Wednesday, January 5, 2011

NJU JERSEY : Donna Simpson, dëshiron të jetë pra më shumë se 450 kilogram


BEQIR SINA, New York
Gruaja që pretendon të bëhet 450 kilogram, thotë se hëngri për darkën e Krishtlindjeve : " dy gjela Deti nga 11 kg ( 22 kilogram) , dy kofsha derri të mbushura me djath nga, 6.8kg ( 15 kilogram) pure patate - 4.5kg ( 10 kilogram) rosto, 2.3kg (5 kilogram) pesë bukë, 2.3 kg - sup me barishte dhe , tre litra lëng mishi, tre kilogram boronicë dhe dy racione me nga 9 kg fruta e perime ( 20 kilogram
NEW JERSEY: Lajmi shkruante se duhet që t'u kujtohet ky emër - Donna Simpson! Êshtë gruaja që bota e mësoj emrin e saj , një vit më parë, kur u tha se "Në të gjithë botën njerëzit e sidomos gratë dëshirojnë të "heqin" pak kile nga trupi i tyre, për t'u dukur më seksi, më elegante, është kjo grua nga Nju Xhersi e quajtur Donna Simpson, e cila dëshiron të jetë 1.000 pound- pra më shumë se 450 kilogram.

Dhe ajo ka deklaruar se i pëlqen që të ketë mbipeshë, pavarësisht komplikacioneve që sjell shëndeti i tepërt. Doanna Simpson 43 vjeçare, është ajo që kishte hëngur për darkë e këtyre Krishtlindjeve(25 dhjetor 2010), thanë gazetarët : " dy gjela Deti nga 11 kg ( 22 kilogram) , dy kofsha derri të mbushura me djath nga, 6.8kg ( 15 kilogram) një tenxhere me pure patate - 4.5kg ( 10 kilogram) dy rosto, 2.3kg (5 kilogram) pesë bukë, 2.3 kg - sup me barishte dhe , tre litra lëng mishi, tre kilogram boronicë dhe dy racione me nga 9 kg fruta e perime ( 20 kilogram)

Pas sasia e ushqimeve ishte e madhe dhe ishte e vështir që ajo t'i hante pa ndërprerje ato, Donna Simpson "ndrrojë kursin" e saj kryesore, mbasi ajo tha se kishte ende hapësirë në barkun e saj për të ngrënë më, dhe filloi me ëmbëlsirë dhe hante një "sallatë" të bërë nga me asortimente sesionale, si dhe ajo nuk "kuseu" as pak djathën me krem, (crem whipped dhe cookies).Donna Simpson, është veçse 43 vjeçe, jeton në New Jersey, peshon 273 kg - ka vendosur te behet 1.000 pound (450kg) ne dy vjet e ardhshem. Êshtë e martuar ka dy fëmijë

Vitin e kaluar gazetat shkruanin se çudia me e madhe ndodh se ndersa kemi degjuar se shume njerez kerkojne te dobsohen, pak, e sidomos grate qe te duken me të dobta, elegante dhe me seksi, vjen që degjojmë se nje grua që jeton në SHBA- Nju Xhersi, është, duke u përpjekur për të shtuar në peshë në mënyrë që të bëhet gruaja më shëndetëshme e botës.

Ajo është veçse 43 vjeçe dhe quhet Donna Simpson, nga New Jersey, dhe peshon 273 kg - por i tha gazetes The Star-Ledger, nje i afermi i saj ne Nju Xhersi, se megjithse ajo ka pasur probleme me zemren e saj nga shendeti i tepert, ajo kishte vendosur ne arritjen e peshes 1.000 pound (450kg) ne dy vjet. Qe sipas saj eshte edhe qellimi i saj."

43-vjeçaria tashme mban titullin e nenes me te shendosh ne bote, ajo e theu kete rekord sipas shtypit amerikan, pas lindjes te vajzes se saj ne vitin 2007, kur ajo peshonte 241kg.

Mirpo pohoj ajo se:"Une do te jeme 1.000 pouand(450 kilogram) ... kjo mund te jete e veshtire edhe pse kam probleme me zemren, dhe pse pas lindjes se vajzes time me mundon t'i sherbej edhe asaj" tha zonja Simpson, per gazeten lokale The Star-Ledger.

Zonja Simpson, e cila eshte e martuar me nje burre te zi, ka nevoje per nje skuter - karrike me rrota, qe te beje pazarin e te levizi. Mejket e saj ; thone, se ajo ha sasi te medha te ushqimit, sidomos brumera dhe yndyrera, gati per çdo jave, dhe mundohet te shkoje sa me pak te jete e mundur ne ushtrime fizike. Ajo nuk veshtron asnjehere se sa shume kalori merr nga ushqimet, por vetem ha.

"Une nuk dua embelsira dhe gjera te sherbetosura,por biskotat dhe embelsirat e thata jane me te preferuarat e ushqimit time," thote ajo.

Zonja Simpson tha se ajo gjithashtu donte te hante me shpesh ushqime japonez sushi dhe se do te hante 70 copa te medha ne nje vakte.

Partneri i saj nje 49-vjeçar, i quajtur Filip edhe ai nje burre i shendeteshem, por jo aq sa Simpson, thote se u njoh me ate, kur u takua rastesishte ne nje vend takimi ku takoheshin shpesh here njerez shume te shendeteshem, dhe se ishte inkurajuar nga qellimi i saj per te arritur 1000 pouand(450 kilogram).

"Une mendoj se ai do te pelqente ne qofte se edhe une kam per te qene aq i madh sa ajo... ajo eshte nje njeri i vertete bark madh dhe teresisht mbulon mua," tha ai.

Mjeket thane se per t'ja arritur qellimit, pra per te vene peshen mjaftueshme, ate qe thote zonja Simpson, ajo " do te kete nevoje per te ngrene 12.000 kalori ne dite, e cila eshte gjashte here me shume nga ushqimet qe ka mjekesia te rekomanduar per regjimin ditore per grate.

Ne menyre qe te paguaje per shumat e medha te ushqimit ajo po ha sa per faturen javore te saj ushqimore e cila eshte 815 dollar ne jave. Zonja Simpson ben para tash pasi ajo eshte duke xhiruar nje faqe interneti ku njerezit paguajne per te pare shendetin e saj dhe jane kurjoz sesa ushqim ajo konsumone , per t'u bere kaq shume e shendeteshme.

No comments: