Monday, August 11, 2008I nderuar zoti Rufradra


Edhe njehere ju falenderoj shume per sjelljen tuaj njerzore

Nuk ja u paskam derguar kete shkrimin e Alides ( Hisku) me fotografi qe ka bere para dy ditesh ne trieste bashke me Xhuljanen (Jorganxhi)

Pershendetje te gjitha motrave teuta si dhe motrave qe jane ne kete fotografi
Alida e dashur , po te tregoj nje thenie qe ma ka treguar nena ime rahmet past

E pyeti Zoti njerin se kur donte te jetonte ne rini apo ne pleqeri Ky i tha ne pleqeri . vuajti e vuajti gjithe rinine e tij por ama ne pleqeri nuk la vend pa bredhur dhe pa i gezuar vitet duke bredhur boten
Nuk eshte krahasim kjo qe thash as me jeten tende as me te Vitores se ti sidomos do akoma shume kohe qe te kapesh moshen e tret por mu kujtua se te mbaj mend sa ke vuajtur atehere kur duhet te ishe ne kulmin e shkelqimit tend dhe ja Zoti i madh ti hapi dyert e jetes me ate burr zoteri qe dhe pse i huaj dhe ka zakone te tjera nga ato tonat te trajton si princeshe Mua me keni bere shume pershtypje si kopje e sidomos ai si i huaj qe ka aq simpati per shqiptaret dhe i ka ndihmuar si ne kohen e luftes Kosoves si dhe ne kohe paqe


Shpresoj se ne shtator do shikohemi ashtu si e kemi lene ne Trieste me Madin Dhuraten Zhuljanen dhe shpresoj se me ne do jet dhe Albana Termali .Edhe mua me ka bere suprize zoti Baki Ymeri , i cili eshte nisur per ne Tirane dhe kemi lene takim sot mbasdite. Ne qofte se nga antaret e listes Teuta eshte ndonje moter ne Tirane le te vij te me takoj si dhe zoti Petraq Pali , zoti Mina apo kush eshte ne Shqiperi


Te fala dhe pershendetje te gjithve


LuciTe nderuara motra Teuta kudo ne bote.!
Pushimet mbaruan ,e bashke me to edhe turneu im i bukur neper atdhe dhe ne Ballkan.Si te gjithe ju te nderuara Teuta ,pushimet ne atdheun nene ,kalohen shkelqyshem,panvaresisht nga disa probleme "normale" qe ka dhe do te kete akoma ne atdhe.

Tani baterite i kemi karikuar per nje vite dhe kismet deri vitin tjeter te na gjeje shendoshe e mire..........Turneun tjeter e bera neper Ballkan,per te zbuluar gjurmet e Zonjes sone te madhe Nene Vitores,qe prej kohesh na ka harruar ne listen tone.Ne Trieste ,memdheun e dyte te saj,mbas shume informatave qe munda te mbledh me treguan se Znj.Vitore kish filluar nje turne vizitash neper shoqata te ndryshme ne Diaspore,me ftese te tyre.

U mondova te realizoj nje takim me vajzen e saj znj.Madi....por me kot sepse edhe ajo ato dite ishte e ftuar ne nje festim lertar te nje shoqate Italiane ,si presidente e shoqates "Ecim se Bashku".Ja motra,mendova te vazhdoj me tej kerkimet ,dhe gjurmet me ne fund me cuan ne Slloveni,ku znj.Vitore po kthejej ne drejtim te Triestes.Mbasi lame oren dhe vendin e takimit,erdhi dhe casti i kerkuar prej disa ditesh dhe me ne fund e gjeta mori motra....po po e gjeta.Na priste ne nje restorant te klasit te pare te shtruar gati ,edhe per porosite tona.Deri ne mesnate,mbremja kaloi e paharueshme si gjithnje me tregimet dhe humorin e saj.Te kujtuam disa here me mall moter Madi,sepse ,ne ate mbremje,edhe ti na mungonje shume atje ne buze te Adriatikut. ku kemi lene shume nga kujtimet tona.......


Znj Vitore, ju kerkon te gjithave ndjese ,qe ne kohet e fundit nuk ka qene aktive ne listen tone,por ajo per bamiresite si dhe per moshen,ka qene e ftuar ne shume shoqata neper ,Greqi,Itali Zvicer...etj.
Se bashku u kthyem ne Trieste ku ajo si gjithnje hapi shtepine e saj per ne te tre.Mbas dy ore gjume,kishim lene takim per te pire kafen bashke me nje artiste, pjanisten Dhurata Bejleri,e cila me ftese te moter Madit po kalonte pushimet verore ne shtepine e saj.Ky xhest i joti moter Madi, me renqethi mishin,nga ngazellimi dhe bujaria jote.Bravo.Dhrata eshte nje maestro ne piano dhe une kam ndjekur shume koncerte te saj ne Itali,bashke me te shoqin,trombist,e dajlin 9 vjecar klarinetist,ne Rome e Trieste.E qe thoni ju mori motra kafeja e mengjesit behet me "bisht"e zgjatet duke na sjelle ne tavoline tere familjen e Dhurates,dhe ne fund poeten e mirenjohur Zhuliana Jorganxhiun,miken dhe bashkeautoren e shume kengeve te mija.Mese 40 vjet me lidhin me kete Grua te mrekullueshem ne shpirt e ne letersi.Te zhytur neper kujtime dhe diskutime haruam se kishte kaluar jo vetem kafeja e mengjesit...por edhe dreka.Me kembet qe nuk me benin te largohesha nga keto figura te larta njerezore,dhe pa deshire u ndava duke lene nje cope shpirt pran tyre,e keshtu mora rrugen prej 920km ne drejtim te shtepise sime ,ku me priste nje Alida tjeter,si grua,nene e gjyshe....por jo Alida artiste.Ajo eshte e tille vetem atje ku jane artistet e saj...........Sa kaluam Triesten, na zuri je shi me bresher(sikur donte te lante e te ftohte emocionet e shpirtit) i cili na shoqeroi deri ne shtepi me shume vonese......

Ja pra motra per kete kemi nevoje shume nga ne ,qe te shkojme atje, ku per pak caste te gjejme vehtveten dhe te ngarkojme baterite tona per jeten ne emigracion.Sido qe te jte atdheu yne momentan.ose vellezerit e motrat tona shqipetare.....aty jane rrenjet e krenaria jona,me te cilat mbahemi e ecim kudo ne bote.....

Ju falenderoj te gjithave per vemendjen si dhe ju uroj nje vit te mbare ne shkolle per femijet taj.

Me respekt te vecante per secilen

E juaja D-Alida

Nuk ka me kenaqesi kur takohesh me mikesha shqiptare dhe e thyen sado pak vetmine qe te shkaton emigracioni
Alida ne nje week-end qe e kaloi ne Trieste bashke me mua, Zhuljana Jorganxhiun dhe pjanisten e njohur ne Itali Dhurata Bejlerin


Pershendetje


Vitorja

No comments: