Wednesday, March 2, 2011

Ina Rama liron te gjithe autoret e dhunes se 21 janarit


Redinalda Caushaj TIRANE - Te gjithe autoret e dhunes se 21 janarit jane liruar nga ana e Prokurorise se Tiranes। Deri me sot nuk ndodhet i ndaluar asnje prej organizatoreve te dhunes se eger te ushtruar ndaj efektivave te policise, si dhe Gardes se Republikes. Kamerat e sigurise ashtu si dhe shume media qe transmetuan direkt, arriten te filmonin te gjithe dhunen, e po ashtu e paten te lehte te kapnin te gjitha levizjet e dhunshme, te cilat me pas iu dorezuan si prove materiale Prokurorise se Tiranes dhe asaj te Pergjithshme. Madje, ne baze te provave policia arrestoi demonstruesit e dhunshem, i serviri Prokurorise se Tiranes te gjitha provat qe rendonin mbi demonstruesit, por me kerkese te prokuroreve ata jane liruar ne gjykate gjate caktimit te mases se sigurise. Ne keto rrethana, asnje prej tyre nuk ndodhet me ne qeli, por qe te gjithe ndodhen ne liri te plote. Edhe pse kryeprokurorja Ina Rama kishte me bollek pamje filmike, ku tregoheshin goditjet me pllaka guri, gure, shkopinj dhe sende te tjera te forta ndaj efektivave q e ishin ne krye te detyres, keto prova nuk u perdoren nga prokuroria. Madje ne pamjet filmike te transmetuara edhe ne media, u pa se demonstruesit kishin edhe arme me vete, sic ishte rasti i Gjin Ndreut, por as kjo nuk ishte prove bindese, pasi ai u liria nga gjykata. Nga pamjet filmike u pane edhe deputetet e PS-se te cilet flisnin me demonstruesit, te cilet i orientonin, por asnje mase nuk eshte marre ndaj tyre, askush nuk eshte ndaluar e per me teper as qe ka pasur ndonje tentative per t'i marre qofte dhe ne pyetje. Sakaq, zyrtarisht Ina Rama, ka bere vetem nje dalje per media, ku tha se po hetohet "ngjarja ne bulevard" dhe renditi akuzat ordinere te kundershtimit te forcave te rendit dhe prishjes se qetesise publike. Sipas Ina Rames, ajo qe ndodhi ne qender te Tiranes qe u pa nga te gjithe, ishte vetem prishje qetesie publike. Ne te vertete aty u dhunuan egersisht forcat e rendit, u pushtua kryeministria, shume njerez hyne brenda perimetrit te sigurise dhe tentuan te futen me force ne godine ku punonte administrata. Dhe ne sfond, pergjate asaj lukunie veprimesh skandaloze, u dogjen dhjetera makina dhe u plagosen 100 forca policie e 81 gardiste. Per keta te fundit, Ina Rama nxitoi qe te formuloje per disa prej tyre, akuza per vrasje ne rrethana cilesuese. Ngjarja per te cilen u arrestuan me shume se 130 persona nga ana e policise se kryeqytetit, por edhe ne rrethe ka ndodhur me 21 janar te ketij viti, ku gjate protestes se Partise Socialiste perpara Kryeministrise, jane qelluar me gore, tulla, shkopinj etj efektive te policise, te cilet ndodheshin te vendosur perpara godines. Po ashtu, keta persona u akuzuan nga policia se kane shkaterruar e djegur nje sere automjetesh te parkuara aty prane. Mbi ta rendonin akuzat e "kundershtimit te punonjesve te policise se rendit", si dhe "shkaterrim te prones". Gjate demonstrates se dates 21 janar, kater persona kane gjetur vdekjen nderkohe qe jane plagosur 42 punonjes policie, te cilet jane derguar ne Spitalin Qendror Ushtarak dhe ne Spitalin "Nene Tereza" per te marre ndihmen e nevojshme mjekesore, si dhe 65 punonjes te tjere policie qe jane lenduar, kane marre trajtim mjekesor ne terren. Prokuroria e kryeqytetit ka nisur hetimet per kete ngjarje, por deri me sot nga ana e saj nuk jane gjetur se kush jane organizatoret e ngjarjes se 21 janarit, persona te cilet ende gezojne liri te plote. Edhe pse ne kete ngjarje humben jeten 4 persona, si dhe u tentua nga ana e protestuesve qe te futen me dhune ne ambientet e kryeministrise, Prokurorja e Pergjithshme, e ka cilesuar ate vetem ngjarje e "Deshmoret e kombit". Pamjet Filmimet e bera nga kamerat e sigurise te instaluara nga policia e kryeqytetit, pak dite me pare sesa te zhvillohej protesta e 21 janarit, kane kapur nje te ri, i cili ishte Gjin Ndreu teksa qellon me gure drejt policise, ndersa ne brez mbante nje arme pistolete, e cila eshte e dukshme. Ndreu u lirua nga gjykata me kerkese te prokurorise.

No comments: