Wednesday, March 16, 2011

PUTHABYTHESIT E TALLAVASE…

…kush e vrau këngën e lirisë!

ZEF PERGEGA

Në hyrje të kryeqytetit të ri një shtyllë elektrike gjysmë e rrëzuar. Dikush e fitoi një tender pa konkurent për t’a ngritur, por vetëm sa i dha bojë të zezë me zift. Në një mëngjez herët, njerëz që ndalojnë e mbajnë vesh. Në një copë letër të bardhë rrethuar me kordele të zeza është shkruar një lajm kob: “Ka vdekur në agim kënga e lirisë!”

Njerëz kureshtar ndalin hapin, njerëz indiferent e shpejtojnë çapitjet. Lajmet e zeza të ngjallin neveri. Tek kjo shtyllë pikëpytjet dhe pikëçuditset përplasen në rrugën pa sinjale. Nuk bien sirena, po degjohen hapa të pa kuptueshëm. Qenie të gjalla që shikojnë me sy në asfalt se mos dallojnë pika gjaku nga vrasja e vargjeve të pishtarëve. Në Prekaz martirizimi edhe në dimer çel lule, por nektari i tyre s’ka me rimë të kthehet në vargje lirie.

Fshirësit e rrugëve nxitojnë të pastrojnë udhën e shtyllës së rrëzuar. Njerëz që rendin drejt aeroportit të Prishtinës “Adem Jashari” që nuk u intereson emri i tij, i cili u pagëzua me gjakun e 54 frymëve shqiptare. Mendjen e mbajnë në perëndim e në Amerikë. I presin kolltuqet e ambasadave dhe fushat e golfit, për t’i kaluar fundjavet me diplomatët serb, malazez e maqedonas. Mos e dhentë zoti të ndërmarrin ndonjë projekt me kongresistët e senatorët amerikan apo të vendosin lidhje me diasporën!

Ca të tjerë në rrugicën e shtyllës së rrëzuar, që fëmijet me llastik ua kanë thyer edhe llampat, rëndin me kolltuqe biznesmenesh në krah të mobilojnë zyrat e reja, për postet me të larta që ua dha bash vota e sovranit. Ç’është ky sovrani, po ti teket të çon brënda ditës tek sulltani!

Diku bien e diku ngrihen çmimet e votës, si fuçitë e naftës në Lindjen e Mesme. Kullës se Hajredinajve duket se nuk i interesojnë këto pazare tregu. Madje qeverisja e tij e hekurt duhej të provohej me këtë rast. Vetëvendosja pranon opozitën për të mos iu shuar vula! Një komb që i mungon shpirti i revoltës e ka pak shtypjen.

Asnjë në rrugicën e rënkimit të shtyllës së përkulur nuk e ka marrë vesh se kush është vrasësi i këngës së lirisë. Heronjtë nuk janë më, ata na kane lënë frymëzimin, po poetet mumërojnë gjethet?! Dikush hamendeson se ai që vret lirinë, vret edhe këngën e saj. Ca të tjerë mendojnë së janë të lirë se në shesh nuk shikojnë zingjirë. Po janë ca të tjerë që nën e mbi zë thonë se mikrob gjakësi ka hyrë në kulturë, në traditë dhe ka prishur raportin midis rruazave të kuqe e të bardha te gjakut dardan, duke sjellë në mënyrë adekuate vdekjen e këngës së lirisë. Janë disa të mësuar me sharki e çifteli që mendojnë se dehja e gjinjeve dhe lakuriqësia e kërthizës e ka vrarë në gjumë këngën e lirisë. Hamendjet shkojnë deri atje sa disa mendojnë se kënga e lirisë i përket një bote tjetër që lamë pas, mëgjithëse protogonistet e saj marrin frymë nate në diskotekat e Prishtinës e Tiranës. I njejti shpirt, por i tjetërsuar në kohë!

Në fakt koha e pushtimeve me bomba e rraketa ka dalë mode, ka ardhur koha e viruseve të epsheve, pa u tharë gjaku i të rënëve ose pa u plotësuar kujtimi dyzet ditësh i tyre. Këto viruse siç shkatërrojnë një kompjuter qesin jashtë loje mijra mendje.

Një këngëtare e talentuar kosovare me tha një herë në Detroit: “Asnjë nga producentët e fjalës dhe të këngës së lirisë dhe shpirtit atdhetar të kosovarit nuk punon me në ato studio. Ata janë të pushtuara nga fytyra të reja, shpirtin, ballin, sytë e driten nuk e kanë shqiptare. Që të mundesh të promovosh një vlerë duhet të pranosh të këndosh 4-5 antivlera!”

Fshesaxhinjtë e rrugës ndjehen të frikësuar. Duhet ta pastrojnë rrugën sa herë ato diktojnë një këngë apo një strofë të vrarë. Refrenet i kanë eleminuar me snajper. Politikanët e duan rrugën bilur pa gjak, se qylymi i pushtetit nuk e duron një gjë të tillë të këtë njolla të ngrira se shpejt ndërhyjnë ndërkombëtarët dhe nami bëhet! Kështu ndodhi me këngën e lirisë që e shkelen. Ndërkombetarët nuk kanë ngritur ndonjë grup ekspertesh të hetojë rreth kësaj çeshtje, po merret me disa tendera të ministrisë së rrugëve. Për shtyllën e rrëzuar në hyrje të kryeqytetit e quajnë aksident natyror.

Artopolantët e tallavasë i kanë shtyllat e reja. Mbi to vallojnë tollumbacet dhe sutjenat e markave të seksit. Të rinjët nuk e pelqejnë me erën e qevapave që pjekin pleqtë në trotuare. Muzika e re qe tund pllakat e betonit i ngjanë xhinglave të fiseve indiane. Ku po shkojmë bacë?! Haj bacë po bëjmë shtet qysh e kemi lyp vetë!

Po andej nga Shqipëria ç’ka po thonë?! Dhantë zoti që Kosova të mos e ngjyej gishtin e mjaltit në atë qyp! Kryetari i bashkisë së Tiranës europiane thirri një këngëtar serb në lindje pa pasaportë europiane të këndonte shesheve të dëshmorëve të kombit. Malësorë në Amerikë thonë se këngëtari serb është antishqiptar i tërbuar. Au ngazëllye rinia e kryeqytetit?!

“Mos është kjo vella që me duart tona mbështesim kundravenien dhe financimin e lobit serb për dominim dhe përdhosje të vlerave të kulturës tonë kombëtare, sepse forcimi i shtetit të Kosovës do të thotë spostim i qëndrës së gravitetit të kryeqytetit të bashkimit tonë?! Këstu me thotë një plak i mënçur në mëgrim në mënyrën e vet po duhet me qenë me i mënçuar se ai me i kuptue këto punë të holla, kur Tirana e ha sapunin për djathë serb e grek.

Idhulli im i këngës së patriotizmit dhe lirisë shqiptare Ilir Shaqiri po merret me këngë dashurie. Shkurte Fejza që ka bërë burg për këngën e lirisë po e anash kalon pak bregun e saj. Leonora Jakupi nunesha e këngës së lirisë së Kosovës, nga ato zanat e Fishtës, që kur ka kënduar “mos ma prek shkja Drenicen” serbit nuk ia mbajti, por kur ajo e harroi ta këndonte, serbi i fut tërthorazi me struktura paralele.

“Qielli digjet e toka varrët. Po ku je Adem Jashari” “Mos ma prek ti shkja Drenicen. Se kam gjallë Azem Galicen” “Asht një komb që don liri. Dhe Kosova asht Shqipëri!” “Mos ma prek trollin shqiptar. Mijra vjet jam në Dhe të parë!”

Dhe Shaqirin e dëgjoi çdo natë. Nuk me zë gjumi pa dëgjuar një këngë kosovare të lirisë se saj. “Tokë e mbjellë me plumba. “Dhe i ndezur për shtatë trimeri” “Tokë e mbjellë me bura. “Shekujve të rënë për liri” Zgjohuni o ju dëshmorë…!

Këngën e Shaqirit e kanë dëgjuar ne internet 500 mijë vetë, ndërsa atë të Jakupit 180 mijë artdashës të lirisë dhe pavarësisë. Mundohem të klikoj natë e ditë që ta rris numërin e tyre, po ku kapet Genta Ismaili me 5.5 milion “…e kam shpirtin eksplozion!”

Këngëtaret e dikurshem të lirisë po këndojnë edhe në Amerikë. Po thonë se po këndojnë tallava për kantundarët se më shumë se liria e Kosovës tash po na lypen dollarët!

Lepa Brena ka kënduar në Detroit dhe salla është tundur nga shqiptarët. Në të njejtën sallë ka kënduar grupi kombëtar shqiptar i diasporës në Amerikë “Bashkimi Kombëtar” si një ansambel shteti dhe nuk ka patur më shumë se 100 mërgimtarë. Ne i këndojmë këngët greke e serbe, ata na urrejnë kombin, flamurin, shetin dhe shpirtin e këngës tonë, se cilësitë tona i vërbojnë armiqtë tanë shekullor. Kam ndjekur disa aktivitete me këngëtarë shqiptar në Detroit dhe atje ne e vona kur dukej se avujt e alkolit kanë bërë punën e vet ia ka nisur posdravi… Të gjithë këtë e dijnë edhe pse duke lexuar këto rreshta le t’i kruajnë mjekrrat! Ua këndojmë këngët grekëve, serbeve dhe ato me rrokjet e refereneve ndezin zjarre mbi kokat tona.

Marrja i mbuloftë vrasësit e këngës së lirisë nga puthabythësit e tallavasë së Prishtinës e Tiranës, që i sillën sheshit “New Born” dhe atij të “Dëshmorëve të Kombit” me shallin helen e tregishtorin. Lirinë nuk e ruan pushka, por kënga… Pse o bace puna e trimave është mishi i krimbave?!

Po ku je o Adem Jashari

Bir Kosove e dragua mali

Djemt po bëjnë politikë

New Born ku vajti ideali

E ndajnë, si tortë me thikë!

Ç’është ky gjak

Që rrjedh nga trolli

Po vjen mbret

Prej Kremlini Pacolli!

Po ku je o Ramush Haredinaj

Qielli lirisë mbush me korba

More dorë e fortë

Puna e trimave mishi i krimbave?!

Po ku je Isuf Gervalla

Në palcën e Dardanisë

Po luajnë pokër

Me ëndërrën e lirisë!

Po ku je o Albin Kurti

Lakun ne fyt

Na hedhin tradhëtarët

S’a s’kemi vdek

Nxirri në shesh të gjallët!

Brënda ashtit

Dëgjoi një kob

Mbi kulltukun e perandorit

Ul një korb?!

Po na çukit sytë

Zgjohuni!

Ka me na mbytë!

Po ku je Jakup Krasniqi

Naim Maloku e Nexhat Daci

Gjaku i martirëve lëshon piskamë

Zemra e tokës plasi

Leni karriket

Jepni krah zanit amë!

Detroit 12 shkurt 2010

zefpergega434@hotmail.com

Share This :

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

Edit this entry.

16 Comments to “PUTHABYTHESIT E TALLAVASE…”

 1. Rugovasi says:

  Po ku tash te ra ndermend ci kenga e lirise ka shum kohe qe esht vra, varros e harrue. Na perzune melosetsllave, turko aziatike, arti i muzikes shqiptare,sidomos ajo Kosovare eshte bastardhue pa mase.Para pak vitesh ne Prishtine ka kendue ni kengtare nga turqia,emrin sja mbaj mend,stadiumi i futbollit ka qene perplot i mbushun me shqiptare qe as ci kan marre vesh ndoni fjale.Ne mes te Tiranes ndegjohet muzik sllave. Ne mes te Shkodres behen darsma me muzik sllave .Ne televizjone lokale te Mbishkodres urimet percillen me kenge sllave,mos te folim per shqiptaret nen Mal te Zi. Sa per Lepabrena, kam ndegjue se ne Kanada ka pas koncert dhe kan marr pjese ni numer i vogel shqiptaresh. Po kjho esht katastrofe,Nese esht femer e hisheme me trup lakuriq , melos te huaj, sduhet tjeter per tu mbush salla. Me Pacollin ne krye Kosovaret do luejn valle ruse tani. Urime Kosove

 2. Mark Gjonaj says:

  A DUHET NGRIT ZERI DHE KU DUHET NGRIT?

  Ndryshimi i struktures se regjimit sjelle dhe ate te superstruktures se edukimit. Te shpallish mbretrine e lirise dhe te mos mbajshe vulen e saje eshte e pamundur. Sot punohet paralelisht te perdorish lirine ne vendin tende dhe te huajne ta leshe te lire te banoje, tregtoje, te punoje bleje dhe te krijoje muziken e tij dhe te hedhe vallen ne mes Tiranes dhe Prishtines. Sot shoqeria dhe vendi nuk mbrohet nga keto lloje “sulmesh”. Edhe nje pushtim, sot e kane kethyer ne imagjinare sepse nuk ekzistojne elementet e tij; ndersa ne edukim e kulture ai eshte real, por kete e kemi dashte vete, viktimat e kesaje vrasje moderne vine ngadale dhe ashtu sic e trajton artikullshkruesi. Keshtu qe s’ka perse te na vrase veshet interferimi, penetrimi i muzikes dhe i kulturave te huaja. Shqetsimi eshte i drejte, por struktura nuk ta degjon zerin. Frymen kombetare, ne muzike e kulture, mund ta konsolidonte vetem regjimi i kaluar, por ai nuk perparoi ne ane te tjera, keshtu qe u permbyse. Ne jemi nise drejte asaje rruge qe do te humbasim gjene ma te madhe, nacionalitetin, natyrisht qe jo pernjehere. Shtetet tona, as duan dhe as dine se ku kane gjysmen e popullsise se tyre. Faleminderit!

 3. spirituali says:

  Edhepse jemi populli më liridashës dhe gjithmonë kemi luftuar për Liri e pak e aspak e kemi gëzuar, ne jemi edhe populli që më së shpejti asimilohemi. Për shkak të robnive mijëravjeçare ne nuk dijmë as si fitohet liria, si jetohet, si ruhet, dhe çka është liria. Për këtë lehtë bëhemi spiunë të huaj me pak e aspak para, më shumë i nderojm dhe i dëgjojmë të huajt qofshin edhe dashakeqët tanë sesa urtakët tanë. Ne kemi probleme të mëdha me i heq maskarenjtë nga postet, dhe problem edhe më të madh me i qitë në ballë më të mirët, më t’aftit dhe më të ndershmit. Në fushën e muzikës u shkrua drejt. Është gjëndja katastrofale. Peshkopët e priftërinjtë ortodoksë janë grekër. Noli ka thënë: “Ruhuni nga kisha greke sepse do ua bëjë gjëmën”! I lejojjmë shqiptarët tanë të ndryshojn kombësinë. Shqiptarët tanë prej Kosovës, ende pa u gjetë kufomat shqiptare shkojn me marrë pasaporta serbe. Tregtojnë me të madhe me Serbinë. Në kohën e diktaturës komuniste e kam festuar me familjen vitin e ri sepse ka pasë këngë të të gjitha zhanreve, rapsodike, popullore, qytetare, të lehtë, humor, etj. Nuk e kam dasht, as nuk i kam shërby, as nuk e du ish diktaturën por të pakten programi ka qenë 100% shqip. Sot jam që 80% i programit duhet të jetë shqip. Pjesa tjetër e huaj. Kështu diçka me ligj, kam lexuar se e ruan gjuhën e vet Franca. Mua më duken të pështirë të mos them të neveritshëm ata këngëtar/e/ë shqiptarë që këndojn në gjuhë të huaja dhe këngëg /tallava/ që vetëm fjalët i kanë shqip. Ata mendojn se u rritet autoriteti nëse këndojn në gjuhë të huaj. Kur dua me dëgjuar muzikë të huaj i dëgjoj ata që e kanë gjuhën e mëmës anglishten, italishten, etj. Kemi mjaft artistë, etj. që deklarohen kosmopolitë – globalistë e nuk e duan kombin që i përkasin të paktën përkah gjaku. Secili individ dhe secili komb është pjesë e Njerëzimit. E si mund të duhet njerëzimi kur nuk e duam kombin tonë???!!!

 4. Ura Tamares says:

  Z.Zef! Me pelqeu shume “lapsi”juaj artistik ne shkrimin e mesiperm.Eshte me te vertet nje tregim i bukur por persa i perket anes muzikore me vjen keq te te them, por je shume larg realitetit.Se pari,Kosoves nuk i ka munguar kurre dhe nuk i mungojne as sot kenget patriotike.Eshte pikrisht kenga patriotike “gjerdani i fishekve” qe frymezoje jasharet e qindra e qindra Kosovar per te dhene jeten per lirine e Kosoves. Edhe kengetaret me moderne nese do i quajme keshtu, kame kenduar e kendojne per liri e patriotizem.Ne te njejten kohe dua te te them se tallavaja nuk eshte ritem serb por turk, ritem i cili ndigjohet edhe ne kenget me te preferuara te kombit tone qe nga kenga shkodrane, te shqiperise se mesme etj.Vete vallja e Napolonit eshte nje Tallava allashqiptarshe.Pra ritmi tallava nuk eshte i ri ne muziken shqiptare .Ai i ka rrenjet qe nga pushtimi turk, dhe avash avash ajo ka marre ” nenshtetesi” shqiptare si shume rite, doke e zakone te tjera. Mjafton te te kujtoje se vete gjuha shqiptare edhe pse e injesuar ka me qindra fjale turke te cilave u kemi dhene “pasaporte” shqiptare dhe i kemi futur ne fjalorin tone shqip.Nese cifteline dhe sharkine e quani shqiptare prap jeni gabim sepse qe te dyja jane me origjine orientale dhe ne shqiperi sipas studimeve te institutit te folklorit shqiptar kane hyre rreth viteve 1920.Ne historine e artit shqiptar fjalet cifteli, ciftatel, sharki,tallava etj, thuhet shprehimisht se “jane me origjine orientale”Me kete origjine eshte edhe “Jarja” shkodrane” Ne kete konteks dua te shpjegoje se arti eshte kulture dhe tashigimni e nje kombi, pjese e kultures se tije artistike dhe jo e partive politike apo e ushtrive pushtuesve.Te urresh artin e njekombi mijevjecar sic eshte ai Grek, Gjerman, oriental, etj.etj. qe jane perlat e njerzimit eshte njesoj sikur te urresh Bethovenin, Moxartin,Pucinin, Verdin etj. pasi keta kane lindur ne ato vende ku kane bere luftrat me famkeqe boterore.Ne kete drejtim mendoj se duhet te na shqetsojne fakti qe poetet tane, muzikologet, kompozitoret e kengetaret shqiptar ta evolojne muziken tone dhe te ecin me hapin e kohes se me lahute e cifteli nuk mund ta argetojme me publikun, pasi stonojme me ritmet e zhvillimeve bashkohore.Dikur i bienim fyellit me nje vrime, me vone i cilem pese, tani duhen vrima tjera per te interpretuar pentagramet e kohes moderne.Kur eshte fjala per tradite ta ruajme ate, por edhe ta sjellim ate ne kohe.

 5. zef kalaj says:

  Ooo Ura e Tamares, na co fjale kur te ulesh ne Prrua te Thate,,,e te rrime pak ma gjate,,,se jetash ke hy nder Zefa,qe sta njohin Verdin,Pucinin as Bethovin ,,,po nisja kanges per Zef Hotin…!

 6. Ura Tamares says:

  Po te ulem ne prrua te thate me duhet te kendoj kengen per Zef Prel Martinin, apo ndonje arie opere te interpretuar nga i famshmi Luk Kaci, e akapelot e kenduar nga Kol Buci, ato jane puro shqiptare dhe kane nje datlindje me xhubleten,Te tjerat kane hyre ne artin tone si kollovaret ne qytet, dhe pas hume kerkesave ne bashki u eshte bere “pasaportizimi” fale tolerances se Edi Rames dhe konservatorizmit te Salukve.

 7. zef kalaj says:

  Po i kendon ariet e operave e akapelot e Kol Bucit,,,por ki parasyshe se ne to, nuk vritet kush,,,atere me cfare ta prodhojme “patriotizmin”…? A se shef se ketu duhet te prodhojme “patriotizem” se skane me ca merren njerezit,,,kush shkon ne Imperial Hause apo te Kisha ,ne qofte se nuk po qitni noj kange te re,,,mundesisht pak te gjate ku te kete 3-4 te vrare…!
  Ulu shkruani per 21 Janarin,,,,po kujdes “samarin” mojs tju ikun ne njaren ane,,,se dikush e han…!

 8. Mark Gjonaj says:

  Moi ura e Tamares qe lidhe dy brigje, alla hile a mos kemi dhe ne radhet tona qe jane fut kollovare ne problemet e artit. E asha Zotin mje ka dukesh me keto dy komente se merrni ere nfga arti!. E megjitha te, Albdreamsi ju ka vene mburoje te forte me keto niknejmat dhe ta vrasish se kush mund te jete, eshte sikur te kerkosh gjilperen ne kashte, populli eshte artisti me i madh, arti i takon atij. Veni emrat more se keni shkruar bolle mire, te dime ta ndajme grurin nga egjera!. Diten e mire, faleminderit dhe gezuar diten e pare te Pranveres!.

 9. Zef Kalaj says:

  O Marko, po arti ska nevoje per emra,,,nuk eshte si sigurimi…! Arti flet vete,ai nuk fshihet pas emrave qofte te rreme apo te vertete,,,por shfaqet me personazhe…! Edhe “ura e tamares” eshte nje personazhe artistik,por njerezit qe nuk njohin artin ,nuk mund te zbulojne as personazhet…!

 10. Ura Tamares says:

  O zef. Te kam pare se merresh me artin dhe je kritik konseguent, une amator jam dhe po perpiqem ta gjeje ne fjalorin shqiptar kete fjalen shkencore dhe artistike “puthabythsit” por spo e gjej. te lutem me ndimo se per nder do ta fusim pa tjeter ne fjalet e rradha te kombit tone.Kurse tallavane do ti lutem ministrit te kultures qe tani para zgjedhjeve ta heq nga fondi i radio televizorit se rrezikon te humbe zgjedhjet, Le ta perdor Edi po deshi se ai eshte marakli per muziken moderne, dhe mbase ka sukses, dhe pas kesaj autorin do ta sh”pall” qytetar nderi.

 11. zef kalaj says:

  Heee more mark ,sa ka zanati,,,don me u marre edhe me zbulimin e fjaleve qe si permban “fjalori”…! Pa tjeter se ndihmen time e gjen kudo…! Per rastin konkrret,hypi avionit e shko vizitoje atdheun tend,,,germo e germo neper folkun shqiptare,e po se gjete ,vazhdo rrugen andej nga origjina juaj ,,,se patjeter do ta gjesh neper kafenet e vendit…! Pastaj autori meriton me shume se qytetare nderi,,,pasi kete titull pushtetaret lokal e japin vec mas vdekjeve…!

 12. Pjetroshansi says:

  O Ura e Tamares !
  Mire na e bane qe na qite ne drite vlerat e bajzjaneve pasi na s’jem t’zotet per veti.
  Ndersa per “Puthabythsit” e Zef Pergeges,lene se eshte gjetja ma gjeniale e koheve te
  fundit ne rrethet kulturore-artistike-letrare,te komunitetit te nderuem shqiptar ne Mich-ë.

  Zefi ka kontribute padiskutim ne gazetarine e ndritur shqiptare por ka qef me ja fute pak “mish dhije” muhabetit.

  Ndersa ti Ura e Tamares na ja ruaj pak Kashte Samari per Presidentin e “Sofres Qyqe” se i duhet per Diner.

  E teprova pak,por ishin konstatime nga Ura e Prronit,qe po rri e flladitem kete dite marsi 2011

 13. Puthabythasi i gaenizonit says:

  Ura e tamares asht ndertu prej pashes turk me 1775. Ushtart kaluene lumin e Tamara e shoqja meti ne bregun tjeter. Sa her kaloi me mushkat e garnizonit te ngarkume me barut, groshe e qafore ushtaresh vet rri ne krye e ushtarit rrahin mushkat mas. Sa hipin ne uren e Tamares e ngritme nga udheheqja e nritun e partis mushkat fillojn me shti me fishke manovre. Mas tyne edhe vete tu ju clirue sbashku. U tham ushtarve ndaci me ec mushkat puthja bythen e ato kalojn masanaj. kjo nodh vetem me uren e Tamares

 14. Zef Kalaj says:

  Ky shpjegimi qe ban ky historiani i Tamares me niknaimen “puthabythes i cdo garnizoni” ka mundesi me qene i sakte,,,per vete faktin se edhe ghysma e Kosoves ,sipas informacioneve te albdreamsit ,jane emigranta Kelmenas…! Ndaj ,ka mundesi qe dhe vete artikulli i shkrruar nga Zef Pergega eshte sponsorisuar nga ndonje lokaliste i kesaj treve,me qellimin e mire per ta ruajtur historine e tyre dhe per te mbeshtetur me vlerat e kanges patriotike vellezerit e tyre ne Kosove…!

 15. Ura Tamares says:

  per z Pjeter Shani. Zoteri i nderuar une nuk e kam share as fyer Z. Zef as si gazetar as si njeri, por kam dhene mendimin tim modest lidhur me shkrimim e me siperm qe i ngjane nje artikulli ne” Zerin e Popullit”kur ndigjimi e jo me interpretimi i muzikes se huaj quhej veprimtari armiqsore.Me duket se akoma te kane mbetur ne koke vendimet e plenumit te katert te KQPPSH, kur festivalin e famshem te 11 ne RTSH e denuan si vepromtari armiqsore.Ne kohen e sotme ta ndalosh kete, eshte njesoj sikur ne logun e bjeshkeve te ftojne per te kenduar nje kopleks Gomaresh se ato nuk kendojne me ritem tallava por me ritem burimor.Njerzve si ty me siguri u mungon kultura dhe ate perpiqen ta mbuloni me injorance,ose per me ndryshe jeni thjeshte nje njeri qe keni marre detyre te sulmoni,ne emer te dikujt tjeter.Gjithmone njeriut kur i mungon forca e arsyes perpiqet ta mbuloj ate me dicka tjeter te pa arsyeshme.

 16. Pjetroshani says:

  I ke ra ne te Ura e Tamares.
  Mos u nxe por shiko se sa mire ka thene Zef Kalaj po e baj COPY & PASTE nga lart :

  “ne qofte se nuk po qitni noj kange te re,,,mundesisht pak te gjate ku te kete 3-4 te vrare…!
  Ulu shkruani per 21 Janarin,,,,po kujdes “samarin” mojs tju ikun ne njaren ane,,,se dikush e han…!”

  Kurse per zotin Pergega,na duket se jeni alarmuar si teper.

  Lexoj nga lart poshte komentet e pastaj na jep te drejte.

  Une jam Pjetroshani e jo URA e TAMARES ose me ndryshe

No comments: