Monday, July 21, 2008

MALL PER VENDLINDJEN

NJE E-MAIL NGA SHEFQET MEKO-SHBA

Te dashur Miq!

Mbreme e zgjova ne 2 pasmensate Riza Doden...Tek koleskioni "SB" gjeta poezite e Dodes dhe thashe "Camarrok DODA, nuk ka gjume dhe endrra...Zgjohu...Dhe i bera nje tel dhe fola duke zgjuar gjithe familjen DODA...

Doda jeton qysh nga viti 1997 nne Ankona Itali. AI ka tre cuna dhe nje grua...Dukej i lumtur edhe pse i porsasgjuar nga zilja ime e marre nga Amerika. E zgjova sepse edhe mua me zgjuan vargjet e bukura te botuara me 22 vjte me pare per vendlindjen:

MALL PER VENDLINDJEN

Vargjet qenkan shpesh te veshtire

Pabesisht burojne me ngadale.

Te duken takenjoze, te paarrire

Poeti kete vargut s'don t'ja dije

Femijeria si gurgullime zalli

Me ben te rikthehem aty sa here,

Me zhurit ne buze e faqe malli

Dhe dora e njome me duket se atehere

Ne cast ky mall femije me ben,

Neper Macukull nis udhetimin tim,

Ja udhet,fshataret,lendinat me dhen

Zabele lisamedhenj, ku brodha me gezim

Maja e Sharres, ku delet kullota,

Dhe qingjin laraman merrja ne gji,

Vjershat dhe kenget sa shume i doja,

Dhe dimrin me bore, shoket e mi.

Ketu i qete parmenden shtrengova,

Kosita dhe bar tok me fshataret,

Token e arte shume dashurova,

Thesarin per te cilin luftuan baballaret.

Ne poligon qendrova deri vone,

Ne nje pagur uje pime,

Se bashku u kthyem me kenge nga ugari,

Na kenaqte mbemjeve buka eremire.

Une s'dua te behem nje intelektual picirruk,

Te kem frike, te mos behem me balte

Jam biri yt, trim per Atdheun,

Qe gezimin e punes ndiej gjer ne palce...

Ja, ne kete faqe letrare (21 shkurt 1986) kane botuar poezi edhe Vladimir Bako, Shpetim Roqi, Qirjako Basha dhe Jakup Gjoca ka tregimin e vet "Pritje"...

Ah kohe qe iket qe vine serish kaq vrullshem e thua kthene vitet prapsh...

Kjo vetem sa per te kujtuar te dashur Miq. Ju mund ti telefononi Dodes tek cell # 39-34091-85220.

Nderkohe ju uroj gjithe te mirat.

Shefqet MEKO

No comments: