin pas nje regjim totalitar", ka shpjeguar presidenti. Dhe karshi ketij artikulli, foto dhe video nga skenat dramatike te shqiptareve qe kacafyteshin ne litaret e anijes, hidheshin ne det, keqtrajtoheshin dhe torturoheshin duke u mbajtur per dite te tera ne stadium pa buke dhe uje. Dhe kur u jepeshin ushqime, u hidheshin si te ishin kafshet e nje kopshti zoologjik. Dhe si per ironi, ate ngjarje presidenti Topi e ka quajtur me fat, "sepse afer kishim nje vend qe na ndihmoi ne momentet e veshtira". Dhe Michele Emiliano ka rikthyer ne memorie ish kryebashkiakun e Barit ato vite, Enrico Dalfino. Emiliano konfirmoi kohen e veshtire dhe urdhrat e autoriteteve te larta te vendit, por vleresoi veprimin e ish kryebashkiakut. "Ishte i afte te interpretonte dhe te ndiqte koshiencen e tij dhe te qytetareve per kete situate", u shpreh ai, duke lene te kuptohet se mund te ishte bere me shume nga drejtuesit e vendit. Por megjithese eksperienca me shqiptaret ne vitet 90-te konsiderohet pozitive, autoritetet italiane i njohin ende vetes mangesi te medha ne trajtimin e emigranteve dhe se shpesh here nuk i zgjidhin mire situatat, derisa ka dhe emigrante qe mbyten apo vdesin. Dhe Vendola qe nuk harron te beje dhe nje krahasim mes popujve. "Kerkojne te afrohen ne bregdetin tone, duke kaluar nje det qe per ata eshte transformuar ne nje varreze te madhe", thote ai. Dhe sipas "La Repubblica" e Vendoles, Bari dhe Pulja duhet te jene shembuj per ditet e sotme, sepse gjerat duket sikur jane perkeqesuar, edhe pse mund te behej me shume ne ato vite.

Kurse per gazeten "La Gazzetta del Mezzogiorno", ajo ngjarje e kujtuar ditet e sotme sherben "per te shlyer dicka, per te nxjerre nje peng te vjeter". "Nuk mund t'i harrojme ato skena nga moli kur dhjetera apo 20 mije emigrante ne bordin e "Vlores" perpiqeshin te zbrisnin ne token tone. Nje det njerezish qe kerkonin modernen dhe qe ishin arratisur nga nje regjim", shkruan kjo e perditshme, duke kujtuar dramen qe perjetuan emigrantet.

Teksa i ben nje reportazh ketij "lumi njerezish", gazeta pershkruan perpjekjet e tyre per te shpetuar nga ai rrethim ne port dhe me tej menyra se si u trajtuan ne stadium. "Ministri i Brendshem nuk beri mire qe gjeti menyren e depertimit te shqiptareve nga "Stadio della Vittoria", apo teksa trajtoheshin duke iu hedhur panine me helikopter dhe duke perdorur hidrante per t'i lare. Ishte nje turp shteteror. Dukej si nje lufte e vertete. Policia qe perpiqen t'i ruante, apo t'i nxirrte nga stadiumi dhe ata qe perpiqeshin te shpetonin duke u arratisur, duke hipur ne mjete dhe trena, per te gjetur qytete te tjera evropiane. Qe prej asaj kohe shume gjera kane ndryshuar, kurse Shqiperia eshte nje vend ne zhvillim te madh", shkruan nder te tjera kjo gazete. Me te njejtat nota e pershkruajne edhe agjencia "AGI" ate ngjarje dhe gazeta e njohur "Corriere della Sera", duke kritikuar sjelljen e shtetit ndaj nje numri te madh emigrantesh qe po arratisej nga nje regjim totalitar.

Emigrantet kujtojne, por dhe nuk harrojne

Pervjetori i asaj ngjarjeje dramatike nuk ka pasur vetem kortezine e kreut te shtetit dhe dekorimin per Barin. Por nje faqe zyrtare ne rrjetin social "Facebook" eshte hapur nga emigrantet e titulluar "1991-2011. Kujtimi juaj per Vloren". Dhe ne kete rrjet sipas medieve italiane, bie ne sy shembulli i Sabian Isait, qe shkruan: "Nuk do e harrojme kurre ate qe Italia beri per ne, faleminderit!". Kurse Enkeleda Katerina Serani, qe mberriti ne bordin e anijes "Vlora" ne Bari, tregon: "Ajo dite shenoi nje ndryshim radikal ne jeten time. Ishte si te rilindje perseri".

Dokumentari i "BariLive"

"Solidaritetit te njerezve, iu pergjigj agresioni i shtetit"

Ja si e pershkruan nje tjeter media, kete here lokale e qytetit te Barit, ate ngjarje te 8 gushtit 1991. "BariLive" e ka shoqeruar reportazhin e saj edhe me nje dokumentar me pamjet e zbarkimit te anijes "Vlora" ne port dhe mijera emigranteve qe perpiqeshin te preknin token italiane. "Ishte 8 gushti i 1991. Pamje simbol, te paharrueshme per italianet, te frikes dhe te nje zbarkimi. Ishin dite konfuze, midis solidaritetit te njerezve dhe vendoreve te bashkise dhe pergjigjes se ashper te shtetit. Emigrantet u mbyllen ne stadium, te kycur dhe rrethuar me polici. Ne fund, nje pjese e madhe u perpoqen te gjenin qytete te tjera per t'u vendosur", shkruan kjo agjenci.

Pergatiti A. Qoraj

No comments: