Monday, August 4, 2008


April 16th, 2008

Kur ne nuk sigurojme shtetasit e Shqiperise teritoriale, cdo te thone ata ne trojet e tyre komshinje!?
Ish nenkolonel
Mark Gjonaj

Ne vitet e para te tranzicionit, me te dhenat e sigurimit te shtetit te regjimit te kaluar u arrestuan pese minoritare greke per spiunazh dhe armbajtje pa leje por nuk vonuan shume dhe se gjoja per 'interesa reciproke' te komshiut te jugut, ata u lane te lire sa qe bene me llafe dhe Kryetarin e Gjykates se Larte dhe Prokurorin e Pergjithshem te asaj kohe se gjoja kishin marre rrushfet.
Duke bere nje anallogji me te burgosurit e Malesise nga organet malazeze sikur keto pese minoritare te gjykoheshin nga ana e tyre,a do te silleshin kaqe egersisht sic u sollen me shqipetaret e Malesise duke I terrorizuar nje nate para votimit?. Keto jane ceshtje shteterore dhe gjykohet rast pas rasti; por me siguri se do ti denonin pak por pa I sakatuar si shqipetaret e malesise.
Historikisht nga qendrimi i tyre barbare ndaj fiseve tona e kombeve te tjera; sllavet nuk jane demokrat dhe ne se do ti mbledhe Europa ne vathin e saj, me ato do te kete problem. Ishin sllavet gollofet e pare qe e hengren kallup teorine e komunizmit te servirur nga filozofet dhe ekonomistet perendimore.
Shikojeni perseri, shtetet fqinje te Shqiperise, me pretekste e lajka te ndryshme , akoma nuk e njohin Kosoven; a thue se Europa, NATO dhe Amerika do te na lere te bejme cfare te duam, mbasi te kemi fituar te drejtat tona shekullore. Jo, njehere kete as nuk e ka ne gene kombi jone; qe te bashkohet per te sulmuar te tjeret, i cili ne shekuj ka kerkuar komshillek te mire me fqinjet e tij. Deshmia me e madhe eshte harta e Shqiperise kaq e kafshuar dhe e dhembezuar, duke prere vazhdimesine e territorit me vellezerit tane shqipetare.
Radio locale "Zeri I Atdheut" e dime shume mire se nuk i nxjerre shpenzimet e saje; por fale pronarit qe me patriotizem e perkushtim ja ka arritur qe ta lere ne pune tete ore ne muaj. Njekohesisht dhe bilbili i programit dhe transmetimit ka koinciduar se eshte i papertueshem dhe me gjithe shpirt, si spiker, poet, rapsod e politikan; don ta fuse zerin e saje ne cdo shtepi te emigranteve. Na emocionon, kur drejtori i kesaj radio e ka perseritur qe ky spiker punen qe ben e ka te papaguar. Keshtu mund te themi dhe per veshtiresite qe ka radio tjeter "Iliria".
Por cfare verehet ne praktiken e radios "Zeri i Atdheut"?. Duket sikur ajo mbetet pa ushqimin e duhur te domosdoshem nga jashte; ne rradhe te pare nga intelektualet patriote dhe diaspora. Saqe me te drejte drejtori i saje zoti Cullaj thote qe duhet te degjohet zeri i vete malesoreve per Malesine, sepse vetem kur ta marrin vet ne dore ato me guxim e trimeri; atehere do te ndryshoje Malesia. Jane malesoret qe duhet te blejne cdo pllembe toke, livadhi, zabeli, kullote qe ta kene ne tapite e tyre dhe here pas here duke zbatuar ligjet vendore te Malit te Zi, ti mbjellin, korrin, e ti kontrollojne ato. Sikur dy here ne vite te shkojne eshte e bollshme. Ketu do te diferencohen te paret dhe te prapambeturit e ketij aksionit te madh politiko-patriotik. Perse te lejojme ruset e sllavet te blejne objektet e Ulqinit? A nuk duket se vete shqipetaret si autoritete te vendit po e leshojne me duart e tyre?
Po behen dy vjet qe malesoret mbahen ne burg padrejtesisht. Vetem malesoret me intelektualet e diaspores duhet te zbulojne me lidhjet e tyre se kush jane informatoret; apo agjentet e malesoreve qe rrijne me diasporitet krah per krah; u gjenden "ne gezime e hidherime" bashkemalesoreve, por me thike mbas shpine. Ata jane ketu ne diaspore; ne Malesi apo ne ndonje qytet te Europes. Ka ardhur koha qe nuk duhet te flitet ne pergjithesi per emrat por, duhet vene dhe gishtin se kush jane. Ish-spikeri dhe drejtuesi i radios "Zeri i Atdheut", kohe me pare, zoti Luigj Gjokaj, ka paralajmeruar qe keta shqipfolesa te paftyre sot , neser do ti themi me emra.
Jane intelektualet patriote qe duhet te mbledhin informacion nga deshmitaret e rreme qe do tu dalin gjate procesit gjygjesor dhe patjeter duhet te transmetohen ne kete radio, television, dhe te shkruhet per to. Nuk eshte justifikim ,qe vetem per te thene se malesoret jane krejtesisht te pafajshem, sepse kjo kuptohet. Eshte vene re se sic thote njeri nuk thote tjetri. Asnjeri nga ne nuk eshte ule te pershkruaje kejsen faktike me prova dhe deshmitare okulare qe keta malesore jane nise nga Amerika per te shkuar ne vendin e tyre te ligjshem dhe si shqiptare; dhe qe nje dite para votimit u ndaluan duke i terrorizuar ato dhe gjithe familjet e tyre. Perse te mos dale hapur se kujt i thane ketu ne Amerike lamtumire dhe mire ju gjetshim kur te vijme; ke kane njoftuar nga miqte e tyre ketu ne Amerike, Europe apo ne Malesi; ne cilen agjenci i prene biletat e udhetimit e tjere. Keshtu ngushtohet dhe mundesia e gjetjes se informatoreve malazese dhe kush punon per kete pjese te U.D.B-se mund te jene dhe serb, maqedonas, "miqe" te shqipetareve; sepse ne, asgje mos me pas, dy shoke te keqinje, na i ka lene historia si shqiptare; shkujdesjen dhe mburrjen ne formen e sinqeritetit.
Kam degjuar fjale te mira nga goja e malesoreve ne drejtim te "Atdheut Meme" dhe bejne shume mire qe e perserisin, e kujtojne dhe shpresojne ne te. Por te mos harrojme se lideret e drejtues te djeshem dhe te sotshem kane bashkepunuar me kreret malazeze dhe serb; sa qe dhe takime e biseda pa protokoll jane bere per thyerjen e embargos se naftes per te mbajte gjalle makinen agresive serbe qe po derdhte gjak ne Bosnje e Hercegovine dhe po pregadiste nje kob te tmerrshem ne Kosove.
Askush nuk i vuri me shpatulla per mure presidentin dhe kryeministrin e atyre viteve. Po sot, nuk jane ne gjendje lideret shqipetare te nderhyjne per malesoret; sepse kur kishin nevoje per shqipetaro-amerikanet per perkrahje moralo-ekonomike gjendeshin ne mes tyre. Apo ata jane kthyer ne kasape dhe merren me krime te medha ndaj popullit te vet dhe e kane per ulje te merren me 15 shqipetare te Malesise. Po sa here u jane drejtuar intelektualet e diaspores, deri dhe me letra dhe takime me to si zoti Cullaj, profesor Palushi dhe ne menyre te organizuar si shoqate e Malesise. I eshte thene ambasadorit e gjithe personelit diplomatike ketu ne Amerike qe te mbajne qendrim dhe dokumentat per kete te jene te dukshme. Lideret shqipetare te funksioneve te larta gjate gjithe ketyre viteve kane kryer veprime te dyshimta; por ne asnje menyre nuk i krahasojme me Nenen Shqiperi; te cilet jane te shitur ne nje forme a ne nje tjeter tek te huajt; jane te kompromentuar me to, jane spiune te tyre qe skane te drejte morale as nderkombetare tu thone gje. Biles dhe ne se fqinjet do ti sulmonin, jam i sigurt se do ti kthejne syte menjehere nga NATO dhe Europa. Tashti e kemi me lehte, dhe sic thote nje intelektual i diaspores, "Zot shyqyr" se shpetuam prej zborit dhe gadishmerise per te ruajtur Atdheun dhe qytetaret e saj.
Shikojeni me vemendje me cfare merret parlamenti shqipetar. Gerdeci ishte ne vazhden e ndodhive i cili evidencoi: ate qe organet e sigurise, ushtri, SHISH, SHIU, shishqebab e tjere dhe pika tu bjere se u kane gjetur ca emra vetem me u talle dhe me te kalle daten, ishin te tere jashte lojes. Po perse nuk i shkrijne fare dhe tja kalojne Europes ne kuadrin e "Euleksit" duke hapur tender; kush ta fitoje kete, ti organizoje keto sherbime? Parlamenti shqipetar ka miratuar ligje jo me efikasitet per ti vene ne levizje per funksionet e tyre dhe per vetkontrollin e brendshem. Permbajtja e ligjeve eshte venia e ketyre organeve ne mbrojtje te PD-se dhe te PS-se qe ato te jene te sigurte ne rrugen e krimeve, vjedhjeve, korrupsionit dhe dajak per popullin e shkrete, per ti mbledhe eshtrat dhe kufomat nga deti, rrezervuaret, rrugeve, tuneleve apo sic ishte rasti i fundit, Nevada e Gerdecit. Zoti Berisha mburret per 50 zyrtare te larte qe kane perfunduar ne burg dhe ai do ti fuse te gjithe me ate drejtim qe i ben qeverise dhe prap nuk ka per te rregulluar gje; por te tjeret i rregullojne punet me kryeministrin. Ja pra ligjet e parlamentit shqipetare sa i vene ne pune organet e sigurise. Arratisen nga burgu i Burrelit dy vete te denuar te perjetshem dhe prokuroria fut 9 punonjes policie ne burg duke filluar nga drejtori i burgut; ja pra permbajtja e ligjit.
Ndodhi ngjarja ne Gerdec, gjithe mediat shqipetare me shkrimet e tyre, o burra duhet te fut presidenti dhe kryeministri ne burg; ja ligji i parlamentit shqipetar. Pra ligjeve qe nxjerre ai kuvend jo vetem nuk u vjen era ligje per keto struktura, por edhe ashtu sic jane nuk zbatohen. Mospasja dhe moszbatimi jane njelloj.
Organet e sigurimit te rendit dhe te informacionit, i cdo shkalle qofshin, nese do te "pastrohen" sa here vjen njera dhe tjetra parti politike, ma mire te mos jene. Kur ato nuk jane ne gjendje te zbulojne dhe te parandalojne cdo ortek qe sjell gjeme te madhe ne popull; vetem rendojne ekonomine tjeter, nuk vlejne. Korioziteti i te burgosureve politike tashme eshte shuajtur; se ka rreth 20 vjet qe po i drejtojne keto sherbime dhe do te kalojne dhe 20 vjet te tjera dhe zor e marrin veten. Ata i perdoren keto arme derisa ia kthyen vetes dhe kush eshte demokrat me te vertete e kupton drejte se te burgosurit e ndergjegjes u ndane ne dy grupime te medha nga ish-sherbimi SHIK; grupimi i te denuarve te vertete dhe grupimi i te denuarve, i kthyer ne kontrollues te parit ose i quajturi inteligjent i servisit te sigurimit te shtetit. Dhe ne fakt ne drejtim si ne njeren ane dhe si ne tjetren, jane lider te Partise te Punes te Shqiperise. Ishte PD-ja ajo qe u beri goditjen ma te madhe te denuarve te ndergjegjes. Eshte po PD-ja ajo qe me ca pupla dosjesh qe i kane mbete ne dore; i mban me "shpresa", dhe ne pritjet te hapjeve te tyre. Do te jete kjo parti perseri qe do tju thote neser:- O Shqipetare ku ishit, beme te pamunduren, i hapem dosjet por ato na fluturuan si pellumbat e Vatikanit dhe kesaj rradhe nuk do te drejtojne me qeverine shqipetare por ate te Europes. Pra levizja gjithshka, qellimi asgje, si thelbi I bibles, jezusi do vine sote, do vine neser, te gjykoje te padtrejtit dhe padrejtesite. Ne fakt mjere kush mashtrohet tash 2000 vjete se ai nuk ka per te ardhur kurre, nese nuk eshte peralle e tera; ai ka vdeke dhe nuk ngjallet me per ato qe ecen evolucioni ne natyre. Ndersa per ato qe jetojne me endrra, halucinacione,le ti mbajne syte nga qielli.
Si te djathtit dhe te majtit me ardhjen ne pushtet, i kane pastruar dosjet. Ja dhe me ne fund erdhi koha qe as pjella e PD-se nuk e han me rrenen. Rrena eshte politike dhe politika eshte rrene, me thoshte nje mik i imi i persekutuar.

No comments: