Friday, May 2, 2014

Nëse nuk e bën dot hapin e parë të ndryshimit në tetë muaj, nuk e bën dot as në tetëdhjetë vjet

Nga Spartak Ngjela,   Disa te huaj me pyeten sot se, “cila eshte sipas jush filozofia e kesaj qeverie?” Me erdhi per te qeshur se brendshmi ne fillim ngaqe nuk kisha se cfare te thosha, por edhe dicka duhej t’u thosha. Mandej e kapa veten tek u kujtova se nje gje statike nuk mund te kete filozofi; dhe ju thashe idene se: “nje dicka qe nuk gjeneron asgje, nuk mund te kete filozofi”, e cila eshte maksime e njohur tani,
sepse asgje qe nuk gjenerohet prej dickaje dhe cdo gje qe nuk gjeneron asgje, nuk mund te kete fiolozofi. Sigurisht qe u kuptuam,sepse ky nuk eshte thjesh mendimi im por i Thomas Hobbes -it, dhe natyrshem qe “shpetova” edhe une nga ndonje lloj tirade e gjate kriticizmi, sepse e pashe qe edhe ata, qe dukej se e njihnin gjendjen tone qeverisese, ishin ne kete lloj mendimi. E pra, kjo eshte e verteta, deri tani nuk kemi pare asgje qe te na krijoje mendimin se kjo qeveri po gjeneron progres, apo ka hyre ne nje proces ndryshimi. Asgje. A thua se nuk eshte fare. Ka vetem nje shfaqe pa ide, dhe ca klithma qe i versulen nga i rrezuari Berisha. Asgje me. Asnje skeme dhe asnje lloj reforme. Atehere, perse i duhet te ekzistoje? Sigurisht vetem per vete, dhe jo per te tjeret, domethnene per shqiptaret qe e kane votuar dhe kane pritur nje ndryshim te shpejte. Filozofikisht asgje: nese nuk je ne gjendje qe te hedhesh hapin e pare te ndryshimit ne tete muaj, nuk e hedh dot as ne tetedhjete vjet. Gjithcka duket e paralizuar. Dhe, per t’i dhene fund te gjithe ketij arsyetimi, eshte mire te kujtojme nje maksime latine qe e kishte shume perzemer Zhan Pol Sartri: EX NIHILO NIHIL FIT – nga asgjeja, asgje./opozita.com/

No comments: