Monday, January 15, 2024

Detroit Lions pritën dekada të tëra për të festuar një lojë playoff në shtëpi përpara mbështetësve të pasionuar dhe të durueshëm.

Mbrojtësi i këndit të Detroit Lions, Cameron Sutton (1) shmang një pasim të destinuar për marrësin e gjerë të Los Angeles Rams, Puka Nacua (17) gjatë pjesës së dytë të një loje futbolli të playoff-it të NFL, të dielën, 14 janar 2024, në Detroit. (PAUL SANCYA — Foto AP)

Pas 17 ndeshjeve të sezonit të rregullt, skuadra e Dan Campbell fitoi të drejtën për të pritur një lojë play-off në raundin Wild Card, pasi një rekord 12-5 solli titullin e Detroitit në divizionin e parë në dekada.

Një bazë e turbullt dhe e emocionuar e tifozëve bëri të ditur se nuk kishte humbur dashuri për qendërmbrojtësin kundërshtar që veshi fanellën e Los Angeles Rams.

Tifozët brohoritën me entuziazëm për Jared Goff dhe brohoritën pamëshirshëm Matthew Stafford para fillimit.

Të dyja skuadrat u barazuan në mënyrë të barabartë, pasi u duk se Detroit po luante veten për të drejtën për të kaluar në raundin e Divizionit javën e ardhshme.

Duke i trullosur Packers Cowboys para fillimit, mund t'i kishte dhënë skuadrës shkëndijën e shtuar që i nevojitej, pasi ata dolën në fushë me shumë gjasa duke qenë të vetëdijshëm për mundësinë për të pritur një tjetër lojë playoff, nëse mposhtin një mik të njohur.

Pas 60 minutash aksioni në playoff, Detroit mbajti fitoren e parë në playoff që nga sezoni 1991.

Këtu janë disa rezultate nga fitorja 24-23 e Luanëve në play-off:

Luanët e vendosin lojën e vrapimit herët, e ekzekutojnë në mënyrë të përsosur në tremujorin e parë

Detroit menjëherë vendosi vrapimin në posedimin sulmues hapës të lojës, pasi David Montgomery vrapoi mirë pas një njësie të shëndetshme të vijës sulmuese që po priste me padurim mundësinë për të fituar tërheqje të menjëhershme.

Goff gjithashtu shkoi pesë për pesë për 51 jard në hapjen e makinës, duke demonstruar komandimin e sulmit të Ben Johnson dhe skenarin e lojës së hershme.

Për të hapur lojën, Detroit shkoi në një makinë 10-lojsh, 75 jardësh, e cila u mbyll nga një skandal Montgomery prej një jardi që i dha Detroit një epërsi të hershme 7-0.

Detroiti ishte në gjendje të marshonte përsëri në fushë në drejtimin e tyre të dytë sulmues pasi Rams u mbajtën drejt një goli në fushë në hapjen e tyre.

Luanëve iu deshën vetëm pesë ndeshje në makinën e tyre të dytë për të marshuar me shpejtësi 75 metra në fushë. Gibbs ishte në gjendje të kalonte 10 metra në zonën e fundit.

Në dy vozitjet e para të Detroitit, Goff shkoi nëntë me nëntë për 111 jardë dhe një vlerësim 118.1 kalimtarësh. Ai e përfundoi pjesën e parë 16 me 18 për 194 jard dhe një goditje.

Puka Nacua shfrytëzon Luanët në mënyrë dytësore

Përpara ndeshjes, koordinatori i mbrojtjes Aaron Glenn shprehu se dytësori do të kishte një plan për yllin fillestar të Rams.

Fatkeqësisht, Puka Nacua, i cili ka pasur një fushatë yjore të 2023-ës, ishte në gjendje të shfrytëzonte problemet në fazën dytësore të Detroitit në fillim të tremujorit të dytë.

Stafford u lidh me Nacuan në një goditje prej 50 metrash në të tretën poshtë dhe shkurt për të shkurtuar epërsinë e Detroitit në 14-10.

Dukej se kishte një komunikim të gabuar midis Cam Sutton dhe ndihmës së tij në anën e pasme, pasi Nacua u lirua dhe ishte disa metra i hapur në lidhjen e thellë.

Më pas, në posedimin e mëpasshëm sulmues të Rams, Kindle Vildor u mund nga Tutu Atwell në një pasim me goditje nga Stafford. Ai e shkurtoi deficitin e Los Anxhelosit në katër, 21-17.

Stafford shkatërroi dytësorin e luanëve në pjesën e parë, duke gjuajtur për 196 metra dhe dy gola.

Duke parë Michael Badgley

Gjatë gjithë sezonit, ndeshja me goditje e Detroitit nuk i mahniti tifozët, pasi Campbell në mënyrë të përsëritur shkoi në pozitën e katërt, në vend që të provonte gola të gjatë në fushë.

Michael Badgley përfundoi duke marrë vendin e punës nga Riley Patterson, i cili u hoq nga puna para sezonit pasues.

Stafi stërvitor i Detroitit shprehu besimin gjatë javës së përgatitjes se sulmuesi i tyre i ri kishte këmbën e nevojshme për të bërë goditje të gjata prej 50 jardësh ose më shumë.

Goli i Badgley në fushë prej 54 metrash në fillim të çerekut të tretë zgjeroi epërsinë e Detroitit në 24-17, duke i dhënë Detroitit pikë në zotërimin e parë të pjesës së dytë.

Mbrojtja e Detroitit ishte në gjendje të ndalonte Rams për të hapur pjesën e dytë.

Të dyja skuadrat shkëmbyen gola nga fusha në çerekun e tretë, teksa ndeshja hyri në çerekun e katërt me Detroitin në krye, 24-20.

Rams, Lions dy ekipe të barabarta

Nuk është çudi që të dyja skuadrat dukeshin si pasqyra e njëra-tjetrës.

Përpara një publiku të televizionit kombëtar, dy skuadra me sulme të fuqishme dhe talent të nivelit të lartë në vijën e mbrojtjes zhvilluan një betejë dhe luajtën një futboll relativisht të shëndoshë dhe themelor.

Asnjë skuadër nuk dukej dukshëm superiore, pasi të dy kishin vështirësi në mbrojtje dhe lojëra shpërthyese në anën sulmuese të futbollit.

Goff dhe Stafford i drejtuan ekipet e tyre në mënyrë efektive dhe e mbajtën atë një lojë konkurruese të playoff-it gjatë gjithë ndeshjes me intensitet të lartë.

Në çerekun e katërt, Stafford e kishte futbollin me më pak se tetë minuta të mbetura, duke mbetur prapa 24-23, pasi Detroit kishte bërë tre-dhe-out serinë më parë.

Mbrojtja e Detroitit, e cila kishte luftuar për të ndaluar Rams gjatë gjithë mbrëmjes, detyroi një goditje me më pak se pesë minuta të mbetura.

I ngarkuar me akullimën e lojës, Goff dhe sulmi vrapues u ekzekutuan kur ishte e nevojshme, duke e dërguar turmën vendase në shtëpi të emocionuar dhe të emocionuar për javën e ardhshme.

BURIMI : Macomb Daily