Thursday, February 8, 2024

Racizmi në futbollin evropian - ligë pas lige


Abuzimi racist i pësuar nga portieri i AC Milan, Mike Maignan te Udinese dhe mesfushori i Coventry, Kasey Palmer, në një ndeshje të kategorisë së dytë angleze në Sheffield Wednesday, ishin vetëm shembujt e fundit të shëmtisë që rrënonte futbollin.


Shefi i FIFA-s, Gianni Infantino i përshkroi incidentet si "krejtësisht të neveritshme" dhe kërkoi zbatimin e një humbjeje automatike të lojërave për skuadrat, tifozët e të cilave kryejnë abuzime raciste.


AFP Sport shikon çështjet në pesë ligat më të mira të Evropës:


Italia

Racizmi në stadiumet italiane nuk është diçka e re, por së fundmi disa incidente janë publikuar shumë, për shkak të personaliteteve apo reagimeve të lojtarëve të shënjestruar.


Marc-Andre Zoro i Bregut të Fildishtë ishte një nga të parët që mori një qëndrim në vitin 2005 kur mori topin dhe u përgatit të largohej nga fusha. Në atë kohë, shokët e tij të skuadrës në Messina e bindën atë të kthehej në lojë.


Yje si Samuel Eto'o, Kevin-Prince Boateng, Mario Balotelli dhe së fundmi Romelu Lukaku kanë qenë viktima të racizmit nga mbështetësit.


Incidenti i së shtunës ishte dëshpërues i njohur për francezin Maignan - në vitin 2021, ai ishte në shënjestër të mbështetësve të Juventusit.


"Unë nuk jam as i pari dhe as i fundit të cilit do t'i ndodhë kjo. Për sa kohë që këto ngjarje trajtohen si 'incidente të izoluara'," tha Maignan.


Spanja

Sulmuesi brazilian i Real Madridit, Vinicius Jr, ka qenë objektiv i racizmit të përsëritur.


Pasi ai u var në figurë nga një urë në kryeqytetin spanjoll nga tifozët e Atleticos vitin e kaluar, katër persona u akuzuan për një krim urrejtjeje.


Në qershor, shefi i FIFA-s, Gianni Infantino u takua me Vinicius për të mbrojtur lojtarin dhe u dërgoi një mesazh gjyqtarëve për ta trajtuar çështjen deri në nivelin kombëtar.


Samuel Eto'o i Barcelonës duroi një breshëri vitriolësh nga tifozët e Zaragozës në vitin 2005, duke iu nënshtruar thirrjeve të majmunëve dhe duke i hedhur kikirikë.


Eto'o kërceu para torturuesve të tij pasi shënoi në një fitore 4-1.


“Kam kërcyer si majmun sepse më trajtuan si majmun”, tha ylli i Kamerunit. Zaragoza u gjobit me vetëm 9,000 euro.


Në vitin 2014, pasi iu hodh një banane, braziliani Dani Alves, e mori atë dhe e hëngri ngadalë përpara se të bënte një kënd.


Anglia

Ndërkombëtarët e Anglisë, Marcus Rashford, Jadon Sancho dhe Bukayo Saka, tre lojtarë me ngjyrë, u vunë në shënjestër pasi humbën penalltitë e tyre në finalen e Euro-2021 kundër Italisë.


Në tetor 2023, autoritetet angleze të futbollit filluan një tjetër fushatë kundër racizmit.


Ata u zotuan të "vazhdojnë të ushtrojnë presion mbi kompanitë e mediave sociale për të bërë më shumë për të eliminuar urrejtjen nga platformat e tyre".


Megjithatë, Palmer i Coventry ishte i dyshimtë për ndonjë përmirësim të qëndrueshëm.


“Racizmi është një turp... nuk ka vend në botë, e lëre më futbollin”, shkroi ai në X.


"Unë jam i zi dhe krenar dhe po i rrit tre fëmijët e mi që të jenë saktësisht të njëjtë. Do të jem i sinqertë, duket sikur gjërat nuk do të ndryshojnë kurrë, pavarësisht sa shumë përpiqemi."


Franca

Ligue 1 ka pësuar kohët e fundit disa episode dhune mes huliganëve të futbollit, por sjellja raciste duket më e rrallë se në Spanjë apo Itali.


Megjithatë, një incident i fundit shkaktoi debat të madh. Dy mbështetës të Lyonit po ndiqen penalisht për përshëndetje naziste dhe për të bërtitur abuzime raciste në Marsejë në tetorin e vitit të kaluar.


Pak ditë më parë, në divizionin e tretë, një mbështetës i Nancy-t bëri thirrje majmunësh gjatë një ndeshjeje kundër Yllit të Kuq. Klubi e identifikoi individin dhe i dha atij një ndalim prej pesë vitesh në stadium.


Gjermania

Gjermania ka pastruar stadiumet e saj, të paktën në Bundesligë, por racizmi shprehet në rrjetet sociale.


Në vitin 2023, Bayern publikoi deklarata mbështetëse për lojtarët francezë Dayot Upamecano dhe Mathys Tel, viktima të sulmeve në internet pas paraqitjeve të dobëta.


Incidenti i fundit i rëndë në tribuna daton në vitin 2021 dhe tregon gjithashtu ndjeshmërinë e gjermanëve për këtë çështje.


Një ndeshje e kategorisë së tretë u anulua pas gjysmë ore pas thirrjeve të majmunëve nga një spektator. Të dy klubet, Duisburg dhe Osnabruck, e mbështetën vendimin. 

No comments: