Wednesday, August 6, 2008


Nikolla liberali i Cetinjes, sot i DPS_it, a din cka flet?
Prof.Lulash Nika PALUSHAJ
TRIESHJAN
Me banim ne SHBA


Eh, po t’mjeret malesore, apo shqipetare ne Mal te Zi se kush i merr per goje,apo flet per ta. Qe nga Konresi i Berlinit I vitit 1878 e sot, mundohen disa “shqipfolesa”, apo
Malesore qe se meritojne kete terme apo emertim, te vazhdojne ne kuader te Qeverise
Malazeze, qe fati yne te jete aty, ose ta ndaj Cetinja e Podgorica si per lemoshe e gjynah
“me demokraci te tyre te sotme qe tregojne ata”.
Une nuk habitem se cka bane ose vepruen me ne deri me vjetin l990 se ashtu ishin mesue,
pra vite kur filloi Jugsllavia te shperbehet. Vepruan deri ne kete kohe gjithesi deshten, sepse bota shqiptare ishte e izolueme dhe s’ishte e internacionalizuar. Nga ramja e murit
te Berlinit dhe bashkimi i Gjermanise, ishte shenja me e mire per shqipetare se erdhi dita
qe secili te dine se cilin ka babe ose At dhe nane, fe e Atdhe. Me u fol femijeve asht mire se duhet me ua mesue historine e shqipetareve, por kur te detyrojne ose zemrojne ata qe flasin shqip si disa “disa malesore, por edhe te tjere”, si e cfaqi vet Nikolla, ne Gazeten malazeze “Vjesti” para disa diteve, smundem te ngurroje e mos t’ia spjegoj e te
mendoj ne te ardhmen kur te flas ne Parlamentin e Malit te Zi.
Pra ndaj atyre qe flasin si Nikolla i III, i IV ose i V_te e kush e di me radhe i Cetinjes, sepse ky ishte liberal i denje i Sllavko Peroviqit me shoket e tij, deri sa per te shpetue
pushtetin e Millo Gjukanoviqit, ua dha voten DPS-it per Miomir Mugosha qe te jete
kryebashkiaku i Podgorices e per te cilin shperblim, flasin, se mori nje banese. Ishte
fort i papjekur atehere e eshte edhe sot. Ai qe luen me fatin e kombit te vet, i perllos
ata, i genjeshteron, i shet per te tjere; nuk mendon se sa gjak derdhen shqipetaret per
teroje t’v eta, nuk i perfillet gjuhes se nanes dhe rraces qe i takon; as te Zoti ska
meshire dhe eshte i perlyem dhe most te shkoje as ne kishe as ne xhami nese; tenton
te ndaje boten shqiptare, fut konflikte, cmire e inate, spiunlleqe e dame t’medha qe
i perjetoi shqipetaria deri me sot, sa, s’ka popull ne bote qe derdhi aq gjak per trollin
e vet, t’paret, gjuhen dhe vorret e tyre.
Cohet Nikolle liberali i Cetinjes, sot i DPS_it te Qeverise se Malit te Zi per te shpetue
minoritetin malazias ne Kosove, qe te kene mbrojtje me Kushtetute te Shtetit te ri te
Republikes se Kosoves. Po, a e di ti Nikolle, se nga koha e vitit 1878 qe na pushtuen
me dhune me ndihmen e Fuqive te Medha, ska Kushtetute malazeze qe na ka perfshi
si popull etnik te trojeve te veta qe nga Plave_Gucia, Malesi e Kraje me Ulqin.
Thanjet e tyre ishin vetem sy e faqe me ndonji fjali gjoja se edhe te tjeret pervec
malazezeve I kane te “drejtat e barabarta” vetem per te manipulue me ne ndaj
nderkombetareve.
Ja Nikolle, sin a kane perfshi serbo-malazezet ne Kushtetute jugosllave, apo mreterive
te tyre:
Ne kohen e Car Dushanit pushtuen e cka s’bane kudo ne troje shqiptare: dhune, vrasje,
nderrime mbiemnash, marrje pronash, shenderrim i kishave shqiptare n’ato sllave,
terrtisje brezash fisnore te shqipetereve, toponimeve me emna sllave, me vojvode e
kapidana; mite e mitologji sllave qe nga Lufta e Kosoves e vitit 1389 nga turqit e kendej.
Genjeshtra historike sa s’ka???. Gjithe kohen ne vazhdim.
Per t’u shlirue nga turqit dhe me ramjen e perandorise se tyre, botes shqipetare i kushtoi
shume shtrnjte, gje qe po i kushton edhe sot me pasoja te pasheruara; shqipetareve dhe trojeve te tyre u versulen serbo-malazeze, maqedonasit, greket dhe bullgaret me zotin e
Rus. Per te mbrojte trojet e veta dhe popullsine shqipetare, me gjak u la Kosova, Plave-Gucia, Malesia e Mbishkodres, troje te tjera shqipetare ne Maqedoni dhe Cameria nga
Greket. Ashtu dhe me pare ne kohen e Millosh Obrenoviqit, kral Aleksandrit te Serbise
dhe ne vazhdim. E di se gja nuk din dhe skupton. As nuk ke ndjenja dhe meshire, as ne
zemer tema kombetare shqipetare; sepse, ti ka verbue zoti syte si atyre qe me pare kane
vu ne krye kapucin malazias, turk, grek, apo pushtueseve te mevonshem sundimtare.
U leshue kral Nikolla i Cetinjes me marre Shkodren e c’ka sbane per 6 muaj ne kete
Qytet me Rrethina te Mbishkodres? Pse nuk i lexon more dajia i Liberaleve te Cetinjes
dhe DPS-it te pushtetit malazias c’metoda e kolonizime perdoren kunder shqipetareve
ne kohen e Cubrilloviqit ne Kosove, Presheve e Medvegje? Pse nuk e pjek vetin pak
me at politiken tande promalazeze? Na e gjej ose na e difto nji malazias qe vepron
per troje shqipetare apo te drejtat e tyre, ose rastesisht ndegjojne ndonje kenge shqipe?
Ne te kunderten disa “shqipefolesa” ta pyesin vehten sesa e perfillin muziken e tyre?
A din ti Nikolle, se para e gjate gjithe kohes se Kerste Cervenkovskit ne Maqedoni
c’ka perjetuene afer nji miljone shqipetare me perbuzje e malltretime e vrasje ne
trojet e tyne etnike? Edhe sot?
Ty pak po te duket numri i 45oo lule rinie shqipetare kosovare qe vete serbo-malazeze
nen bajonetat e tyre me at marrshim misterioz e tmerrshem i cuen ne Tivar dhe te gjithe
I pushkatuene. Vetem Tivari qe i ka pa me sy, ose nanat e babat e tyre, vete shqipetaret
dine si e kane ndie vehten athere e plage ne zemer edhe sot. Kurre malazezet per kete
nuk kerkuen as kerkojne falje?
Po ta s’pjegoj, se vet Trieshi, bajrak i Malesise sbashku me Kojen; per tu mbrojte nga sulmet malazeze, ne kohen kur dogjen edhe Kucin, dikur shqipetare, sot serb, ne his
tori sulmi njihet “Pohara Kuca” ose “Haraci kunder Kucit”, kane djege e pjeke Triesh,
Koje e Luhar. Mbi 15o ka pase te vdekur. Ngjarja ka ndodh ne Nikmarash te Trieshit, sepse ti vet je nga ajo zone. A din ti se c’ka bani Mbreteria serbo-malazeze kunder Hotit,
Grudes , Kelmendit, Kastrat e Shkrel? Literatura e faktet jane, por ti nuk lexon per shqipetare.
Po ta them te mendosh se vetem me nji rast me 1918, kur mbesin kelmendasit mbi 45 per
Mbrojtjen e ketij bajraku nga serbomalazezet, per 6 muej s’kane mujte tbijte e vet ti vorrosin.
Po ne kete kohe, bile edhe pleq te marrun ne shtrat e mbi 84 vjecar i pushkaton Mreteria
Serbo-malazeze 75 nga bajraku i Hotit ne Bozhaj, sot kufi Mali I Zi- Shqperi, prane
Liqerit te Shkodres. A e vrane Dode Smajlin e Trieshit se nji malazias i kishte shkue
Ne shtepi per tia shpetue jeten, por eshte fjala si miku ne shtepi te shqipetarit. Kjo vrasje
e Dodes me gjithe mikun ne shtepi malazias nga policia malazeze ndodhi ne kohen e
aksionit Stalinist te vitit 1948. Net e njajten kohe vrasin Zef Miliqin e Grudes me tre kushrinje te tjere Lulgjuraj, sepse udbashi malazias Bajo Stankoviqi per Podgoricen i
I gjen Zef Miliqit kumbaren ne shtepi i ardhun nga Hoti, sot pjese nen Shqiperi dhe I pushkatojne te fshati Priften te Grudes. Si Dode Smaji, si Zef Miliqi me kushrinje
kendohen ne kenge si fetyra te ndritura per bese shqipetare dhe jane e mbeten te paharruar. Ne kete kohe vret Udbeja pater Zefin e Hotit me Preke Pulin Gjokaj nga
Mileshi I Grudes. Sa per koecidence me ta krahasue. Ne Rranxa te Vuksanlekajve te
Hotit, Zagorka malazeze me do te tjer malazias, te marrun nga Austro-hungaria, por
Jo nga shqipetaret, e kane nga malazezet permendoren e punuar mbi 3 metra. Po ku
e ka ndonji legjenda historie te Malesise permendoren per trollin shqipetar e ne truell
shqipetar?
A pak pot e duket numri se mbi 2oo mije shqipetare nga Kosova nga vrasjet e torturat
e kohes se Rankoviqit te Serbise shkuane per ne Turqi; Shqiperi apo Europe? Shpejt
e harrove apo se ke logjikue asnjihere trishtimin, egzodin, mjerimin, vrasje e pushkaime
dhunime, cnderime te femrave shqipetare me force ushtarake paramilitare serbo-malazeze? Po vetem sot mbi 17oo te rinjeve kosovare shqipetare as vorri nuk u dihet
dhe sjapin pergjegjesi se n’cropa massive gjinden…? Se per Prekaz te Jasharajve e
Recak dhe kudo tjeter ne Kosove nuk po i logjikueke perse e si dhe per c’ka?
Ne burgun e Jusovaces ne Podgorice, poashtu me pare ne mreteri Serbo-malazeze
25 hotjane jane kalbe. C’ka u bane malesoreve ne kohen e komunizmit jugosllavo-
Enverjan dhe ne kohen e Toger Babes/ A nuk din sa i kushtoi Kosoves dhe shqipetarise
Genjeshtra komuniste jugosllave e Milladin Popoviqit me Dushan Mugoshen e te tjere
ne Konferencen e Bujanjes…?
Tani po ta kujtoj djaloshin 12 vjecar nga Bekajt e Trieshit, kur nga trrahunat, nuk e di
Se ne c’fare rrethanash, u detyruen perinderit qe te mo rriten tensione politike ta falin.
Pra shqipetaret e e fallen gjakun ndaj malazezeve. Nuk kishte nana as baba tjeter.
Edhe djaloshit 17 vjecar ne Podgorice me 1989, 5 huligane te Millosheviqit, vetem
se foli shqip m dy shoket e vet shqipetare; njani nga Kosova dhe tjetri nga Maqedonia
me banim ne Tuz nga ishte dhe vet malesori 17 vjecar. Burrnisht e burr duhet tjesh
per ta tregue t’verteten. E shpetuen ne gjendje kome te pavetedijes dy vellazen
Vukceviq, malazez, te cilet vet deklaruan se e shpetuan si djalosh tue mos dite a eshte
shqipetar apo malazia. Per at vepr kane falnderim. O Nikolla i DPS-it a e pate para
sysh dhe a je ne vetedije se c’ubane vellazenve tane malesore tash dy vjet dhe tash
jane ne burgun e Malit te Zi ne Spuzh sesi policia malazeze ne menyren ma brutale
dhe jonjerezore i masakroi me tortura ne sy te familjeve dhe trishtuen femije, gra
e pleq. Edhe at gezim qe cfaqen per Komunen e Tuzit ua nxune ne fyt. I mbajne
ne burg per tkurdisuna politike malazeze e per te mbajt frige tek shqipetaret tjere
vendas. Ti nuk e din se ajo nuk eshte komune e Malesise me zyre ne Tuz, pervec
nje bashkesi locale; apo urbane e Komunes se Podgorices. Pa Dheun e Zi, toke e
Malesise ajo nuk eshte komune dhe pa kompetenca te kompaktesise se Malesise
Me mire most e jete.
Pse e leshuen 275 te rinje Malesine posa dhe te tjere nga pjesa e shqipetareve nen
Mal te Zi. A vertete nuk mundesh apo nuk don ti japish pergjigjeje shkeumjen e me
se 8mije malesoreve dhe boshatisjen e Malesise dhe nja 30 mije te tjreve shqipetare
nga Mali I Zi. Vite nga 1968, ne kohen e Millosheviqit e Sheshelit te viteve l989
e 1993 e ne vazhdim. Sa per Qeverine Malit te Zi se u bani mire shqipetareve nga
Kosova me rastin e egzodit te t’merrshem, kaluen neper Mal te Zi dhe shkuen ne
treva shqipetare, eshte e vertete. Por most e harrojme se u kem ba mire sa here. Don
Pali me tuzjane I shpeton nga pushkatimi 8oo malazeze te Zetes nga italjanet
Gjate Luftes se dyt boterore. I shpetem gjate Austro-hungarise, u dha Shkodra shqipetare
buke e krype gjate kohes se Italise kur paten nevoje ne besen shqipetare si
cetnike apo partizane.Na vrane e i falme ne bese. Populli shqiptare fale cdo
dite per hir te rajonit e qetesise ne Ballkan e rajonale. Po si nuk kerrkuen kurre
ata falje ndaj nesh.
Te gjitha shkollat shqipe ne Malesi me emna te termit politik sllav, pervec e
Trieshit. Te gjitha toponimet e shqipetareve jane te sllavizueme; ashtu mbiemna te
shumte me prapashtesen “viq”. Programet shkollore me tematike malazeze neper
shkollatku zhvillohet mesimi shqip. Rreth programeve shkollore per te mbrojte
letersine shqipe, personat me vjetin 1981 e kane hanger burgun malazez me me
shume se 3 vjete. Prona e toka shipetarete pakthyeme nga ana e shtetit. Resurset
e Ulqinit i ka marre shteti I Malit te Zi. Se cfare veprash kombetare kane bere
malsoret ne boten e jashtme per kerkesen e te drejave te shqiptareve, per Kosoven,
per te gjitha trojet shqipetare kudo jane dhe Shqiperine sin e Njujork, Vashington
e gjetiu dhe me pretekst edhe per shqipetare nen Mal te Zit te pambrojtun as me
kushtetute e as me ligje, per ty pune e madhe. U gjete ndoshta me ia kalue Athisarit,
ne te cilin document ne Kosove serbomalazezet kane pushtet mbi pushtet, aq te drejta
sa as vet shqipetaret nuk i kane. Bejne c’ka sbejne cdo dite me Beogradin.
Nikolle, ta pata thane gojarisht ne Tuz, gje qe me paten perkrah arsimtaret kur ti vet
ne Kuendin e liberaleve ne Cetinj dhe ku te pranishmeve u drejtove slavish: “Poz-
dravlam ve u ime citave Malesie” C ka do te thote se i pershendete ne emer te te
gjithe Malesise. Tu drejtova tue te thane- Ruej se ti pelset Zoti ma me i pershen
det ne emer te Malesise se nuk te ka autorizue kush-. Per ty as Dede Gjon Luli,
as Memi i Smajlit, as Smajl Martini, Cun Mula, Baca Kurti, vellaznit Ivanaj nga
Bekaj te Trieshit, ministra arsimi te Shqiperise, Tringa e Nora, Halil Haka e Om Haku
Qe me sa e sa te tjere te bajraqeve te Malesise se Mbishkodres u kenduen si leket
e Malesise se Madhe nga Fishta ne “Lahuten e Malesise”, poeti kombetar u rrit me
ta, jetoi me tad he vdiq me ta. Eshte dhe mbeti ylli e drita, pishtari i bashkimit
kombetar. Grecen dhe Deciqin e paten dhe e kane malsoret. Malesia e Madhe ishte flamur dhe Memorandum i vitit 1911 per pavaresi te shqiptarise.
Fisi Gegaj eshte I ndershem dhe bujar. Kam konsiderata te mira per ta.
O, Nikolla i DPS-it, pse nuk i ngjave kushrinit tand, djalit te axhes qe me 1994 ia
Ndesh hunen policit malazias ne Bozhaj, sepse e fyen si shqipetar ne kalimin
kufitar shqiptaro – shqiptar per te hyre ne Shqiperi. Pse nuk i ngjave axhes tand,
Zefit, qe me arsimtaret tjere te Malesise me 1972, vendosen flamurin shqipetar
neper shkolla shqipe…Pse nuk frymezohesh nga vellau i gjyshit s’yt, Atanas
Gegaj, qe ishte professor historie ne Kolegjin e Shkodres te jezuiteve dhe autor i
Vepres shume me vlere mbi Gjergj Kastriotin_Skenderbe??????????.
Nikolle liberali i Cetinjes, sot i DPS-it. Ma gjej nji malazias qe shqipetaret e
prene ne bese…u shkoi jeta ushtareve jugosllav qe rujten kufirin shqiptaro-
shqipetar gjate komunizmit, po edhe sot? Ma trego nji shqipetar qe lirshem
mund te valoje me flamurin shqipetar…? Malaziasi flamurin e tyre kudo ka per
ta hall e value ne duar larte nga Plave- Gucia, Malesi e Kraje me Ulqin, pa iu
fut ferre ne kembe.
Pa shifni cka flitni ti dhe disa shoket tu qe jeni me at politike promalazeze
Pa asnje te mire per shqipetaret nen Mal te Zi; verenje at Kushtetuten e tyre qe nji e drejte me konventa nderkombetare per shqipetare nuk ekziston. Mos na futni grindje ne troje tona ti me disa fanatike tjere sepse gjyshat tane ishin nji Malesi, nji gjuhe shqipe e
Gjak shqipetari per troje shqipetare.
Ti te tjereve jasht Malit te Zi u thue se je shqipetar dhe malesor. Kete emen
ti se meriton ndaj malsoreve tjere, sepse veprimi yt ndaj shqipetareve eshte i kundert.
Marre te qofte.
Sdue dhe as pranoj polemike me ty, sepse ti se meriton, por deshta vetem me
ta spjegue nji pike loti me gjak te derdhun, ne krahasim me ate qe eshte thene neper
shekuj.


Per hir te Malesise se Madhe dhe gjithe shqipetareve.

Lulash Nika Palushaj

No comments: