Wednesday, March 2, 2011

Koment për artistin Frederik Ndoci, në lidhje me qeverisjen e kryeministrit Berisha

Arben Çokaj

Frederik, më ke kthy një përgjigje të gjatë, dhe po mundohem t'i bie shkurt, megjithëse e parandjej se nuk kemi për t'u pajtuar në mendimet tona - të përpiqemi të afrohemi të paktën me forcën e argumenteve.

Jo nuk jam në Kopenhagë, por këto vitet e fundit kam jetuar më shumë në Shqipëri, se sa në Gjermani e Danimarkë. Këtu kam investuar privatisht në disa gjëra, por që jam bllokuar në kundërshti me ligjin, nga drejtuesit politikë 'demokratë', megjithëse jam një anëtar e mbështetës i PD-së që në fillimet e saj - para Lorenc Lukës e Jozefina Topallit, që tani kanë pushtet dhe e ushtrojnë atë për xhepihn e vet - jo për interesat e komunitetit, apo anëtarëve e simpatizantëve të PD-së.

Unë, si i tillë nuk mbroj dhe nuk mund të mbroj PS-në, se çfarë bën apo jo lideri i tyre Edi Rama, por mundohem të jem realist në konceptet e mia demokratike, duke parë veprimtarinë anti-ligjore dhe shitjen e interesave të shqiptarëve në shumë raste nga shumica e sotme, e drejtuar nga kryemninistri Berisha. Ne nuk jemi në komunizëm, që duhet të sakrifikohemi për udhëheqësin, dhe të mos e kritikojmë atë edhe kur vepron gabim e kundër interesave tona, nga frika e persekutimit, por jemi në demokraci, ku ne si individë, me ose pa kontribut, shohim interesat tona në kontekstin e interesave të shoqërisë ku jetojmë. Se psh. rritja e çmimeve prek edhe ne...

Sa i përket ndërkombëtarëve, unë që jam mësuar me mënyrën se si e shprehin ata mesazhin e tyre në parim, kuptoj se deri në zgjedhjet e 2009-s, ata ishin për një rotacion të ligjshëm të pushtetit - jo vjedhje të votës. Pra ishin për t'i dhënë fund tranzicionit shqiptar, që do të vazhdojë derisa të ketë frymë e pushtet Berisha - se ai nuk është as butak, as kurrizor, (as komunist, as anti-komunist) është i ndërmjetëm, amfioks, që e pengon shtetin ligjor të funksionojë në atë mënyrë, që duhet të funksionojë demokracia. Prandaj ndërkombëtarët, që e njohin atë e nuk kanë interesa të ngushta 'xhepi' me të, nuk kanë se si ta përkrahin atë.

Sa i përket hapjes së kutive, nuk ka asgjë ligjore që e pengon, pavarësisht kodit elektoral të firmosur nga të dyja palët dhe votave të certifikuara edhe nga komisionerët e majtë. Nëse njëra palë mendon se ka shkelje, ato duhen vërtetuar. Dhe nëse unë përdori logjikën tënde, atëherë po të pyes: çfarë interesi ka Berisha të ketë një krizë të stërzgjatur politike për disa kuti, që nuk i hapën? Hapi o burrë dhe mbyllja gojën kundërshtarit... Por jo, Berisha e di se çfarë ka brenda në kuti, prandaj nuk i hapën... Dhe kutitë e kujt u dogjën të parat? Kutitë e Shkodrës, se Jozefina është frikacake e madhe dhe e di se po u gjet manipulimi i votave, ajo inkriminohet, se u vra edhe një veprimtasr i PDK-së në Shkodër, për të ushtruar terror politik, që të mbushen kutitë... Që ajo të shpëtojë veten nga ankthi që e ka kapur, ajo zhduki provat e inkriminimit të vet... duke pëdorur Prokurorinë e rrethit - me prokurorinë këtu kam psë disa kontakte, dhe e di se çfarë manipulimesh janë në gjendje të bëjnë.

Viti '96 solli në pushtet Berishën me vota të manipuluara - zgjedhjet nuk u pranuan. Unë isha në Kopenghagë dhe pavarësisht se kisha ikur në '93-in atje, për shkak të disa pisllëqeve që më kishin bërë pushtetarët demokratë - siç t'i kanë bërë disa edhe ty në atë kohë - unë u gëzova pa masë që fitoi Berisha, se ndiqja lajmet në TVSH dhe më ishte krijuar një përshtypje e rreme për realitetin në Shqipëri. Por shumë shpejt erdhi '97-a dhe ti harron faktin se firmat piramidale i lejoi presidenti Berisha në atë koihë, pra çoi vetvetiu në vetë-shkatërrim të pushtetit të tij. Dhe po ta them këtu Rik, nuk po shkoj më tej - mos bëj pyetje logjike si ato të llojit, "pse Berisha lejoi Gërdec, kush nga të afërmit e tij e shet, që të dëmtojë pushtetin e tij", etj. pasi Berisha nuk e ka trurin racional si unë e ti, ai ka një tru të sërmurë dhe tani në pleqëri, sëmundja i ka dalë më shumë në dukje dhe nuk ia ulin ndikimin negativ as tendencën vetë-shkatërruese, as ilaçet që ai merr vazhdimisht. Dhe nëse e lë Berishën pa asnjë kundërshtar, ai prapë nuk gjen prehje, ai do i shpikë ata, dhe do kacafytet me ta. Kështu është ndërtuar truri dhe psiqika e tij.

Gërdeci është një krim i bërë nga pakujdesia, nga mosrespektimi i rregullave teknike, por që përgjegjësinë e mban plotësisht qeveria - ashtu sikur '97-a është përgjegjësi më e madhe e atij që ka në dorë timonin e drejtimit dhe nuk është në gjendje ta menaxhojë shtetin që drejton, ashtu si edhe 21 janari, ku Berishës iu shthurën SHISH-i, Prokuroria dhe Presidenti dhe ai, sikur është më i ndershmi nga të gjithë, i shpall të gjithë puçistë, në një puç imagjinar shtetëror. Po cilin shtet donin të kapnin demonstruesit? A ia ke ba këtë pyetje vetes? Nëse sulmohet Kryeministria, nuk kemi sulm kundër shtetit, por kundër qeverisë - një institucion shtetëror ky. A ka harruar Berisha se kemi një President diku, që nuk është sulmuar? Pse një individ - politikan i vetëm nga Viçidoli, e unifikon veten me shtetin? Sepse ai në mendjen e tij do t'i ketë të gjitha levat e pushtetit në dorë dhe ndjehet keq kur nuk i ka, por nga ana tjetër, ai të çon në katastrofë nëse i merr - si në '97-n.

Dhe kur Shenasiu thotë që Berisha është rrezik i madh, ai ka parasysh kapjen, që ky i sëmurë psiqik i bën shtetit dhe demokracisë në vend. Nuk mund të jetë Berisha, për vetë veprimtarinë e tij jetësore, herë komunist, herë bllok-qen, herë demokrat, e herë diktator etj. apo për gjendjen e tij jostabile psiqike, të jetë tani etalon i demokracisë në këtë vend. Ai duhet të gëzohet me pushtetin që ka, e jo të uzurpojë të gjitha institucioinet e t'i terrorizojë njerëzit që punojnë në administratë.

Tani, a ka dashtë Edi Rama ta marrë pushtetin me dhunë atë ditë me 21 janar, nuk e di, ai nuk duket edhe aq irracinal në veprimet e tij, por edhe nëse ka dashtë dhe nëse ia kishte arritë qëllimit, ai nuk do mund ta mbante kurrë një pushte të marrë me dhunë - nuk do i bindej ushtria, as policia, as Presidenti - e si merret pushteti vetëm me zyrën e Kryeministrit? A nuk të duket përradhë kjo? Pushteti alternohet vetëm me votën e lirë, se nuk ta pranon kush ndryshe. Si e shoh unë dhe si e analizoj ngjarjen e 21 janarit është kështu: Atë ditë Berisha nuk kishte marrë info nga SHISH-i, as nga Prokuroria, se çfarë ishte e parashikuar të ndodhte. Ishte premtuar politikisht se do të ishte një demonstratë e popullit dhe si e tillë do kishte elemente dhune. Tani black out-i i Berishës nga informacioni sekret, informacioni që ai mund të kishte nga policia për pjesëmarrje në demonstratë të elementeve kriminalë apo me precedent penal, si dhe një masivitet i madh demonstruesish që po vinin, bënë që ai të kalojë në paranojë. Ata deshën ta trembnin Berishën dhe ky i vrau. Pra, Berishës i hyri frika (se nuk e ke fort trim) se duan ta vrasin, dhe ai për të penguar një zhvillim të 'dyshimtë' (sipas tij) të demonstratës, e filloi i pari provokimin - futi policinë me gaz lotsjellës e autobotet e ujit dhe i shpërndau.

Demonstruesit nga dhuna e ushtruar dhe nga gazi helmues i hedhur, u irrituan tejmase dhe dhunës iu përgjigjen me dhunë dhe kur njerëzit u shpërndanë, filluan vrasjet... Ne i pamë kush u vra - askush prej tyre nuk kishte precedent penal. Pse ata që vranë demonstrues, nuk vranë kriminelët, ata që me stilolapsa e çadra të sofistikuara, donin të vrisnin 'komandantin' dhe ta merrnin pushtetin me dhunë. Faktet nuk duan komente - Berisha është kapur duke dhënë urdhër, që Garda të qëllojë mbi demonstrues të pafajshëm dhe mbi dritaret e kullave binjake. Berisha është kapë me presh në dorë dhe për të shmangur hetimin e drejtë dhe nxjerrjen para përgjegjësisë të vrasësit, ai shpiku idenë e puçit, për të thiënë me fjalë të tjera: Kam vrarë në vetëmbrojtje... Pse e bëri Berisha këtë? Nuk është e lehtë të analizohet veprimi i një truri paranojak dhe irracional - i një truri të sëmurë. Por ajo që mund të analizohet është veprimtaria e mëpasme e kreut të shumicës.

Ai në fillim deklaroi se vrasjet i bëri Edi Rama, gjë që rezultoi i pavërtetë - vrasjet i bëri Garda. Tani për të mbyllur të vërtetën, 3 ditë më pas tha, "ta harrojmë këtë që ndodhi", sikur të kishte vrarë 4 bretkoca, dhe zgërdhihej më vonë në mbledhje qeverie me ide të lajthitura për koncerte me Lady Gaga, Shakira etj. ndërkohë që trupi i pajetë i demonstruesit të katërt, të vrarë në shesh, po kthehej nga Turqia. Ai ishte shqiptar, nuk ishte serb - dhe Berisha kishte të drejtë të zgërdhihej... Pra, të jemi realistë, Berisha vrau për të trembur të tjerët dhe ngaqë nuk mundi t'ia faturonte opozitës si vrasje brenda vetvetes, ai filloi të sulmopjë institucionin e Prokurorisë dhe Presidentin, pse ata nuk lajthisnin si ky, që të mbështesnin teorinë e tij të puçit shtetëror - gjë që u mohua si e mundsahme, edhe nga përfaqësuesi amerikan Countryman.

Rik, ti ke interesat e tua në jetë por je një personalitet i artit dhe kulturës shqiptare. Nuk besoj se të nderon ty të njollosësh veten me Berishën, pavarësisht interesave që mund të kesh. Berisha, Jozefina, dhe derdimenët e kamikazët e tyre më poshtë, si Lorenc Luka, Zef Hila e ndonjë tjetër i depersonalizuar këtej nga Malësia e Madhe, se ata nuk afrojnë njerëz të ndershëm, por vetëm hajna, fuksa e spiuna, etj. ata pra, nuk sjellin gjë as në trastën tënde, as në trastën e ndonjë shqiptari tjetër. Lut zotin të mos sjellin ndonjë sherr për ty, se hajr nuk të bëjnë këta palaço. Paulin Sterkaj më tha një ditë, pasi kishte ikur si deputet i PD-së, "këta as një sorrë nuk të lënë ta marrësh - i duan të gjitha për vete..." Fatkeqësisht kjo është e vërtetë. Pushtet më harbut, nuk kam përjetuar ndonjëherë - se komunizmi dihej, ta kishte deklaruar: po fole - ta futa. Kështu Rik, ti as unë dhe asnjë tjetër nuk ka interes të mbështesë njerëz, që vrasin për të mbajtur një pushtet personal, në dëm të shqiptarëve.

Ajo që është e keqe gjithashtu, është edhe fakti se duke e uzurpuar pushtetin me arrogancë e absurditet në këtë mënyrë, Berisha me gjithë bandën e tij, po e shtyn opozitën në vetëvrasje ose në një organizim radikal, që ajo të mund mbijetojë. Se Edi Rama ka kundërshtarë brenda partisë së tij, është shenjë se demokracia e brendshme në PS funksionon më mirë se në PD, ku Berisha largon gjithkënd, që e kundërshton sado pak. E nëse kjo ty a dikujt tjetër si Bashkimi Berisha, u duket mirë, apo zotësi e 'komandantit', unë u kujtoj ju se, kjo nuk është demokratike. Pasojat që lë mbi PD-në dhe shqiptarët Berisha me mënyrën e tij a'la Gadaf të qeverisjes, janë tepër të mëdha. PD do të vuajë për kohë të gjatë ta rimarrë veten, apo pushtetin, pas rënies së diktatit të Berishës në Shqipëri apo brenda PD-së. Dhe kjo është 20 vjet humbje të përpjekjeve tona për një shtet të rregullt ligjor e demokratik.

Berisha është i sëmurë - ai ka vuajtje të madhe psiqike, sa gati i hapet koka. Këtë vuajtje ai do me absurditetin që krijon një tru i sëmurë t'ua kalojë të tjerëve, sidomos opozitës. Po ti tjetrit i ke marrë pushtetin, tani është më fisnike që ti të qeverisësh, e tjetrin ta lësh në punën e vet, sesa ta ngacmosh gjithë kohës... e t'ia marrësh të gjitha, edhe nderin, edhe dinjitetin, edhe jetën... Përse ndodh kjo? Sepse truri i Berishës është patologjik, ai nuk punon në rregull, prandaj. E keni vështirë ta kuptoni këtë ndoshta, por e vërteta është kështu. Berisha është kthyer tashmë në vegël qorre në duart e interesave të tjetërkujt. Po shihet edhe me privatizimet, që ka bërë e po bën. OSSH-në ia shiti çekëve, ku kanë kapital edhe rusët. CEZ sjell makina çeke Skoda në Shqipëri për ndërmarrjen e vjedhjes së energjisë dhe çmimeve të larta të saj. Paratë tona të pasurisë kombëtare blejnë makina Skoda...

A thua se mundej një kompani, apo grup kompanish shqiptare ta bënin punën e CEZ? Dhe kapitali të mos na avullonte jashtë, por të mbetej, e të investohej në vend? Unë them se po. Por mungon besimi në vetvete dhe interesi kombëtar i kryeministrit shqiptar të shitur. Po kjo tjetra, për dhënien këto ditë me koncesion të shërbimit parësor shëndetësor, a nuk është lajthitje e radhës? Ky kryeministër më duket më hajvan sa nuk ka. Po ku e mori këtë ide të çmendur ai? Kush tjetër në botë, e ka shërbimin parësor kështu?! E diskutimi nuk ka fund për marritë e këtij vendi, që drejtohet nga një i marrë prej Viçidoli, por po e mbyll këtu.

Rik, të uroj më të mirat, por kujto se demokracia në këtë vend vjen vetëm me rotacion pushteti, që të këqinjtë e politikës të pastrohen gradualisht, me votën e lirë të qytetarëve. Përndryshe do ta kemi të vështirë të çlirohem nga mentaliteti diktatorial i Sali Berishës.

-----------------------------------------------

Mesazhi i Frederik Ndocit, të cilit iu përgjigja më lart:

Frederik Ndoci: Mister Cokaj (ne se ndodhesh ne Kopenhagen) po te pergjigjem ne menyre skeptike sic mu pergjegje ma nalt, argumentat jane per grupet e tifozeve, e une po te kallxoj ty e kush te jete mbas teje disa argumenta filozofike qe perjashtojne logjiken e nje projekt statuti te bere ne prag te zgjelljeve te 2009, na selia e PS-se, gje qe ngjante me nje utopi, kur nje popull priste nje projekt plan zhvillimi pak ma konkret se nje plan projekt si te zeme karrigen, pa asnje pike projekti. Kjo bani qe te gjithe investoret e huaj, te cilet kishin investu ne shqipri gjate mandatit te pare te qeverise Berisha miliarda dollare, e kesisoj ato pane se nje njeri pretendent qe mund te vinte ne fron, do te mohonte te gjitha investimet qe bera (sic beri E.H.sapo erdhi ne pushtet)

Pra 1 me 0 deri tani ne argumentin interrnacional.

Para se te behen zgjelljet pozita dhe opozita bashkeveprojne per te zgjellur menyren e zgjelljeve, E.Rama nenshkroi me firmen e tij, qe mbas zgjelljeve, nuk ka me testim dhe rishikim, gje qe u kundershtua me muaj nga nje tjeter pjese e opozites, por despoti E.Rama nuk ia vuri veshin pasi ishte i bindur se fitorja ishte ne xhepin e tij.

qe 2 me 0'

Persa i perket 97 une e argumentoj si histori logjike pasi nuk e kam perjettuar kete periudhe.Nje pushtetar ka ne dispozicion digasteret, pra ka edhe mjetet fizike pervec atyre juridike, me te cilat i mbron. Pra ka polici shik garde ushtri.C'nevoj ka nje kryeminister me paise nje popull me arme? Nje popull qe me te drejte i revoltuar nga piramidat (95% ish komuniste dhe sigurimi i shtetit) te mbronte nje kryeminister qe i volli parate ne firmat piramidale?, sipas shtypit te opozites ne ate kohe. E logjika ma e semure do te thoshte se: depot u hapen nga ato qe nuk donin Salen nga ato qe e dogjen dhe shkrumuan shqiperine per 50 vjet dhe tani nuk mund ta shikonin trathtarin e komunistave pinjollin nga Vicidoli, qe i futi ne burg dhe nuk ua mbajti fjalen,

tashti rezultati asht 2 me 0 por qe pika e fundit po e quaj penallti ne favorin tem.

Shenasi Rama, shok i femirise teme, shume saktesi ne termat qe ai jep, por ngaterron levizjen ne hapesire e ne kohe. E une i bindun jam qe PD asnje njeri tjeter nuk ka ma force sot per sot ti jape ma shume prioritet dhe ta beje force maxhorance ne nje ish shtet 78% komunist dhe spiune. Shenasi Rama duhet te vije ketu kur vertet energjia e Vicidolit te jete shterruar dhe sigurisht qe Shenasi, ngaqe piqet edhe ma shume, do ta kena teh te forte te demokracise nga njerez jo ish komunista. qe edhe penalltine ta fala po kete kornen kujdes golin me kry.

Zgjelljet e lira ishin deri ne ditet e 6-7 kur E.Rames nuk i doli hesapi, gjer ne ate dite kemi pa liderin e ps, duke deklaruar ne media qe gjithshka shkoi per bukuri! por matematika ndryshon ne cdo sekond ne sistemin zgjellor qe kish nenshkruar, i cili firmosej nga kryetari cdo komisioni te zgjelljeve, i cili ishte socialist ne % te madhe.dhe pastaj nen/kryetari i pd dhe ne fund nga vezhguesit qe ishin komisioner te derguar ose te ardhur ne shqiperi,

qe 4 me 0

Qe kur u diskutuaa ne dreken e famshme diku ne europe mes dy forcave, i thane kryeministrit qe per hir te papjekurise politike, beje nje perjashtim , shkele ligjin juridik per hapjen e kutive, lere opoziten te zgjelle cilen zone ose qytet, pra hapje kutish vetem ne nje zone, e kjo zone nuk u zgjoll nga pozita, por nga opozita, Shkodra, dhe e pate vete se cfare vjelljesh ishin aty,

qe 5 me 0

nuk eshte sistem mbreteror as sistem monist qe kutite e votimeve hapen dhe mbyllen sa here nje lider humbes konteston, pasi ka firmosur vete i pari me 20000 firma te kryetareve tre ps, pas firmes se pd-se dhe pas firmes se komisionerve, kete duhet ta studiosh ma mire qe te jesh i qarte sic eshte ERama pasi ai duke e ditur kete argument e firmosi qe ne fillim se nuk ka kontestim ne gjeresi dhe nukka rihapje te kutive, ishte i bindur se Vicidoli do te humbiste,

Gerdec viktima pooo

Po kush eshte ai zot shpie qe mbyt njerezit e vet per te humbur pushtetitn? ne se ishte Gerdeci biznes brenda mureve te selise se PS mund te kesh te drejte, por simbas medias ishin njerezit e Sales, perfshi edhe njerez shume te afert!!!!

Cili nga keta njerez te afert te Sales e shiti Salen?

Atehere marrim ma thjeshte shkakun, se ishte nje pakujdesi, epo pakujdesi kishte 50 ne monizem te gjitha me qellim dhe ato verioret qe u mbyten ne Jon pakujdesi ishte, por me beso shteti nuk mund te krijohet fuqizohet dhe behet supershtet si ne filmat multiplikativ, eshte nje periudhe e gjate mundimesh investimesh vjelljesh shkeljesh kapjesh dhe burgimesh, korrupsionit ndal.Gomoneve Ndal kjo terbon ato qe i kishin kthyer ne biznes.

tashti nuk po i numroj golat.

Askush nuk shkoi te shtepia e demostruesve e ti vrase para se demostruesit te tregoheshin kryekeput qellimtar. pra te marrjes se pushtetit te fituer me vote te lire te firmosur dhe vulosur nga tere ato qe thashe ma nalt.pra pasoje e vdekjeve ishte sjellja e demostruesve (300-400) qe ndenjen gjer ne fund pasi ishin te punesuar, dhe puntori nuk mund te ike nga puna pa mbaruar ose pa thene pune dhenesi tani i meritoni eurot, perse 8 ose 9 mije vete te tjere demostrues iken dhe e lane turmen e qellimshme vetem? perse lideri nuk ishte ne krye te turmes? pra keto jane aresyet qe KEU denoi qellimin dhe menyren e demostrates se 21 Janarit, sigurisht denoi edhe vdekjen e 3 viktimave...te cilet heret a vone do te dalin autoret.

Askush nuk ka te drejte te vrase as te vritet, por rastet ate dite kane qene ma te medha se ato qe ke pare ne mediat pro PS ose ne mediat ku ka aksione mbi 70% lideri i ps.

Si ka mundesi dhe gjysma e deputeteve te ps eshte kunder te gjithe ecurise dhe hapave qe ka bere lideri i tyre?

Si ka mundesi qe maxhoranca e EU e denoi ( 56% ) menyren e perdorur nga lideri i PS per marrjen e pushstetit me dhune? si ka mundesi qe USA e denoi menyren e marrjes se pushtetti me dhune? si ka mundesi qe ERama e ndaloi greven e urise apriori? dhe iku pa thene as mire u pafshim as pa marre asnje rezultat? epo more djale. kur humbet zgjelljet duhet te japesh doreheqjen, sic bejne burrat, e jo te nxjerresh njemije aresye si femije i llastuar, per ta zgjatur jeten ne krye te nje grupi qe gjysma se do.

No comments: