Wednesday, May 8, 2024

Thomas Tuchel në prag të bërjes së historisë së UEFA Champions League në gjysmëfinalen Real Madrid kundër Bayern

 


Taktikani gjerman mund të arrijë një sukses që as Carlo Ancelotti dhe as Pep Guardiola nuk e kanë arritur në karrierën e tyre.

Bayern Munich po kërkon një vend në finalen e UEFA Champions League të këtij sezoni dhe ndërsa kjo do të ishte një arritje fantastike në nivel klubesh, një fitore ndaj Real Madridit do ta bënte trajnerin e larguar Thomas Tuchel të shkruajë histori.


Gjigantët gjermanë, të cilët humbën titullin e Bundesligës ndaj Bayer Leverkusenit pasi fituan kurorën e ligës gjermane për 11 vjet rresht, kanë nevojë për një fitore në Santiago Bernabeu për të arritur në Wembley. Harry Kane dhe Co. barazuan 2-2 në ndeshjen e parë në Allianz Arena, me Vinicius Jr. që shënoi dy herë për Los Blancos për t'i mohuar die Roten fitoren.


Pavarësisht, kalimi në finale, i planifikuar për 1 qershor, është ende i arritshëm. Nëse Thomas Tuchel e arrin këtë, atëherë ai do të vendosë një rekord fantastik të UEFA Champions League duke u bërë trajneri i parë në histori që kalon në finale me tre skuadra të ndryshme.


Taktika gjermane ka arritur në finale në dy raste të mëparshme, së pari në 2020 me PSG-në, të cilën e humbën 1-0 nga Bayern Munich. 50-vjeçari e përsëriti këtë sukses vitin e ardhshëm, këtë herë duke e çuar Chelsean në ndeshjen e fundit dhe duke marrë në dorë titullin, duke mbikëqyrur një fitore 1-0 ndaj Manchester Cityt.


Interesante, ndërsa trajneri i Real Madridit, Carlo Ancelotti mban rekordin për më shumë paraqitje në një finale të Ligës së Kampionëve të UEFA-s me pesë, italiani e ka bërë këtë me vetëm dy klube – Los Blancos dhe Serie A, AC Milan. Tuchel është kështu 90 minuta - ose ndoshta 120 - larg arritjes së diçkaje që as Ancelotti dhe as Guardiola nuk arritën gjatë karrierës së tyre të shkëlqyer.


Megjithatë, e gjithë kjo varet nga një gjë: fitorja në Santiago Bernabeu. Ndërsa mposhtja e Los Blancos nuk është e pamundur, është ende një pyetje e vështirë. Jo vetëm që Bayern Munich nuk ka mundur kurrë një ekip të menaxhuar nga Ancelotti, duke dështuar në nëntë përpjekjet e mëparshme (B3, L6), por gjigantët gjermanë nuk kanë mundur gjithashtu të mposhtin Real Madridin në shtatë vizitat e fundit në kryeqytetin spanjoll.

No comments: